PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL - πολιτική διακοπής



geomad
18-12-13, 20:30
Καλησπέρα,
Εχω κάνει αίτηση στη forthnet για vdsl στην Ξάνθη, και τουλάχιστον 3-4 άτομα (τεχνικοί / απο το εμπορικο τμήμα) με έχουν επιβεβαιώσει οτι είμαι κάτω απο τα 800 μέτρα μέσω του Wizard και θα πιάνω στη χειρότερη 30-35 mbps.
Το θέμα είναι οτι ένας τεχνικός σήμερα μου είπε ( μέσω του Attenuation μου απο το adsl = 17 db ) αυτο που είχα υπολογίσει και εγω πρόχειρα(απο wizard cyta, attenuation και google maps), οτι είμαι δηλαδή 900-1200 μέτρα και ίσως να μην πιάνω κάν.
Το εμπορικό τμήμα με ενημέρωσε μετά απο αυτο οτι πλέον δεν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση καθώς γίνεται ενεργοποίηση στις 23/12 ( τους είχα εκφράσει τις ανησυχίες μου και μου είπαν να ξανακαλέσω σήμερα 18/12 για να μην έχουμε πρόβλημα) και πως αν θέλω να φύγω απο τη forthnet θα πληρώσω 72 ευρω.
Δηλαδή οτι εαν με έχουν κοροιδέψει κανονικά και με το νόμο δεν μπορώ να κάνω τίποτα ( να πάω σε Wind να πιάνω και 50 καμπάνα μεσω καμπίνας οτε δηλαδη. )
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς είναι δυνατόν εφόσων έχω υπογράψει συμβόλαιο , και αυτοί δεν μου προσφέρουν αυτό που αγοράζω να πρέπει να τους πληρώσω και απο πάνω.( Και μιλάω για πρόβημα λόγω απόστασης όχι καλωδίωσης του σπιτιού μου κλπ)
Ποιές είναι λοιπόν οι επιλογές μού; Εάν γίνει όντως αυτό και προσφύγω στην προστασία του καταναλωτή έχω ελπίδες?
Με την τεχνική υποστήριξη δεν βγάζω άκρη. με κάνουν μπαλάκι απο το τεχνικό στο εμπορικό και κανένας δεν είναι σίγουρος για τίποτα και δεν μπορεί να μιλήσει υπεύθυνα.
:mad:

apto
19-12-13, 13:45
Άνοιξε ένα thread στο forthnet-support και ρώτησέ τους. Θα εξυπηρετηθείς πιο άμεσα.

xatzikiriakos
19-12-13, 17:05
Κι εγώ το ίδιο θα σου πρότεινα. Έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο από όταν ξεκίνησαν το online support, εδώ πέρα.
Το σίγουρο είναι πως αν δεν μπορείς να έχεις vdsl σίγουρα μπορείς να αλλάξεις το προγραμμά σου σε adsl, αλά δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις, θα σου πουν αυτοί τι ακριβώς παίζει.

geomad
20-12-13, 18:31
Μόλις επικοινώνησε μαζί μου μετά απο σχετικό post στο Support ο κ απόκρυψη προσωπικών στοιχείων και με ενημέρωσε πως εάν η υπηρεσία δεν είναι αυτή που περιμένω λόγω αδυναμίας της εταιρίας να την προσφέρει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και επιπλέον χρέωση για την διακοπή. Ήταν πολύ ευγενικός, γρήγορος και εξυπηρετικός.
Το forum λοιπόν is the way to go..
Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή σας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.