PDA

Επιστροφή στο Forum : Εθελοντική αιμοδοσία



opimis
26-07-04, 09:18
Λίγα λόγια για το τι πρέπει να γνωρίζει ο υποψήφιος αιμοδότης

Κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα, ηλικίας 18-65 ετών, μπορεί να δίνει 350-450cc αίμα. Για νέους ηλικίας 17 ετών χρειάζεται γραπτή συγκατάθεση γονέων ή κηδεμόνων.
Η συχνότητα με την οποία μπορεί να δίνει κανείς αίμα είναι για τους άνδρες 3-4 φορές το χρόνο και για τις γυναίκες 2-3 φορές το χρόνο.
Ο αιμοδότης πρέπει να είναι ξεκούραστος και να έχει συμπληρώσει τις φυσιολογικές ώρες ύπνου.
Για πρωινή αιμοδοσία, πρέπει να έχει προηγηθεί καλό πρωινό, ενώ για την απογευματινή ο αιμοδότης μπορεί να αιμοδοτήσει 2-3 ώρες μετά το μεσημεριανό γεύμα.
Ο αιμοδότης δεν πρέπει να κάνει κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών πριν δώσει αίμα.
Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει πάρει φάρμακα ούτε καν ασπιρίνη τις τελευταίες μέρες πριν την αιμοληψία.
Ετερόζυγος της Μεσογειακής ή Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας μπορεί να δώσει αίμα εφ' όσον η αιμοσφαιρίνη του είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.
Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, του θηλασμού και 6-12 μήνες μετά τον τοκετό δεν γίνεται αιμοληψία
Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει υποβληθεί σε μεγάλη χειρουργική επέμβαση ή να έχει προσβληθεί από βαριά νόσο κατά τη διάρκεια του τελευταίου χρόνου.
Δεν μπορεί να αιμοδοτήσει άτομο που υποφέρει από ελονοσία, φυματίωση, ηπατίτιδα, σύφιλη μελιταίο πυρετό, AIDS, σακχαρώδη διαβήτη, υπέρταση, καρδιακό ή άλλο σοβαρό νόσημα.
Κάθε πρόβλημα υγείας που ενδεχομένως έχει ο υποψήφιος αιμοδότης, πρέπει να συζητείται με τον υπεύθυνο γιατρό της αιμοδοσίας, ο οποίος κρίνει τελικά για τη καταλληλότητα της αιμοληψίας.
Σε περίπτωση προσωρινού ή μόνιμου αποκλεισμού από αιμοδοσία, ο γιατρός δίνει την κατάλληλη συμβουλή. Η καλή επικοινωνία μεταξύ του αιμοδότη και του προσωπικού της αιμοδοσίας διατηρεί τη σχέση εμπιστοσύνης και διασφαλίζει την καλή ποιότητα του αίματος που παρέχεται στους ασθενείς που χρειάζονται αίμα και τα παράγωγά του.
ΠPEΠEI NA ΠEPIMENETE ΠPIN THN AIMOΛHΨIA AN EXETE KAΠOIA AΠO TIΣ ΠAPAKATΩ AΣΘENEIEΣ:

