PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE Versus HOL & Wind



Balk
08-12-13, 21:50
Αγαπητοί συμφορουμήτες,

Καθώς πλησιάζει ο καιρός να λήξει το συμβόλαιό μου με τον ΟΤΕ (VDSL 30), σκέφτομαι μήπως κινηθώ σε ποιό οικονομικά ...λιμάνια λόγω εποχών. Είχα ανοίξει άλλο νήμα παλαιότερα για το ποια πιθανά να ήταν καλύτερη εναλλακτική, HOL ή Wind. Δεν έχω κατασταλάξει (ή πεισθεί) ακόμα για το αν κάποιος εκ των δύο μπορεί να παρέχει παραπλήσια καλές υπηρεσίες Double Play όπως ο OTE. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Aν έχετε τη διάθεση και το χρόνο και είστε πρώην πελάτες του ΟΤΕ έχοντας πλέον μεταβεί σε HOL ή Wind, δείτε και απαντήστε στα παρακάτω για το τωρινό σας πάροχο.

Νομίζω ότι θα ενδιαφέρει αρκετούς (παρακαλώ να απαντήσουν αυτοί που έχουν απροβλημάτιστες γραμμές και με σχετικά χαμηλό attenuation μέχρι 25):

1) Ποιότητα τηλεφωνίας
2) Ποιότητα Internet (παραθέστε περί ταχύτητας απόκρισης στο φόρτωμα ιστοσελίδων (πολύ καλά, μέτρια, άσχημα), σταθερότητα κατεβάσματος στη διάρκεια της ημέρας και ιδίως σε ώρες αιχμής & εμπειρία με streaming ταινιών τύπου WebTV και YouTube)
3) Τεχνική εξυπηρέτηση (αν τους χρειαστήκατε ποτέ)

Αυτά σε πρώτη φάση. Όπως καταλαβαίνετε, θα πρέπει να συγκρίνετε με τον ΟΤΕ και τις αντίστοιχες υπηρεσίες που λαμβάνατε από αυτόν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τις εμπειρίες σας.

Φιλικά,

Balk

AssVas
09-12-13, 21:26
Έγραψα 2-3 παραγράφους αλλά τα έσβησα.

Άκου τι θα κάνεις, αναλογίσου ότι ο ΟΤΕ έχει Χ.ΧΧΧ.ΧΧΧ πελάτες και οι rest XXX.ΧΧΧ
Έμπα στο hompage -> adslgr.com
Πήγαινε στο Forum και μετά έμπα σε κάθε θεματική ενότητα του κάθε παρόχου .
Μέτρα πόσα θέματα υπάρχουν με κράξιμο και με πόσες σελίδες ανά πάροχο .
Επίσης μέτρα πόσα θετικά θέματα υπάρχουν , μπράβο στην Χ εταιρία διότι το και το .

Αναλογίσου το πλήθος των παραπάνω βάση των πελατών του κάθε παρόχου , και βγάλε το συμπέρασμά μόνος σου το οποίο θα είναι και πιο αντικειμενικό .

Balk
09-12-13, 23:00
Έγραψα 2-3 παραγράφους αλλά τα έσβησα.

Άκου τι θα κάνεις, αναλογίσου ότι ο ΟΤΕ έχει Χ.ΧΧΧ.ΧΧΧ πελάτες και οι rest XXX.ΧΧΧ
Έμπα στο hompage -> adslgr.com
Πήγαινε στο Forum και μετά έμπα σε κάθε θεματική ενότητα του κάθε παρόχου .
Μέτρα πόσα θέματα υπάρχουν με κράξιμο και με πόσες σελίδες ανά πάροχο .
Επίσης μέτρα πόσα θετικά θέματα υπάρχουν , μπράβο στην Χ εταιρία διότι το και το .

Αναλογίσου το πλήθος των παραπάνω βάση των πελατών του κάθε παρόχου , και βγάλε το συμπέρασμά μόνος σου το οποίο θα είναι και πιο αντικειμενικό .

Αγαπητέ AssVas,

Ξέρω πολύ καλά τα υπέρ του ΟΤΕ. Αυτόν χρησιμοποιώ από το 2006 (εκτός μίας διετίας στη NetOne που αν και καλή δε συγκρινόταν με τον ΟΤΕ σε ταχύτητα και τηλεφωνία αλλά ήταν πολύ πιο οικονομική). Αυτό που προσπαθώ να δω είναι αν κανένας από τους παραπάνω εναλλακτικούς προσφέρει ένα καλό Internet, με σταθερό download και καλή τηλεφωνία. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης πέραν του ΟΤΕ που προσωπικά θεωρώ κορυφή αλλά κοιτάω να μαζέψω λίγο τα οικονομικά μου βλέπεις. Αν είχα κάποια απτά παραδείγματα όπως ζήτησα, θα μπορούσα να καταλάβω καλύτερα τι πάνω κάτω με περιμένει σε μία τυχόν αλλαγή παρόχου. Το να πάρω σβάρνα το forum δεν είναι λύση.

Τελικά αν κάνω την αλλαγή και τη πατήσω άσχημα, με βλέπω να πληρώνω τέλη απενεργοποίησης και να επιστρέφω αλλά για τα καλά πλέον. Αλλά οι διαφορές στις τιμές και σε συνδυασμό με άλλα οφέλη όπως στη κινητή τηλεφωνία, στις διεθνείς κλήσεις και άλλα εξτρά που παρέχουν οι εν λόγω πάροχοι, ίσως με κάνουν να το αποτολμήσω...

Αν διαβάζει κανείς και μπορεί να μου δώσει κάποια νούμερα και εν γένη συμπεριφορά του δικτύου με HOL ή Wind θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα ;).


