PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπιστολη διαμαρτυριας για τις χαμηλες ταχυτητες στην Κοζανη.



teo_L20
18-02-07, 11:09
Αγαπητα μελή του ΑDSLgr αποφασισα πως πρεπει να κινηθουμε αμεσα με μια επιστολη διαμαρτυρίας για τις χαμηλές ταχυτητες στην Κοζανη.

Σας επισυναπτω την επιστολή διαμαρτυριας που εχω ετοιμασει αν και προχειρη ειναι ελπιζω αρκετα κατανοητη.


15070

Αν μπορεσουμε θα κανουμε αυτήν την επιστολή διαμαρτυρίας ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ μιας και οι χαμηλες ταχυτητες δεν εστιαζονται μονο στην Κοζανη αλλα και σε όλη την Ελλαδα.

Τροποι συμμετοχής στη επιστολή διαμαρτυριας:

1. Θα αποστειλετε το ονομα σας και το επωνυμο σας με pm σε μενα ή σε καποιο moderator αυτού του Forum.

2. Θα γραψετε εδω οσοι θελετε να συμμετεχουν.

---------------------------------------------------------------------------------

Θα προτιμουσα να συμμετεχουν αρκετα παιδια για να υπαρχει υποστηριξη.

"Ας κανουμε τον κοσμο του ADSL ενα καλύτερο κοσμο!:oneup:"

Παρακαλώ καποιον Moderator να τα κανει sticky!

Lathander
18-02-07, 12:15
+1 απο εδώ.

Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα e-petition ωστε να μπορούν να συμμετάσχουν και άτομα που δεν είναι χρήστες του φόρουμ?

grandstyle
18-02-07, 12:24
εχει ξανασταλει επιστολη και δεν ειδα να γινεται κατι..τα κορακια του οτε μας γραφουν επιδεικτικα

teo_L20
18-02-07, 20:26
Aν ομως χρησιμοποιηθεί δικηγορος να δουν πως θα αντιδρασουν!

nikgr
18-02-07, 21:06
H επιστολή αυτή πάσχει σοβαρά κατ' αρχήν όσον αφορά τη σύνταξη...
Διάβασα καμια 20αρια φορά την πρώτη πρόταση και ομολογουμένως νόημα δεν έβγαλα...
"H επικοινωνία αυτή ελπίζω να κατέστη δυνατή για την υλοποίηση κάποιον στόχων τους οποίους δεν έχετε υλοποιήσει ακόμη." Γιατί αόριστος? "κατέστη και όχι καταστεί" (άσε τα ορθογραφικά... "κάποιον στόχων")

Γενικά η επιστολή "μπάζει" από παντού και μόνο γέλιο θα μπορούσε να προκαλέσει...
Σύνταξη? Περιεχόμενο? Ασάφειες? Σαν έκθεση 1ης δημοτικού...

Εαν βάλεις φίλε μου δικηγόρο και πας το θέμα δικαστικά θα πρέπει να έχεις στοιχεία γι' αυτά που γράφεις. Αλλιώς θα φας μια μήνυση για συκοφαντία που θα είναι όλη δική σου/δική σας...
"Και ακόμα υποστηρίζουν από τους ΙSP αλλά και από τον ίδιο τον ΟΤΕ ότι άτομα δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση." Βγαζει κανείς νόημα? :hmm: (άτομα=ακόμα?)
Έχεις κανέναν μάρτυρα που να καταθέσει απ' τον ΟΤΕ ή από ISP ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση?

"Οι ταχύτητες του 80% των πελατών του ΟΤΕ είναι κάτω του μετρίου" Έχεις στοιχεία γι' αυτό το 80% που λες? Θα φέρεις το 80% των συνδρομητών μάρτυρες? Ή μήπως μπορείς να μας πεις τί σημαίνει το "κάτω του μετρίου"?

"οι τεχνικοί του ΟΤΕ υποστηρίζουν ότι οι ταχύτητες της γραμμής ADSL είναι σε κανονικά επίπεδα και προσβάλουν τους ISP ρίχνοντας το φταίξιμο εκεί." (κι άλλο ορθογραφικό) Κι εσύ πώς θα στηρίξεις το αντίθετο? Έχεις ηχογραφήσει κανέναν τεχνικό του ΟΤΕ να προσβάλλει κανέναν ISP?

