PDA

Επιστροφή στο Forum : Χτυπάει το VoIP ενώ μιλάω στο σταθερό



oxyd
18-02-07, 22:33
Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ μιλάω στο σταθερό τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο κατ' ευθείαν με πρίζα ΟΤΕ σε άλλο δωμάτιο, το άλλο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο με το Fritzbox (το VoIP) αρχίζει να χτυπάει! Χτυπάει 3-4 φορές και σταματάει. Μετά ξαναχτυπάει. Σε περίπτωση που το σηκώσω ακούω την συνομιλία που έχω στη σταθερή γραμμή.

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το "React to all numbers" η ρύθμιση δηλαδή που βρίσκεται στο "Telephony > Extensions > Extension FON 1". Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό; Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι την λειτουργικότητα του React to all numbers και δεν μπορώ να την έχω απενεργοποιημένη.

Να προσθέσω εδώ ότι το τηλέφωνο στο VoIP του Fritzbox χτυπάει και σε μια άλλη περίπτωση: αν στο σταθερό τηλέφωνο που είναι στην πρίζα ΟΤΕ σε άλλο δωμάτιο πληκτρολογήσω #

Geologic
30-11-08, 22:55
Έχω ένα πρόβλημα με το fritz box και ψάχνοντας στο forum βρήκα αυτό το thread που εκφράζει ακριβώς το πρόβλημά μου. Μήπως έχει κανείς απάντηση σ' αυτό;



Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ μιλάω στο σταθερό τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο κατ' ευθείαν με πρίζα ΟΤΕ σε άλλο δωμάτιο, το άλλο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο με το Fritzbox (το VoIP) αρχίζει να χτυπάει! Χτυπάει 3-4 φορές και σταματάει. Μετά ξαναχτυπάει. Σε περίπτωση που το σηκώσω ακούω την συνομιλία που έχω στη σταθερή γραμμή.

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το "React to all numbers" η ρύθμιση δηλαδή που βρίσκεται στο "Telephony > Extensions > Extension FON 1". Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό; Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι την λειτουργικότητα του React to all numbers και δεν μπορώ να την έχω απενεργοποιημένη.

Να προσθέσω εδώ ότι το τηλέφωνο στο VoIP του Fritzbox χτυπάει και σε μια άλλη περίπτωση: αν στο σταθερό τηλέφωνο που είναι στην πρίζα ΟΤΕ σε άλλο δωμάτιο πληκτρολογήσω #

Bull
30-11-08, 22:56
Φίλτρο έχεις βάλει;

Geologic
30-11-08, 22:59
Σαφώς! Και στο αναλογικό τηλ. και στην αναλογική είσοδο του fritz box

Bull
30-11-08, 23:12
Σαφώς! Και στο αναλογικό τηλ. και στην αναλογική είσοδο του fritz box

Δοκίμασε και χωρίς τηλέφωνα, και χωρίς φίλτρο στο Fritz Box.

Geologic
30-11-08, 23:19
Δεν καταλαβαίνω. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν σηκώνω το τηλέφωνο που είναι παράλληλα στην γραμμή του σπιτιού. Δεν έχει νόημα να δοκιμάσω κάτι χωρίς τηλέφωνα. Έπειτα τα φίλτρα χρειάζονται γιατί αλλιώς ακούγεται σφύριγμα από τα τηλέφωνα.

maxorfo
01-12-08, 00:38
Λέγοντας "αναλογική είσοδο" εννοείς αυτήν που γράφει "Analog/ISDN"; Την έχεις συνδέσει με τη γραμμή του σταθερού (ΟΤΕ); Το τελευταίο το ρωτάω, γιατί το τηλέφωνο που είναι πάνω στο FBF το περιγράφεις ως "VoIP", που σημαίνει ότι δεν παίρνει σήμα από την πρίζα (σταθερό), αλλά το χρησιμοποιείς για κλήσεις μέσω internet.

