PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορω χωρις να ειμαι πελατης του ΟΤΕ να ζητησω αλλαγη καλωδιου στο KV μου;



Jimlyk2011
13-12-13, 21:28
Μπορω χωρις να ειμαι πελατης του ΟΤΕ να ζητησω την αλλαγη καλωδιου στο KV μου καλωντας στο τεχνικο τμημα/τμημα εξυπηρετησης πελατων του ΟΤΕ; Μιας και αυτη η διαδικασια μεσω αλλου εναλλακτικου παροχου ειναι σχετικα επιπονη και χρονοβορα μεχρι να οργανωθει/εγκριθει/προωθηθει;Ευχαριστω για την απαντηση αν γνωριζει καποιος.

sweet dreams
13-12-13, 21:33
Δεν μπορείς να το κάνεις. Την βλάβη την βλέπει πρώτα ο πάροχος σου και αν καταλήξει ότι η βλάβη οφείλεται στο δίκτυο του ΟΤΕ το δηλώνει αυτός..... και τότε αρχίζουν τα παρατράγουδα:(:shock::crazy:

Jimlyk2011
13-12-13, 21:37
Δεν μπορείς να το κάνεις. Την βλάβη την βλέπει πρώτα ο πάροχος σου και αν καταλήξει ότι η βλάβη οφείλεται στο δίκτυο του ΟΤΕ το δηλώνει αυτός..... και τότε αρχίζουν τα παρατράγουδα:(:shock::crazy:
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αν και ακουγεται λογικο αυτο που λες,το γνωριζεις αυτο απο καπου,να το πω ετσι σχετικα σιγουρα και επισημα;

Catchphrase
13-12-13, 21:44
Έτσι είναι. Εσύ είσαι πελάτης του παρόχου και αυτός με τη σειρά του μισθώνει τη γραμμή από τον ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ δεν ξέρει εσένα, ξέρει τον πελάτη του (τον πάροχο) στον οποίο μισθώνει τη γραμμή.

Αν ο πάροχος κρίνει πως χρειάζεται αλλαγή ζεύγους.....τότε αρχίζει το πανηγύρι.

sweet dreams
13-12-13, 21:45
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αν και ακουγεται λογικο αυτο που λες,το γνωριζεις αυτο απο καπου,να το πω ετσι σχετικα σιγουρα και επισημα;

Ναι, αυτή είναι η διαδικασία για όλους τους παρόχους. Στον ΟΤΕ μπορείς να απευθυνθείς μόνο αν είσαι πελάτης του.

Jimlyk2011
13-12-13, 21:46
ναι,ναι συμφωνω σε αυτο που λες ετσι ξερω κι εγω ρωταω απλα αν γνωριζει κανεις κατι διαφορετικο,αν βεβαια μπορει να ισχυσει.

Vitruvian78
14-12-13, 00:25
Και πελάτης ΟΤΕ να είσαι πάλι οχι θα σου πούνε, μην το ψάχνεις....

valen_gr
14-12-13, 01:55
Μπορω χωρις να ειμαι πελατης του ΟΤΕ να ζητησω την αλλαγη καλωδιου στο KV μου καλωντας στο τεχνικο τμημα/τμημα εξυπηρετησης πελατων του ΟΤΕ; Μιας και αυτη η διαδικασια μεσω αλλου εναλλακτικου παροχου ειναι σχετικα επιπονη και χρονοβορα μεχρι να οργανωθει/εγκριθει/προωθηθει;Ευχαριστω για την απαντηση αν γνωριζει καποιος.

Για αρχη θα πρεπει να πουμε οτι αλλαγη γινεται οταν υπαρχει λόγος. Και ο λογος ειναι η υπαρξη καποιας βλαβης . Τοτε γινεται αλλαγη , ειτε αφορα πελατη ΟΤΕ η εναλλακτικου.
Εσυ εαν εχεις βλαβη, το αναφερεις στον παροχο σου, και αυτος μεριμνα για την αποκατάσταση. Εαν απαιτηθει στα πλαισια της αποκατάστασης και αλλαγη ζευγους, θα γινει και αυτο.


Δεν μας εχεις πει ακομα τι προβλημα εχει το υφιστάμενο ζευγος που έχεις .

Αλλαγες ομως του τύπου ο γειτονας πιανει 14 και εγω 12, αλλαχτε το καλωδιο μου να πιανω κι εγω 14 ... απλα οχι.

Jimlyk2011
14-12-13, 03:10
Κανεις λαθος vitruvian78 ,εχω δυο συνδέσεις adsl στο σπιτι μου με ΟΤΕ και εναλλακτικό πάροχο, με το που τους πήρα τηλεφωνο και τους ανέφερα αναλυτικά το πρόβλημα στη σύνδεση μου και το είδαν, σε δυο ημέρες ειχε αποκατασταθεί με αλλαγη καλωδίων στο καφαο,όπως μου ανέφερε κι ο τεχνικός του ΟΤΕ τηλεφωνικά.