"Όμως καμία σχέση με το θέμα των χαμηλών ταχυτήτων δεν έχουν οι ISP οι οποίοι αναβαθμίσαν το εύρος ζώνης (bandwidth) τους ενώ ΟΤΕ όχι και αυτός είναι ο λόγος ο οποίος οι πελάτες ADSL στην Κοζάνη αλλά και σε όλη την Ελλάδα «σέρνονται»."
Κι εσύ πού το ξέρεις ότι ο ΟΤΕ δεν αναβάθμισε το bandwidth του? Αν σου φέρει στοιχεία στο δικαστήριο ότι έγιναν αναβαθμίσεις εσύ τί θα πεις?
Και πώς το ξέρεις ότι σε όλη την Ελλάδα "σέρνονται" (στη Λάρισα πχ φυσάνε οι γραμμές)
Και μ' αυτή τη φρασεολογία θα πας στο δικαστήριο? "σέρνονται"?

Ο κάθε πιτσιρικάς γράφει μια σαχλαμάρα και διατυμπανίζει ότι θα παει δικαστικά και ζητάει και από άλλους να προσυπογράψουν και να βάλουν και δικηγόρο...
Ποιός θα τον πληρώσει τον δικηγόρο και τα έξοδα της δίκης? Την μήνυση για συκοφαντία που θα ακολουθήσει ποιός θα την πληρώσει? Τους ενημέρωσες αυτούς που ζητάς την υπογραφή τους?
Τέλος τους όρους της σύμβασης που υπέγραψες μπήκες στον κόπο να τους διαβάσεις?
Εϊδες πολλούς να βάζουν δικηγόρο κατά του ΟΤΕ και να κερδίζουν κάτι?

ardi21
18-02-07, 21:25
Οντως.
Τετοιες βιαστικες κινησεις και ειδικα σε θηρια οπως ειναι ο ΟΤΕ δεν καταληγουν πουθενα.

teo_L20
18-02-07, 21:35
Φιλε nikgr αυτή οντως ηταν μια προχειρη επιστολη και φυσικα κατι τετοιο δεν θα σταλει στον ΟΤΕ. Το να βρισκεσε σε ενα Forum και να σχολιαζεις το θεωρω αποδεκτό. Δεν βλεπω ομως καμια κινηση για να προσπαθησεις να βοηθησεις αυτη την επιστολή. Εσεις οι ιδιοι σχολιαζετε τον ΟΤΕ για τις ταχυτητες αλλα και για παρα πολλα αλλα οπου δεν θα μου εφταναν σελιδες να γραφω. Αρα βγαζοντας καποια συμπερασματα εσυ δεν θελεις να βοηθησεις στην υλοποιηση αυτού. Ενταξει αποδεκτόν. Σεβασου ομως τα μελη τα οποια σερνονται με 4 klbytes και δεν παιανουν το max της ταχυτητα τους.

Παντα φιλικα

nikgr
18-02-07, 21:46
Φϊλε μου καταλαβαίνω τον πόνο σου γιατί κι εγώ σερνόμουνα όταν έμενα στην Τούμπα.
Μπορεί να έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τις ταχύτητες. Δεν έχεις όμως κανένα στοιχείο για να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου στο δικαστήριο.
Ούτε καν το speedtest που σε βάζει να τρέξεις η forthnet ή ο ΟΤΕ. (το οποίο σα στοιχειο μπορεί ευκολα να το αντικρούσουν. πχ έβαλες netlimiter)

Ακόμα όμως και να αποδείκνυες τις χαμηλές ταχύτητες δεν υπάρχει κανένας όρος στο συμβόλαιό σου για minimum ταχύτητες. Ακόμα και με 1% να κατεβάζεις ο ΟΤΕ είναι καλυμμένος!