Αν πάλι εννοείς κάποια από τις εξόδους Fon1 και Fon2, τότε εκεί δεν μπαίνει φίλτρο.

tsampouros
01-12-08, 02:14
Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ μιλάω στο σταθερό τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο κατ' ευθείαν με πρίζα ΟΤΕ σε άλλο δωμάτιο, το άλλο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο με το Fritzbox (το VoIP) αρχίζει να χτυπάει! Χτυπάει 3-4 φορές και σταματάει. Μετά ξαναχτυπάει. Σε περίπτωση που το σηκώσω ακούω την συνομιλία που έχω στη σταθερή γραμμή.

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το "React to all numbers" η ρύθμιση δηλαδή που βρίσκεται στο "Telephony > Extensions > Extension FON 1". Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό; Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι την λειτουργικότητα του React to all numbers και δεν μπορώ να την έχω απενεργοποιημένη.

Να προσθέσω εδώ ότι το τηλέφωνο στο VoIP του Fritzbox χτυπάει και σε μια άλλη περίπτωση: αν στο σταθερό τηλέφωνο που είναι στην πρίζα ΟΤΕ σε άλλο δωμάτιο πληκτρολογήσω #


Έχω ένα πρόβλημα με το fritz box και ψάχνοντας στο forum βρήκα αυτό το thread που εκφράζει ακριβώς το πρόβλημά μου. Μήπως έχει κανείς απάντηση σ' αυτό;

Το πρόβλημα που αναφέρεστε συμβαίνει με όλα τα τα fritz box (τουλάχιστον στα 7140 που έχω δοκιμάσει) όταν παράλληλα στην είσοδό του υπάρχουν αναλογικές συσκευές(συνδεμένες στην ίδια ή σε άλλη πρίζα) όπως στην περίπτωσή σας.
Για κάποιο λόγο το fritz box αντιλαμβάνεται την πτώση τάσης τη στιγμή που σηκώνετε την παράλληλη συσκευή σαν σήμα κλήσης(κουδούνισμα) και γιαυτό νομίζει ότι κάποιος καλεί στο fixed line και χτυπάει τις συσκευές που είναι συνδεμένες πάνω του.

Τα φίλτρα δεν παίζουν κανένα ρόλο.
Η λύση είναι αντί να συνδέσετε παράλληλα τις συσκευές, να τις τροφοδοτήσετε από την έξοδο του fritz στέλνοντας το σήμα μέσα από το δεύτερο ζεύγος καλωδίων των τηλεφωνικών πριζών, ώστε να στείλετε την τηλεφωνική γραμμή από την έξοδο του fritz σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
Φυσικά θα πρέπει να ενεργοποιήσετε το "Fixed Line" ή "React to all numbers" στο extension που συνδέετε με το δεύτερο ζεύγος.

Κάντε μια αναζήτηση, έχει αναφερθεί σε άλλο thread με σχεδιαγράμματα πως θα πρέπει να γίνει η σύνδεση.:p

Geologic
01-12-08, 03:22
Το φανταζόμουν ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε, αλλά πίστευα ότι είναι αρκετά "χοντρό" για να μην έχει αντιμετοπιστεί ως πρόβλημα από την εταιρεία του. Το κακό είναι ότι δεν είναι πάντοτε το κομψότερο σενάριο να φεύγουν καλώδια από όλες σχεδόν τις πόρτες του fritzbox. Όμως το βασικό πρόβλημα είναι άλλο με μια σύνδεση σαν αυτή που αναφέρεις. Αν πέσει το ρεύμα στο σπίτι δεν έχεις διαθέσιμη ούτε την αναλογική γραμμή. Φυσικά αυτό δεν είναι πρόβλημα άμα ξέρεις τι να κάνεις, αλλά για γυναίκες, γιαγιάδες, παπούδες κτλ.! είναι πρόβλημα.
Κανένα σοβαρό μηχάνημα που να μην έχει αυτά τα τερτίπια δεν υπάρχει στην αγορά;


