PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνική υποστήριξη μέσω e-mail... υπάρχει ή δεν υπάρχει?



SouthDog
17-02-07, 19:45
Περι support@hol.gr ο λόγος, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Εντυπώσεις?

Υπάρχει πραγματική τεχνική υποστήριξη via e-mail?

Προσωπικά έχω στείλει αρκετές φορές e-mail, αλλά οι απαντήσεις που παίρνω
είναι :

Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της HOL στα τηλέφωνα 13844, 2130004000, 24 ώρες το 24ωρο και 365 ημέρες τον χρόνο, προκειμένου να σας εξυπη! ρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Τι να πω... ικανοποιητικότατο after sales :down:

harris
17-02-07, 19:54
Γενικά δεν το πολυχρησιμοποιώ παρά μόνον σε περίπτωση που θέλω να τους στείλω κάποιο συνημμένο αρχείο...

Όσες φορές πάντως έχω στείλει, έχουν ανταποκριθεί ανοίγοντας θέμα στην καρτέλλα μου, αλλά μετά από τουλάχιστον 24 ώρες... άρα μάλλον είναι περιτό χάσιμο χρόνου...

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι λειτουργεί, αλλά σαφώς η υποστήριξή τους στηρίζεται κυρίως στο τηλέφωνο και στο σύστημα αναφορών που έχουν στο σάιτ τους... ;)

Stormwatch
18-02-07, 03:19
Δουλευει απλα να περιμενεις να σε παρουν τηλεφωνο μετα απο 3-4 μερες.....

Tem
18-02-07, 06:37
Δουλευει απλα να περιμενεις να σε παρουν τηλεφωνο μετα απο 3-4 μερες.....
βέβαια αντι να περιμένεις είναι προτιμότερο να παρεις κατ ευθείαν τηλέφωνο

dimitris_v
18-02-07, 12:57
Εγώ έχω στείλει τρεις φορές email και μου έρχονταν οι γνωστές αυτόματες απαντήσεις που δείχνουν μάλλον ότι το θέμα προωθείται από τον έναν στον άλλον, αλλά λύση δε δόθηκε ποτέ. Αντιθέτως όσες φορές χρειάστηκε να τηλεφωνήσω μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Να σημειώσω ότι αν δεν πρόκειται για κάτι επείγον προτιμώ να τηλεφωνώ νεκρές ώρες (νωρίς το πρωί, Κυριακή μεσημέρι κλπ). Βγάζεις γραμμή αμέσως και ο τεχνικός επειδή δεν είναι πιεσμένος ασχολείται πιο άνετα μαζί σου χωρίς να βιάζεται να σου το κλείσει. Αυτά από προσωπική εμπειρία, έτσι? Κάθε διαφωνία δεκτή;)

Stormwatch
18-02-07, 15:21
βέβαια αντι να περιμένεις είναι προτιμότερο να παρεις κατ ευθείαν τηλέφωνο

Εννοειται....:oneup:

grsaint13
20-02-07, 11:14
Πιο παλιά με είχαν γράψει στα παλαιά των υποδημάτων τους όταν τους είχα στείλει ένα email.Πριν κανά μήνα που χρειάστηκε να το ξανακάνω,μου απαντήσανε μετά από μία μέρα αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως πολύ καλά λειτουργεί και η ηλεκτρονική απευθείας εξυπηρέτηση μέσα από το site (όχι πάντα βέβαια).Καλό είναι να δοκιμάζουμε πρώτα αυτό και αν δεν απαντήσει κάποιος,καταφεύγουμε στο τηλέφωνο.

jded
24-02-07, 00:59
Έλεγα να ανοίξω νέα θέμα αλλά είναι παρόμοιο με αυτό οπότε θα κάνω το post εδώ.

Δε θα πω πολλά απλά θα παραθέσω ένα mail που μόλις έστειλα σε όλα τα τμήματα της HOL μπας και ευαισθητοποιηθεί κανένας εκεί μέσα και φτιάξουν ένα υποτυπώδες Customer Service.

Θα ήθελα να διευκρινίσω πως πιστεύω ότι τα ίδια χάλια έχουν και πολλοί άλλοι providers αλλά πλέον το κακό έχει παραγίνει και πρέπει να τους κράζουμε δημοσίως μήπως επιτέλους αρχίζουν να ανταποκρίνονται στις στοιχειώδεις υποχρεώσεις που έχουν, όπως είναι η τηλεφωνική υποστήριξη.


Επιεικώς απαράδεκτη τηλεφωνική υποστήριξη.

Κάλεσα σήμερα (Παρασκευή 23/2 περίπου στις 20:00) στο 13844 και έμεινα στην αναμονή για 2 περίπου ώρες.
Τη πρώτη φορά έπεσε η γραμμή μόλις πέρασε μία ώρα, ξανακάλεσα και απάντησε κάποιος μετά από 45 λεπτά!!!!

