PDA

Επιστροφή στο Forum : CREATIVE ZEN VISION 30GB ή APPLE IPOD 30GB;



Ntavelis
17-02-07, 07:07
Μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να αγοράσω ένα portable music/video player.

Λατρεύω το Apple (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662661) λόγω εμφάνισης και μου αρέσουν και τα χαρακτηριστικά του.
Το Creative (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.661126) δε μου αρέσει τόσο σε εμφάνιση όσο το Apple αλλά του τα ρίχνει στην οθόνη..
Apple 65.000 χρώματα
Creative 262.144 χρώματα

Εσείς τι με συμβουλεύετε να πάρω;


Σημείωση: Αν έχετε και κάποιες άλλες προτάσεις πέραν αυτών των δύο ευχαρίστως να ακούσω..

Νικαετός
17-02-07, 11:06
Άλλη ποιότητα κατασκευής το iPod , άλλη το ΖΕΝ . Προχθές αγόρασα το ipod 80 GB , αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος από την όλη ιστορία συνεργασίας itunes - ipod .

Συγκεκριμένα , μπορείς να έχεις συγχρονισμένο το iPod , μόνο με ένα pc . Αν προσπαθήσεις να το συγχρονισεις και με δεύτερο , τότε σβήνει τα πάντα από το ipod και περνάει , ότι υπάρχει στο δεύτερο ...όχι πως δεν διορθώνεται , αλλά μέχρι να το συνηθίσεις και να του πάρεις τον αέρα υπάρχει πρόβλημα ...

Στα + του creative είναι το ενσωματωμένο ραδιόφωνο .

Επίσης πολύ καλά λόγια (χωρίς να το έχω δοκιμάσει) έχω ακούσει από φίλους για το Archos (το οποίο δουλεύει με τον media player - ενώ το ipod όχι )

Αν πήγαινα σήμερα για αγορά , μάλλον το ZEN θα έπαιρνα . (Όταν πήγα όμως αγόρασα το i Pod - είπαμε , άλλη ποιότητα και style)

Kapnos
17-02-07, 13:14
+1 για το Creative...

ktolis
17-02-07, 15:13
iPod.
+1= σαφέστατα καλύτερα εργαλεία συγχρονισμού.
+1= lickable

kostthem
17-02-07, 21:46
iPod φυσικά. Και αυτό με τα χρώματα στην οθόνη είναι πολύ σχετικό. Η πιστότητα απόδοσης στην οθόνη του iPod είναι απίστευτη! Το καλύτερο είναι πριν αγοράσεις να τα δεις και να συγκρίνεις.

Alex_Oz
18-02-07, 17:19
+1 στο ipod. Εγώ προσωπικά ξεφορτώθηκα το iTunes εγκαθιστώντας το rockbox (http://www.rockbox.org).

Gordito
18-02-07, 17:26
Eγω δε θα αγοραζα ποτε ipod-->Apple:down:
Eχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα creative.

johnkall69
19-02-07, 05:20
Eχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα creative.

Και εγώ τα ίδια, ειδικά για την σειρά ZEN ..

R-evil-S
19-02-07, 07:07
Ως κάτοχος του Ζen δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος και η οθόνη έχει όντως αρκετή ποιοτική διαφορά σε σχέση με το Ipod. Παίζει divx, xvid απευθείας χωρίς ανάγκη μετατροπής και έχει και ραδιόφωνο. Το μόνο σημείο στο οποίο νομίζω υστερεί λίγο είναι η εργονομία με το κεντρικό κουμπί αλλα τελικά είναι απλά θέμα συνήθειας.

+1 στο Zen λοιπόν.

Ntavelis
15-03-07, 18:39
Τελικά πήρα το Apple iPod 80GB και έμεινα πολύ ευχαριστημένος..
Γουστάρω απίστευτα την σχεδιασή του και την ποιότητα του..

Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος από την επιλογή μου.
Το προτείνω ανεπειφύλακτα! :oneup: :oneup:

Gordito
15-03-07, 19:05
:lol:
ΚΑι τι το ανοιξες το θεμα τοτε? αφου οι περισσοτεροι το Zen προτειναν.
Απο περιεργεια....

kostthem
15-03-07, 19:08
Καλορίζικο!

Chris_Nik
15-03-07, 19:18
Καλορίζικο.... Και εγω αυτο θα επερνα.....:oneup:

Ntavelis
15-03-07, 20:18
:lol: ΚΑι τι το ανοιξες το θεμα τοτε? αφου οι περισσοτεροι το Zen προτειναν.
Απο περιεργεια....

Δεν κάνω πάντα ότι μου λένε..

@kostthem & Chris_Nik
Ευχαριστώ..! :oneup:

PopManiac
15-03-07, 21:13
Έχοντας πολύ πρόσφατα μία κάκιστη εμπειρία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=75737) από την πολιτική της Apple στο service των Ipods και καταλήγοντας και εγώ στο Creative Zen Vision 30 GB, σε συμβουλεύω - ή μάλλον σε εξορκίζω! - να προχωρήσεις στο Creative Zen.

Το βρήκα κλάσεις ανώτερο σε σχέση με το Ipod και πολύ πιο ευέλικτο, αλλά απευθύνεται σε χρήστες κάπως εξοικειωμένους με ΙΤ, ενώ το Ipod είναι κάπως πιο user-friendly σε ΙΤ-illiterates.

Το μόνο που μου λείπει από το Ipod είναι η ρόδα αλλά από την άλλη τα κουμπιά του ΖΕΝ προσφέρουν περισσότερες επιλογές...