Αυτό προσπαθώ να σου δείξω και το κάνω για να σε προφυλάξω από μηνύσεις του ΟΤΕ για ηθική βλάβη.
Αν το καταλαβαίνεις καλώς. Αν δεν το καταλαβαινεις πάλι καλώς...

teo_L20
18-02-07, 21:50
To ξερω φιλε μου και για αυτο θελω υποστηριξη.
Τα speedtest αμα τα δεις θα πεις οτι εχω dial-up!
Τεσπα τι αλλο να πω..:down:

kerkiss
19-02-07, 14:57
To ξερω φιλε μου και για αυτο θελω υποστηριξη.
Τα speedtest αμα τα δεις θα πεις οτι εχω dial-up!
Τεσπα τι αλλο να πω..:down:

1ο) Τα speedtest θα τα κάνεις κατεβάζοντας αρχείο που θα σου υποδείξει ο πάροχός σου και από τον server του
2ο) Μάζευε τα (ίσως σε πίνακα excel) και κάθε 2-3 μέρες στέλνε τα στο τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης εκφράζοντας ταυτόχρονα τα παράπονά σου
Σημ : Όλα αυτά αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία σε τυχόν επόμενη κίνησή σου διότι δεν πρόκειται να σου απαντήσουν ποτέ στα εκάστοτε email σου ότι "τα speedtest σου κύριε Ταδόπουλε είναι μάπα και μας δουλεύεις"
Μπορείς επίσης να κάνεις και print screen κατά την έναρξη-διάρκεια και τέλος του speedtest και να τα επισυνάψεις (αν προσθέσεις και στο print screen το Windows Task Manager με το παράθυρο που αναφέρεται στην σύνδεση ακόμα καλλίτερα)
Φρόντισε στην διάρκεια του τεστ να μην υπάρχει τίποτα ανοιχτό που έχει σχέση με το ίντερνετ πχ browser, messenger κλπ
Δες την εικόνα (τέλους τεστ) που επισυνάπτω

3ο) Ο πάροχός σου είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει την υπηρεσία που σου πούλησε
πχ εάν η σύνδεσή σου είναι 1024/256 δεν μπορεί να σου παρέχει ταχύτητες κάτω από 768/128 διότι τότε οφείλει να σε βάλει σε άλλη κλίμακα προσφοράς και συνεπώς κόστους
Μέχρι και το συμβόλαιο το αναφέρει
Οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι τα περί "1% και καλυμμένος" ανήκουν στον χώρο της φαντασίας (για να μην πω της ανοησίας)
Όσο αφορά στις μηνύσεις για ηθική βλάβη θα έπρεπε ήδη τα μισά τουλάχιστον μέλεη του φόρουμ να έχουν τραβήγματα με τα δικαστήρια από τους παρόχους τους διότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένα μήνυμα που να μην τους κατηγορούν

Φιλικά
kerkiss

http://img63.imageshack.us/img63/5601/hol0212012007yu2.th.jpg (http://img63.imageshack.us/my.php?image=hol0212012007yu2.jpg)

nikgr
19-02-07, 16:08
3ο) Ο πάροχός σου είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει την υπηρεσία που σου πούλησε
πχ εάν η σύνδεσή σου είναι 1024/256 δεν μπορεί να σου παρέχει ταχύτητες κάτω από 768/128 διότι τότε οφείλει να σε βάλει σε άλλη κλίμακα προσφοράς και συνεπώς κόστους
Μέχρι και το συμβόλαιο το αναφέρει
Οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι τα περί "1% και καλυμμένος" ανήκουν στον χώρο της φαντασίας (για να μην πω της ανοησίας)
Όσο αφορά στις μηνύσεις για ηθική βλάβη θα έπρεπε ήδη τα μισά τουλάχιστον μέλεη του φόρουμ να έχουν τραβήγματα με τα δικαστήρια από τους παρόχους τους διότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένα μήνυμα που να μην τους κατηγορούν

Φιλικά
kerkiss


To να αγνοείς κάποια πράγματα θα το δεχόμουνα.
Το να βγάζεις ομως δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα, δίνοντας συμβουλές στον άλλο και χαρακτηρίζοντας μάλιστα και ανοησίες τα γραφόμενά μου είναι προκλητικό και απαράδεκτο.
Βρες μου εσύ πού γράφει στο συμβόλαιό σου ότι η 1024αρα έχει κατώτατο όριο τα 768 ή έστω τα 384...
Όσο για τα ανώνυμα μηνύματα είναι πολύ διαφορετικά απ' το να πας στο δικαστήριο επώνυμα κατηγορώντας κάποιον με αβάσιμα στοιχεία και ζητώντας αποζημίωση.
Εκεί δεν έχει "μου είπαν κάποιοι, το άκουσα κλπ" Τα "σου 'πα, μου 'πες" δεν περνάνε... Τρως την μηνυσούλα σου για συκοφαντική δυσφήμιση και ηθική βλάβη όπως θα την έτρωγα κι εγώ αν σε πήγαινα στο δικαστήριο ως κλέφτη και απατεώνα.
Και αντί για μαλλί βγαίνεις κουρεμένος σα γίδι...

