PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE ADSL - Για γέλια και για κλάμματα;;



niksarid
21-04-03, 13:11
Αγαπητοί φίλοι,

Σας διαβαζω εδώ και καιρό, και πρώτη φορά έχω κι εγω να συνεισφέρω κάτι στην κοινότητά μας...

Πριν λίγο επικοινώνησα με τον υπεύθυνο των οικιακών συνδέσεων DSL, εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης για να του αποστείλω FAX με αίτηση για εγκατάσταση γραμμής DSL...
Στην ερώτηση που του έκανα για τα υψηλά τιμολόγια μου είπε... (εγώ έμεινα ΜΑΛΑΚΑΣ παντως!! - χώρια το γέλιο που έριξα...)
"...ο ΟΤΕ θέλει χαμηλά τομολόγια, όμως η ΕΕΤΤ επιβάλλει τις υψηλές τιμές στον ΟΤΕ για να μην... ΠΕΣΕΙ ΕΞΩ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ!!!..."

Κατα τα λοιπά ήδη έχουν γίνει στα κεντρικά γραφεία του ΟΤΕ, καμια 50αριά αιτήσεις, χωρίς να γνωρίζει όπως είπε τι γίνεται στα κατα τόπους καταστήματα του ΟΤΕ εδώ...

Και πάλι, δεν ήταν βέβαιος οτι απο την 1η Μαϊου θα ξεκινήσει η διάθεση της υπηρεσίας... "...έτσι μας είπαν, για 1η Μαϊου..."

Εγώ έκανα αίτηση για να την ανακαλέσω όταν έρθει η ώρα της εγκατάστασης (εκτός και αν κάνει κανένα "θαύμα" ο Βερελής...που αμφιβάλλω)... για μαλάκες ψάχνουν??? ...55€ τα 384/μήνα... κλέφτες...

nickg78
21-04-03, 16:31
Καλή ιδέα! Να πάμε όλοι να κάνουμε αίτηση για ADSL στον ΟΤΕ και όταν έρθει η ώρα της εγκατάστασης να την ακυρώσουμε :D

Έτσι, να του φύγει η μαγκιά του ΟΤΕ που μας περνάει για μ^&*&κες 8O :evil:

Bluedark
21-04-03, 16:38
... για μαλάκες ψάχνουν??? ...55? τα 384/μήνα... κλέφτες...

Αν ήταν απλώς "55? τα 384/μήνα" δε θα γινόταν τόσος ντόρος...δυστυχώς το κόστος θα υπεβαίνει κατά πολύ το προαναφερθέν ποσό.

basil
21-04-03, 16:44
Πράγματι αν ήταν μόνο 55ε όλοι θα κάναμε τουμπεκί και θα τρέχαμε να συμπληρώσουμε αίτηση... Και θα ελπίζαμε για μερικές μειώσεις στο μέλλον... αλλά αυτό απ' ότι φαίνεται δεν θα γίνει... πΟΤΕ!

JediMasterMANIAC
21-04-03, 17:35
ti krima .. mporeite na anteksete mexri tote??!!

morfeas-dsl-
21-04-03, 22:43
ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΗ? KEEP ON TRYING ΠΑΝΤΩΣ!

niksarid
21-04-03, 22:54
Κι όμως... ο ΟΤΕ ανακοίνωσε τις τιμές λιανικής, στο www.ote.gr, υπάρχει σχετική παραπομπή...

Σε σχέση με το ευρωπαϊκό Μ.Ο. παίδες είναι +40% πάνω... ντροπή δεν είναι;;; κοροιδία νομίζω...

Anonymous
21-04-03, 22:57
yparxei periptwsi mexri na pethanoume kai na pame ston paradeiso o ote na exei riksei tis times kata 90%?

bond
21-04-03, 23:08
Κι όμως... ο ΟΤΕ ανακοίνωσε τις τιμές λιανικής, στο www.ote.gr, υπάρχει σχετική παραπομπή...

Σε σχέση με το ευρωπαϊκό Μ.Ο. παίδες είναι +40% πάνω... ντροπή δεν είναι;;; κοροιδία νομίζω...

Τι εννοείς "κι όμως"? Για αυτες τις τιμές συζητάμε εδώ και 10 μέρες.
Και δεν καταλαβες καλά. Οι τιμες λιανικής δεν περιλαμβάνουν internet. Οπότε δεν είναι απλά 40% πάνω, αλλα 100% πανω, τουλάχιστον και για μικρότερες ταχύτητες.

niksarid
21-04-03, 23:32
Δεν περιλαμβάνουν Internet???? DSL χωρίς Internet ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!???? που θα είσαι 24 ώρες το 24 ωρο???? Στο κενό?? Τεχνολογία μετάδοσης δεδομένων και υλοποίηση VoIP ειναι το κολοκύθι... όχι μπάμια... έλεος...!

