PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο backbone ΟΤΕ και διαθεσιμότητα ΑDSL



andbrok
20-02-07, 00:24
Γεια σας,

Κατοικώ σε χωριο το οποίο απέχει 9χλμ σε ευθεία από το DSLAM (σύμφωνα με τον τελευταίο πίνακα) και ο wizard του oteshop.gr αναφέρει ότι έχει διαθεσιμότητα ADSL. Eπίσης, από το 134 που κάλεσα, μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και ότι η απόσταση δεν είναι πρόβλημα. Όμως, όταν πήγα και ρώτησα στον τοπικό ΟΤΕ, μου είπαν ότι είναι αδύνατον να αποκτήσω ADSL, επειδή το σήμα του ΟΤΕ φτάνει στο χωριό μου ασύρματα. Αυτό μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, αφού το χωριό είναι μέσα στα βουνά και δεν πιάνει καλά-καλά ούτε η τηλεόραση.

Σημειώνω ότι υπάρχει DSLAM στα 4-5 χλμ προς την άλλη κατεύθυνση, το οποίο όμως ανήκει σε περιοχή με διαφορετικό πρόθεμα κλήσης, oπότε υποθέτω ότι δεν παίζει ρόλο. Επίσης, αναφέρω ότι η dial-up σύνδεση είναι η καλύτερη που είχα ποτέ (48k), καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη είχα στην Αθήνα.

Ποιον να πιστέψω; Αν αγοράσω κανένα πακέτο σύνδεσης και τελικά δε λειτουργήσει, υπάρχει περίπτωση να πάρω πίσω χρήματα;

power
20-02-07, 00:57
Δε ξέρω ποιον πρέπει να πιστεψεις. Ξέρω οτι το 134 είναι πωλήσεις και όχι τεχνικοι...

TearDrop
20-02-07, 01:06
Δοκίμασε πάρε κάποιο πακέτο και αν έχεις πρόβλημα το επιστρέφεις πίσω και παίρνεις τα χρήματα.

sdikr
20-02-07, 01:17
υπάρχει άλλος στην περιοχή σου που να έχει adsl;

Μήπως με το ασυρμάτα μιλάνε για εναέρια;
πάντως αν μιλάμε για 9χιλ μάλλον καλύτερα να το ξεχάσεις

vagelisb52
20-02-07, 01:24
αν εχεις γραμμή μεσου κέντρου ΣΑΡΕ δεν μπορεις να εχεις adsl.Μην το ψαχνεις καθόλου κάποια στιγμή μερικά κεντρα απο αυτά θα αναβαθμιστουν και θα δουλευουν πιλοτικά γραμμή adsl.

andbrok
20-02-07, 01:33
Όχι, απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει άλλος με ADSL. Εξάλλου οι περισσότεροι κάτοικοι του χωριού είναι μεγάλης ηλικίας...

karavagos
20-02-07, 02:10
Πάντως ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί ασυρματικά links σε αρκετά σημεία (και στην Αττική), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να περάσει ATM (=ADSL) πάνω από αυτά.
Προφανώς εξαρτάται από τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί στην περιοχή σου.

andbrok
22-02-07, 00:43
Αν υπάρχει κάποιος που έχει ADSL σε παρόμοια κατάσταση, ας αναφέρει την περίπτωσή του.

Δεν αντέχω άλλο τα 48k...

RyDeR
22-02-07, 14:13
Παρήγγειλε ένα conn-x, πιο σίγουρο είναι οτι με αυτό θα βρείς άκρη αν χρειαστεί επιστροφή/διόρθωση.

anon
22-02-07, 15:13
Σε πολλά σημεία ο ΟΤΕ αντί να περάσει πχ οπτική ή αρκετά καλώδια, χρησιμοποιεί την πιο οικονομική λύση ασύρματης ζεύξης (ψηφιακής). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να περάσει ADSL. Φαντάσου το ασύρματο που σου λένε, σαν μια γραμμή πχ 2Mbps (E1) ή μεγαλύτερη. Ομως για νάχεις ADSL, θα πρέπει ναχεις DSLAM στο χωριό σου.... Δεν είναι απίθανο να έχουν βάλει κάνα miniDSLAM. Ειδικα εαν έχει προποτζίδικο, και έχουν τα καινούργια τα κόκκινα μηχανήματα, τότε μάλλον έχει ADSL...

andbrok
22-02-07, 16:12
Στο χωριό ζουν κάπου 150 μόνιμοι κάτοικοι, οι περισσότεροι μεγάλης ηλικίας και άσχετοι με υπολογιστές και internet. Προποτζίδικο δεν υπάρχει. Αυτό που με παραξενεύει είναι η επιλογή της ασύρματης σύνδεσης... η τηλεόραση στο χωριό πιάνει χάλια και τα κινητά ήταν νεκρά μέχρι πριν 3 χρόνια που εγκατέστησαν κεραίες ακριβώς πάνω από το χωριό. Σύμφωνα με τον τελευταίο πίνακα που διάβασα, δεν υπάρχει DSLAM στο χωριό. Το Conn-x απ'όσο ξέρω δεσμεύει τον κάτοχο για κάποιους μήνες... αυτό που φοβάμαι δεν είναι τοσο ότι θα χάσω τα λεφτά του πακέτου, αλλά ότι θα με βάλουν να πληρώσω κι από πάνω τους υπόλοιπους μήνες...