(*) Ξέρεις τί ωραία κρύβεται το netlimiter στο screenshot που παραθέτεις? Εγώ είμαι κακόπιστος και λέω ότι το έτρεχες. Απέδειξέ μου εσύ το αντίθετο.
Αλλά και να μου το αποδείκνυες ουδεμία εγγύηση κατώτατης ταχύτητας δίνει ο ΟΤΕ...

kerkiss
19-02-07, 17:19
To να αγνοείς κάποια πράγματα θα το δεχόμουνα.
Το να βγάζεις ομως δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα, δίνοντας συμβουλές στον άλλο και χαρακτηρίζοντας μάλιστα και ανοησίες τα γραφόμενά μου είναι προκλητικό και απαράδεκτο.
Βρες μου εσύ πού γράφει στο συμβόλαιό σου ότι η 1024αρα έχει κατώτατο όριο τα 768 ή έστω τα 384...
Όσο για τα ανώνυμα μηνύματα είναι πολύ διαφορετικά απ' το να πας στο δικαστήριο επώνυμα κατηγορώντας κάποιον με αβάσιμα στοιχεία και ζητώντας αποζημίωση.
Εκεί δεν έχει "μου είπαν κάποιοι, το άκουσα κλπ" Τα "σου 'πα, μου 'πες" δεν περνάνε... Τρως την μηνυσούλα σου για συκοφαντική δυσφήμιση και ηθική βλάβη όπως θα την έτρωγα κι εγώ αν σε πήγαινα στο δικαστήριο ως κλέφτη και απατεώνα.
Και αντί για μαλλί βγαίνεις κουρεμένος σα γίδι...

(*) Ξέρεις τί ωραία κρύβεται το netlimiter στο screenshot που παραθέτεις? Εγώ είμαι κακόπιστος και λέω ότι το έτρεχες. Απέδειξέ μου εσύ το αντίθετο.
Αλλά και να μου το αποδείκνυες ουδεμία εγγύηση κατώτατης ταχύτητας δίνει ο ΟΤΕ...

1o) Αν δείνεις συμβουλές σε κάποιον πρέπει να ξέρεις για τι μιλάς. Εσύ λέγοντας ότι έχει δικαίωμα να σου παρέχει το 1% αυτού που σου πουλάει, αυθαιρετείς
Το συμβόλαιο μου με την HOL το αναφέρει ρητά και το ίδιο θα κάνει οπωσδήποτε και το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ και τον οποιοδήποτε πάροχο μιας και αυτά είναι καθορισμένα από τις αρμόδιες αρχές (δες την εικόνα που επισυνάπτω)
Καλό θα είναι να ρωτήσεις και κάποιο δικηγόρο προσκομίζοντάς του το συμβόλαιό σου
Ρώτησέ τον επίσης αν σε κάποιο συμβόλαιο μπορεί να υπάρχουν όροι καταχρηστικοί και αν έχεις δικαίωμα να τους προσβάλλεις και να κερδίσεις στην προσφυγή σου
Συνεπώς ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να σου πουλάει μέχρι το ανώτατο όριο της αμέσως κατώτερης ποιότητας σύμβασης

2ο)Τα μηνύματα στο forum δεν είναι καθόλου μα καθόλου ανώνυμα και αν εσύ, εγώ και όλοι μας χρησιμοποιούμε ψευδώνυμο, οι admin έχουν στην διάθεσή τους τις IP μας και τα email μας και θα αναγκαστούν να τα δώσουν σε περίπτωση που τους ζητηθεί από την αρμόδια εισαγγελία

