PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραδεκτη forthnet



votan
04-12-13, 18:58
Η ιστορία μου έχει ως εξής. Το 2008 λόγω εργασίας ήμουν Τρίκαλα όπου είχα την ατυχία να γίνω συνδρομητής της forthnet και nova tv. Το 2010 και αφού έληξε η σύμβαση εργασίας που είχα στα Τρίκαλα διέκοψα την σύνδεση που είχα με την forthnet και nova. Στην αρχή διέκοψα με forthnet και μετά από ένα μήνα νε nova περιμενωντας να εξαντληθεί το 12 μηνο συμβόλαιο της nova αφού είχα λάβει όλες τις απαραίτητες εξηγήσεις ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Όλα καλα μετακομιζω σε άλλη πόλη γίνομαι ξανά συνδρομητής forthnet για αλλα δύο χρόνια Περιπου όπου διακοπτω ξανα λόγω μετακόμισης σε άλλη πόλη. Έτος 2013 δέχομαι κλήση από δικηγορικό γραφείο για ανεξοφλγτο λογαριασμό της forthnet από το 2010 100 ευρώ. Λέω αποκλείεται και καλώ την forthnet όπου μου εξήγησαν ότι όταν φύγατε από τα Τρίκαλα είχατε ποινή για την διάφορα του ενός μηνός που διέκοψα τα δύο πακέτα forthnet και nova που ήταν σε έκπτωση. Πραγματικά οι εταιρείες internet στην Ελλάδα ειναι για γέλια. Και τοποιο γγελοίο ειναι ότι ποτέ κανείς δεν μου έστειλε κάποιο λογαριασμό στην προηγούμενη κατοικία , ούτε πήραν τηλέφωνο για τρία χρόνια.

apto
04-12-13, 19:08
Καλά τα δικηγορικά γραφεία είναι ό,τι να ναι, όπως το άλλο που διάβασα που είχε κυκλοφορήσει για κατάσχεση σπιτιού από wind για οφειλή 200 ευρώ..

sdikr
04-12-13, 20:21
Καλά τα δικηγορικά γραφεία είναι ό,τι να ναι, όπως το άλλο που διάβασα που είχε κυκλοφορήσει για κατάσχεση σπιτιού από wind για οφειλή 200 ευρώ..

Ενα περιστατικό με την wind 100αδες για την forthnet !

Θα πρέπει να μιλήσεις με το λογιστήριο της forthnet μήπως καταφέρεις και βγάλεις άκρη

apto
05-12-13, 13:06
Ενα περιστατικό με την wind 100αδες για την forthnet !

Θα πρέπει να μιλήσεις με το λογιστήριο της forthnet μήπως καταφέρεις και βγάλεις άκρη

η καλύτερη περίπτωση όντως είναι να μιλήσει με το λογιστηρίο της forthnet . εκεί πιστεύω θα λύσει το προβλημά του

georgedimgd
09-12-13, 03:49
Προφανώς και η forthnet έχει δίκιο. Η forthnet προϋπήρχε χρόνια πριν αγοράσει τη Nova. Εσύ προφανώς ήθελες τη Nova περισσότερο. Επίσης βλέπω ότι τώρα έχεις ΟΤΕ. Δεν πήγες σε κάποιο άλλο πάροχο που όλοι συμφέρουν περισσότερο. Αν η ψυχή σου είναι στον ΟΤΕ, πάντα θα έχεις πρόβλημα με τη forthnet και φυσικά δε φταίει η forthnet που έσπασες το συνδυασμό forthnet+nova=έκπτωση 20%. Το full pack της nova έχει 70ευρώ. Αυτά σου ζητάνε προφανώς και δίκιο έχουν. Δεν είναι φιλικό το δικηγορικό γραφείο αλλά αυτοί ακολουθούν τα τυπικά. Θεωρούν ότι εσύ φταις. και συγγνώμη για τον ενικό. αν θέλετε διαβάστε τα όλα με πληθυντικό. για μένα το ίδιο είναι.

pnmourt
09-12-13, 11:14
Από τη στιγμή που διέκοψες νωρίτερα λογικό δεν ειναι να πληρώσεις ποινή αφου έτσι ειναι οι προσφορές...κι εγώ στη hol που επιχειρησα να φύγω νωρίτερα μου ζήτησαν ποινή οπότε έμεινα μεχρι να λήξει και τωρα θα την κανω λέω....

Rebirth
11-12-13, 17:04
Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.
Εδώ και κάτι ημέρες η Forthnet (στην οποία είμαι συνδρομητής στο triple play) θυμήθηκε αρχαίες ...οφειλές!

Συγκεκριμένα, με παίρνει καθημερινά εισπρακτική (σ.σ. ήδη μια παράβαση) λέγοντάς μου ότι χρωστάω από το 2012, παρότι το 2012 ήμουν στον ...ΟΤΕ!

Πήρα τότε τη Forthnet και τους ενημέρωσα για τα τεκταινόμενα και βρήκαν λέει σε άλλο ΑΦΜ (συγγενούς μου), αλλά στον ίδιο αριθμό, οφειλή από το 2007 και μια ακόμη από το 2009 (νομίζω και το 2009 ήμουν ΟΤΕ, όμως δεν είμαι ακόμα σίγουρος).

Το πρώτο "πακέτο" οφειλών είναι λέει δυο ανεξόφλητοι λογαριαμοί για double play και η δεύτερη οφειλή του 2009 πάλι από ένα δίμηνο (wtf?) double play! Να τονίσω ότι μέχρι και σήμερα δεν είχα δεχθεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ κλήση/ενημέρωση για οφειλές στα τόσα χρόνια που έχουν μεσολαβήσει!