Aλλεργία. Θα περιμένετε μόνο αν έχετε κρίση αλλεργίας.
Aμβλωση-Aποβολή. 6 εβδομάδες αν η εγκυμοσύνη διακόπηκε το 3ο τρίμηνο, αλλιώς δεν περιμένετε
Bελονισμός. Eξαρτάται από τον τύπο της τεχνικής αποστείρωσης που χρησιμοποιείται.
Kατανάλωση αλκοόλ. Δεν περιμένετε, εκτός αν είστε αλκοολικός.
Aναιμία (παλαιότερη διάγνωση) . Δεν περιμένετε, αν έχει αποκατασταθεί στα φυσιολογικά επίπεδα.
Aφαίρεση αίματος. 48 ώρες.
Aιμοληψία, ολική. Kάθε 8 εβδομάδες.
Mετάγγιση αίματος ή πλάσματος. 12 μήνες.
Bήχας, κρύωμα, πονόλαιμος . Mέχρι να απαλειφθούν τα συμπτώματα.
Διαβήτης. Δεν χρειάζεται αναμονή αν ελέγχεται ιατρικά.
Tρύπημα αυτιών και σώματος. Bλ. βελονισμός.
Hλεκτρόλυση. Bλ. βελονισμός.
Γονόρροια. 12 μήνες.
Hπατίτιδα. Eξαρτάται από τον τύπο.
Eρπης. Δεν περιμένετε αν δεν είναι σε ενεργή μορφή.
Yψηλή πίεση (αρτηριακή υπέρταση) . Δεν περιμένετε αν ελέγχεται ιατρικά.
Eλονοσία. 3 χρόνια.
Mετανάστευση από περιοχή ελονοσίας. 3 χρόνια.
Tαξίδι σε περιοχή με ελονοσία με χρήση αντιελονοσιακών φαρμάκων. 1 χρόνο.
Tαξίδι σε περιοχή με ελονοσία χωρίς χρήση αντιελονοσιακών φαρμάκων. 1 χρόνο.
Mη ειδική ουρηθρίτις (NSU) . Mέχρι αποθεραπείας.
Xειρουργική στόματος και εξαγωγή δοντιού. 72 ώρες.
Eγκυμοσύνη. 6 εβδομάδες μετά τον τοκετό.
Πρόσφατη χειρουργική επέμβαση. Oταν τελειώσει η θεραπεία.
Σύφιλις. 12 μήνες.
Tατουάζ. 12 μήνες.
ΕΜΒΟΛΙΑ

Eρυθρά (Iλαρά), Kίτρινος πυρετός, παρωτίτις (μαγουλάδες), πολυομυελίτις (από το στόμα). 2 εβδομάδες.
Eρυθρά (γερμανική ιλαρά) 4 εβδομάδες.
Eμβόλιο Hπατίτιδας B Δεν περιμένετε.
Tεστ φυματιώσεως (TB) στο δέρμα 48 ώρες.
Tέτανος, διφθερίτις, τυφοειδής πυρετός και χολέρα. Δεν περιμένετε.
Κάθε υποψήφιος αιμοδότης πρέπει να είναι απολύτως βέβαιος ότι:
Το υλικό της αιμοδοσίας είναι αποστειρωμένο μιας χρήσης και δεν υπάρχει κίνδυνος για μετάδοση νοσημάτων.
Η αιμοδοσία είναι τελείως ανώδυνη, διαρκεί λίγα λεπτά της ώρας και ο φόβος είναι αδικαιολόγητος.

Δυστυχώς, επειδή οι αυξημένες ανάγκες της χώρας μας δε καλύπτονται πλήρως βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να εισάγουμε αίμα από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό, πράγμα που δεν μας τιμά ως χώρα και είναι οικονομικά ασύμφορο. Χιλιάδες συνάνθρωποί μας βρίσκονται στη δυσάρεστη θέση να ζητούν απεγνωσμένα μια φιάλη αίματος. Ας μην αντιμετωπίσουν την αδιαφορία.


Το αίμα ούτε παράγεται, ούτε αντικαθίσταται. Μόνο προσφέρεται. Είναι ζήτημα ζωής. Είναι ζήτημα τιμής.Αφορά εσένα τώρα, μας αφορά πάντα όλους μας.

zouzouni
26-07-04, 17:43
Ένα μεγάλο μπράβο γι'αυτή την κίνηση!
Όποιος μπορεί μακάρι να συμμετέχει!

psyxakias
26-07-04, 17:46
Το thread έγινε 'ανακοίνωση' (sticky) :doctor

thalis
10-08-04, 03:01
<<Ένα μεγάλο μπράβο γι'αυτή την κίνηση!
Όποιος μπορεί μακάρι να συμμετέχει!>>

->όλοι μπορούν να συμμετάσχουν!

και εδω είναι που πετάγεται ο κλασσικός ... ,λέγοντας <<δεν μπορώ να δώσω αίμα για ιατρικούς λόγους...>>
και εγώ ερωτώ και αφού δεν δίνεις αίμα νομίζεις ότι μπορείς να επαναπαύεσαι;
είναι υποχρέωση σου να πείσεις κάποιον που δεν έχει δώσει ακόμα να πάει να δώσει.
Τα λέω αυτά γιατί μιας και δίνω αίμα 4 φορές το χρόνο έχω βαρεθεί να ακούω από γνωστούς και αγνώστους "δεν μπορώ..." και μετά βάλτε ότι θέλετε ... η βελόνα, το αίμα, πονοκέφαλος, στίγμα, λιποθυμία...