3ο) Το αν εσύ είσαι κακόπιστος ουδόλως με απασχολεί. Δεν έχω να μοιράσω τίποτα μαζί σου, ούτε χωράφια ούτε κουρεμένα γίδια
Προσωπικά έχω στείλει πάνω από 15 email στην HOL με τεστ και πουθενά στις απαντήσεις τους δεν μου έγραψαν ότι τους δουλεύω και ότι χρησιμοποιώ netlimiter ή το μαλλί από τα κουρεμένα γίδια για να στουμπώσω την γραμμή
Πως θα το επικαλεσθούν τότε σαν επιχείρημα σε τυχόν δικαστική δίωξη που θα μπορούσε να ακολουθήσει, μόνο εσύ το ξέρεις
Ευτυχώς, οι δικαστές δικάζουν (ακόμα) βάσει αποδεικτικών στοιχείων και όχι βασει καλοπιστίας ή κακοπιστίας

Φίλε κατάλαβε ένα πράγμα
Το να κάνουμε λάθη δεν είναι κάτι κατ'ανάγκη αρνητικό
Όλοι μας κάνουμε και πρώτος εγώ ο ίδιος (άνθρωπος είμαι και όχι κάνα ον εμπλουτισμένο με την παγκόσμια σοφία)
Το να μην βλέπουμε τα λάθη μας και να επιμένουμε σε αυτά, είναι αρνητικό
Τώρα μεγάλο παιδί είσαι κάνε ότι γουστάρεις καί αγαπάς ....έτσι κι' αλλιώς για την ζωή σου πρόκειται και όχι για την δική μου
Και πάλι σου λέω ότι δεν έχω να μοιράσω τίποτα μαζί σου και ακόμα και αν οξύνθηκαν τα πνεύματα μεταξύ μας μπορούμε (αν θέλουμε) να τα αμβλύνουμε και να καταλήξουμε μπροστά σε ένα ποτήρι τσίπουρο (αν και το δικό σας δεν μου πολυαρέσει γιατί βάζετε μέσα γλυκάνισο :p )
Αν τώρα είπα μπαρούφα και το φτιάχνετε χωρίς τότε ζήτα από τους admin την διεύθυνσή μου και στείλε κάνα μπουκάλι (χωρίς αναμμένο φυτίλι στην άκρη :twisted: )

Άντε καλό απόγευμα, πάω να την πέσω λίγο διότι λόγω Καθαρής Δευτέρας άδειασα όλη την σαβούρα που μου είχε απομείνει και πέταξα δυο μεγάλες χαρτόκουτες ευρωπαϊκή και ελληνική νομοθεσία περί επιδοτήσεων κλπ
Φιλικά
kerkiss

http://img54.imageshack.us/img54/5527/symvolaioholhf2.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=symvolaioholhf2.jpg)

nikgr
19-02-07, 20:28
Συνεπώς ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να σου πουλάει μέχρι το ανώτατο όριο της αμέσως κατώτερης ποιότητας σύμβασης



Eπαναλαμβάνω και πάλι ότι το συμπέρασμά σου είναι αυθαίρετο.
Δε σου λέει το συμβόλαιο ότι η 1024 πρέπει να κατεβάζει μέχρι 768.
Σου λέει ότι αν δε μένεις ευχαριστημένος μπορείς να κατέβεις ταχύτητα στην κλάση 768.

Και σου λέω εγώ ότι ένας κατεβάζει με 100kbps με την 1024αρα, στέλνει τα testάκια του στη HOL και του προτείνει αυτή να υποβαθμίσει τη γραμμή του στα 768.
-ΌΧΙ λέει αυτός. Θα σας κάνω μήνυση γιατί δεν κατεβάζω με 768 και το πάει δικαστικά.
Ξαναδιάβασε λοιπόν ΟΛΟ τον όρο (Β) σου και πες μου ποιόν θα αθωωσει ο δικαστής.

Να σου πω και 2η εναλλακτική?
Έστω ότι δέχεται το συμβιβασμό ο παραπάνω χρήστης και κατεβαίνει κλάση στα 768.
Κατεβάζει και πάλι όμως με 200kbps.
Ποιά είναι η επόμενη κλάση που μπορεί να κατεβεί και τί θα αποφασίσει ο δικαστής τώρα?
Θα αποφασίσε λοιπόν και πάλι βάσει του ασαφούς όρου περι μη εγγυημένης ταχύτητας, βάσει δηλαδή του υπόλοιπου κομματιού του όρου (Β) που κατά περίεργο τρόπο απέφυγες να υπογραμμίσεις... :whistle:
"Η μέγιστη δυνατή μπορεί να είναι μικρότερη απ' τη μέγιστη επιτρεπτη" Πόσο μικρότερη? Κανείς δε σου λέει και κανείς δε σου το εγγυαται! :lol:

