PDA

Επιστροφή στο Forum : Την επαναφορά του πλήρους Start menu και την εκτέλεση "Modern" εφαρμογών από το desktop εξετάζει η Microsoft



PiXel
12-12-13, 18:50
Με την κυκλοφορία των Windows 8.1 να είναι πρόσφατη καθώς και μετά τις πρόσφατες διαρροές για ένα νέο "κύμα" ενημερώσεων ονόματι "Threshold" το 2015 στα χνάρια του "Blue" -που έχει ξεκίνησει ήδη- που θα φέρει πιο κοντά τα Windows, τα Windows Phone και το XBOX, νέες φήμες κάνουν λόγο για το ότι η Microsoft εξετάζει να αναβαθμίσει το desktop περιβάλλον των Windows σε επικείμενη αναβάθμιση, που είχε αφήσει χωρίς σημαντικές αλλαγές στις δύο τελευταίες εκδόσεις των Windows, πέρα από μικροβελτιώσεις.

Οι αλλαγές έχουν να κάνουν με το γεγονός πως εξετάζεται η επιστροφή του πλήρους μενού της Έναρξης, πέρα από την Start Screen, καθώς και η δυνατότητα να εκτελούνται "Modern" εφαρμογές από την επιφάνεια εργασίας.

132661Η Microsoft δεν έχει αποφασίσει ακόμα για τη μορφή και το UI του μενού της έναρξης. Με άλλα λόγια δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα εάν το μενού θα έχει την παλιά του μορφή ή θα πρόκειται για μια πιο tile-friendly έκδοσή του, στα πλαίσια πάντα ενός μενού έναρξης. Μάλιστα, πιο πρόσφατες φήμες κάνουν λόγο για το ότι το μενού αυτό ήδη αποκαλείται ως "mini-Start" εσωτερικά από τη Microsoft, καθώς η ίδια θεωρεί ως "full-Start" τη Start Screen.

Το μενού, εάν οι φήμες αποδειχθούν αληθινές, θα κυκλοφορήσει μαζί με τη Start Screen και ο χρήστης θα επιλέγει τι απ' τα δύο θα έχει ενεργό. Ωστόσο, δε θα είναι διαθέσιμο σε όλες τις εκδόσεις των Windows, κάτι που σημαίνει πως ίσως περιλαμβάνεται μόνο στη full-featured έκδοση των Windows, με τα Windows RT να μη το ενσωματώνουν.

Το μενού της Έναρξης και η δυνατότητα εκτέλεσης "Modern" εφαρμογών ως παράθυρα στο desktop θα συμπεριληφθεί πιθανότατα στα Windows "Threshold" που θα κυκλοφορήσουν το 2015 -πιθανώς ως Windows 8.2- με τις πηγές να μην αποκλείνουν να το δούμε και πολύ νωρίτερα: συγκεκριμένα την άνοιξη του 2014, όπου έχει επιβεβαιωθεί πως θα κυκλοφορήσει ένα μικρότερου μεγέθους update στα Windows 8.1 (ως "Update 1") για να συμβαδίσει με τα Windows Phone "Blue" που θα κυκλοφορούν εκείνον τον καιρό.

Να σημειωθεί πως οι φήμες διακινούνται από τους Paul Thurrott και Mary Jo Foley που είναι γνωστοί στο χώρο για τις έγκυρες και διαπιστωμένες πληροφορίες που έχουν δώσει κατά καιρούς, οπότε το όλο θέμα είναι εξαιρετικά πιθανό να συμβεί.

Πηγές: WPCentral (http://www.wpcentral.com/microsoft-looking-bring-back-start-menu-windows-8-future-update), Paul Thurrott (http://winsupersite.com/windows-8/further-changes-coming-windows-threshold), The Verge (http://www.theverge.com/2013/12/9/5192742/windows-threshold-start-menu-rumor), ZDNet (http://www.zdnet.com/what-might-a-new-windows-start-menu-look-like-7000024193/#.)