και για να κάνω και λίγο χιούμορ προτιμήστε γενικό κρατικό στου Παπάγου γιατι μετά την αιμοδοσία έχει πολύ καλό χυμό και αλμυρά μπισκοτάκια εν αντιθέσει με τον άγιο Σάββα στους Αμπελόκηπους που μου είχαν δώσει νερό και φρυγανιές, τέλος αν το μόνο που σας απασχολεί είναι οι εμφανίσημες νοσοκόμες τότε βούρ για αγία Όλγα στη Ν.Ιωνία.
τι άλλο να πω για να βοηθήσω;

opimis
10-08-04, 09:57
Ακόμη και η δικαιολογία του φόβου είναι σεβαστή. Το θέμα λοιπόν είναι να υπάρχει σωστή ενημέρωση. Εξάλλου μιλάμε για εθελοντική αιμοδοσία και όχι για εξαναγκαστική!

Η δικαιολογία που ακούω και δεν μου αρέσει, είναι «θέλω, αλλά δεν έχω χρόνο να πάω να δώσω αίμα».
Η αιμοδοσία καθεαυτού, κρατάει 10 λεπτά το πολύ. Αν υπολογίσουμε και τον χρόνο που χρειάζεται κανείς να πάει στο κέντρο αιμοδοσία, να πούμε ότι συνολικά να πάρει από 1- 1,5 ώρα, αναλόγως το πόσο μακριά/κοντά είναι το κέντρο της αιμοδοσία.

Ας υποθέσουμε ότι στην χειρότερη περίπτωση χρειάζεται να διαθέσει κάποιος 1,5 ώρα. Κι εδώ ακούς «θέλω… δεν έχω χρόνο…»
Κι εγώ σκέφτομαι, ο χρόνος έχει 365 μέρες επί 24 ώρες η ημέρα, αποτέλεσμα 8760 ώρες το χρόνο.

Ένας υγιείς άνθρωπος, μπορεί να δώσει αίμα 3-4 φορές το χρόνο. Μπορεί όμως να δώσει και δυο η μια φορά, είναι μια καλή αρχή!

Στατιστικά λοιπόν, δεν υπάρχουν στις 8760 ώρες του χρόνου, ελεύθερες 3 ώρες, για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, όπως είναι η αιμοδοσία; Ο καθένας μπορεί να δώσει μια απάντηση σε αυτό, στον εαυτό του. Τα περισσότερα κέντρα αιμοδοσίας λειτουργούν πρωί και απόγευμα.

Ως αναφορά τους ήδη αιμοδότες. Το θέμα δεν είναι μόνο να ενημερώνεις έναν υποψήφιο αιμοδότη, αλλά να του συμπαραστέκεσαι έμπρακτα, αν σου ζητηθεί και να τον συνοδέψεις στο κέντρο αιμοδοσία η μήπως κάνουμε το ίδιο λάθος λέγοντας «έλα ρε συ, πάνε μόνος σου, εγώ δεν έχω χρόνο!»
Αν και το 99,9 % του προσωπικού της αιμοδοσία είναι τόσο φιλικό με τους αιμοδότες, που νιώθεις ότι βρίσκεσαι ανάμεσα σε δικούς σου ανθρώπους!

thama
10-08-04, 10:44
Μια ερώτηση.
Αναφέρθηκε ότι δεν μπορούν να δώσουν αίμα αυτοί που εχουν την x y z ασθένεια.

Ενας άνθρωπος που ΘΕΩΡΕΙ τον εαυτό του υγιή, πώς είναι σίγουροι οι γιατροί ότι δεν πάσχει από μία ασθένεια w, στα αρχικά στάδια ώστε να μην το καταλαβαίνει ?

opimis
10-08-04, 11:46
thama, Το αίμα που θα δώσει κάποιος, εξετάζεται για πολλές ασθένειες μεταδοτικές. Δεν δίνεται απευθείας στον λήπτη. Αν διαπιστωθεί ότι κάποιος αιμοδότης πάσχει από κάποια ασθένεια, ειδοποιείται άμεσα και το αίμα εννοείται ότι δεν το χρησιμοποιούν!

Επίσης τα υλικά που χρησιμοποιούνται, για την αιμοληψία, είναι μιας χρήσης.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος να μεταδοθεί κάποια ασθένεια στον αιμοδότη.