k_koulos
22-02-07, 16:16
και ποίο χωρίο είναι αυτό αν επιτρέπεται? στο site του ΟΤΕ αν βάλεις το τηλ σου λέει οτι έχει διαθεσιμότητα? Και γω δεν το πίστευα πριν βάλω οτι θα είχα στο χωρίο μου adsl αλλά να που έχω [αν και ενσύρματα ]

andbrok
22-02-07, 21:04
Είναι χωριό του νομού Λασιθίου. To site του ΟΤΕ λέει ότι έχω διαθεσιμότητα, αλλά οι τεχνικοί του τοπικού ΟΤΕ (αυτοί που έκαναν 25 μέρες να μου δώσουν τηλεφωνική σύνδεση) μου το απόκλεισαν κατηγορηματικά. Φίλε k_koulos εσύ σε τι απόσταση είσαι απο το DSLAM; Τι σου έλεγαν προηγουμένως οι τεχνικοί και τι έλεγε το oteshop.gr;

giwrgosth
22-02-07, 21:14
Θα ακούσεις τους τεχνικούς του τοπικού ΟΤΕ, γιατί μπορεί στο 134 να σου λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα, αλλά δεν υπολογίζουν την απόσταση που υπάρχει, απλά βλέπουν τις ελεύθερες πόρτες στο κέντρο που ανήκεις.
Αφού λοιπόν οι τεχνικοί του ΟΤΕ σου λένε ότι δεν γίνετε, τότε μάλλον έχουν δίκιο.
Το ότι είναι ασύρματη η ζεύξη δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως και το ότι είσαι ανάμεσα σε βουνά, αφού κάπου θα έχουν κάποιο αναμεταδότη, παθητικό ή ενεργητικό.
Τώρα αν θες να πειραματιστείς, με κάποιο κόστος φυσικά, ζήτα να σου βάλουν ADSL, πάρε και κανένα demo και δοκίμασε.

edit
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, στο χωριό σου ο ΟΤΕ έχει κάποιο κέντρο, οπότε λογικά το dslam μπορεί να μπει εκεί, δεν ξέρω τεχνικά αν γίνετε με ασύρματη ζεύξη, ρώτα το και αυτό στους τεχνικούς του ΟΤΕ αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

andbrok
22-02-07, 22:04
Πάντως οι τεχνικοί δεν είπαν ούτε λέξη για την απόσταση. Μίλησαν μόνο για την ασύρματη ζεύξη. Όταν τους ρώτησα πότε θα έχω διαθεσιμότητα, η απάντηση ήταν "ποτέ"...

Όμως, όταν περνάνε 25 μέρες για να μου δώσουν μια απλή τηλεφωνική σύνδεση, μου δίνουν το δικαίωμα να υποψιαστώ ότι θέλουν απλώς να με ξεφορτωθούν...

vagelisb52
23-02-07, 01:22
Μην επιμένεις φίλε ξεχασε το δεν γίνεται.Το γνωρίζω πολυ καλά το θεμα εχεις γραμμή μεσου σαρε και δεν το ευρος να περάσει adsl .Οτι και συζητάτε ειναι λόγι ατου αέρα.

k_koulos
23-02-07, 01:57
Φίλε k_koulos εσύ σε τι απόσταση είσαι απο το DSLAM; Τι σου έλεγαν προηγουμένως οι τεχνικοί και τι έλεγε το oteshop.gr;

sorry αλλά εγώ δεν είχα πρόβλημα με ασύρματο, απλά είμαι σε χωρίο, το κέντρο [αν υπολογίζω καλα] πρέπει να είναι 4 χμ, και το οτε έλεγε δεν υπάρχει και οι τεχνικοί, υπάρχει.

οταν ανοιξε και στο ιντερνετ οτι υπάρχει, ήταν όταν πιταρίστικε το μινιdslam:down:

SurvivaL
23-02-07, 05:00
Δυστυχώς μέσω ΣΑΡΕ όπως λέει και ο vagelisb52 είναι αδύνατο. Το έχω ψάξει και εγώ το θέμα στο χωριό μου, Ν.Κορινθίας...Τα περισσότερα ορεινά χωριά στην Ελλάδα είναι μέσω ΣΑΡΕ και θα κάνουν να δουν Inet πολύ καιρό ακόμα....

wintech2003
23-02-07, 05:06
Τί ειναι ΣΑΡΕ?

andbrok
27-02-07, 00:23
Toυλάχιστον για ISDN μπορεί να γίνει τίποτα ή ούτε κι αυτό; Αν και δε νομίζω να βάλω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.