Balk

Vitruvian78
10-12-13, 00:42
Εγω προσωπικά δεν εχω νιώσει στη hol την παραμικρή διαφορά απο τον ΟΤΕ, ίσα ίσα εχω καλύτερο ίντερνετ και η τηλεφωνία είναι άψογη

anderm
10-12-13, 03:44
Το πρόβλημα με την HOL είναι η VoIP τηλεφωνία.Εαν δεν εχεις ρεύμα δεν θα εχεις και τηλέφωνο.Η διάφορα του ΟΤΕ με τους υπολοιπους παρόχους δεν είναι στην ταχυτητα αλλά στο ενα σου τύχει μια βλάβη στο ποσο γρήγορα θα αποκατασταθεί.Αν και έχω ΟΤΕ,απο όσο γνωρίζω απο γνωστούς,η μετάβαση απο τον ΟΤΕ σε εναλλακτικό είναι εξαιρετικά ομαλή,το αντίστροφο είναι το πρόβλημα.Επι παραδείγματι η WIND απορρίπτει σχεδόν όλες τις αιτήσεις φορητοτητας εαν δεν εχεις εξοφλήσει και τον τρέχον λογαριασμό κλπ.
Τέλος,εαν και δυσκολη εποχή,εαν είμαστε ευχαριστημένοι με κάποιον πάροχο οποίος και να είναι αυτός καλό ειναι να μην τον αλλάζουμε.
Ελπίζω να σε βοήθησαν λίγο.

Vitruvian78
10-12-13, 09:55
Το πρόβλημα με την HOL είναι η VoIP τηλεφωνία.Εαν δεν εχεις ρεύμα δεν θα εχεις και τηλέφωνο.Η διάφορα του ΟΤΕ με τους υπολοιπους παρόχους δεν είναι στην ταχυτητα αλλά στο ενα σου τύχει μια βλάβη στο ποσο γρήγορα θα αποκατασταθεί.Αν και έχω ΟΤΕ,απο όσο γνωρίζω απο γνωστούς,η μετάβαση απο τον ΟΤΕ σε εναλλακτικό είναι εξαιρετικά ομαλή,το αντίστροφο είναι το πρόβλημα.Επι παραδείγματι η WIND απορρίπτει σχεδόν όλες τις αιτήσεις φορητοτητας εαν δεν εχεις εξοφλήσει και τον τρέχον λογαριασμό κλπ.

Τέλος,εαν και δυσκολη εποχή,εαν είμαστε ευχαριστημένοι με κάποιον πάροχο οποίος και να είναι αυτός καλό ειναι να μην τον αλλάζουμε.
Ελπίζω να σε βοήθησαν λίγο.

Έχεις μείνει πίσω. Η hol δίνει pots τηλεφωνία εδώ και 5 χρόνια. Είμαι πολύ σπάνιο το φαινόμενο πλέον να δίνει voip. Μπορεί να ενημερωθεί κατα την αίτηση για τον τύπο της τηλεφωνίας που θα του δώσουν αν τους ρωτήσει. Επισης στις περισσότερες περιπτώσεις, αν σου δώσουν voip, είναι συνήθως προσωρινό, λόγω έλλειψης θυρών. Αν το αιτηθείς, μπορούνε να στο αλλάξουν με την πρώτη ευκαιρία. Η εξυπηρέτηση βλάβης στη hol είναι ακριβώς η ίδια όπως και στον ΟΤΕ. Υπαρχει το όριο τριών εργάσιμων ημερών. Μπορείς άνετα και στον ΟΤΕ να περιμένεις για μέρες την αποκατασταση βλάβης. Μου έχει συμβεί σε γραμμή στην επαρχία να περιμένουμε πάνω απο εβδομάδα χωρίς τηλεφωνο! Και το αποκορύφωμα, κάποιοι φίλοι αγορασαν ΟΤΕ TV μεσω δορυφόρου την περασμενη εβδομάδα και ακόμη περιμένουν για να τους ενεργοποιήσει το πακέτο ο ΟΤΕ!!! Με άλλα λόγια η εξυπηρέτηση στον ΟΤΕ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήτανε πριν 2 χρόνια π.χ. έχει γίνει πλέον πολλή κακή, ελέω κρίσης και μέιωσης πελατειακής βάσης;;

anderm
10-12-13, 14:53
Συγνώμη,αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχυει.Το OTETV ενεργοποιείται αμέσως με μια κλήση στο 13888,δεν γίνεται αυτόματα .Όσο για την HOL,ακόμη δίνει και VOIP.Τα περί των βλαβών δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε,μπορεί ο φίλος να ρίξει ματια στις κατηγορίες και να καταλάβει.

Vitruvian78
10-12-13, 16:07
Άλλο δίνει VoIP και άλλο το δίνει ΚΑΙ voIP. Όσο για τις βλάβες και τις ενεργοποιήσεις του ΟΤΕ, δεν θα μπω στη διαδικασία να πείσω κανέναν ΟΤΕΤζη και μη οτι η πραγαματικότητα είναι πολλή διαφορετικη για την εταιρεία του απο αυτό που υποστηρίζει. Το επίπεδο εξυπηρέτηςης του ΟΤΕ φαίνεται και απο τη διαρκεια αναμονής πλεον στο 13888. Το 15λεπτο αναμονής είναι πλέον δεδομένο! Σε τι διαφερει λοιπόν απο έναν εναλλακτικό που κατηγορούμε συχνά;; Αυτό που λες για τον αριθμό παραπόνων που υπάρχουν στο φόρουμ, είναι ανεδαφικό, διότι 1) δεν εχουν όλοι πρόσβαση στο φόρουμ για να εκφράσουν άποψη. Όπως υπάρχουν παράπονα, υπάρχουν και πολλοί ικανοποιημένοι πελατες επισης. 2) Απο την εποχή που ξεκίνησαν οι εναλλακτικοί να προσφέρουν ολοκληρωμένες υπηρεσίες double-play, η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά και δεν έχει καμία σχέση με το επίπεδο εξυπηρέτησης και υπηρεσιών εκείνων των εποχών. Μαλιστα αν δεις στο φόρουμ της hol, τα παράπονα και τα θέματα που ανοίγονται είναι πολυ λιγότερα απο αυτά που ανοίγονται στο φόρουμ του ΟΤΕ. Οποτε, με συγχωρείς και πάλι, αλλά έχεις μείνει πίσω!:)

