PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box 7140 πρόβλημα με WLAN



Durdyn
01-12-13, 20:06
Έχω αρκετό καιρό την συσκευή (Annex B) και δεν είχα κάποιο θέμα.
Στο ασύρματο συνδέονται διάφορες συσκευές (λάπτοπ, πισί, ταμπλέτες, κινητά κτλ) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Χθες έκανα αναβάθμιση στο κινητό μου (μέσω του ασύρματου) και μετά την εγκατάσταση δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα στο WLAN.
Το κινητό συνδέεται κανονικά σε άλλα ασύρματα δίκτυα (τουλάχιστον σε άλλα δύο που δοκίμασα), ενώ οι υπόλοιπες συσκευές συνδέονται κανονικά στο Fritz.

Aυτό που παρατηρώ είναι ότι το δίκτυο εμφανίζεται στο κινητό μου, του περνάω κανονικά τον κωδικό και αυτό στη συνέχεια μου βγάζει το δίκτυο "out of range", ενώ μου βγάζει μήνυμα "wireless network unavailable". Το σήμα είναι φουλ, ακόμα και δίπλα στο ρούτερ να το κάνω το ίδιο γίνεται.

Στο menu του Fritz δεν βρίσκω κάτι στο "log", δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπάρχει η "απόπειρα" σύνδεσης έτσι κι αλλιώς, αλλά βλέπω στο System->Network->Devices and users μια συσκευή με όνομα PC-ΜAC address του κινητού. Ακριβώς δίπλα όμως στο IP Address έχει μια παύλα χωρίς να έχει πάρει αριθμό.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο WLAN->Monitor->Known Network Devices (WLAN) όπου εμφανίζεται η MAC του κινητού (σαν αποσυνδεδεμένο) χωρίς να έχει πάρει κάποια IP δίπλα.

Δοκίμασα κάποιες απλές λύσεις (να κάνω forget το δίκτυο, να κάνω restart και τα δύο, να αλλάξω channel κτλ) αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά.
Κάθε πιθανή λύση ή ιδέα θα ήταν πολύ χρήσιμη, μια που αναγκάζομαι μέσα στο σπίτι μου να το έχω με 3G.

Lagman
02-12-13, 20:53
Αν διαγράψεις την συσκευή από το FRITZ ;

konc
02-12-13, 21:23
Πήγαινε στο "LAN" από την αρχική οθόνη ή στο Advanced Settings -> System -> Network και σβήσε τη συσκευή. Το είχε κάνει και σε εμένα όταν είχα δοκιμάσει να συνδεθώ με ένα νέο laptop που είχε το ίδιο όνομα και ip με το παλιό.

Durdyn
02-12-13, 22:04
Το έχω δοκιμάσει κι αυτό και πάλι τίποτα.
Πηγαίνω εκεί που λέτε και βρίσκω τη συσκευή, αλλά δεν μπορώ να τη σβήσω γιατί την βγάζει πράσινη (χωρίς ΙP) και λέει "This device cannot be deleted because it is currently active". Την κρατάει δηλαδή εκεί ανεξάρτητα από το αν το wifi στο κινητό είναι ενεργοποιημένο ή όχι.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι την εμφανίζει ως PC-**-**-**-**-**-** κάτι που δεν γινόταν παλιά (νομίζω έβγαζε όνομα συσκευής ή σχέτο το MAC address του κινητού). Φυσικά δίπλα δεν έχει κάποια IP του τύπου 192.168 αλλά μια παύλα.

Αναγκαστικά κάνω reset το router και μετά εξαφανίζεται από μόνη της η συσκευή από το Network. Προσπαθώ να συνδεθώ και πάλι (έχοντας κάνει forget το δίκτυο και ξαναβάζοντας τον κωδικό) μου βγάζει "saved" το δίκτυο χωρίς καμία άλλη ένδειξη και στη συνέχεια μου βγάζει σηματάκι με "Wi-Fi network unavailable" ενώ στην λίστα εμφανίζεται το δίκτυο out of range σε κάποιες στιγμές και σε κάποιες άλλες "saved, secured with WPA2 κτλ κτλ".
Το κινητό εμφανίζεται και πάλι στα devices με ακριβώς τον ίδιο τρόπο (PC-τάδε) και χωρίς IP.
Καμιά άλλη ιδέα; Είδα ότι δεν έχει βγει κανένα άλλο firmware για το ANNEX B.

Υπάρχει περίπτωση να θεωρείται τόσο ξεπερασμένο πια το ρούτερ και να υπάρχει θέμα με Android 4.4 ;

alxandros
07-12-13, 15:33
Αν δεν έχεις δοκιμάσει ακόμα κοίτα μήπως βάζοντας καρφωτά IP στο κινητό μπορέσεις και συνδεθείς, μήπως για κάποιο λόγο δεν μπορεί να πάρει αυτόματα IP απο τον DHCP server του router.

Durdyn
07-12-13, 17:00
Το δοκίμασα κι αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, αλλά βρήκα και άλλους να έχουν θέμα με το συγκεκριμένο ρούτερ και την έκδοση του Αndroid.
Η λύση συνεπώς πρέπει να έρθει από την πλευρά του κινητού και όχι του ρούτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.