Μην τρελλενόμαστε παιδια... Μην τρελλενόμαστε...

digimonk
22-04-03, 03:31
Αυτές είναι οι τιμές που οι providers πρέπει να πληρώσουν για να χρησιμοποιούν το δίκτυο από την πρίζα μέχρι τον σταθμό του ΟΤΕ [ο τοπικός βρόγχος που λένε και η περίφημη αποδέσμευσή του] ώστε να πουλήσουν την υπηρεσία ADSL σε όλους εμάς.

Η ADSL σύνδεση από το σπίτι "θέλει" αυτή την απόσταση μέχρι τον σταθμό του ΟΤΕ, όπου οι providers συνδέουν τους υπολογιστές μας με τα δικά τους δίκτυα και μας "πετάνε"…στo internet.

Οι τιμές του ΟΤΕ είναι όντως αυτό που λες "κενό" και θα προστεθούν οι τιμές των providers, για να βγαίνουμε στο internet μέσω της δικής τους υποδομής.

Η αρχική κοστολόγηση του ΟΤΕ είναι συμφεροντολογική. Tο μικρο πακέτο ADSL στον user, δεν θα έπρεπε να κοστίζει παραπάνω από 30 ευρώ, ακόμα και τώρα που είναι η αρχή.

Πόσο θα πουλήσει ο provider μια σύνδεση που του κοστίζει 49 ευρώ τον μήνα για κάθε πελάτη? Άσε δε που ο ΟΤΕ θα δίνει το ίδιο πράγμα στους users μόλις 6 ευρώ περισσότερο από όσο στον provider

Στην σελίδα του ο ΟΤΕ λέει:

“Συνεπώς, η διάθεση σε τελικούς χρήστες από τον ΟΤΕ θα ξεκινήσει ταυτόχρονα με τη διάθεση ADSL από τους παρόχους Internet”¨

Πιός provider θα πάρει το ρίσκο?

Πιός user θα πληρώσει τέτοια μαγειρέματα?

yiapap
22-04-03, 11:20
Δεν περιλαμβάνουν Internet???? DSL χωρίς Internet ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!???? που θα είσαι 24 ώρες το 24 ωρο???? Στο κενό??
<snip>
Μην τρελλενόμαστε παιδια... Μην τρελλενόμαστε...

ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΣΤΕ!!! Γιατί οι τιμές του ΟΤΕ είναι ΗΔΗ 40~100% πάνω από τις τιμές που, στον πολιτισμένο κόσμο, προσφέρεται ADSL ΜΑΖΙ με τη χρέωση του Παροχεά (ISP)!

Κι όπως λέει και ο digimonk οι τιμές αυτές είναι ΜΟΝΟ για να φθάσει η "γραμμή" DSL στο τοπικό κέντρο του ΟΤΕ από το σπίτι του συνδρομητή!

Και να προσθέσω και μερικά ερωτήματα:
Άντε καλά στα μεγάλα κέντρα του ΟΤΕ σε Αθήνα/Θεσσαλονική... Στις μικρότερες πόλεις ή στα περιφερειακά κέντρα, πως ακριβώς θα αποφασίσει ο οποιοσδήποτε παροχέας να εγκαταστήσει εξοπλισμό; Για να εξυπηρετεί πόσους συνδρομητές; Και με ποιές τιμές;
Και πόσο καιρό θα του πάρει του ΟΤΕ να εξυπηρετήσει τις αιτήσεις σύνδεσης; Θα τα καταφέρει μέσα στο 3μηνο που έχει ανακοινώσει 50% έκπτωση;
Ή θα ξεκινήσουν οι Πάροχοι θεωρώντας ότι θα έχουν έκπτωση 50% για να αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι ο ΟΤΕ χρειάζεται 9 μήνες για να διεκπεραιώσει τις αιτήσεις;;; Άλλωστε το παραμύθι το έχουμε ξαναδεί (η πρώτη αίτησή μου για ISDN έκανε 9 (εννιά) μήνες να διεκπεραιωθεί... και τελικά οι ΟΤΕτζήδες ήρθαν αφού έβαλα μέσον, δηλαδή αφού βαρέθηκα να το παίζω τίμιος=κορόιδο!!!)

digimonk
22-04-03, 11:45
Στην αρχή, δήθεν θα μπορούν να χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό στον σταθμό του ΟΤΕ.

Μετά από τόσα χρόνια είμαστε ακόμα στην αρχή.

Όλο τρώνε και τρώνε…οι άπληστοι.

yiapap
22-04-03, 13:53
<snip> Άσε δε που ο ΟΤΕ θα δίνει το ίδιο πράγμα στους users μόλις 6 ευρώ περισσότερο από όσο στον provider
<snip>

Κάτι δεν έχω καταλάβει:
Γιατί ο end-user να πάρει απευθείας από τον ΟΤΕ γραμμή/σύνδεση; Να την κάνει τι ακριβώς; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν 2 τέτοιες "συνδέσεις" για να επικοινωνούν (TCP/IP) απομακρυσμένα σημεία; Αν όχι, γιατί τις διαθέτει ο ΟΤΕ σε ατόμα;

bond
22-04-03, 15:50
<snip> Άσε δε που ο ΟΤΕ θα δίνει το ίδιο πράγμα στους users μόλις 6 ευρώ περισσότερο από όσο στον provider
<snip>

