PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλο download



sakisastra
08-12-13, 00:09
εχω το εξης θεμα.η γραμμη μου κλειδωνει στα 18500/925, οταν παω να κατεβασω απο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβαζει το πολυ μεχρι 580kb/sec οταν ομως κατεβαζω απο idm πιανω 1,9mb/sec γιατι γινεται αυτο?εχω θεμα με τον υπολογιστη? σε 2 ρουτερ που εβαλα κανει το ιδιο ενα sagem2404 και ενα tp-link 8951

sweet dreams
08-12-13, 02:12
Aφου η γραμμή σου κλειδώνει στο 18500, από τον ftp σε καλές συνθήκες γραμμής, θα πρέπει να έχεις το 1/10 από αυτή την τιμή. Οποιαδήποτε άλλη μέτρηση είναι αναξιόπιστη. Αφού έχεις χαμηλότερη ταχύτητα από αυτή θα πρέπει πρώτα να κάνεις ένα δικό σου έλεγχο και αν δεν βρείς κάτι να πάρεις την τεχνική υποστήριξη.

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνεις έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου είναι η εξής: Θα πρέπει να κάνεις μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ με τον εξοπλισμό, ρούτερ + laptop, να είναι συνδεδεμένος ΜΟΝΟ στήν γραμμή του ΟΤΕ η οποία θα έχει ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ απο την οριολωρίδα. Επίσης η σύνδεση με την γραμμή πρέπει να γίνει ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλλεται το splitter αλλά ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν. Μετά θα κάνεις την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχεις συνδεδεμένο το ρούτερ. Αν έχεις πολύ μικρή απόκλιση είσαι OK. Aν δείς οτι έχεις μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρείς την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή, να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, και να κάνεις πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή. Αν είσαι ΟΚ σημαίνει οτι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν οχι θα σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο απο το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή, οπότε ενεργείς αναλόγως.

sakisastra
08-12-13, 11:30
σωστα ολα αυτα και ευχαριστω που τα εγραψες τοσο αναλυτικα αλλα προφανως δεν θα προσεξες στο αρχικο μου ποστ οτι οταν κανω download με τον internet download manager πιανω 1,8-1,9mb/sec.το θεμα ειναι οτι χωρις τον idm με ενα connection δεν αναβαινω πανω απο 550-580kb/sec

AssVas
08-12-13, 16:13
διότι ο IDM κάνει concurrent connections . και με torrents full speed θα πιάνεις λογικά. Αρχικά δοκίμασε με άλλον Browser πάλι από το ftp.otenet.gr , αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό, μετά δήλωσε το βλάβη στο 13888 .

sweet dreams
08-12-13, 19:24
σωστα ολα αυτα και ευχαριστω που τα εγραψες τοσο αναλυτικα αλλα προφανως δεν θα προσεξες στο αρχικο μου ποστ οτι οταν κανω download με τον internet download manager πιανω 1,8-1,9mb/sec.το θεμα ειναι οτι χωρις τον idm με ενα connection δεν αναβαινω πανω απο 550-580kb/sec

Oπως σου γράφω η μόνη αξιόπιστη μέτρηση είναι απο τον ftp server και με ένα αρχείο.

AssVas
09-12-13, 21:07
btw έχει βγάλει ο ΟΤΕ δικό του BOX στο speedtest.net

sakisastra
10-12-13, 01:21
δηλωσα βλαβη τελικα αντε να δουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.