PopManiac
26-11-04, 12:57
Επειδή πολύ πρόσφατα έγινα εθελοντής αιμοδότης, συνιστώ εκ πείρας σε όσους επίσης το επιθυμούν να πάνε στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο στην Κατεχάκη. Η είσοδος είναι ελεύθερη σε εθελοντές αιμοδότες (απλά το αναφέρετε στην πύλη), οι εκεί εργαζόμενοι εξαιρετικά πρόθυμοι(ες) και εξυπηρετικοί(ές). Η αναμονή είναι ελάχιστη και οι εξετάσεις που κάνουν για έλεγχο φυσικής κατάστασης αιμοδότη (πίεση, αιματοκρίτης) γίνονται με πολύ σχολαστικό τρόπο. Όσοι λοιπόν ενδιαφέρεστε, σπεύσατε...

Επίσης, στο τέλος δίνουν και εξαιρετικό σάντουιτς με γαλοπούλα!!

grtsik
06-01-05, 19:37
Και για Δυτικά προάστια Περιστέρι, Πλ. Δημαρχείου (Ευαγγελίστρια) Σύλλογος Κοινωνικής Σταυροφορίας Περιστερίου, τηλ. 210-5750670 υπεύθυνος κος Γιάννης Χειμάρρας. Η αιμοδοσία πλησιάζει (αρχές Φεβρουαρίου) με κινητή μονάδα του νοσοκομείου Παίδων Αγ. Σοφία, όπου το αίμα διατίθεται απ' ευθείας ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ και έχουν ανάγκη πολλαπλών μεταγγίσεων. Σώστε "υιοθετήστε" και σεις ένα παιδάκι. Τα πλεονεκτήματα πολλαπλά:
1) Τακτική (ανά τετράμηνο μέτρηση της αρτηριακής σας πίεσης και του αιματοκρίτη, αφου της αιμοληψίας προηγείται ένα σύντομο light check up.
2) Έκδοση κάρτας εθελοντή αιμοδότη, με δυνατότητα "ανάληψης" από την Τράπεζα αίματος όποτε το χρειαστείτε για σάς ή τους συγγενείς σας (αχρέίαστο νά ναι)
3) Πλούσιος μπουφές μετά την αιμοληψία, αφού στην όλη διαδικασία υπάρχουν πολλοί σπόνσορες (Goody;s Περιστερίου, ζαχαροπλαστεία, κάβες με αναψυκτικά κλπ.)
ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ, ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΠΟΤΕ :lol:

theochem
05-04-05, 03:34
Και για Δυτικά προάστια Περιστέρι, Πλ. Δημαρχείου (Ευαγγελίστρια) Σύλλογος Κοινωνικής Σταυροφορίας Περιστερίου, τηλ. 210-5750670 υπεύθυνος κος Γιάννης Χειμάρρας. Η αιμοδοσία πλησιάζει (αρχές Φεβρουαρίου) με κινητή μονάδα του νοσοκομείου Παίδων Αγ. Σοφία, όπου το αίμα διατίθεται απ' ευθείας ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ και έχουν ανάγκη πολλαπλών μεταγγίσεων. Σώστε "υιοθετήστε" και σεις ένα παιδάκι. Τα πλεονεκτήματα πολλαπλά:
1) Τακτική (ανά τετράμηνο μέτρηση της αρτηριακής σας πίεσης και του αιματοκρίτη, αφου της αιμοληψίας προηγείται ένα σύντομο light check up.
2) Έκδοση κάρτας εθελοντή αιμοδότη, με δυνατότητα "ανάληψης" από την Τράπεζα αίματος όποτε το χρειαστείτε για σάς ή τους συγγενείς σας (αχρέίαστο νά ναι)
3) Πλούσιος μπουφές μετά την αιμοληψία, αφού στην όλη διαδικασία υπάρχουν πολλοί σπόνσορες (Goody;s Περιστερίου, ζαχαροπλαστεία, κάβες με αναψυκτικά κλπ.)
ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ, ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΠΟΤΕ :lol:

Λογικά, δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη συγκεκριμένη λύση για την ομαδική αιμοδοσία των χρηστών του adslgr.com; :(

opimis
05-04-05, 11:37
Λογικά, δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη συγκεκριμένη λύση για την ομαδική αιμοδοσία των χρηστών του adslgr.com; :(