Yonah
12-12-13, 22:03
Και να το εξετάσει και να το εφαρμόσει, το μενου έναρξη σε μερικούς (στους περισσότερους βασικά) είναι απαραίτητο. Μπράβο πάντως, νωρίς το κατάλαβαν:p

EnDLess
12-12-13, 22:11
Μερικοί τα έχουν συνηθίσει, άλλοι όχι. Πέρα όμως από τις όποιες γκρίνιες, το μόνο σίγουρο είναι πως θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα επιλογής...

Τώρα αν ήθελα το παλιό gui θα άξιζε την αναβάθμιση; για 15€ μάλλον ναι... ειδικά από xp

και μόνο πως το "σκέφτονται" τι σημαίνει άραγε;; ότι πήγαν άπατα;;

karetsos
13-12-13, 00:06
σα να λέμε, στη ford* σκέφτονται να ξανα-βάλουν τιμόνι στα μοντέλα τους, απλά δεν ξέρουν αν θα είναι στρόγγυλο ή τετράγωνο....


*τυχαία επιλογή κατασκευαστή αυτοκινητών

blade_
13-12-13, 00:27
προσωπικα,δε μου λειπει καθολου

hellenicsun
13-12-13, 00:54
Ούτε εμένα μου λείπει. Αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή του να το χρησιμοποιώ ή όχι.

nikosl
13-12-13, 01:32
Ούτε εμένα μου λείπει. Αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή του να το χρησιμοποιώ ή όχι.

Yeap αυτή ήταν η μεγάλη φόλα της MS.

Όπως κουβάλαγε το start menu των windows95 σαν επιλογή μεχρι πρόσφατα, έτσι θα έπρεπε να έχει και το start menu των 7.
Θα γινόταν obsolete απο μόνο του, αφού αργά ή πιο αργά όλοι σχεδόν θα μεταπηδούσαν σταδιακά στη νεα start screen, που είναι απείρως καλύτερος app launcher.

nickvog
13-12-13, 01:36
Εγώ επειδή είχα και έχω πάρει κρανιοεγκεφαλικά το όλο πόνημα της Microsoft να μας φορέσει κολάρο στα Pc μας μια "tablet" έκδοση των windows σώνει και καλά, πέρασα (τόσο στα 8 όσο και 8.1) το πρόγραμμα StartIsBack και ΗΔΗ έχω το menu των 7 στο desktop και τις ευκολίες που αυτό προσφέρει στον χρήστη, πέρα από τα τετράγωνα και τα τρίγωνα (κάλαντα).

Πάντως και γω πιστεύω ότι αυτή και μόνο η κωλοτούμπα που πιθανόν να επιχειρήσει η Microsoft, σημαίνει ότι τα 8 ο γενικότερος πληθυσμός τα σνομπάρει αφού κάνει θεσπέσια τη δουλειά του με τα εξαιρετικά 7. Και καλά κάνει (ο πληθυσμός).

nikosl
13-12-13, 03:17
Εγώ επειδή είχα και έχω πάρει κρανιοεγκεφαλικά το όλο πόνημα της Microsoft να μας φορέσει κολάρο στα Pc μας μια "tablet" έκδοση των windows σώνει και καλά, πέρασα (τόσο στα 8 όσο και 8.1) το πρόγραμμα StartIsBack και ΗΔΗ έχω το menu των 7 στο desktop και τις ευκολίες που αυτό προσφέρει στον χρήστη, πέρα από τα τετράγωνα και τα τρίγωνα (κάλαντα).

Πάντως και γω πιστεύω ότι αυτή και μόνο η κωλοτούμπα που πιθανόν να επιχειρήσει η Microsoft, σημαίνει ότι τα 8 ο γενικότερος πληθυσμός τα σνομπάρει αφού κάνει θεσπέσια τη δουλειά του με τα εξαιρετικά 7. Και καλά κάνει (ο πληθυσμός).

Aν δεν χρησιμοποιείς skydrive, office 2010 η νεότερο και IE, όντως τα 8 δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα 7 σε θέμα UI. Under the hood έχουν πολλές βελτιώσεις, αλλά αυτές ποτέ δεν έπεισαν τους καταναλωτές να αλλάξουν λειτουργικό.

WAntilles
13-12-13, 03:31
Ε όχι και "έγκυρος" ο Θαρό. Στο διάστημα 96-04, τον διάβαζα αρκετά έως πολύ τακτικά.