AssVas
10-12-13, 21:37
Στον εναλλακτικό έχεις αναμονή 30+ όσες φορές έχω καλέσει τα τελευταία 10 χρόνια δεν έχω πετύχει ποτέ άμεσα agent παρόλα αυτά δεν κρίνω από εκεί προσωπικά το επίπεδο εξυπηρέτησης καθώς δεν έχει καμία σχέση με την πορεία της βλάβης μου και τον ποιοτικό έλεγχο . Η HOL ας κοιτάξει να κάνει Peering Agreement στο ΙΧ με την 4net , που είναι και οι δύο γύφτοι , και μετά ας τις πούμε σοβαρές εταιρίες.

Στατιστικά το ίδιο ποσοστό Ελλήνων και ξένων έχει πρόσβαση στο ADSLGR.com ασχέτως σε ποιόν ISP ανήκουν . Κοινή λογική . Μια χαρά εδαφικό είναι, τι δηλαδή , οι πελάτες του ΟΤΕ πίνουν σπαστό φραπέ και δεν μπορούν να γράψουν στο ADSLGR.com διότι είναι αμόρφωτοι και δεν στροφάρουν και λένε στο καφενείο της γειτονιάς τους "Αχ πότε θα τελειώσει ο χρόνος να φύγω! να πάω αλλού" , ενώ της HOL βγάζουν τον σκύλο βόλτα και βλέπουν Documentary σε Full HD απολαμβάνοντας την ζεστή σοκολάτα τους και ενώ οδηγούν στην Λεωφόρο γράφουν με λογογράφο + plugin στον browser τους στο adslgr.com τι συναρπαστική εμπειρία είχαν χτες που απόλαυσαν την Blazin speed φόρτωση των σελίδων στο browsing .... ? Σοβαρέψου.

Σαφέστατα και υπάρχουν ικανοποιημένοι πελάτες, για αυτό και υπάρχουν νήματα με τέτοιο θέμα . Δεν φταίει κανείς αν σπανίζουν στης HOL .
Από την στιγμή που ξεκίνησαν οι εναλλακτικοί να προσφέρουν ολοκληρωμένες υπηρεσίες double-play το μόνο που πήγε προς το καλύτερο ήταν το Value for money όλων των εμπορικών πακέτων ανεξαρτήτως ISP .
Επειδή μπήκες καταλάθος στην ενότητα VDSL της HOL να σε ενημερώσω πως δίνει από τα KV του ΟΤΕ την υπηρεσία , για αυτό και δεν έχει παράπονα . Αν πας αντίστοιχα στην ενότητα ADSL έχει μπόλικο πράγμα .


Φίλε Balk είναι απλό το πράγμα , ΕΑΝ έχεις καλό ζευγάρι από τον ΟΤΕ , τότε θα έχεις και καλές τιμές λογικά συγχρονισμού και αν δεν είναι πίτα το BACKBONE δίκτυο του ISP τότε θα έχεις καλή εμπειρία στο νετ ασχέτως εάν είσαι στην 4net , wind , HOL κτλ . Όσον αφορά την τηλεφωνία τίποτα δεν αγγίζει την ποιότητα του χαλκού . Ωστόσο ανέφερες πως κοιτάς την τσέπη σου , πληρώνεις Χ λαμβάνεις Ψ υπηρεσίες. Δεν σου λέω κάτσε ΟΤΕ , όπως και σε πολλούς γνωστούς μου, απλά βάλε σε σειρά - προτεραιότητες τις ανάγκες σου και δες τι μπορείς να θυσιάσεις ή τι έχει περισσότερη σημασία για εσένα.

Πάντως εάν μένεις σε πολυκατοικία , θα σου έλεγα να βρεις έναν φοιτητή - φοιτήτρια (καλύτερα ε;) ) και να δώσεις από το Wifi σου και να σου κοτσάρει Χ euro η να σου φτιάχνει κανα φαγητό .
Υπάρχει ακόμα και προσφορά VoIP να στήσεις ένα Account στο Router σου (αν έχεις το 931) και να έχεις απεριόριστα υπεραστικά - διεθνή σε σταθερά με 12e για 4 μήνες.... απλά θα πρέπει να καλείς από το VOIP με το πρόθεμα της Ελλάδας 0030ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ . Το VDSL ΔΕΝ είναι ακριβό . Οι υπηρεσίες Internet σε σχέση με τον βασικό μισθό είναι , όπως και όλα σήμερα στην Ελλάδα (κινητά - super market - ρούχα...) . Ίσα ίσα που το VDSL είναι καλύτερο Value for money , mbit / euro .

Εάν είσαι σε καμπίνα VDSL και φύγεις από τον ΟΤΕ , και παραμείνεις σε VDSL πήγαινε στον ISP με το καλύτερο backbone δίκτυο ανεξαρτήτως εξυπηρέτησης , διότι στο VDSL από KV αρχικά έχεις 80-90% λιγότερες βλάβες , και εάν έχεις βλάβη θα είναι στο Last mile (από την καμπίνα μέχρι το διαμέρισμά σου) που δεν είναι ευθύνη του ISP.


