PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάροχος για γρήγορο internet στο Περιστέρι



hablando
02-12-13, 17:59
Γεια χαρά!
Μένω Περιστέρι, λίγα μέτρα απο τη στάση Αστυνομία πάνω στην Αγ. Ιεροθέου.
Ψάχνω τον επόμενο πάροχο Internet-τηλεφωνίας, με κριτήριο το γρήγορο internet.
Με Wind έχω γύρω στα 5 mbits ταχύτητα λήψης δεδομένων, και σκέφτομαι μήπως πάροχος με ιδιόκτητο δίκτυο μου προσφέρει καλύτερες επιδόσεις.
Ιδέες-προτάσεις ?
Ευχαριστώ

Bioshock
02-12-13, 23:54
Εγώ αλλαξα τα τελευταια 6 χρονία 4 παροχους.
Ενα έχω να σου πω,απο τη στιγμη που όλοι οι πάροχοι εξαρτούνται απο τον ΟΤΕ (απο τις γραμμές,Dslam) είναι λογικό να πιανεις περισσότερο και καθόλου αποσυνδεσεις.φυσικά δεν εξαρτάται απο αυτό μονο αλλά στο λέω λόγω εμπειρίας.
Με forthnet κλείδωμα στα 19.5,hol 14.2 και με ΟΤΕ 24.575
Αυτά απο εμένα Κανέ οτι πιστεύεις!

hablando
03-12-13, 10:21
Ευχαριστώ για το Reply :-)
Και εγώ έχω εμπειρία απο άλλη περιοχή που είχα τον ΟΤΕ στα 50μ. απο το σπίτι και είχα 24mbits πραγματικά σε download. Αυτή τη στιγμή όμως αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περιοχή του Περιστερίου.
Περισσότερο ήθελα να ξέρω μήπως η Forthnet, ή οποιος άλλος εναλλακτικός πάροχος δηλώνει οτι έχει ιδιόκτητο δίκτυο στο Περιστέρι, προσφέρει καλύτερη ταχύτητα.

anthip09
03-12-13, 11:26
Ευχαριστώ για το Reply :-)
Και εγώ έχω εμπειρία απο άλλη περιοχή που είχα τον ΟΤΕ στα 50μ. απο το σπίτι και είχα 24mbits πραγματικά σε download. Αυτή τη στιγμή όμως αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περιοχή του Περιστερίου.
Περισσότερο ήθελα να ξέρω μήπως η Forthnet, ή οποιος άλλος εναλλακτικός πάροχος δηλώνει οτι έχει ιδιόκτητο δίκτυο στο Περιστέρι, προσφέρει καλύτερη ταχύτητα.

Γεια σου φίλε. Δυστυχώς κ εσύ όπως και όλοι μας στο Περιστέρι συνδέεσαι στο DSLAM του Αγ. Αντωνίου, το ένα και μοναδικό που υπάρχει δλδ. Η απόσταση σου είναι στα 3.5 χλμ περίπου, οπότε μην περιμένεις καλύτερους συγχρονισμούς από αυτόν που ήδη έχεις. Θα έλεγα ότι είσαι ήδη καλά με το 5αρι που πιάνεις. Φυσικά και για VDSL ούτε λόγος, αφού δεν υπάρχει καμία εξέλιξη στο θέμα αυτό για το Περιστέρι. Welcome to the club της υπομονής μήπως κάποτε δούμε κ εμείς οι Περιστεριώτες καμιά άσπρη μέρα.

balandis
03-12-13, 11:48
πρωινη ωρα με hol πιανω γυρω στα 5.500.τον τελευταιο μηνα επεσε λιγο η εξασθενηση γραμμης απο 39,5- 38,5.db.με αποτελεσμα να συχρονιζω λιγο παραπανω κανα 1μβς.τωρα χρησιμοποιω το netgear και του χαμηλωνω το σημα και πιανω χαλαρα 7μβς....!!!!

hablando
03-12-13, 13:35
Άρα το λεγόμενο "ιδιόκτητο" δίκτυο στην περιοχή Περιστερίου (της Forthnet) δεν ισχύει ?

anthip09
03-12-13, 13:44
Άρα το λεγόμενο "ιδιόκτητο" δίκτυο στην περιοχή Περιστερίου (της Forthnet) δεν ισχύει ?

