PDA

Επιστροφή στο Forum : 30 ή 50 Mbps ;



prometheas
12-12-13, 10:38
Καλημέρα

Έχω μια απορία που θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Είμαι στο δίκτυο της HOL εδώ και λίγο καιρό. Αν και δεν έχω παράπονα από τη γραμμή μου σκέφτομαι να ζητήσω αναβάθμιση σε VDSL.. Και εδώ αρχίζω να προβληματίζομαι λίγο

1. Το site της HOL μου δείχνει οτι η γραμμή μου μπορεί να αναβαθμιστεί σε VDSL έως 50Mbps. Το ίδιο μου δείχνει και αν βάλω τα στοιχεία της διεύθυνσης μου
2. Βάζοντας την διεύθυνσή μου στο site του ΟΤΕ δείχνει οτι υπάρχει διαθεσιμοτητα VDSL 30Mbps αλλά όχι 50 Μbps
3. Υπάρχει ΚΑΦΑΟ καινούργιο ΟΤΕ ενεργό στα 25 μέτρα από το σπιτι μου, και ένα άλλο στα 80μ περίπου


Τι σημαίνει τελικά αυτό ; Αν προχωρήσω να αναμένω 30Mbps ; Δεν είναι περίεργο με 2 καμπίνες τόσο κοντά ;

whitehed
15-12-13, 22:42
50 σίγουρα...πάρε και ένα τηλ στη hol:cool:

makfil
20-12-13, 08:35
Είμαι και εγώ προβληματισμένος με τον wizard της HOL.
Στην περιοχή μου έχει ενεργοποιηθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ από τον ΙΟΥΝ 2013 και το νέο KV βρίσκεται σε απόσταση 80μ από το χώρο μου και το βλέπω.
Ο wizard, όμως, βγάζει 2play 24 είτε δοκιμάσω με διεύθυνση είτε με αριθμό τηλεφώνου.
Φαίνεται ότι η HOL δεν θέλει νέους πελάτες ...

prometheas
20-12-13, 16:57
Αν δοκιμάσεις σε ΟΤΕ ή WIND (με προσοχή να βάλεις την σωστή διεύθυνση, ΤΚ, αριθμό κλπ) σου δίνει διαθεσιμότητα ;
Αν ναι τότε δες την απάντησή μου στο διπλανό θέμα..

Με τον αριθμό τηλεφώνου δεν μπορεί να σου δώσει σωστές πληροφορίες για διαθεσιμότητα δεδομένου οτι δεν είσαι στο δίκτυό της..

- - - Updated - - -


50 σίγουρα...πάρε και ένα τηλ στη hol:cool:

Είμαι ΟΚ, μπορώ να έχω VDSL.
Απλά προς το παρόν θα μείνω με το ADSL και στο μέλλον βλέπουμε..

makfil
20-12-13, 19:05
Μετά το post μου εδώ, πήρα το τηλεφώνημα από την εξυπηρέτηση πελατών της HOL και μου είπε ότι δίνει vdsl από KV επιλεκτικά σε ορισμένες περιοχές και όχι στη δική μου, χωρίς να μου δώσει απάντηση στη δικαιολογημένη απορία μου για τους λόγους της πολιτικής αυτής. Έγραψα, λοιπόν, στο διπλανό θέμα το νέο αυτό, όπου ποστάρισες και εσύ.

sokos
29-12-13, 22:44
παιδιά, εμενα το κουτί του ΟΤΕ που εχει VDSL ειναι ακριβώς εξω απο το σπίτι.
Οταν ρώτησα τους ΟΤΕτζήδες μια μέρα που κανανε δουλειά μου ειπαν VDSL μπορώ να έχω αλλό μόνο απο τον ΟΤΕ.
Αν βάλω HOL δεν θα παίρνω VDSL απο αυτό το κουτι?
Τι διαφορές παίζουν ? (περιοχή Βούλα)

makfil
29-12-13, 22:50
Η Wind και η HOL δίνουν vdsl από KV αλλά η τελευταία δίνει επιλεκτικά σε ορισμένες και όχι όλες τις περιοχές που έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

Για την HOL, χρησιμοποίησε τον wizard στην ιστοσελίδα της ή τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση πελατών.

prometheas
29-12-13, 23:04
Βάλε την πλήρη διεύθυνσή σου εδώ http://www.hol.gr/GR/home/availabilityTool/Pages/default.aspx

ή καλύτερα πάρε στο 13844 να το δουν.

sokos
29-12-13, 23:11
ευχαριστώ, στο site μου λέει απλώς βάζωντας το τηλεφωνο μου (ειναι ήδη HOL) Μπορείτε να αναβαθμίσετε σε vdsl! Καλέστε 13844.
Οταν τους καλώ μου λένε οτι λέει το site :) FSSTT-BOING!
Τους είπα τότε να μου το ενεργοποίσουν, κόστος 10/μήνα παραπάνω.