Αφού σου είπαμε όλα τα παραπάνω πάμε ... For the record αυτό που δεν λένε είναι ότι ο ΟΤΕ φτιάχνει τις βλάβες των εναλλακτικών σε 24 ώρες , ούτε SLA να είχαν , ενώ των πελατών του πάνε σε δεύτερη μοίρα .
Οι βλάβες που έχει ένας ISP γενικά είναι κατά 70-80% θέματα αποσυγχρονισμού της γραμμής ή συχνών αποσυνδέσεων . Στις περιπτώσεις που δεν έχει εξολοκλήρου δικό του δίκτυο , στην Ελλάδα κανείς πέρα από το FTTH όταν έρθει. Τις βλάβες αυτές τις αντιμετωπίζουν αρχικά αλλάζοντας διάφορα προφιλ από τα τεχνικά τμήματά τους (θα έχεις διαβάσει για Target SNR κτλ) προσπαθώντας να αυξήσουν τον όρο first kill rate . Αυτό όμως έχει επίπτωση στην ταχύτητα της σύνδεσης (πέφτει αλλά σου κάνει σταθερότερη τη γραμμή) . O σωστός ISP θα έπρεπε να είχε μελετήσει Pro-active (πριν πεινάσει...) για εφαρμογή τέτοιων προφιλ με το καλημέρα στις νέες συνδέσεις του για να μην έχει εισερχόμενες κλήσεις με συμπτώματα αποσυνδέσεων αργότερα στα τηλεφωνικά του κέντρα -> repeat call / fault .
Παρένθεση:
Στο εξωτερικό έχουν τελείως διαφορετική πολιτική , αυτή που θα έπρεπε να έχουμε και εδώ , ΕΩΣ Χ MBIT .- έχεις τον κάθε πικραμένο που καλεί στο Call center του ISP να κάνει παράπονο γιατί από τα 18 πήγε στα 15 κτλ . Λες και πληρώνει μισθωμένο κύκλωμα και πρέπει ο κάθε agent να του κάνει μάθημα εγκυκλοπαιδικό για το πως δουλεύει η τεχνολογία DSL και να τον πείσει για αυτό που γράφει το συμβόλαιό του, ότι δλδ δεν είναι εγγυημένη ταχύτητα πουθενά στον κόσμο . Μετά λέμε ότι έχουν αναμονή τα τηλεφωνικά κέντρα... στο GUI των Router τους φαντάσου δεν αναγράφεται πουθενά το Current Data Rate / SNR / Attenuation , παρά μόνο MAX 100Mbit . Καλό ε;

Πάμε τώρα στην συνέχεια, εάν δεν φτιαχτεί που λες και συνεχίσουν οι αποσυνδέσεις στο μεγαλύτερο ποσοστό, το προωθούν στο πεδίο . Με αυτόν τον όρο αποκαλούμε ένα Trouble Ticket που περνάει από το 1ο επίπεδο = call center που είναι πρακτικά Psychological support center στον πελάτη , πάει στο δεύτερο που αλλάζουν τα προφιλ και λύνουν ένα ποσοστό Α (όσο μπορέσουν) και φτάνει στο τρίτο . (αλλού θα βρεις τις έννοιες 1ο-2ο σαν Front office και back office κτλ)

Σε αυτό το σημείο σκέψου το εξής . Για να δηλώσει ένας πελάτης βλάβη για συχνές αποσυνδέσεις , θα πρέπει αρχικά να του γίνει αντιληπτό , θα έχει τουλάχιστον 6 με 10 φορές την ημέρα αποσύνδεση . Διότι το 80%+ των πελατών των ISP βλέπουν you tube και facebook και κανα email Παράλληλα αρκετοί δεν είναι όλη μέρα στο PC με ότι αυτό συνεπάγεται . Θέλοντας να καταλήξω στο ότι το πρόβλημα Α μπορεί να έχει πραγματικό μέγεθος Β και να εξυπηρετεί ο ISP το 30% από αυτούς που το έχουν πρακτικά. Έτσι φτάνουμε στο πεδίο που λες που αρχικά στους εναλλακτικούς θα πάει τεχνικός στο χώρο του πελάτη με μηχάνημα - μετρήσεις κτλ και αν βγάλει πόρισμα ότι φταίει το ζευγάρι τι θα κάνει ; θα το δηλώσει στον ΟΤΕ βλάβη για να κάνει αλλαγή ζεύγους ο τεχνικός του ΟΤΕ την επομένη.

Εγώ προσωπικά δεν θα έφευγα από τον ΟΤΕ διότι βασικά δεν έχω παράπονο (πέραν της τιμής του φυσικά) αλλά όσο καιρό τον πληρώνω, βλέπω ότι επενδύει , no matter what , its a fact (πολιτική είναι παντού και μίζες) . Ενώ οι εναλλακτικοί από θέμα επενδύσεων μία ζωή μπαρούφες . Ήμουν απαιτητικός Gamer και είχα 2 γραμμές σπίτι , η μία ανέκαθεν εναλλακτικός μέχρι πρόπερσι που έγινε και αυτή ΟΤΕ . VDSL αν επένδυαν όλοι , θα είχαμε όλοι μας 70-80% λιγότερες βλάβες που αφορούν συχνές αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού. Η δικαιολογία τους ήταν πως δεν επενδύουν σε ψόφια τεχνολογία και πάμε για FTTH .... πρόσεξε τώρα... το FTTH για να εγκατασταθεί , πρέπει να φτάσει έως το σπίτι μας οπτική ... άρα έτσι και αλλιώς , κάποτε θα πρέπει να γίνουν επενδύσεις και έργα κτλ . Επίσης το FTTH είναι 4 φορές πιο ακριβό από το FTTC = vdsl . Τέλος για να μην μασάμε παραμύθια , το FTTC φέρνει την οπτική έως το KV , άρα μελλοντικά μπορεί ο κάθε ISP να το γυρίσει σε FTTH απλά βάζοντας οπτική από το KV έως το διαμέρισμα. Κατάλαβες;