Την τελευταία 17ετία έχει πετάξει και πολλές "έγκυρες" πατάτες, που τελικά δεν υλοποιήθηκαν.



ΥΓ: Τα άρθρα του Θαρό, ήταν τα αντίστοιχα ΕΠΑνικά των "από τη σκοπιά του απλού χρήστη", του ΡΑΜ.

biggeo65
13-12-13, 07:14
Πρώτη φορά λειτουργικό 4+ ετών πουλα παραπάνω το τελευταίο δίμηνο
από ένα λειτουργικό καινούργιο. Άρα κάτι έπρεπε να κάνει.


Aν δεν χρησιμοποιείς skydrive, office 2010 η νεότερο και IE, όντως τα 8 δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα 7 σε θέμα UI. Under the hood έχουν πολλές βελτιώσεις, αλλά αυτές ποτέ δεν έπεισαν τους καταναλωτές να αλλάξουν λειτουργικό.

Όλα τα παραπάνω μια χαρά δουλεύουν και στα 7. Άρα δεν υπάρχει λόγος για 8.
.

Gordito
13-12-13, 07:51
Και στα XP, αρα δεν υπαρχει λογος για τα 7.

nikosl
13-12-13, 07:58
Όλα τα παραπάνω μια χαρά δουλεύουν και στα 7. Άρα δεν υπάρχει λόγος για 8.
.

Οχι γιατί στα 8.1 είναι ενσωματωμένο το skydrive. Βλέπεις όλους τους φακέλους σου, ακόμα και αν δεν είναι σωσμένοι τοπικά, με ενα δεξί κλικ στο φάκελο επιλέγεις αν θες να είναι on-line only ή available offline. Το ίδιο ισχύει για το integration του office.
Βάλε και το back up ρυθμίσεων κλπ που σου επιτρέπει.

Για τον ΙΕ στα 8.1 λειτουργεί σαν τον chrome. Aν ανοίξω τabs στο ένα pc, και κανω login σε κάποιο αλλο με τα στοιχεία μου μπορώ να τα ανοίξω και εκεί κλπ κλπ.

Για όσους δουλεύουν στο οικοσύστημα της MS η βελτίωση είναι τεράστια από τα 7 στα 8.1. Για τους υπόλοιπους δεν βλέπω σοβαρό λόγο αναβάθμισης.

Helix
13-12-13, 08:04
Start Wars Episode IX: Return of the Start Button

kostask
13-12-13, 10:47
Όταν πριν την κυκλοφορία τους γράφαμε ότι το υποχρεωτικό start screen είναι ένα εκτρωματικό κατασκεύασμα για όσους χρησιμοποιούν το pc ως επαγγελματικό εργαλείο και όχι ως παιχνιδομηχανή μάς κράζανε ότι είμαστε "οπισθοδρομικοί" :twisted:

Άντε με το καλό να διορθώσουν και το αισθητικό μέρος του UI το οποίο μοιάζει με σκίτσο 5χρονου :down:

Νικαετός
13-12-13, 10:53
Kαι πάνω που το συνηθίσαμε...

Όποια βελτίωση πάντως είναι ευπρόσδεκτη.

manicx
13-12-13, 12:52
Σιγά σιγά προετοιμάζουν την αγορά για τα 9 και την επιστροφή σε κάτι σωστό. Η μεγαλύτερη αποτυχία των 8 ήταν ότι δεν ακούμπησαν σε κανένα περιβάλλον εργασίας. Ένα αντιπαραγωγικό έκτρωμα για τους περισσότερους business χρήστες.

aroutis
13-12-13, 13:21
Και στα XP, αρα δεν υπαρχει λογος για τα 7.
Τα 7 ειναι κλάσεις ανώτερα από τα XP. Ε μη τρελαθούμε.


Οχι γιατί στα 8.1 είναι ενσωματωμένο το skydrive. Βλέπεις όλους τους φακέλους σου, ακόμα και αν δεν είναι σωσμένοι τοπικά, με ενα δεξί κλικ στο φάκελο επιλέγεις αν θες να είναι on-line only ή available offline. Το ίδιο ισχύει για το integration του office.
Βάλε και το back up ρυθμίσεων κλπ που σου επιτρέπει.