Όσο για το 1% της ταχύτητας μου το ειπαν απ' τον ΟΤΕ όταν είχα διαμαρτυρηθεί κάποτε. "ΔΕΝ υπάρχει κύριε κατώτατο όριο. Βρείτε το στο συμβόλαιό σας"

kerkiss
20-02-07, 00:29
Αυτά που σου είπαν από τον ΟΤΕ εγώ τα ακούω βερεσέ
Πες τους να στα γράψουν σε email την επόμενη φορά που θα έχεις πρόβλημα και άμα το κάνουν να μου τρυπήσεις την μύτη

Κάνε μια ερωτησούλα σε κάποιο δικηγόρο, όλο και κάνα γνωστό θα έχεις
Μπες και στο site τηs ΕΕ και διάβασε την σχετική με την προστασία των καταναλωτών νομοθεσία
Ρίξε και μια ματιά στις αποφάσεις των δικαστηρίων σε ανάλογα θέματα
Διότι εκείνο που καταλήγεις να λες είναι ότι ο Τάδε πάροχος παίρνει μια συνδεσούλα των 384/128 και στην βαφτίζει άλλοτε 512, άλλοτε 1024, 2048, 4mb, 8mb και ούτω καθεξείς και όταν εσύ διαμαρτυρηθείς σου λέει ότι αυτός είναι καλυμμένος και ότι το γράφει άλλωστε και το συμβόλαιο
Είναι για να γελάνε παρδαλά κατσίκια και κουρεμένα γίδια και κάθε πικραμένος

φιλικά αν και δεν μου απάντησες για το τσίπουρο ;)
kerkiss

kerkiss
20-02-07, 00:38
Και σου λέω εγώ ότι ένας κατεβάζει με 100kbps με την 1024αρα, στέλνει τα testάκια του στη HOL και του προτείνει αυτή να υποβαθμίσει τη γραμμή του στα 768.
-ΌΧΙ λέει αυτός. Θα σας κάνω μήνυση γιατί δεν κατεβάζω με 768 και το πάει δικαστικά.
Ξαναδιάβασε λοιπόν ΟΛΟ τον όρο (Β) σου και πες μου ποιόν θα αθωωσει ο δικαστής.

Να σου πω και 2η εναλλακτική?
Έστω ότι δέχεται το συμβιβασμό ο παραπάνω χρήστης και κατεβαίνει κλάση στα 768.
Κατεβάζει και πάλι όμως με 200kbps.
Αααα και κάτι που ξέχασα
- τα 100kbps αντιστοιχούν σε ταχύτητα 800 άρα βρίσκεσαι μέσα στα όρια αν έχεις 1024 σύνδεση προς τι λοιπόν η διαμαρτυρία ;
- τα 200kbps αντιστοιχούν σε ταχύτητα 1600 και αν μπορείς να τα κατεβάσεις με σύνδεση στα 768 να μας στείλεις την μέθοδο να την αντιγράψουμε όλοι και να σου φτιάξουμε και άγαλμα στην κεντρική πλατεία της Λάρισας :rofl:

nikgr
20-02-07, 00:58
Διότι εκείνο που καταλήγεις να λες είναι ότι ο Τάδε πάροχος παίρνει μια συνδεσούλα των 384/128 και στην βαφτίζει άλλοτε 512, άλλοτε 1024, 2048, 4mb, 8mb και ούτω καθεξείς και όταν εσύ διαμαρτυρηθείς σου λέει ότι αυτός είναι καλυμμένος και ότι το γράφει άλλωστε και το συμβόλαιο
Είναι για να γελάνε παρδαλά κατσίκια και κουρεμένα γίδια και κάθε πικραμένος

kerkiss

Συνόψισες σε μια πρόταση το τί πραγματικά συμβαίνει (περίπου δηλαδή)

Κι επειδή σε βλέπω λίγο δύσπιστο διάβασε λίγο το εξαίρετο άρθρο του anon, και κυρίως την παρακάτω παράγραφo:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551&garpg=13