Κάτι δεν έχω καταλάβει:
Γιατί ο end-user να πάρει απευθείας από τον ΟΤΕ γραμμή/σύνδεση; Να την κάνει τι ακριβώς; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν 2 τέτοιες "συνδέσεις" για να επικοινωνούν (TCP/IP) απομακρυσμένα σημεία; Αν όχι, γιατί τις διαθέτει ο ΟΤΕ σε ατόμα;

Oxi den mporei na xrhsimopoiithei gia apeutheias epikoinonia.
Etsi opos to antilambanomai ego, otan exeis parei lianikh apeutheias apo ton OTE th syndesh, eisai eleutheros na allazeis ISP opote theleis kai epishs o ISP den sou parexei texnikh yposthriksh gia th syndesh alla o OTE. Genika einai ligo mperdemeno kai mexri na doume ta paketa ton ISPs, den einai ksekatharo ti isxyei.

Anonymous
22-04-03, 17:10
<snip> Άσε δε που ο ΟΤΕ θα δίνει το ίδιο πράγμα στους users μόλις 6 ευρώ περισσότερο από όσο στον provider
<snip>

Κάτι δεν έχω καταλάβει:
Γιατί ο end-user να πάρει απευθείας από τον ΟΤΕ γραμμή/σύνδεση; Να την κάνει τι ακριβώς; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν 2 τέτοιες "συνδέσεις" για να επικοινωνούν (TCP/IP) απομακρυσμένα σημεία; Αν όχι, γιατί τις διαθέτει ο ΟΤΕ σε ατόμα;

Oxi den mporei na xrhsimopoiithei gia apeutheias epikoinonia.
Etsi opos to antilambanomai ego, otan exeis parei lianikh apeutheias apo ton OTE th syndesh, eisai eleutheros na allazeis ISP opote theleis kai epishs o ISP den sou parexei texnikh yposthriksh gia th syndesh alla o OTE. Genika einai ligo mperdemeno kai mexri na doume ta paketa ton ISPs, den einai ksekatharo ti isxyei.


kalo akougete

morfeas-dsl-
22-04-03, 21:43
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΜΕ DSL ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ(ΣΕ 302230231392 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ)? ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

Anonymous
22-04-03, 23:45
se 302230231392 xronia den kserw
alla sigoura se 5876029601360516501986039569814635109598104390956089659869864589463969508651 xronia tha boreis na to les

giati to lew afto?
giati oloi einai tha,tha,tha,tha
kai opws ksereis to tha den teleiwnei POTE apo ton pOTE

niksarid
24-04-03, 10:38
Ομολογώ οτι είχα καταλάβει λάθος...
Παγκόσμια προτοτυπία... Η υπηρεσία δεν έρχεται "πακέτο" με την σύνδεση στο Internet (έστω με OTEnet)..."για τον ανταγωνισμό" ΚΑΙ ΚΑΛΑ...

Σήμερα πήγα στην σελίδα της BT broadband, και μου ήρθε να βάλω τα κλάμματα...

27Λίρες το μήνα (ΠΡΟΣΦΟΡΑ αντί 30...)
και 25Λίρες το modem (ΠΡΟΣΦΟΡΑ αντί 50!!!!)
και πάπαλα...

και αν συγκρίνουμε το βιωτικό επίπεδο των Βρεττανών με το δικό μας και τις τιμές... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ???? ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ...

...μιά ζωή κακομοίρηδες θα είμαστε...
ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ...

morfeas-dsl-
25-04-03, 00:09
Ε ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ 2 ΚΑΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΖΩΟΝ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ....ΑΧ ΚΑΛΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΩΡΑ!!!!

Anonymous
25-04-03, 00:33
xaaxaxaxaxaxa axaxaxaxax axaxaxax
polu kalo
me ekanes kai gelasa
an kai den nomizeis oti parevlepses ena trtito? :wink: :wink:

niksarid
29-04-03, 09:31
Μπορεί να μην ήταν τόσο εξώφθαλμα υποστηρικτής του πολέμου ο Φον Σημίτης, αλλά πλάτες έκανε του Μπους φίλε μου...(βλέπε Σούδα)

Για μενα με αυτήν την κατάσταση που πάει να δημιουργηθεί, είναι το ίδιο άχρηστος ο άνθρωπος... Το ίδιο ισχύει και για όσους πιστεύουν οτι μπορεί η Κοινότητα των Ελλήνων/Ελληνίδων Πληροφορικών (ή έστω των χρηστών Internet που τους απασχολεί το ζήτημα), οτι θα περάσει έτσι αυτό...η Άνοιξη είναι πολύ κοντα (εκλογές)...ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥΣ ΦΟΥΜΟΣ!!!

..για να πάρουν απάντηση ΟΛΟΙ εκείνοι που νομίζουν οτι εδώ είναι Μπανανία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.