Για τον ΙΕ στα 8.1 λειτουργεί σαν τον chrome. Aν ανοίξω τabs στο ένα pc, και κανω login σε κάποιο αλλο με τα στοιχεία μου μπορώ να τα ανοίξω και εκεί κλπ κλπ.

Για όσους δουλεύουν στο οικοσύστημα της MS η βελτίωση είναι τεράστια από τα 7 στα 8.1. Για τους υπόλοιπους δεν βλέπω σοβαρό λόγο αναβάθμισης.Ζεις μια χαρά χωρις αυτά. Δεν ειναι λόγος να πετάξεις τα 7 για τα 8, ειδικά με ένα εκτρωμα για interface που σου βάζουν.
Σημείωση, εχω 7 enterprize στη δουλειά και 8.1 στο σπίτι. Ο λόγος που δεν έχω ξηλώσει τα 8.1 για ένα linux ειναι μόνο ο χρόνος.

andreasp
13-12-13, 13:28
Ασχολούμε με υπολογιστές απο τα 5μου και τον Spectrum.
Οσες φορές έχω κάτσει σε 8αρια εχω αναθεματίσει την ώρα και την στιγμή.
Να μην συζητήσω στο πόσα laptop έχω ξηλώσει τα 8αρια και έχω βάλει 7αρια κατα απαίτηση των χρηστών τους!

minas
13-12-13, 14:43
Ανεξάρτητα από τη συζήτηση 7 vs 8, το Start menu το χρησιμοποιώ μόνο για γράφω το πρόγραμμα που θέλω να εκτελέσω, όπως και στα 8, οπότε το ίδιο μου κάνει. Τα tiles είναι άλλη συζήτηση :)

PiXel
13-12-13, 15:09
Η Start Screen συνηθίζεται. Δε μπορώ να καταλάβω τον ντόρο που γίνεται για ένα μίνι μενού έναντι ενός full screen. Τι κάνατε δηλαδή με το Start menu; Το ανοίγατε όλη τη μέρα και το κοιτούσατε με τις ώρες και η Start Screen σας χαλάει την αισθητική; Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας χρήστης με το μενού; Ανοίγει εφαρμογές, αναζητάει και κλείνει τον υπολογιστή. Τίποτα παραπάνω! Ακριβώς τα ίδια που κάνει και με τη Start Screen, που στην περίπτωση των αποτελεσμάτων αναζήτησης εμφανίζονται και πολύ καλύτερα οργανωμένα. Τα tiles και η χρησιμότητά τους είναι άλλο θέμα, για το κομμάτι της αναζήτησης/εκτέλεσης/χρήσης Η/Υ μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου. Να πω ότι η Start Screen σου αποσπάει την προσοχή όταν την ανοίγεις, γι' αυτό γίνεται το όλο θέμα; Δεκτό, αλλά και πάλι μπορείς να το συνηθίσεις.
Όπως και νά 'χει, συμφωνώ πως εξ' αρχής θα έπρεπε να είχε αφήσει το παλιό μενού ως fall back επιλογή για όσους δε μπορούν χωρίς αυτό, όπως έκανε με τα XP. Σταδιακά, όπως είπε φίλος πιο πάνω, θα απαξιωνόταν και εν τέλει μετά από 1-2 εκδόσεις θα το καταργούσε και κανείς δε θα διαμαρτυρόταν (όπως το κατήργησε και στα 7 το "κλασσικό" μενού Έναρξης).


Ε όχι και "έγκυρος" ο Θαρό.

Δε ξέρω αν στην 8ετία που αναφέρεις έγραφε πατάτες, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια που τον διαβάζω έχει πέσει μέσα σε ό,τι έχει γράψει (πχ επαναφορά κουμπιού Έναρξης, 3 GDR εκδόσεις στα WP, λίστα χαρακτηριστικών τους κλπ). Δε ξέρω εάν άλλαξαν οι πηγές του ή σοβαρεύτηκε ο ίδιος, πάντως τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο απ' τον ανεκδιήγητο Eldar Murtazin που είναι πιο καταστροφολόγος και από διάφορους Έλληνες δημοσιογραφίσκους...