(*) oυζο δεν πίνω αλλα αν είπαμε και καμια κουβέντα παραπάνω περασμένα ξεχασμένο.
Εβίβα λοιπόν! :p
(**) kbps = kbits per sec και όχι kbytes/sec

kerkiss
20-02-07, 01:34
Συνόψισες σε μια πρόταση το τί πραγματικά συμβαίνει (περίπου δηλαδή)

Κι επειδή σε βλέπω λίγο δύσπιστο διάβασε λίγο το εξαίρετο άρθρο του anon, και κυρίως την παρακάτω παράγραφo:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551&garpg=13

(*) oυζο δεν πίνω αλλα αν είπαμε και καμια κουβέντα παραπάνω περασμένα ξεχασμένο.
Εβίβα λοιπόν! :p
(**) kbps = kbits per sec και όχι kbytes/sec
1) το τι συμβαίνει δεν πάει να πει τίποτα αν δεν είναι νομικά κατωχυρομένο και στο θέμα αυτό ισχύει όχι ότι λένε οι πάροχοι, είτε η ΕΕΤΤ, είτε οι κυβερνήσεις, αλλά η ευρωπαϊκή νομοθεσία η οποία και υπερισχύει της εθνικής
2ο) Το άρθρο το έχω διαβάσει αλλά όσο μεν στέκει πολύ καλά και διαφωτιστικά ως προς την κυκλοφορία και τα λοιπά τόσο λάθος έχει όσο αφορά στο θέμα των νομικών προσφυγών και της κάλυψης των παρόχων
Γιατί νομίζεις ότι βάζουνε την παράγραφο που σου υπογράμμισα στα συμβόλαιά τους ;
γιατί μας αγαπάνε και θέλουν να μας προστατέψουν ;
γιατί είναι υποχρεωμένοι από την νομοθεσία να παρέχουν αυτό που πουλάνε και σε αντίθετη περίπτωση να προτείνουν εναλλακτική λύση αποδοχής από τον πελάτη τους
Φαντάζεσαι να πας στην Μερσεντές να πληρώσεις αμάξι και να φύγεις με Φιατάκι και να μην συμβαίνει τίποτα ;
3ο) Εγώ δεν μίλησα για ούζο αλλά για τσίπουρο ...τώρα αν εσύ δεν το πίνεις θα σου δώσω το νερό και τα παγάκια :p ...το παν είναι να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας ;)
4ο) Η ταχύτητα στο κατέβασμα μετριέται σε kB/s το οποίο πολλαπλασιάζεις χοντρικά επί 8 για να έχεις την επίδοση του μόντεμ σου (της σύνδεσής σου) σε kbps
Τό ένα αφορά την ταχύτητα κατεβάσματος και το άλλο την ταχύτητα σύνδεσης (εσύ για κατέβασμα έκανες αναφορά)

όνειρα γλυκά ...λέω τώρα ... αν και μπορεί να έχεις άλλο πρόγραμμα ...εγώ πάντως την κάνω ...μια ταινιούλα στο dvd και νανάκια

φιλικά
kerkiss

nikgr
20-02-07, 01:54
τα ούζα/τσίπουρα δεν τα πίνω αλλα τον τσιπρομεζέ τον τρώω ευχαριστως! :lol:

1byte = 8bit
H ταχύτητα στο κατέβασμα μετριέται είτε σε kbytes/sec (kB/sec) είτε σε kbits/sec (kbps)
Γιατί δηλαδή σώνει και καλά τα bytes είναι για μέτρηση της ταχύτητας κατεβάσματος?
Eγώ μίλησα για ταχύτητες download της τάξης 100kbps (kbits/sec).
Όλα offtopic αυτά βέβαια.

Επι του θέματος δεν έχω να προσθέσω κάτι. Το παράδειγμα με τη Mercedes και τα χιλιόμετρα/ωρα τελικής ταχύτητας είναι άστοχο, έχει αναφερθεί 100αδες φορές εδώ μέσα και έχει εγείρει κατεβατά αντεκλήσεων...

Εν πάσει περιπτώση όποος επιθυμεί να κινηθεί δικαστικά κατά του ΟΤΕ απ' τους φίλους Κοζανίτες και πιστεύει ότι έχει τύχη ας το κάνει.
Εμένα ποσώς με πειράζει...

teo_L20
20-02-07, 15:04
Δεν νομιζω να γινει κατι.
Ολοι κανουν τους Κινεζους.Δεν θα δουμε σωτηρια...:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.