Και εγώ όταν είμαι πελάτης του Χ παρόχου 10 χρόνια απαιτώ να έχω κάτι πίσω σαν προσφορά ρε παιδί μου , γιατί να πληρώνω έως 24Mbit και να πιάνω 4 ? Αυτά και συγνώμη εάν σε κούρασα :P

jkoukos
10-12-13, 23:04
Από το 2003 είμαι συνδρομητής της HOL σε ADSL (σε διάφορα πακέτα Share & Full LLU) και μόνο ένα 6μηνο με ΟΤΕ (αρχικά).
Όλο αυτό το διάστημα άλλαξα μόλις 2 γειτονικά κέντρα και σε αυτό που ανήκω τώρα είμαι ~8 χρόνια.
Ουδέποτε είχα σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή, εκτός 2 φορές κατά την φάση μετάβασης από ΟΤΕ σε HOL (πρώτα με προεπιλογή τηλεφωνίας) και αργότερα στην πλήρη μετάβαση.
Μέχρι τώρα έχω ενοχλήσει την εταιρεία για βλάβες 3 φορές και το πρόβλημα λύθηκε άμεσα.
Χρησιμοποιούσα εξαρχής το eVoice, την πάλαι ποτέ voip υπηρεσία που καταργήθηκε, που την θεωρώ ανώτερη από αντίστοιχων παρόχων (Viva, omnivoice) και της PSTN του ΟΤΕ και ισάξια με την ISDN.
Σίγουρα έπεσα σε καλή γραμμή και πλησίον του αστικού κέντρου.
10 χρόνια τώρα πληρώνω πολύ λιγότερα με ισάξιες υπηρεσίες. Γιατί να γυρίσω στο μαντρί ή ν' αλλάξω κοπάδι;

Vitruvian78
10-12-13, 23:51
Δεν έχει νόημα η κουβέντα με παρωχημένες αντιλήψεις νομίζω.... :)

sdikr
11-12-13, 00:59
Δεν έχει νόημα η κουβέντα με παρωχημένες αντιλήψεις νομίζω.... :)

Εδώ κολλάει το κοίτα ποιος μιλάει!! :worthy:

valen_gr
11-12-13, 01:32
διότι στο VDSL από KV αρχικά έχεις 80-90% λιγότερες βλάβες




Αφού σου είπαμε όλα τα παραπάνω πάμε ... For the record αυτό που δεν λένε είναι ότι ο ΟΤΕ φτιάχνει τις βλάβες των εναλλακτικών σε 24 ώρες , ούτε SLA να είχαν , ενώ των πελατών του πάνε σε δεύτερη μοίρα .




Οι βλάβες που έχει ένας ISP γενικά είναι κατά 70-80% θέματα αποσυγχρονισμού της γραμμής ή συχνών αποσυνδέσεων





θα πρέπει αρχικά να του γίνει αντιληπτό , θα έχει τουλάχιστον 6 με 10 φορές την ημέρα αποσύνδεση . Διότι το 80%+ των πελατών των ISP βλέπουν you tube και facebook και κανα email Παράλληλα αρκετοί δεν είναι όλη μέρα στο PC με ότι αυτό συνεπάγεται .




Θέλοντας να καταλήξω στο ότι το πρόβλημα Α μπορεί να έχει πραγματικό μέγεθος Β και να εξυπηρετεί ο ISP το 30% από αυτούς που το έχουν πρακτικά.




VDSL αν επένδυαν όλοι , θα είχαμε όλοι μας 70-80% λιγότερες βλάβες που αφορούν συχνές αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού.

Πολλα στατιστικά και ποσοστά :hmm:

Φαντάζομαι κι εγω οτι ενα 80% αυτων που αναφέρεις λογικά πρεπει να ειναι και σωστα.:cool:

prometheas
11-12-13, 12:26
Σου απαντάω στις ερωτήσεις σου με την μέχρι στιγμής εμπειρία μου από HOL

1) Ποιότητα τηλεφωνίας. Άριστη, κανένα απολύτως πρόβλημα

2) Ποιότητα Internet (παραθέστε περί ταχύτητας απόκρισης στο φόρτωμα ιστοσελίδων (πολύ καλά, μέτρια, άσχημα), σταθερότητα κατεβάσματος στη διάρκεια της ημέρας και ιδίως σε ώρες αιχμής & εμπειρία με streaming ταινιών τύπου WebTV και YouTube)
Η απόκριση στο φόρτωμα ιστοσελίδων ειναι μέχρι στιγμής πολύ καλή ανεξαρτήτως ώρας/ημέρας, με κάποια μικρή επιβράδυνση στην ταχύτητα Παρασκευή και Σάββατο από 20:00 - 22:00. Κανένα ιδιαίτερο θέμα με youtube.

Κατέβασμα σταθερά με ταχύτητες συνήθως μεταξύ 1.2 - 1.4 Mbits/sec από torrents, χωρίς την χρήση download manager

3) Τεχνική εξυπηρέτηση (αν τους χρειαστήκατε ποτέ). Δεν τους έχω ενοχλήσει μέχρι στιγμής άρα δεν έχω εικόνα.

Φαντάζομαι οτι και η γραμμή μου είναι σχετικά καλή. αλλά για 16 Ευρώ το μήνα (πακέτο Double play GR + Vodafone)νομίζω οτι δεν θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα περισσότερο

maik
11-12-13, 23:26
Εδώ κολλάει το κοίτα ποιος μιλάει!! :worthy:

Επισης και το "ειδα φως ΟΤΕ και μπηκα"

Vitruvian78
12-12-13, 00:55
Εδώ κολλάει το κοίτα ποιος μιλάει!! :worthy:

Τα συμπεράσματα τα βγάζει απο μόνος του ο καθένας που διαβαζει το νήμα καθώς μπορεί επίςης να διακρίνει και τον κυνισμό ορισμένων φανατικών οτετζήδων :whistle:

anderm
12-12-13, 10:33
Θα μου επιστρέψεις,αλλά επειδή εδώ παραθέτουμε τις απόψεις μας για να βοηθήσουμε σε ενα συγκεκριμένο θέμα,δεν υπάρχει χώρος για προσβλητικά σχόλια προς τους συνομιλητές σου.Εδώ όλοι υποστηριξαμε την άποψη μας με επιχειρήματα,συνεπώς θα έπρεπε να λείπουν οι αιχμές.