Εχθές είχατε λίγο καλύτερη ανταπόκριση αφού περίμενα μόλις 30 λεπτά!!

Εκτός του προβλήματος που έχω με την ταχύτητα της γραμμής, όπου τις απογευματινές ώρες δουλεύει λίγο καλύτερα από dial-up σύνδεση, που εκεί μπορεί να φταίνε εξωγενείς παράγοντες, στην τηλεφωνική υποστήριξη δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Αν είναι δυνατόν σοβαρή εταιρία να έχει τέτοιους χρόνους στην απάντηση μιας κλήσης!!!

Ενδεικτικά θα αναφερθώ στην εταιρία που εργάζομαι, όπου στο τμήμα του CS μετράνε τους χρόνους απάντησης μιας κλήσης. Πέρσι είχαν 87% κάτω των 20 δευτερολέπτων και φέτος ο στόχος τους είναι 90% κάτω από 10 δεύτερα. Επίσης να αναφέρω ότι δεχόμαστε περίπου 20.000 κλήσεις το μήνα.

Όπως είπα και στην αρχή είστε επιεικώς απαράδεκτοι...

Υ.Γ. Το παρόν mail αναδημοσιεύεται στο παρακάτω forum:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=78169

grsaint13
24-02-07, 14:11
Ναι καλά,τώρα τους τρόμαξες...!

Ρε παιδιά,νομίζετε οι ίδιοι δεν έχουν γνώση του τι συμβαίνει τόσο καιρό με την τηλεφωνική υποστήριξη;Βλέπετε να έχουν κάνει καμιά κίνηση για να τη βελτιώσουν;Ότι email και να τους στείλουμε,ότι βρίσιμο και να φάνε (που μεταξύ μας τα παιδιά που μας "εξυπηρετούν" δεν φταίνε σε τίποτα) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα αν δεν το πάρουν απόφαση να αυξήσουν το προσωπικό του CS.

SouthDog
25-02-07, 08:31
Μετά από αρκετό γείωμα και αυτόματα mail, μου κάναν την τιμή
να μου στείλουν Mail απ το Τμήμα Διεύθυνσης Λειτουργίας :clap:

Στην αρχή λέει: Κατάσταση ΚΛΕΙΣΤΟ
Κρισιμότητα 4 ΧΑΜΗΛΗ

Ξέρει κανείς τι σημαίνουν αυτά?
Μήπως ότι το κλάσιμο είναι level 4 ? :lol:

Tem
25-02-07, 09:28
Μετά από αρκετό γείωμα και αυτόματα mail, μου κάναν την τιμή
να μου στείλουν Mail απ το Τμήμα Διεύθυνσης Λειτουργίας :clap:

Στην αρχή λέει: Κατάσταση ΚΛΕΙΣΤΟ
Κρισιμότητα 4 ΧΑΜΗΛΗ

Ξέρει κανείς τι σημαίνουν αυτά?
Μήπως ότι το κλάσιμο είναι level 4 ? :lol:
πάρε καλύτερα τηλέφωνο αντι να περιμένεις απάντηση με mail .

SouthDog
25-02-07, 11:42
πάρε καλύτερα τηλέφωνο αντι να περιμένεις απάντηση με mail .

Mε τον ''ακατανόμαστο'' έχω πρόβλημα... χτες πήρα τηλ. και όλα φαινόντουσαν ΟΚ
Εκτός από τις ταχύτητες εχω πρόβλημα και με dns πλέον :mad:

Απ ότι φαίνεται πέφτει πολύ μπλόκο σε θύρες που ανοίγω για τον ημιόνο τώρα τελευταία.
Αντιθέτως με upload έκανα ρεκόρ σήμερα (stule mule) βάρεσε μια 50αρα ξεγυρισμένη για λίγο...
Νεφτομπουκάλα κανονικά :lol:

Anyway το mail μου έδινε και καλά οδηγίες για να κάνω τα test που προτείνουν,
και να τους τα στείλω, κάποια στιγμή για το γαμώτο της υπόθεσης θα τα κάνω.

xrg
27-03-07, 22:18
Σήμερα συμπλήρωσα την "ανθολογία" απαντήσεων και με αυτό:

Σχετικά με το ερώτημα που μας θέσατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως
δυστυχώς δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του email που μας στείλατε.
Παρακαλούμε να μας το ξαναστείλετε χρησιμοποιώντας μία άλλη γραμματοσειρά ή σε greeklish.