τι ειναι το KV ?
Πως θα καταλάβω το κουτι έξω απο το σπίτι τι ειναι και αν θα μου δώσουν απο εκεί?

makfil
29-12-13, 23:27
KV=ΚΑΦΑΟΥ λέγεται το κουτί του ΟΤΕ στο οποίο βρίσκονται οι συνδέσεις του χάλκινου δικτύου μιας περιοχής.
Στη Βούλα, στη Γλυφάδα και σε άλλες περιοχές, όπου έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο, έχουν αντικατασταθεί τα παλιά KV με νέα (γκρι καμπίνες, αν και νομίζω ότι στη Βούλα τις έβαψαν πράσινες) αρκετά μεγαλύτερα επειδή μέσα σ' αυτά τοποθετήθηκαν, εκτός από τις συνδέσεις του παλιού χάλκινου δικτύου, και όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός (οπτική ίνα, minidslam, εξαερισμός κλπ) για το vdsl.

Επειδή στη Βούλα τοποθετήθηκαν οι νέες καμπίνες, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου δώσουν από KV, εκτός αν βρίσκεσαι κοντά στο ΑΚ (Αστικό Κέντρο) οπότε μπορεί να σου δώσουν απ' ευθείας από εκεί.

sokos
30-12-13, 01:15
αυτο ειναι μεγαλούτσικο κουτί, γκρί και καινούργιο μου φαίνετε..
οπότε ειναι KV !

η HOL τώρα απο εκεί θα μου δώσει ή κάποιο αστικό κέντρο? και πόσο μακρύα να ειναι αυτό τώρα?

nicolaos
30-12-13, 08:03
Από το αστικο κεντρο για παρεις πρεπει να εισαι κατω από 1000 καλωδικα μετρα

makfil
30-12-13, 08:32
Το ΑΚ της Βούλας βρίσκεται στην οδό Βασ. Παύλου 55 και Ζεφύρου 25 και τα τηλέφωνα που υποστηρίζει είναι τα 965(7~9)XXX, 899(0~7,9)XXX, 895XXXX

Δεν καταλαβαίνω, όμως, αυτό που έχεις γράψει στο προφίλ σου "Wind-Βουλιαγμένη" Είσαι στη Βούλα ή τη Βουλιαγμένη;

sokos
30-12-13, 13:45
Συγνώμη εχω μετακομίσει και ειμαι στο Πανόραμα..
το οποιο ειναι ψηλά στο βουνό, πολύ μακριά απο Βασ.Παύλου και Ζεφύρου..
αλλα το τηλεφωνο μου ειναι 899-3xxxx, οπότε μάλλον απο το KV το γκρί που ειναι έξω απο το σπίτι θα μου δώσουν?

makfil
30-12-13, 13:52
Επομένως, ανήκεις στο συγκεκριμένο ΑΚ και αν βλέπεις νέα καμπίνα γκρι έξω από το σπίτι σου σημαίνει ότι το νέο δίκτυο του ΟΤΕ σε καλύπτει.

Αφού, λοιπόν, η HOL σου δίνει vdsl, σίγουρα σου δίνει από KV και πάρε την απόφασή σου.

sokos
16-01-14, 00:20
λοιπόν με ενεργοποίησαν σήμερα, HOL μεν απο καμπίνα του ΟΤΕ δέ.
Μέχρι τώρα εντυπώσεις ΑΡΙΣΤΕΣ!


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Noise Margin (Up/Down) 30.6/30.3 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 0.6/4.2 dB
Output Power (Up/Down) -11.2/14.5 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 51827/131776 kbps


Μονο το mtorrent εχει πολύ χαμηλές ταχύτητες και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι.. (ξύνω το κεφάλι μου)

fuorigioco1981
16-02-14, 18:00
10 upload 50 download δεν είναι κανονικά;

Αποστολή από το ZP980 με τη χρήση Forum Runner

whitehed
17-02-14, 14:15
10 upload 50 download δεν είναι κανονικά;

Όχι 50/5

jimavagianos
20-03-14, 01:48
Όχι 50/5
50/10 από το Αστικό Κέντρο και 50/5 από την "κούτα" :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.