Vitruvian78
12-12-13, 11:38
Συμφωνώ! Οπως διάβασες παρέθεσα τις απόψεις μου με επιχειρηματα. Θα έπρεπε να λείπουν και οι κυνισμοί ανευ επιχειρημάτων!

zenith
12-12-13, 11:39
Να εκθεσω και εγω την εμπειρια μου εχοντας δοκιμασει ΟΤΕ και ΟΝ και γνωριζοντας απο τον αδερφο μου (που ζει στο κατω διαμερισμα) Φορθνετ και HOL.

Ο ΟΤΕ, παρολο που ηταν ακριβος, δεν με ικανοποιησε (3-4 χρονια πριν, οταν ηταν στις χρυσες εποχες του) καθως ειχα παραπολλες αποσυνδεσεις τις οποιες δεν μπορεσε να μου διορθωσει τεχνικα παρολο που ειχα πρηξει τις τεχνικες τους υπηρεσιες.

Ετυχε εκεινη την εποχη να αλλαξω το ζευγαρι χαλκου με ταυτοχρονη αιτηση στην ον. Και που'σαι φιλε: απο τοτε ειμαι ενα τρισευτυχισμενος και rock solid χρηστης του internet.Αποσυνδεσεις τελος, η γραμμη μου τουμπανιαζει τα 8 mbit που εχω, την εχω δοκιμασει με πολλα προφιλ with no error correction και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

το ιδιο και ο αδερφος μου στην HOL και παλαιοτερα στην forthnet. Αυτος βεβαια δεν αλλαξε ζευγαρι.

Δεν προτεινω βεβαια αλλαγη ζευγαριου σε καθε προβληματικη συνδεση απλα ετυχε σε μενα, ενα ζευγαρι απο τα 4 που ερχονται στην πολυκατοικια απο το καφαο, η συνδεση του στο καφαο ή η δρομολογηση του προς το A/K, να ειναι προβληματικη. Απο εκει και περα οποιον παροχο και να διαλεξεις τα ιδια ειναι, οι λεπτομερειες ειναι αμελητεες κατα την γνωμη μου.Στην περιπτωση μου ο ιδιος ο ΟΤΕ (φυσικα και εννοω το τεχνικο κομματι του Α/Κ της περιοχης μου- μη γενικευσω ) ΔΕΝ μου εδωσε λυση.

τωρα αν εισαι gamer και τη ψαχνεις με Ping latency etc ε τοτε yparxoyn καποιες διαφορες. Αν απλα βλεπεις κανα youtube απλα browsing κανενα τορρεντακι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες.
Αν παιρνεις τη μαμα σου στη zambia τηλεφωνο ετοτε ναι ψαξτο και στη τηλεφωνια αλλα αν η μαμα σου ζει στους γαργαλιανους ε τοτε νομιζω δεν χρειαζεται.
αν τωρα σε νοιαζει αν εχεις αναγνωριση κλησης στην αναμονη μη πας στην ΟΝ, αν θελεις να αλλαζεις τα προφιλ στην γραμμη σου τοτε ελα στην ΟΝ (αν μπορεις)

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΨΕΙΡΑς ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙς ΠΟΤΕ Αν απ την αλλη δεν εισαι: οποιον παροχο εκτος του ΟΤΕ διαλεξεις την ιδια εμπειρια θα εχεις απλα δεν θα πληρωνεις περισσοτερα (στον ΟΤΕ)

AssVas
12-12-13, 12:00
1. valen_gr , δες σε όλα τα νήματα πόσα topics αφορούν θέματα γραμμής - χαμηλής ταχύτητας - αποσυνδέσεων και πόσα όλων των άλλων προβλημάτων (τεχνικών) .
2. Με ένα απλό Google Search βρίσκεις παρουσιάσεις, εκθέσεις και αναλύσεις κτλ. και τα αντίστοιχα ποσοστά σε χώρες που έχουν εφάμιλλο δίκτυο με την Ελλάδα
3. Εάν από γνωστούς σου οι φορές που κάλεσαν εσένα για πρόβλημα του νετ ή την εταιρία τους κατά στο σύνολο , απέχουν από αυτά τα νούμερα που ανέφερα, τι να σου πω, πιθανότατα να μένουν σε περιοχές που δεν είχαν καλωδιακές ποτέ και όλο το δίκτυο είναι σε καλή κατάσταση.
4. Επίσης από όλα τα παραπάνω μπορείς να έχεις εικόνα ποσοστού αυτών που το κυνηγάνε για οριστική επίλυση ή αυτών που παραιτούνται και συμβιβάζονται .

Δεν ήξερα ότι όταν ένα μέλος του forum λέει 5 πράγματα και τα στηρίζει με γεγονότα και εξηγεί και αναλύει το πως έχει η κατάσταση στον Balk και δίνει στον αρχικό Topic starter τις εναλλακτικές, δηλαδή ΑΥΤΑ :


Φίλε Balk είναι απλό το πράγμα , ΕΑΝ έχεις καλό ζευγάρι από τον ΟΤΕ , τότε θα έχεις και καλές τιμές λογικά συγχρονισμού και αν δεν είναι πίτα το BACKBONE δίκτυο του ISP τότε θα έχεις καλή εμπειρία στο νετ ασχέτως εάν είσαι στην 4net , wind , HOL κτλ . Όσον αφορά την τηλεφωνία τίποτα δεν αγγίζει την ποιότητα του χαλκού . Ωστόσο ανέφερες πως κοιτάς την τσέπη σου , πληρώνεις Χ λαμβάνεις Ψ υπηρεσίες. Δεν σου λέω κάτσε ΟΤΕ , όπως και σε πολλούς γνωστούς μου, απλά βάλε σε σειρά - προτεραιότητες τις ανάγκες σου και δες τι μπορείς να θυσιάσεις ή τι έχει περισσότερη σημασία για εσένα.

