PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Ασύρματο Link



john471
02-12-13, 23:35
Γεια σας θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που έχω σε μια εγκατάσταση.
Μένω σε μια περιοχή όπου ο ΟΤΕ δεν έχει ελεύθερες γραμμές να δώσει. Για αυτό και έκανα μια προσπάθεια να κάνω ένα ασύρματο Link από ένα άλλο σπίτι.
Όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα στο σπίτι με τον αριθμό (1) είναι εγκατεστημένο το Router μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.
Στο σπίτι (2) που είμαι εγώ έχω βάλει τον αντίστοιχο εξοπλισμό.
Στο σπίτι (1) το Tenda είναι ρυθμισμένο σαν AP Client και συνδέεται ασύρματα με το Router.(Δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης του Router με το Tenda με καλώδιο για αυτό επέλεξα να συνδέσω ασύρματα.)
Το Tenda (Β) συνδέεται με το πάνελ της TP-Link(C) με καλώδιο δικτύου.
Το TP-Link (C) συνδέεται ασύρματα με το άλλο πάνελ της TP-Link (D) σε απόσταση που δεν ξεπερνά τα 400m .
Και τέλος το TP-Link (D) συνδέεται με ένα Router της HOL που είναι ρυθμισμένο να παίζει σαν ΑP.

Οι συσκευές στο δίκτυο λειτουργούν με στατική ΙΡ .
• (A) Cyta Router : 192.168.1.1
• (B) Tenda AP client : 192.168.1.149
• (C) TP-Link : 192.168.1.148
• (D) TP-Link: 192.168.1.145
• (E) AP : 192.168.1.144
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την πύλη δικτύου. Δηλώνω σε όλες της συσκευές την διεύθυνση 192.168.1.1 σαν Gateway που είναι η ΙΡ του Router, αλλά κάποιες φορές έχω υπηρεσία Internet και κάποιες φορές όχι. Μήπως κάνω κάποιο λάθος με τις διευθύνσεις ΙΡ στο δίκτυο? Και δεν ορίζω σωστά την Gateway.
Ευχαριστώ πολύ

john471
04-12-13, 16:30
κανένας:hmm:?

jkoukos
04-12-13, 16:37
Οι ρυθμίσεις όπως τις γράφεις είναι σωστές.
Το πρόβλημα εμφανίζεται σε συσκευές και στα 2 σημεία (1 & 2) ή μόνο στο ένα (ποιο?).
Όταν υπάρχει το πρόβλημα, οι συσκευές (υπολογιστές, tablet κλπ) που δεν έχουν Internet έχουν σταθερές ή αυτόματες διευθύνσεις;

john471
04-12-13, 23:09
το πρόβλημα εμφανίζετε κυρίως σε συσκευές που συνδέονται μόνο στη μια πλευρά την (2), όταν συνδέομαι απευθείας με το laptop στην πλευρά 1 με wi-fi
τότε έχω κανονικά internet. Σήμερα που μίλησα με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού μου είπε ότι έχει κάποια ζητήματα και αυτός από παλιότερα και μάλλον φταίει το Router της Cyta. Εδώ και κάποιες ώρες πάντως έχω κανονικά Internet.
Στατικές διεύθυνσης έχει μόνο ο εξοπλισμός που αναφέρετε πιο πάνω, τα Laptop και ένας σταθερός έχει αυτόματες διεύθυνσης. Στατικές βάζω μόνο όταν δεν μπορεί το Router να μου δώσει IP. Το πρόβλημα λύνεται στης περισσότερες φορές με μια επανεκκίνηση του Router.

Ευχαριστω πολυ.

jkoukos
05-12-13, 01:08
Ωραία, κάντε μια δοκιμή για λίγες μέρες βάζοντας σταθερή διεύθυνση σε κάποια συσκευή της Νο2 πλευράς και αφήνοντας τις άλλες (της ίδιας πλευράς) στην αυτόματη απόδοση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.