.. είναι η 10η (τουλάχιστον) φορά που μου απαντάνε με αυτό. Γιατί; Γιατί στέλνω από κανονικό MUA.. Μήπως η hol είναι ISP και θα έπρεπε να δέχεται και ελληνικά στα mail της; Μήπως το τεχνικό αυτό πρόβλημα είναι κάτι που θα έπρεπε να έχουν κοιτάξει;


Δυστυχώς η φόρμα αναφοράς προβλημάτων που μας αποστείλατε δεν έχει συμπληρωθεί σωστά.

.. η φόρμα δεν βγήκε ποτέ στον browser μου! Το topic όμως τους έφτασε: "Αποσυνδέσεις.."
Εσείς, ως administrator τί θα κάνατε άν ένας πελάτης σας έστελνε στο support κάτι με θέμα "Αποσυνδέσεις" ;



Κλείσιμο θέματος
28-Σεπ-2006, 17:20
Τα θέματα τα οποία μας αναφέρατε, έχουν προωθηθεί ήδη στο αρμόδιο τμήμα προς έλεγχο.

Τώρα το ξέθαψα.. Δεν χρειάζεται να εξηγήσω πού προώθησε το "αρμόδιο τμήμα" τα θέματα..

SouthDog
28-03-07, 15:42
.. είναι η 10η (τουλάχιστον) φορά που μου απαντάνε με αυτό. Γιατί; Γιατί στέλνω από κανονικό MUA.. Μήπως η hol είναι ISP και θα έπρεπε να δέχεται και ελληνικά στα mail της; Μήπως το τεχνικό αυτό πρόβλημα είναι κάτι που θα έπρεπε να έχουν κοιτάξει;

Kαι μένα καμιά φορά μου βγάζει μήνυνα ότι ξεπέρασα λέει τους 10000 χαρακτήρες,
kαι κάποιες άλλες φορές μου τα στέλνουν ότι τους έστειλα χωρίς καμία άπαντηση
(ούτε την αυτόματη)

Στάνταρ έχουν πρόβλημα στους servers, εδώ ένας συμφορουμίτης προχτές μας
έλεγε ότι παίζνε wow oι τεχνικοί... τι να περιμένουμε πλέον???


Τώρα το ξέθαψα.. Δεν χρειάζεται να εξηγήσω πού προώθησε το "αρμόδιο τμήμα" τα θέματα..

Και γω τους έχω γράψει καμιά 50αρια φορές, τους έστειλα και συγκεκριμένα test
που γούσταραν, και προχτες μου γράψανε να κάνω και άλλα τεστ...

ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ: Μέτρηση ταχύτητας download

Α. Δοκιμές με σύνδεση στο ΔΙΟΔΟΣ:

Έλεγχος ταχύτητας μέσω του ΕΔΕΤ.
* Speed Test μέσω του http://ndt.grnet.gr:7123/
* Traceroute προς ndt.grnet.gr
Έλεγχος ταχύτητας μέσω ενός τρίτου εξυπηρετητή στο εξωτερικό
* Speed Test μέσω του http://www.speedtest.ch/ Έλεγχος ταχύτητας μέσω ενός τρίτου εξυπηρετητή στο AIX
* Speed Test μέσω του http://www.speedtest.forthnet.gr/
* Traceroute προς www.speedtest.forthnet.gr


Μέχρι και forthnet προτείνουν για τεστ, επειδή μάλλον δεν είναι άξιοι ούτε 1 δικό τους
τεστ να φτιάξουν...(μάλλον για προφανείς λόγους, για να μας στέλνουν από δω και από κει)
Νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με βλάκες, πόλυ μας υποτιμάνε.

Άντε να τελειώσει το καταχρηστικό 12μηνο, να βελτιωθούν και οι εναλακτικοί
να σηκωθούμε να φύγουμε ... αμαν πια με τους @%$&^*:evil:

SouthDog
28-03-07, 16:29
Σήμερα μου στείλαν 6 άσχετα mail, το ένα ήταν μια απάντηση που τους είχα στείλει
όταν με ρώτησαν για τα στοιχεία μου, το οποίο μου το στέλνουν πίσω ρωτώντας:
Ποιο είν το προβλημά σας? Καλά πλάκα μας κάνουν???? :twisted:
Εντωμεταξύ τους έχω στείλει τεστ από 4 μεριές... Μάλλον τα σβήνουν χύμα...
ϊσως να μην έχουν λεφτα για σερβερς.

Επίσης κάποια mail είχαν αυτό:

Το σχόλιο του ticket ξεπερνούσε τους 10.000 χαρακτήρες, έχοντας ως αποτέλεσμα να επισυναφθεί. The ticket comment exceeded 10.000 chars, hence it was added as an attachment.

Τι να πω πλέον.... ερασιτέχνες

@ ADSLgr.com All rights reserved.