Προτού αρχίσω τα καντίλια και τις προσφυγές σε ΓΓ Καταναλωτή και Συνήγορο, υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής εδώ να βρούμε μια φόρμουλα;



Ευχαριστώ



ΥΓ: Η ίδια εισπρακτική φαίνεται πως τελευταία ψάχνει πολύ τους παλιούς λογαριαμούς Forthnet για οφειλές ή "οφειλές". Beware

http://www.whocallsm...okup/2106244516

Papas
12-12-13, 17:33
Καλα ειναι και οι δικηγοροι... Οταν βρισκουνε τα δυσκολα οι εταιριες αρχιζουν να ψαχνουν ψιλους στα αχυρα και να ξεζουμιζουν οσο γινεται τις οφειλες... Απο τιν αλλη δεν γινεται μονο στην forthnet αυτο. Ολες οι εταιριες τα ιδια κανουν ανεξαιρετως.


Καλά τα δικηγορικά γραφεία είναι ό,τι να ναι, όπως το άλλο που διάβασα που είχε κυκλοφορήσει για κατάσχεση σπιτιού από wind για οφειλή 200 ευρώ..

libero1899
13-12-13, 00:28
Πιο καλά να μιλήσεις με τη Forthnet να συνενοηθείτε γιατί και οι εισπρακτικές που μπαίνουν στη μέση δεν ξερουν τι τους γίνεται αν δεν ήσουν συνδρομητής forthnet εκείνη την περίοδο θα το ξέρουν και θα στο επιβεβαιώσουν

sdikr
13-12-13, 01:10
Πιο καλά να μιλήσεις με τη Forthnet να συνενοηθείτε γιατί και οι εισπρακτικές που μπαίνουν στη μέση δεν ξερουν τι τους γίνεται αν δεν ήσουν συνδρομητής forthnet εκείνη την περίοδο θα το ξέρουν και θα στο επιβεβαιώσουν

Μα τις εισπρακτικές τις βάζει η forthnet δεν μπαίνουν μόνες τους, αν βέβαια εννοείς οτι εκεί στην forthnet δεν ξέρουν τι τους γίνεται αλλάζει το θέμα

xatzikiriakos
17-12-13, 12:15
Καλα ειναι και οι δικηγοροι... Οταν βρισκουνε τα δυσκολα οι εταιριες αρχιζουν να ψαχνουν ψιλους στα αχυρα και να ξεζουμιζουν οσο γινεται τις οφειλες... Απο τιν αλλη δεν γινεται μονο στην forthnet αυτο. Ολες οι εταιριες τα ιδια κανουν ανεξαιρετως.
Προφανώς και κάνουν όλες τα ίδια και ειδικά οι εταιρίες που δουλεύουν με ποσοστά πάνε και κυνηγάνε ό,τι να 'ναι.

psyxakias
17-12-13, 12:30
Προφανώς και η forthnet έχει δίκιο. Η forthnet προϋπήρχε χρόνια πριν αγοράσει τη Nova. Εσύ προφανώς ήθελες τη Nova περισσότερο. Επίσης βλέπω ότι τώρα έχεις ΟΤΕ. Δεν πήγες σε κάποιο άλλο πάροχο που όλοι συμφέρουν περισσότερο. Αν η ψυχή σου είναι στον ΟΤΕ, πάντα θα έχεις πρόβλημα με τη forthnet και φυσικά δε φταίει η forthnet που έσπασες το συνδυασμό forthnet+nova=έκπτωση 20%. Το full pack της nova έχει 70ευρώ. Αυτά σου ζητάνε προφανώς και δίκιο έχουν. Δεν είναι φιλικό το δικηγορικό γραφείο αλλά αυτοί ακολουθούν τα τυπικά. Θεωρούν ότι εσύ φταις. και συγγνώμη για τον ενικό. αν θέλετε διαβάστε τα όλα με πληθυντικό. για μένα το ίδιο είναι.:worthy: :worthy: :worthy:

BARKOULETOS
17-12-13, 16:30
Παντως 9/10 περιπτωσεις εχουν πατημα και το κανουν οι εταιριες, ή υπαρχει καποιο ανεξοφλητο υπολοιπο ή κάποια ρητρα διακοπης, δεν ξυπνανε ενα πρωι και λενε ποιους ειχαμε πελατες παλια, ας του ψαρωσουμε...

Avesael
17-12-13, 16:42
Απαξ και φύγεις πριν τη λήξη του συμβολαίου σου, έχεις ποινή. Αυτό είναι γνωστό σε όλες τις εταιρίες. Τώρα από εκεί και πέρα, μην περιμένεις καλή συμπερίφορά από εισπρακτικές ή δικηγορικά γραφεία.

avga
17-12-13, 22:41
Πάντα, όπως σου γράψανε, η καλύτερη λύση είναι να μιλάς με την εταιρία.
Όπως πολύ σωστά η wind διέκοψε την διαδικασία κατάσχεσης για τα 200 ευρώ, έτσι και όλες οι άλλες δεν έχουν καμία διάθεση να χαλάσει το όνομα τους και να προβούν σε τέτοιες ακραίες ενέργειες.

libero1899
17-12-13, 23:22
Μα τις εισπρακτικές τις βάζει η forthnet δεν μπαίνουν μόνες τους, αν βέβαια εννοείς οτι εκεί στην forthnet δεν ξέρουν τι τους γίνεται αλλάζει το θέμα

Εννοώ οτι αν όπως λες δεν είχες εκείνο το διάστημα forthnet ίσως να έχει γίνει κάποιο λάθος το οποίο η εισπρακτική δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει αλλα η forthnet μπορεί μίλισε μαζι τους και θα βγάλεις άκρη αποκλείεται να μην είχες εκείνη την περίοδο forthnet κι αυτοί να ισχυρίζονται οτι είχες

@ ADSLgr.com All rights reserved.