Εγώ θα έλεγα ότι λογικά κατ΄ αρχήν, είναι να συνειδητοποιήσουμε την αναγκαιότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας. Το να «ανήκεις» η όχι σε κάποια τράπεζα αίματος (ομάδα), δεν νομίζω ότι έχει και τόσο σημασία, γιατί έτσι κι αλλιώς ο σκοπός είναι ίδιος

Ο κοινός στόχος όλων των ομάδων είναι η συγκέντρωση των μονάδων αίματος που χρειαζόμαστε σαν κράτος. Είναι γνωστό ότι οι ανάγκες αυτές καλύπτονται με εισαγωγή μονάδων αίματος από τον ελβετικό ερυθρό σταυρό, την στιγμή που αν αιμοδοτούσε το 10% του πληθυσμού, θα καλύπτονταν οι ανάγκες μας.



Η ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com, δημιουργήθηκε με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μελών και επισκεπτών του φόρουμ ADSLgr.com, στο θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας.

TheDark
05-04-05, 16:58
Πολύ καλή ιδέα. Έχω δώσει αίμα μια φορά στο στρατό. Δεν είναι τίποτα.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω δύο πραγματάκια.
1) Πόσος καιρός πρέπει να έχει περάσει απ'όταν έχουμε κάνει μια τρύπα?
2) Πόσος καιρός πρέπει να έχει περάσει απ'όταν έχουμε κάνει χρήση ναρκωτικών?

Είναι δύο πράγματα που δεν τα έχει αναφέρει κανένας και καλό είναι να υπάρχουν σαν πληροφορίες.

no_logo
05-04-05, 17:12
Πολύ καλή ιδέα. Έχω δώσει αίμα μια φορά στο στρατό. Δεν είναι τίποτα.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω δύο πραγματάκια.
1) Πόσος καιρός πρέπει να έχει περάσει απ'όταν έχουμε κάνει μια τρύπα?
τι θες να πεις μς την λέξη τρύπα;;;;


2) Πόσος καιρός πρέπει να έχει περάσει απ'όταν έχουμε κάνει χρήση ναρκωτικών?

οι χρήστες ναρκωτικών δεν πρεπει να δινουνε αίμα, υπάρχουν πολλά μεταδοτικά νοσήματα που βρίσκουνε πρόσφορο έδαφος σε χρήστες σκληρών ναρκωτικών (AIDS, ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ C ). Επίσης λογικά οι χρήστες εμπίπτουν και στον κανόνα που λέει πως όταν πας να δώσεις αίμα δεν πρεπει να έχεις πάρει φάρμακα

no_logo
05-04-05, 17:28
Συγχαρητήρια για αυτή την πρωτοβουλία παιδιά. Υπάρχουν συνάνθρωποι μας που έχουν ανάγκη για αίμα σε πολύ συχνή βάση ( μεσογειακή αναιμία, καρκίνοι του αίματος), σαν χώρα επίσης η Ελλάδα αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα λόγω των πολλών τροχαίων που λαμβάνουν χώρα κάθε μέρα στους άθλιους δρόμους μας.
Το πρόβλημα για μένα δεν είναι οικονομικό (εισαγωγή αίματος από Ελβετία), θεωρώ πως είναι απάνθρωπο να πρέπει να αντιμετωπίσεις την αρρώστια την δική σου ή ενός συγγενικού σου προσώπου και ταυτόχρονα να είσαι υποχρεωμένος να γλύψεις για να βρεις αίμα ειδικά για σπάνιες ομάδες.
Μια τέτοια εμπειρία είχα στην εφηβεία με τον παππού μου, τις τελευταίες μέρες πριν πεθάνει υπήρχε απόλυτη ανάγκη για αίμα λόγω αιμορραγίας του στομάχου, η ομάδα του όμως ήταν ιδιαίτερα σπάνια (νομίζω 0 αρνητικό) στο νοσοκομείο δεν υπήρχε τίποτα και αναγκαστήκαμε να γλύψουμε φίλη που δούλευε στην αιμοδοσία του άγιου σάββα και να μας φέρεις κρυφά. Γράφω το παραπάνω με ένα σκοπό και μόνο, να καταλάβουμε όλοι πως αυτό το πρόβλημα μπορεί να χτυπήσει σε όλους την πόρτα, μπας και ενεργοποιηθούνε.
Είμαι εθελοντής εδώ και 5 χρόνια και θα συνεχίσω να είμαι για όσο μπορώ να δίνω

@ ADSLgr.com All rights reserved.