Να μην συζητήσω στο πόσα laptop έχω ξηλώσει τα 8αρια και έχω βάλει 7αρια κατα απαίτηση των χρηστών τους!

Και άλλα πόσα λάπτοπ έχω συναντήσει με 8 και όταν ρωτούσα τους χρήστες "θέλετε να σας βάλω τα 7, θα σας μπερδέψουν" μου απαντούσαν "μια χαρά είναι, άστα". Είναι θέμα συνήθειας.

fumantsu
13-12-13, 18:16
Συμφωνω οτι ειναι θεμα συνηθειας αν και στα 8.1 η προσθηκη του κουμπιου εστω και με αυτη την μορφη ηταν απαραιτητη. Δουλευω servers με 2012 απο remote desktop και ριχνω καταρες που δεν υπαρχει αυτο το κουμπι.

Gordito
13-12-13, 19:30
Άντε με το καλό να διορθώσουν και το αισθητικό μέρος του UI το οποίο μοιάζει με σκίτσο 5χρονου :down:

Εγω απο την πρωτη στιγμη στα 8 λατρεψα το UI, πλεον τα 7ρια με τις διαφανειες και τις σκιουλες μου φαινονται σαν παιχνιδι απο τα Jumbo για 7-12

nothing
13-12-13, 19:38
Εγω απο την πρωτη στιγμη στα 8 λατρεψα το UI, πλεον τα 7ρια με τις διαφανειες και τις σκιουλες μου φαινονται σαν παιχνιδι απο τα Jumbo για 7-12

ειναι αυτο που λεμε προσωπικο γουστο του καθενος...
εγω παλι οσο εχω χειριστει 8 σε laptop φιλης απλα αγανακτησα την ωρα και την στιγμη και φυσικα εμενα μου φαινεται ακριβως το αντιθετο αποτι πιστευεις εσυ για τα 7 σε σχεση με τα 8...

ps: δε ξερω σε desktop πως φαινεται παντως στο laptop αυτη η αρχικη οθονη πρεπει να ειναι οτι χειροτερο μπορει να εχει σκεφτει καποιος... μιλαμε μερικα sec εψαχνα κατι και κουραστηκα...
ps2: επισης μου εκανε εντυπωση πως ειναι φρεσκο γενικα το laptop με i7 κιολας και σερνεται χωρις να εχει τιποτα ιδιαιτερο πανω...(δε το εχω ψαξει γιατι απλα οσο το χειριστηκα μου εκανε εντυπωση οπως και στην κατοχο του που ειπε πως ειναι ετσι απο την αρχη)

AssVas
13-12-13, 20:22
Το θέμα δεν είναι να επιβάλει ο καθένας τι γουστάρει ή τι νομίζει στον άλλον εδώ μέσα.

Το start menu / task bar των 7 δεν είναι ίδιο με το Start menu / task bar των XP . Προσωπικά δεν με βόλεψε καθόλου και το θεωρώ απαράδεκτο. Με υποχρέωσε - ανάγκασε ουσιαστικά να το μην χρησιμοποιώ άλλη λειτουργία του πέραν του search program and files feature του... που πρακτικά μου είναι παντελώς άχρηστο όταν πίνω καφέ, τρώω την πίτσα μου , ξύνω τα @@ μου κτλ , αφού αναγκάζομαι ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ για να πληκτρολογίσω κάτι το οποίο στο παρελθόν το είχα διαθέσιμο και οργανωμένο σε ομάδες όμορφα και τακτικά με 2-3 click. (και όχι , δεν γουστάρω να βάζω στο PC μου Χ επιπλέον programs για να επαναφέρω παλαιά λειτουργικότητα προηγούμενης έκδοσης των Windows) .

Είναι απλό το θέμα , πολλές φορές υπάρχουν λάθος άτομα σε θέσεις που παίζουν καθοριστικό ρόλο. Έτσι και τώρα , έτρεξε ένας ανάπηρος το Project (είχε κ άλλους) και προφανέστατα έβγαλαν λάθος συμπεράσματα.
Έχεις μετά και μία εποχή που διοικούν στοκάδια εμπορικοί , ε δεν χρειάζεται και πολύ.