Σε όποια εταιρεία και να πας, στο DSLAM Αγ. Αντωνίου θα συνδέεσαι. Οπότε η απόσταση παραμένει η ίδια. Εγώ με Netone, On και Cyta που εχω δοκιμάσει το ανώτερο που εχω συγχρονισει είναι 5.500 (με attenuation 46)

ntinter
03-12-13, 15:45
Το ιδιόκτητο ισχύει, αλλά αναφέρεται στο κομμάτι μετά το κέντρο του οτε. Εκεί είναι οι οπτικές ίνες και αφορούν τις συνδέσεις με το εξωτερικό ή και εσωτερικό από κέντρο σε κέντρο, όπου μεταφέρεται όλος ο όγκος των δεδομένων για τους χρήστες της εταιρίας.
Το Περιστέρι έχει πρόβλημα στις ταχύτητες λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο του οτε,όπως σου έγραψαν και τα παιδιά.
'Ολοι την ίδια ταχύτητα θα σου δώσουν, με ένα πλεονέκτημα για forthnet το χαμηλότερο margin το οποίο θα σου δώσει κάπως ψηλότερο συγχρονισμό, αν η γραμμή σου είναι σε καλή κατάσταση και το σηκώνει.
Οι λιγότερες αποσυνδέσεις, στην ίδια γραμμή είναι θέμα προφίλ. Το ότι οι γραμμές ανήκουν στον οτε και τις νοικιάζει στους άλλους δεν σημαίνει πως ο οτε δεν θα έχει αποσυνδέσεις. Είναι η ίδια γραμμή.

hablando
03-12-13, 16:00
Σας ευχαριστώ όλους για τις λεπτομέρειες που μου δώσατε :-)

hablando
15-10-15, 07:12
Γεια σας,
μετά απο τόσο καιρό απο το τελευταίο post, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέλιξη για την περιοχή του Περιστερίου. Πρακτικά, είμαι συνδρομητής της Wind, και κλειδώνω στην ίδια ταχύτητα με αυτή που ήμουν πριν 2 χρόνια...4-5 Mbps. Μπορείτε να προτείνεται router (μοντέλα) που να σας δίνουν ότι περισσότερο σε ταχύτητες wan μπορεί να προσφέρει μια τέτοια δύσκολη γραμμή ?

manila
15-10-15, 09:28
Γεια σας,
μετά απο τόσο καιρό απο το τελευταίο post, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέλιξη για την περιοχή του Περιστερίου. Πρακτικά, είμαι συνδρομητής της Wind, και κλειδώνω στην ίδια ταχύτητα με αυτή που ήμουν πριν 2 χρόνια...4-5 Mbps. Μπορείτε να προτείνεται router (μοντέλα) που να σας δίνουν ότι περισσότερο σε ταχύτητες wan μπορεί να προσφέρει μια τέτοια δύσκολη γραμμή ?

Δοκίμασε να αγοράσεις κάποιο επώνυμο ρούτερ της Asus ή της Zyxel και να δεις τι γίνεται, αν και θαύματα δεν γίνονται.

eqvus
15-10-15, 09:39
Γεια σας,
μετά απο τόσο καιρό απο το τελευταίο post, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέλιξη για την περιοχή του Περιστερίου. Πρακτικά, είμαι συνδρομητής της Wind, και κλειδώνω στην ίδια ταχύτητα με αυτή που ήμουν πριν 2 χρόνια...4-5 Mbps. Μπορείτε να προτείνεται router (μοντέλα) που να σας δίνουν ότι περισσότερο σε ταχύτητες wan μπορεί να προσφέρει μια τέτοια δύσκολη γραμμή ?