Πάντως εάν μένεις σε πολυκατοικία , θα σου έλεγα να βρεις έναν φοιτητή - φοιτήτρια (καλύτερα ε ) και να δώσεις από το Wifi σου και να σου κοτσάρει Χ euro η να σου φτιάχνει κανα φαγητό .
Υπάρχει ακόμα και προσφορά VoIP να στήσεις ένα Account στο Router σου (αν έχεις το 931) και να έχεις απεριόριστα υπεραστικά - διεθνή σε σταθερά με 12e για 4 μήνες.... απλά θα πρέπει να καλείς από το VOIP με το πρόθεμα της Ελλάδας 0030ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ . Το VDSL ΔΕΝ είναι ακριβό . Οι υπηρεσίες Internet σε σχέση με τον βασικό μισθό είναι , όπως και όλα σήμερα στην Ελλάδα (κινητά - super market - ρούχα...) . Ίσα ίσα που το VDSL είναι καλύτερο Value for money , mbit / euro .

Εάν είσαι σε καμπίνα VDSL και φύγεις από τον ΟΤΕ , και παραμείνεις σε VDSL πήγαινε στον ISP με το καλύτερο backbone δίκτυο ανεξαρτήτως εξυπηρέτησης , διότι στο VDSL από KV αρχικά έχεις 80-90% λιγότερες βλάβες , και εάν έχεις βλάβη θα είναι στο Last mile (από την καμπίνα μέχρι το διαμέρισμά σου) που δεν είναι ευθύνη του ISP.

αυτομάτως και προφανέστατα είναι φανατικός οτετζής !?! Η μήπως είναι κάτι από τα υπόλοιπα που ανέφερα μη αληθές ; Εάν θέλετε να βοηθήσετε τον άνθρωπο στις 10 παραγράφους που έχω γράψει θα ήταν ωραίο να απαντούσατε με κάτι ουσιαστικό και όχι με ειρωνία και άτοπα σχόλια και να σας πως και μπράβο μάγκες.

Φίλε Balk , , άλλοι στηρίζουν τις απόψεις τους με facts άλλοι με farts.

Τελευταία παράγραφος-απάντηση από εμένα στο Topic σου, δεν βγαίνω off topic απλά προς ενημέρωσή σου διότι αφορά τις απαντήσεις αυτών που ρώτησες.
Ένας φανατικός εργαζόμενος ενός ISP παρακολουθεί μόνο τα forum sections της δικής του εταιρίας αλλά και τα νήματα των rest ISP και απαντά και εκεί με κατάλληλο ύφος που περιέχει μίξη συναισθημάτων κτλ .
Ένας απλός συνάνθρωπος που είναι στον Χ ISP συνήθως διαβάζει και ποστάρει στις ενότητες του ISP που ανήκει, καθότι μπορεί να βοηθήσει περισσότερο εφόσον έχει ίδιο Router - σύνδεση - δίκτυο - εμπειρία κτλ κτλ.

Μπορείς να δεις από το προφίλ αυτών που σου έχουν απαντήσει σε αυτό το νήμα, που βόσκει ο καθένας μας, που απαντά , τί απαντά και να δεις εν τέλη ο ίδιος στην πράξη τι μπορεί να είναι ο καθένας. Ακόμα και να διακρίνεις τον "ISPτζή" από ένα μέλος του Forum που έχει 2 γραμμές σε διαφορετικούς ISP και διαβάζει και τα δύο sections . Αν και δεν νομίζω να εκπλαγείς .

jkoukos
12-12-13, 14:25
Όποιος έχει καλή και απροβλημάτιστη γραμμή, δεν ανοίγει νέο θέμα αναφέροντας πόσο ευχαριστημένος είναι με τον πάροχό του, απλά μπορεί να κάνει αναφορά με συγκεκριμένο μήνυμα σε άσχετο θέμα.
Ψάχνοντας όλο το φόρουμ ζήτημα αν θα βρεις πάνω από 10 αντίστοιχα θέματα. Συνήθως ανοίγονται για διάφορα προβλήματα.

Αν κοιτάξεις στα γρήγορα μόνο την πρώτη σελίδα τους τίτλους των θεμάτων, στις υποκατηγορίες των παρόχων εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forums/4-ADSL-ADSL-2-ADSL-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Broadband-Providers), έχεις μια ιδέα στο περίπου τι παίζει.
Μπορείς να επεκταθείς και σε επόμενες σελίδες, ανεβάζοντας το στατιστικό δείγμα. Ακόμη καλύτερα, αλλά απαιτεί διάθεση ικανού χρόνου, είναι να διαβάσεις και τα μηνύματα εντός των θεμάτων, έτσι ώστε να σχηματίσεις προσωπική γνώμη.

Το ρεζουμέ όλων, που κατά κοινή ομολογία συμφωνούν σχεδόν όλοι και στο παρόν νήμα, είναι ότι αν μέχρι τώρα η γραμμή σου είναι απροβλημάτιστη και με καλά χαρακτηριστικά, το ίδιο θα ισχύει σε όποιον πάροχο και αν μεταβείς.
Ισχύει βέβαια και το αντίστροφο σε προβληματική γραμμή. Υπάρχει μια (έστω μικρή) πιθανότητα ν' αλλάξεις ζευγάρι, μόνο που στην περίπτωση αυτή είναι λαχείο σε τι κατάσταση θα είναι η νέα γραμμή και κανείς εκ των προτέρων μπορεί να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Κάθε γραμμή είναι μοναδική και υπάρχουν περιπτώσεις αναφορών όπου ακόμη και στον ίδιο χώρο, 2 διαφορετικές γραμμές στον ίδιο πάροχο έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Vitruvian78
12-12-13, 15:13
:oneup:
Όποιος έχει καλή και απροβλημάτιστη γραμμή, δεν ανοίγει νέο θέμα αναφέροντας πόσο ευχαριστημένος είναι με τον πάροχό του, απλά μπορεί να κάνει αναφορά με συγκεκριμένο μήνυμα σε άσχετο θέμα.
Ψάχνοντας όλο το φόρουμ ζήτημα αν θα βρεις πάνω από 10 αντίστοιχα θέματα. Συνήθως ανοίγονται για διάφορα προβλήματα.