- - - Updated - - -


Για αρχη θα πρεπει να πουμε οτι αλλαγη γινεται οταν υπαρχει λόγος. Και ο λογος ειναι η υπαρξη καποιας βλαβης . Τοτε γινεται αλλαγη , ειτε αφορα πελατη ΟΤΕ η εναλλακτικου.
Εσυ εαν εχεις βλαβη, το αναφερεις στον παροχο σου, και αυτος μεριμνα για την αποκατάσταση. Εαν απαιτηθει στα πλαισια της αποκατάστασης και αλλαγη ζευγους, θα γινει και αυτο.


Δεν μας εχεις πει ακομα τι προβλημα εχει το υφιστάμενο ζευγος που έχεις .

Αλλαγες ομως του τύπου ο γειτονας πιανει 14 και εγω 12, αλλαχτε το καλωδιο μου να πιανω κι εγω 14 ... απλα οχι.

Θα σου πω αμέσως, ειχα για πολυ μεγάλο διάστημα τρομερό προβλημα αποσυνδεσεων ιδίως κατα τις μεσημβρινές ωρες μέχρι το βραδυ σχεδόν καθημερινά, με παράλληλη πτωση της ταχύτητας στα μισα(3300-4800 Mbps ) και συλλογή παρά πολλών CRC και HEC errors στο ρουτερ μου σε μικρά χρονικά διαστήματα. Το βραδυ αργα,μπορούσα παλι με επανεκιννηση αυτού να πιάσω μια σταθερή για ωρες ταχυτητα στα 7500-8500 Mbps .μετα απο αρκετές ενέργειες που έκανα καταφέραμε ,με συνεργασία με τον ΟΤΕ , να γίνει όπως μου είπαν, αλλαγη ζευγών. Όντως το προβλημα εν μέρει λύθηκε, η γραμμή σταθεροποιήθηκε ,οι αποσυνδεσεις ελαχιστοποιηθηκαν, αλλα, το μεσημεράκι σταθερά, αποσυνδέεται και πέφτει η ταχυτητα συγχρονισμού απο τα περίπου 8500 -9500 Mbps στα 6600-7500 Mbps περίπου, το βραδυ, παλι, ολα καλα, στην άλλη γραμμή με τον ΟΤΕ που ζήτησα να το δουμε και εγινε άμεσα αλλαγη καλωδίου στο καφαο,όπως μου ανέφερε ο τεχνικός, ειδα τεράστια αλλαγη και σε ταχυτητα,και σε σταθερότητα, αλλα και σε αλλαγη τιμής στο snr margin . Τωρα , δεν γνωρίζω αν η αλλαγη ζεύγους ισούται με την αλλαγη καλωδίων στο Καφαο όπως προανέφερα, η ειναι κατι διαφορετικο

Vasileios
21-12-13, 14:48
Όχι δεν θα δεχθούν την Βλάβη από εσένα , εκτός και αν έχεις καμμία προσωπική γνωριμία . Η βλάβη θα δηλωθεί από τον πάροχο σου.

Jimlyk2011
21-12-13, 18:06
Όχι δεν θα δεχθούν την Βλάβη από εσένα , εκτός και αν έχεις καμμία προσωπική γνωριμία . Η βλάβη θα δηλωθεί από τον πάροχο σου.
Αυτο ειχα και εγω στο νου μου ,το κακο ειναι οτι και οι δυο πάροχοι που ειχα έκαναν το εξής:ερχόντουσαν τεχνικοί στο σπιτι, έλεγχαν κατανεμητη-ρουτερ στο σπιτι,ολα καλα και έφευγαν . Αλλα το προβλημα δε λύθηκε ποτε οριστικά και εντελως

FuS
21-12-13, 20:10
Όχι δεν θα δεχθούν την Βλάβη από εσένα , εκτός και αν έχεις καμμία προσωπική γνωριμία . Η βλάβη θα δηλωθεί από τον πάροχο σου.

Δεν πρόκειται να δεχθούν καμία βλάβη, αν δεν είναι πελάτης του, όσες προσωπικές γνωριμίες και να έχει.

Ακόμη και να ήθελε κάποιος να την δηλώσει, πολύ απλά είναι αδύνατο να καταχωρηθεί interaction ή sr στο crm χωρίς τηλεφωνική σύνδεση και χωρίς πελάτη.
Θέλει προσοχή στο τι συμβουλεύουμε γιατί εύκολα γίνονται παρανοήσεις.

DSLaManiaC
21-12-13, 20:29
Δεν πρόκειται να δεχθούν καμία βλάβη, αν δεν είναι πελάτης του, όσες προσωπικές γνωριμίες και να έχει.