Μόνο ΔΥΟ σημαντικές παρατηρήσεις αν πάρεις το ΖΕΝ:

1. Προσωπικά βρήκα το software που δίνει η Creative πολύ δύσχρηστο, αλλά το ΖΕΝ συνεργάζεται 100% με Winamp (και νομίζω και άλλα media players)
2. Αν τυχόν σου προκαλέσει προβλήματα σε synchronization με το PC (ξαφνικά δεν αναγνωρίζει το PC τα USB ports) απλά βγάζεις το PC από πρίζα για 3 λεπτά (:p)...


Τελικά πήρα το Apple iPod 80GB και έμεινα πολύ ευχαριστημένος..
Γουστάρω απίστευτα την σχεδιασή του και την ποιότητα του..

Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος από την επιλογή μου.
Το προτείνω ανεπειφύλακτα!

Tώρα, τι να πω; :oops:

Φαίνεται πως είμαι αρκετά προκετειλημμένος με Apple και έσπευσα αμέσως να κάψω το Ipod...:lol:

kostthem
15-03-07, 21:15
Χμ... πήρε το iPod είπαμε.
(και καλά έκανε, άλλος ένας που θα το χαρεί όσο τίποτα άλλο)

Ntavelis
15-03-07, 21:53
Παιδιά δεν έχω δοκιμάσει το creative και μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως αυτά που ήθελα από ένα τέτοιο gadget τα βρήκα.
Πολλοί μου είπαν ότι ήταν υπερβολική κίνηση το ότι πήρα το 80GB. Αλλά έχω τέτοια πόρωση με τις ταινίες και με τα mp3 που δεν θα πάει χαμένο. Σε κάθε περίπτωση που χρειάζεται να περιμένω μου κάνει απίστευτη συντροφιά με μία απίστευτη γκάμα ταινιών (που μπορεί να μην έχω δει πολλές φορές) και mp3. Τώρα μπορεί να μου πείτε είναι αρχή ακόμα και μου φαίνονται όλα τόσο ωραία, αλλά θα δούμε. Εξάλλου αν κάτι δεν το χαρείς πολύ στην αρχή πως θα το βαρεθείς αργότερα; ;)

Επίσης αυτά που λένε μόνο για 4 ώρες αναπαραγωγής βίντεο είναι χαζομάρες. Σε 9ωρο ταξίδι με τραίνο και με σωστά διαλείμματα μου κράτησε σε όλο το ταξίδι με τις αγαπημένες μου ταινίες. :oneup:


Συμβουλή: Μην κάνετε κατάχρησ αυτών που έχετε χαρείτε τα αλλά με μέτρο. Έτσι θα το ευχαριστιέστε περισσότερο. :cool:

R-evil-S
15-03-07, 22:09
Αν και υπέρμαχος του Zen, οφείλω να πω πως το θέμα είναι αυτό που θα πάρεις να καλύπτει εσένα γιατί σε τελική ανάλυση το γούστο είναι υποκειμενικό.

kostthem
15-03-07, 22:18
Πολύ σωστό αυτό.

Ntavelis
15-03-07, 22:51
Thank you..
Αυτό εννοώ κι εγώ..

YiannisM
19-03-07, 11:15
Εγώ προτίμησα πρόσφατα το ZEN, αλλά δεν έχω δει καθόλου το Apple για να εκφέρω γνώμη...

Νικαετός
19-03-07, 11:58
Επίσης αυτά που λένε μόνο για 4 ώρες αναπαραγωγής βίντεο είναι χαζομάρες. Σε 9ωρο ταξίδι με τραίνο και με σωστά διαλείμματα μου κράτησε σε όλο το ταξίδι με τις αγαπημένες μου ταινίες. :oneup:


Συμβουλή: Μην κάνετε κατάχρησ αυτών που έχετε χαρείτε τα αλλά με μέτρο. Έτσι θα το ευχαριστιέστε περισσότερο. :cool:

@ntavelis, επειδή έχω και εγώ το ipod και μου φαίνεται πανέμορφο μεν, αλλά εξαιρετικά σύστροπο, μπορείς να μου πεις με τις ταινίες πως τα καταφέρνεις? Προσπάθησα να περάσω ένα avi που μου έστειλε ένας φίλος και δεν το έπαιρνε με τίποτα, ήθελε να του κάνει επανακωδικοποίηση και μετά από 3 ώρες περίπου , το παίζει μεν αλλά χωρίς ήχο.

Από όσο καταλαβαίνω, μόνο ότι κατεβάζεις από i-tunes θα παίζει χωρίς πρόβλημα.

Αν προσπαθήσω να περάσω τα dvd μου, χρειάζεται κάποια ειδική επεξεργασία ή απλά copy? Ή μήπως χρειάζεται πρώτα decryption?

Κάθε πληροφορία θα είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ ;)

Collective_Soul
20-03-07, 01:23
Εγω παντως και παλι creative θα αγοραζα.Εχω ενα zen microphoto με 8GByte και φυσαει και καλυπτει τις αναγκες μου.Παντως το ipod απο εμφανιση σκιζει οντως!

marilopaido
04-04-07, 23:35
πρωτα απο ολα καλοριζικο και απο εμενα!!!εχς ακουσει οτι στα ipod τελειωνει γρηγορα η μπαταρια!!!ισχυει?γιατι κ εγω ψαχνομουν πριν λιγο καιρο για νεo mp3 και σκεφτομουν να παρω ipod αλλα γενικα οσους φιλους μου εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι τελειωνει γρηγορα η μπαταρια!!!
πρεπει να δηλωσω παντως οτι απο design σκιζει!!!!!!!!!:oneup:

Προφέσσορας_Χάος
05-04-07, 00:23
Καλά εκανες για ipod..το ZEN 30αρι αλλά και Zen v plus μου τα φέρνουν στο πλαίσιο για αντικατάσταση κάθε μέρα..1 στα 2 ειναι ελλατωματικά..

@ ADSLgr.com All rights reserved.