Το πρόβλημα που αναφέρεστε συμβαίνει με όλα τα τα fritz box (τουλάχιστον στα 7140 που έχω δοκιμάσει) όταν παράλληλα στην είσοδό του υπάρχουν αναλογικές συσκευές(συνδεμένες στην ίδια ή σε άλλη πρίζα) όπως στην περίπτωσή σας.
Για κάποιο λόγο το fritz box αντιλαμβάνεται την πτώση τάσης τη στιγμή που σηκώνετε την παράλληλη συσκευή σαν σήμα κλήσης(κουδούνισμα) και γιαυτό νομίζει ότι κάποιος καλεί στο fixed line και χτυπάει τις συσκευές που είναι συνδεμένες πάνω του.

Τα φίλτρα δεν παίζουν κανένα ρόλο.
Η λύση είναι αντί να συνδέσετε παράλληλα τις συσκευές, να τις τροφοδοτήσετε από την έξοδο του fritz στέλνοντας το σήμα μέσα από το δεύτερο ζεύγος καλωδίων των τηλεφωνικών πριζών, ώστε να στείλετε την τηλεφωνική γραμμή από την έξοδο του fritz σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
Φυσικά θα πρέπει να ενεργοποιήσετε το "Fixed Line" ή "React to all numbers" στο extension που συνδέετε με το δεύτερο ζεύγος.

Κάντε μια αναζήτηση, έχει αναφερθεί σε άλλο thread με σχεδιαγράμματα πως θα πρέπει να γίνει η σύνδεση.:p

maxorfo
01-12-08, 15:33
Πάντως στο απλό Fritz!Box Fon WLAN, που χρησιμοποιώ σε άλλο χώρο (με το 7050 δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί το έχω πάνω σε γραμμή ISDN) και έχω ακριβώς τη συνδεσμολογία που περιγράφεται πιό πάνω (τηλέφωνο παράλληλα κτλ.), δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Geologic
01-12-08, 21:22
Δυστυχώς και 'γω το απλό έχω αλλά παρουσιάζει το πρόβλημα. Μήπως έχουν σχέση κάποια settings ή η αναλογική γραμμή ή το συγκεκριμένο τηλέφωνο που έχω παράλληλα; Θα προσπαθήσω να πάρω τη HOL μπας και ξέρουν τίποτα.


Πάντως στο απλό Fritz!Box Fon WLAN, που χρησιμοποιώ σε άλλο χώρο (με το 7050 δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί το έχω πάνω σε γραμμή ISDN) και έχω ακριβώς τη συνδεσμολογία που περιγράφεται πιό πάνω (τηλέφωνο παράλληλα κτλ.), δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

tsampouros
02-12-08, 01:21
Δυστυχώς και 'γω το απλό έχω αλλά παρουσιάζει το πρόβλημα. Μήπως έχουν σχέση κάποια settings ή η αναλογική γραμμή ή το συγκεκριμένο τηλέφωνο που έχω παράλληλα; Θα προσπαθήσω να πάρω τη HOL μπας και ξέρουν τίποτα.

To πρώτο και πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις μια συσκευή διαφορετικής μάρκας αν έχεις διαθέσιμη, πολύ πιθανόν να δημιουργεί διαφορετική παρεμβολή κατά το σήκωμα του ακουστικού και να γλιτώσεις.

Αλλά αν δεν έχεις voip γραμμή και εφόσον δε θέλεις να παίρνουν όλες οι πρίζες του σπιτιού μέσω fritz, γιατί δε συνδέεις όλες τις συσκευές σου κατευθείαν στην πρίζα με splitter παρακάμπτοντας το fritz ?

Όμως αν θέλεις voip τηλεφωνία εγώ θα σου έλεγα να την περάσεις μέσω του fritz σε όλες τις πρίζες. Εξάλλου πόσο συχνά κόβεται το ρεύμα και δε θα έχεις τηλέφωνο ? Μια φορά στα δύο χρόνια ή και σπανιότερα!:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.