Ακόμη και να ήθελε κάποιος να την δηλώσει, πολύ απλά είναι αδύνατο να καταχωρηθεί interaction ή sr στο crm χωρίς τηλεφωνική σύνδεση και χωρίς πελάτη.
Θέλει προσοχή στο τι συμβουλεύουμε γιατί εύκολα γίνονται παρανοήσεις.

Ναι αλλά όταν έχει προσωπική γνωριμία στο τοπικό Α/Κ, όταν πάει η βλάβη στον ΟΤΕ απ το πάροχο θα αντιμετωπιστεί διαφορετικά.

FuS
21-12-13, 20:36
Ναι αλλά όταν έχει προσωπική γνωριμία στο τοπικό Α/Κ, όταν πάει η βλάβη στον ΟΤΕ απ το πάροχο θα αντιμετωπιστεί διαφορετικά.

Σε αυτήν την περίπτωση και αφού έχει δωθεί η βλάβη, ναι έχεις δίκιο.
Εννοούσα χωρίς να έχει δοθεί βλάβη από παροχο στον οτέ (απλά με γνωστό) και σε αυτό αναφέρθηκα ότι είναι αδύνατο. Σωστή η παρατήρηση σου.

babis3g
27-12-13, 15:24
παιδια εχω μια απορια βλεπωτνας αυτο το thread ... ελειπα εξωτερικο ...
Οταν γυρισα ειδα οτι το καλωδιο του οτε (το κεντρικο μεγαλο) μου μπαινει σπιτι ... αλλα μεσα στην αυλη μου ειναι κομμενο (προφανως απο κλαδεμα δεντρου λαθος απο εμας δηλαδη) αλλα το εχουν συνδεση με ταινια ... οι δικοι μου κανουν τα κοροιδα :( (δεν ξερουν τιποτα) ... αν ζητησω αλλαγη απο τον οτε (ειμαι με οτε) το αλλαζουν??? γιατι ειναι περασμενο ψηλα σε διπλανη οροφη και απο εκει στην κολονα τους ... στην Αγγλια το αλλαζαν αλλα με εξοδα δικα μου εφοσον η βλαβη ηταν απο εμενα ...εδω το ιδιο? η ειναι δουλεια ηλεκτρολογου να παει να κανει δουλεια μεχρι την κολονα του οτε??? τι παιζεται ? ευχαριστω

sweet dreams
27-12-13, 15:31
παιδια εχω μια απορια βλεπωτνας αυτο το thread ... ελειπα εξωτερικο ...
Οταν γυρισα ειδα οτι το καλωδιο του οτε (το κεντρικο μεγαλο) μου μπαινει σπιτι ... αλλα μεσα στην αυλη μου ειναι κομμενο (προφανως απο κλαδεμα δεντρου λαθος απο εμας δηλαδη) αλλα το εχουν συνδεση με ταινια ... οι δικοι μου κανουν τα κοροιδα :( (δεν ξερουν τιποτα) ... αν ζητησω αλλαγη απο τον οτε (ειμαι με οτε) το αλλαζουν??? γιατι ειναι περασμενο ψηλα σε διπλανη οροφη και απο εκει στην κολονα τους ... στην Αγγλια το αλλαζαν αλλα με εξοδα δικα μου εφοσον η βλαβη ηταν απο εμενα ...εδω το ιδιο? η ειναι δουλεια ηλεκτρολογου να παει να κανει δουλεια μεχρι την κολονα του οτε??? τι παιζεται ? ευχαριστω

Aπό τον κατανεμητή και πέρα είναι δουλειά του ΟΤΕ και απαγορεύεται να κάνει κάτι κάποιος άλλος. Θα πρέπει να απευθυνθείς στον ΟΤΕ.

babis3g
27-12-13, 15:43
Aπό τον κατανεμητή και πέρα είναι δουλειά του ΟΤΕ και απαγορεύεται να κάνει κάτι κάποιος άλλος. Θα πρέπει να απευθυνθείς στον ΟΤΕ.

δεν εχω κατανεμητη ειναι μονοκατοικια ... μαλλον ειναι πανω στην κολονα στα 50 μ περιπου ... εννοεις απο κατανεμητη και προς δσλαμ? γιατι απο κολονα και σπιτι ειναι ενα μονο καλωδιο χωρις κουτια (κατι κουτια ειναι επανω στην κολονα και απο κολονα ξεκιναει μετα το χοντρο καλωδιο του οτε ...

EDIT

δηλαδη με τα λεγομενα μπορω να κανω δουλεια μονος μου μεχρι την κολονα που ειναι ο κατανεμητης ... ευχαριστω

sweet dreams
27-12-13, 17:03
δεν εχω κατανεμητη ειναι μονοκατοικια ... μαλλον ειναι πανω στην κολονα στα 50 μ περιπου ... εννοεις απο κατανεμητη και προς δσλαμ? γιατι απο κολονα και σπιτι ειναι ενα μονο καλωδιο χωρις κουτια (κατι κουτια ειναι επανω στην κολονα και απο κολονα ξεκιναει μετα το χοντρο καλωδιο του οτε ...