Σιγά τη δύσκολη γραμμή:p Ξέρεις πόσοι είναι στα επίπεδα σου και με αποσυνδέσεις.
Και γω έχω περίπου τις ίδιες ταχύτητες με εσένα (4-6) και είχα αγοράσει το ΝΕΤGEAR 2200 αλλά όπως σου είπαν ... θαύματα δε γίνονται.
Μη σου πω ότι το Pirelli της On ήταν και πιο σταθερό και συνδεόταν λιγο παραπάνω.

hablando
15-10-15, 16:32
Μου κανατε την καρδια περιβολι..
Θυμιστε μου λιγο το site που εχει δειγματοληπτικους ελεγχους στην Αθηνα σε διαφορες περιοχες, τους οποιους πραγματοποιουν οι χρηστες μεσω web...

balandis
16-10-15, 10:18
μπορεις να αγορασεις ενα asus η netgear.to asus εχει δικη του ρυθμιση να πειραζεις το snr.to netgear εχει ειδικο firmware που μπορεις να το περασεις και να πειραζεις τη γραμμη. θα πιανεις γυρω στο 1,5 παραπανω αν δεν ειναι κλειδωμενη η ταχυτητα σου.αυτα ......!!!ολα τα asus μαλλον και netgear 2.200-3500..;)

hablando
16-10-15, 14:34
Σε ευχαριστω, καποια μοντελα συγκεκριμενα;

balandis
17-10-15, 10:06
http://www.e-shop.gr/ypologistes-dsl-modems-routers-dsl-wireless-router-asus-list?table=PER&category=DSL&filter-758=1&filter-763=1 εδω εχει ολα τα asus..και νομιζω και αυτοhttp://www.e-shop.gr/netgear-dgn2200-adsl2-pstn-modem-router-annex-a-p-PER.613566καλη αγορα!!!στα asus ολα εχει ρυθμισση για snr εχω παρει το n-10 .αυτο το firmware ειναι για το netgear 2200 v4 η v3 το κατεβαζεις και το περναςhttp://alfie.altervista.org/amod2200V4/

hablando
17-10-15, 12:06
Ευχαριστω πολυ!

balandis
17-10-15, 23:19
;):respekt::oneup::)καλο βραδυ!!

Mirmidon
07-11-15, 11:10
Ότι router και να βάλει κάποιος εδώ στο Περιστέρι δεν πρόκειτε να δούμε ασπρη μέρα στο θέμα ταχυτήτων. Εκτώς και αν έρθουν ίνες στα καφάο. Ονειρο είναι μη με ξυπνάτε.

mike_871
07-11-15, 13:26
Ότι router και να βάλει κάποιος εδώ στο Περιστέρι δεν πρόκειτε να δούμε ασπρη μέρα στο θέμα ταχυτήτων. Εκτώς και αν έρθουν ίνες στα καφάο. Ονειρο είναι μη με ξυπνάτε.

Το ονειρο θα γινει πραγματικοτητα σε λιγο καιρο!!

Mirmidon
07-11-15, 15:01
Το ονειρο θα γινει πραγματικοτητα σε λιγο καιρο!!

Ασε φιλε.Πρωτα βλεπω να παιρνουμε την Αγια Σοφια!!!! :rofl:

10101
01-12-15, 15:00
καλησπέρα , χτες είδα τεχνικούς να ανοίγουν τρύπες κ όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι είναι για ανβάθμιση σε οπτική ίνα.. συγκεκριμένα τους είδα μέχρι το καφάου οπού ξέρω ότι συνδεομαι κ όπου είναι σε 200 μέτρα απόσταση από το σπίτι μου(αυτο ισχυεί? ξέρει κανείς? τρβάνε καλώδια απο τα dslam μεχρι τα καφαου?).

ευχαριστώ

mike_871
01-12-15, 19:25
καλησπέρα , χτες είδα τεχνικούς να ανοίγουν τρύπες κ όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι είναι για ανβάθμιση σε οπτική ίνα.. συγκεκριμένα τους είδα μέχρι το καφάου οπού ξέρω ότι συνδεομαι κ όπου είναι σε 200 μέτρα απόσταση από το σπίτι μου(αυτο ισχυεί? ξέρει κανείς? τρβάνε καλώδια απο τα dslam μεχρι τα καφαου?).

ευχαριστώ

http://www.adslgr.com/forum/threads/731553-VDSL-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9/page38

@ ADSLgr.com All rights reserved.