Αν κοιτάξεις στα γρήγορα μόνο την πρώτη σελίδα τους τίτλους των θεμάτων, στις υποκατηγορίες των παρόχων εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forums/4-ADSL-ADSL-2-ADSL-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Broadband-Providers), έχεις μια ιδέα στο περίπου τι παίζει.
Μπορείς να επεκταθείς και σε επόμενες σελίδες, ανεβάζοντας το στατιστικό δείγμα. Ακόμη καλύτερα, αλλά απαιτεί διάθεση ικανού χρόνου, είναι να διαβάσεις και τα μηνύματα εντός των θεμάτων, έτσι ώστε να σχηματίσεις προσωπική γνώμη.

Το ρεζουμέ όλων, που κατά κοινή ομολογία συμφωνούν σχεδόν όλοι και στο παρόν νήμα, είναι ότι αν μέχρι τώρα η γραμμή σου είναι απροβλημάτιστη και με καλά χαρακτηριστικά, το ίδιο θα ισχύει σε όποιον πάροχο και αν μεταβείς.
Ισχύει βέβαια και το αντίστροφο σε προβληματική γραμμή. Υπάρχει μια (έστω μικρή) πιθανότητα ν' αλλάξεις ζευγάρι, μόνο που στην περίπτωση αυτή είναι λαχείο σε τι κατάσταση θα είναι η νέα γραμμή και κανείς εκ των προτέρων μπορεί να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Κάθε γραμμή είναι μοναδική και υπάρχουν περιπτώσεις αναφορών όπου ακόμη και στον ίδιο χώρο, 2 διαφορετικές γραμμές στον ίδιο πάροχο έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Balk
14-12-13, 13:41
...Down boys, down :p

Κάποια στιγμή θορυβήθηκα ότι άνοιξα τους ...ασκούς τους Αιόλου με το νήμα μου και είπα "τι το ήθελα." Αλλά τώρα που καταλαγιάσαν τα πράγματα, καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους αφιερώσαν το χρόνο τους και απάντησαν με τις γνώσεις τους όπως ο AssVas και με ιδία πείρα όπως ο Prometheus (ευχαριστώ Prometheus που τήρησες και το "πρωτόκολλο" των ερωτημάτων).

@ AssVas: Πολύ ενδιαφέροντα (τεχνικά και μη) που παρέθεσες. σημ. Εκτός από εκείνο το κομμάτι με το φοιτητή/φοιτήτρια όπου μας κούφανες :p Γενικά, food for thought... Τώρα θα δω όταν έρθει ο χρόνος για την αλλαγή πως θα πορευθώ.

Δεν ξετρελαίνομε για τυχόν αλλαγή από τον ΟΤΕ προς άλλο πάροχο γενικότερα. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μακράν ο καλύτερος σε ότι αφορά το Internet στην Ελλάδα. Μακάρι να διαψευσθώ ευχάριστα...(doubt it).

Αλλά οι λόγοι ήταν και παραμένουν οικονομικοί. Π.χ. με μια απλή κίνηση αλλαγής είτε σε HOL ή Wind σε ένα χρόνο μέσα μου αποφέρει από 200-230 ευρώ. Και αυτό είναι μόνο από το Double Play. Αν το συνδυάσω πιθανά και με κινητή τηλεφωνία (από συμβόλαιο σε κάρτα γιατί έτσι και αλλιώς δε μιλάω τόσο πολύ) βάλε και άλλα 100 ευρώ (easy). Βάλε το ένα, βάλε το άλλο που αφορούν σε καθημερινά και ετήσια έξοδα (συνδυαστικά τα βλέπω όλα και δεν είμαι ψείρας. Απλά προσπαθώ να εξοικονομήσω χρήματα για να τα ρίξω στο σπίτι και την οικογένειά μου. Εδώ κολλάει εκείνο με τις "προτεραιότητες" που αναφέρθηκε πιο πάνω...)

Και αν τσακίσει το εγχείρημα? Πίσω στον ΟΤΕ και τέλος.

Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές με...καλό DP :oneup:

Φιλικά,

Balk

evdometap
14-12-13, 13:59
Ας πω κ γω δυο πράγματα,μια που έχω περάσει από 4-5 παρόχους τα τελευταία χρόνια:P. Πρώτη μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL:
1)Κανένα πρόβλημα σε σχέση με το ίντερνετ, μη σου πω και ελαφρώς λιγότερα disconnect.
2)Στην τηλεφωνία υπήρχε ένα ζητηματάκι,η ένταση ήταν λίγο χαμηλότερη και καμιά φορά όταν έκλεινα το τηλέφωνο αυτό χτυπούσε ξανά,σα να "επέστρεφε" κάτι,το σήκωνα και το ξαναέκλεινα για να σταματήσει.
3)Οσον αφορά την εξυπηρέτηση,μια δυο φορές που το ρούτερ έκανε νερά και τους έψαχνα,δεν τους έβρισκα κ εύκολα να σου πω την αλήθεια μου..Συνοψίζοντας,θα ξαναπροτιμούσα HOL γιατί η διαφορά στα χρήματα ήταν μεγάλη. Παρεμπιπτόντως,η ΗΟL είχε ακριβά τέλη ενεργοποίησης,ψάξου.

Επειτά από τη HOL πήγα Cyta,στην οποία δεν έχω κανένα παράπονο,η τηλεφωνία ίσως είναι και καλύτερη,το ίντερνετ μια χαρά,και στην οποία θα ξαναπάω τώρα που μετακομίζω. Υποθέτω ότι δεν το σκέφτεσαι καν για Cyta λόγω VoIP(αν και πίστεψέ με δεν θα χεις θέμα), οπότε αν θες μια γνώμη συνολικά, με τη HOL θα είσαι μια χαρά,εκτός εάν στραβώσει κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.