EDIT

δηλαδη με τα λεγομενα μπορω να κανω δουλεια μονος μου μεχρι την κολονα που ειναι ο κατανεμητης ... ευχαριστω

Aπό την κολόνα μέχρι το σπίτι σου είναι δουλειά του ΟΤΕ. Δεν μπορεί να ανέβει ιδιώτης στην κολόνα και να κάνει οτιδήποτε.

babis3g
27-12-13, 17:11
Aπό την κολόνα μέχρι το σπίτι σου είναι δουλειά του ΟΤΕ. Δεν μπορεί να ανέβει ιδιώτης στην κολόνα και να κάνει οτιδήποτε.
συγνωμη δεν αντιπαραθετω αλλα για να καταλαβω τοτε μεχρι τον κατανεμητη που συμβουλευεις δεν ισχυει??? γιατι ο κατανεμητης ειναι στην κολονα που χωριζει ενα καλωδιο σε αλλες 6 μονοκατοικιες

sweet dreams
27-12-13, 17:20
συγνωμη δεν αντιπαραθετω αλλα για να καταλαβω τοτε μεχρι τον κατανεμητη που συμβουλευεις δεν ισχυει??? γιατι ο κατανεμητης ειναι στην κολονα που χωριζει ενα καλωδιο σε αλλες 6 μονοκατοικιες

Κατανεμητής λέγεται και το κουτί που είναι στίς πολυκατοικίες και κάνει την διανομή στα διαμερίσματα. Τους κατανεμητές του ΟΤΕ(τα κουτιά με το λογότυπο του ΟΤΕ απ'έξω) απαγορεύεται να ανοίξει ιδιώτης ή να ανέβει στην κολόνα.

babis3g
27-12-13, 17:30
Κατανεμητής λέγεται και το κουτί που είναι στίς πολυκατοικίες και κάνει την διανομή στα διαμερίσματα. Τους κατανεμητές του ΟΤΕ(τα κουτιά με το λογότυπο του ΟΤΕ απ'έξω) απαγορεύεται να ανοίξει ιδιώτης ή να ανέβει στην κολόνα.
ευχαριστω για την διευκρινηση τωρα καταλαβα τι παιζεται ...

δεν εννοω επειδη η συνδεση μου ειναι σε μη προσβασιμο σημειο ... ομως Αγγλια απογορευεται Ρητα ο οποιοσδηποτε να αγγιζει κατανεμητες ειτε ειναι εξω σε καποιο σημειο (πχ σε μια γωνια δρομου), ειτε σε πολυκατοικια, ειτε σε κολονα γιατι απλα ειναι συνδεμενοι αλλοι χρηστες και ενδεχομενος να παρενοχληθουν και ο οποισδηποτε μπορει να τους αλλαξει τις επαφες ... μηπως επρεπε να ισχυει το ιδιο>? αχ ρε Ελλαδα που βαδιζεις

sweet dreams
27-12-13, 17:40
ευχαριστω για την διευκρινηση τωρα καταλαβα τι παιζεται ...

δεν εννοω επειδη η συνδεση μου ειναι σε μη προσβασιμο σημειο ... ομως Αγγλια απογορευεται Ρητα ο οποιοσδηποτε να αγγιζει κατανεμητες ειτε ειναι εξω σε καποιο σημειο (πχ σε μια γωνια δρομου), ειτε σε πολυκατοικια, ειτε σε κολονα γιατι απλα ειναι συνδεμενοι αλλοι χρηστες και ενδεχομενος να παρενοχληθουν και ο οποισδηποτε μπορει να τους αλλαξει τις επαφες ... μηπως επρεπε να ισχυει το ιδιο>? αχ ρε Ελλαδα που βαδιζεις

Τυπικά και εδώ το ίδιο ισχύει αλλά σιγά να μην το τηρεί κανένας. Εδώ είναι πολλές φορές ξεκλείδωτα τα καφάο και δεν ενδιαφέρεται κανένας όχι για τους κατανεμητές μέσα στις πολυκατοικίες. Κανονικά θα έπρεπε να είναι έξω απο την πολυκατοικία και κλειδωμένοι.

babis3g
27-12-13, 17:50
ευχαριστω ... :respekt: ... θα απεθυνθω στον οτε καποια στιγμη .... Καλη Χρονια

sweet dreams
27-12-13, 18:10
ευχαριστω ... :respekt: ... θα απεθυνθω στον οτε καποια στιγμη .... Καλη Χρονια

Nάσαι καλά, καλή χρονιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.