Μονάχα από σεβασμό για λόγους συνήθειας ενός Α ποσοστού του αγοραστικού κοινού της η Microsoft θα έπρεπε να έχει Profiles του Interface σε XP, 7 , 8 .-
Είναι ηθικό και πρακτικό το θέμα . Klein mein για τις παραπάνω εργατοώρες που απαιτούνται .

Gordito
13-12-13, 20:39
Το θέμα δεν είναι να επιβάλει ο καθένας τι γουστάρει ή τι νομίζει στον άλλον εδώ μέσα.

Το start menu / task bar των 7 δεν είναι ίδιο με το Start menu / task bar των XP . Προσωπικά δεν με βόλεψε καθόλου και το θεωρώ απαράδεκτο. Με υποχρέωσε - ανάγκασε ουσιαστικά να το μην χρησιμοποιώ άλλη λειτουργία του πέραν του search program and files feature του... που πρακτικά μου είναι παντελώς άχρηστο όταν πίνω καφέ, τρώω την πίτσα μου , ξύνω τα @@ μου κτλ , αφού αναγκάζομαι ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ για να πληκτρολογίσω κάτι το οποίο στο παρελθόν το είχα διαθέσιμο και οργανωμένο σε ομάδες όμορφα και τακτικά με 2-3 click. (και όχι , δεν γουστάρω να βάζω στο PC μου Χ επιπλέον programs για να επαναφέρω παλαιά λειτουργικότητα προηγούμενης έκδοσης των Windows) .

Είναι απλό το θέμα , πολλές φορές υπάρχουν λάθος άτομα σε θέσεις που παίζουν καθοριστικό ρόλο. Έτσι και τώρα , έτρεξε ένας ανάπηρος το Project (είχε κ άλλους) και προφανέστατα έβγαλαν λάθος συμπεράσματα.
Έχεις μετά και μία εποχή που διοικούν στοκάδια εμπορικοί , ε δεν χρειάζεται και πολύ.

Μονάχα από σεβασμό για λόγους συνήθειας ενός Α ποσοστού του αγοραστικού κοινού της η Microsoft θα έπρεπε να έχει Profiles του Interface σε XP, 7 , 8 .-
Είναι ηθικό και πρακτικό το θέμα . Klein mein για τις παραπάνω εργατοώρες που απαιτούνται .

Nαι, ναι, ολοταχως για πισω!!
Ξεχασες να αναφερεις και Win 98 interface!!

Wonderland
13-12-13, 20:56
Προτείνω να προσλάβουν τον τύπο του StartIsBack για να... μπει σωστά ξανά το Start Menu και να μην ξανακάνουν καμιά τέτοια χοντράδα.

biggeo65
13-12-13, 21:51
Nαι, ναι, ολοταχως για πισω!!
Ξεχασες να αναφερεις και Win 98 interface!!

Αν το παλιό είναι καλύτερο σαφώς και πας πίσω ολοταχώς. Έγινε από VISTA σε ΧΡ,
γίνεταικαι τώρα από 8 σε 7. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο, όπως ξαναέγραψα,
που τα 7 είχαν αύξηση πωλήσεων, μεγαλύτερη από των 8 για τον μήνα Νοέμβριο.
Κι έχουν και 4 χρόνια στην αγορά.

blade_
14-12-13, 01:34
γουστα ειναι αυτα.δυσκολα γυρναω σε 7ρια πλεον..ακομη και σε 8(απο τα 8.1)

tsigarid
14-12-13, 08:10
Modern εφαρμογές στο desktop, επιτέλους, θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το skype και ένα σωρό άλλα ταυτόχρονα με άλλες εφαρμογές, τα αυτονόητα δηλαδή...

Panos.2006
16-12-13, 21:51
Μάλλον αρχίζουν να βλέπουν ότι τα νούμερα πωλήσεων δεν τραβάνε ούτε και με το 8.1 (εννοώ νέους χρήστες όχι από αυτούς που είχαν ήδη πάει στα 8 και τους βόλεψαν) και συνειδητοποιούν όλο και περισσότερο τη πατάτα τους. Πρώτα άρχισαν με το ξήλωμα του υπευθύνου, μετά με το κάτι σαν start menu, άντε να περάσουμε και μια επιτέλους φυσιολογική ενσωμάτωση των metro apps μέσα στο desktop παράλληλα στις x86 όπως έπρεπε να κάνουν εξαρχής. Πάντως πιθανότατα ότι και να κάνουν, το bad name των 8 δύσκολα σώζεται. Στα 9 και βλέπουμε.

tsigarid
16-12-13, 21:58
Μάλλον αρχίζουν να βλέπουν ότι τα νούμερα πωλήσεων δεν τραβάνε ούτε και με το 8.1 (εννοώ νέους χρήστες όχι από αυτούς που είχαν ήδη πάει στα 8 και τους βόλεψαν) και συνειδητοποιούν όλο και περισσότερο τη πατάτα τους. Πρώτα άρχισαν με το ξήλωμα του υπευθύνου, μετά με το κάτι σαν start menu, άντε να περάσουμε και μια επιτέλους φυσιολογική ενσωμάτωση των metro apps μέσα στο desktop παράλληλα στις x86 όπως έπρεπε να κάνουν εξαρχής. Πάντως πιθανότατα ότι και να κάνουν, το bad name των 8 δύσκολα σώζεται. Στα 9 και βλέπουμε.

Αυτό ακριβώς. Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...

netlag
17-12-13, 17:12
Τα Vista με SP1, ηταν μια χαρα λειτουργικο. Και τα 7 μπορεις να τα πεις σαν SP2 των vista. Τα 8 φερανε καινουρια πραγματα και ειναι πιο γρηγορα απο τα 7. Τα 8.1 ελυσαν και θεματακια.

Δεν εχω καταλαβει γιατι τοση ρετρολαγνεια. Να συζηταμε ακομα για XP, ειναι αστειο.

Και στη τελικη τι εχουν τα 7, που τα προτιμαει ο κοσμος, απο τα 8; To start menu; Ε οχι, υπαρχει το classic shell.

Εχουμε απο τι μια το ιδιο κοσμο να ουρλιαζει που δεν πηρε update σε Android 4.3 το smartphone του, και απο την αλλη να κανει preaching για το ποσο χαλια ειναι τα 8/8.1 σε σχεση με τα 7.

Εχω συνηθισει, και δουλευω το Office 2003, αλλα δεν βγαινω να λεω οτι το 2013, ειναι χαλια ή δεν αξιζει. btw, χαλαρα αξιζει, τα σπαει θα ελεγα :p

cranky
18-12-13, 11:47
Τα 8.1 ελυσαν και θεματακια.
Και σε άλλους, δημιούργησαν (http://www.adslgr.com/forum/threads/672250-%CE%A4%CE%BF-thread-%CF%84%CF%89%CE%BD-Windows-8?p=5273773#post5273773).

Zus
18-12-13, 12:00
Πώς κατάφερε για κάτι τόσο ασήμαντο όσο το παλιό start, να μπλέξει έτσι άσχημα η ms δεν μπορώ να το καταλάβω. :rofl:

biggeo65
18-12-13, 15:10
Πώς κατάφερε για κάτι τόσο ασήμαντο όσο το παλιό start, να μπλέξει έτσι άσχημα η ms δεν μπορώ να το καταλάβω. :rofl:

Πρώτη φορά είναι; Γενικώς εκεί στην MS τους αρέσει να κάνουν τα εύκολα δύσκολα. :lol:
Θα μπορούσαν κάλλιστα να δώσουν τα 8 με δύο GUI, και να χρησημοποιεί ο χρήστης όποιο θέλει.
Αλλά αυτοί απευθείας να περάσουν στο καινούργιο.

Αν ο άλλος δουλεύει 20 χρόνια με ποντίκι πληκτρολόγιο ,και Start menu,δύσκολα αποδέχεται το καινούργιο
και απλά δερν μπορεί να κάνει δουλεια, και το κράξιμο είναι δεδομένο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.