PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet-problem with snrm & speed



Geodim
22-12-13, 21:46
Καλησπέρα ,παίδια η δουλεία του forum είναι πραγματικά απίστευτη συγχαρητήρια .Γράφω έδω επείδη πλεον έχω απελπιστεί πάρα πολύ με το πρόβλημα που έχω λοιπον εδώ και 2 χρόνια στην forthnet είχα ταχύτητα 18.000 απο τα στατιστίκα του μοντεμ σας το αναφέρω αυτο με προφιλ απο την forthnet στο ελεύθερο (6) snr ολα αυτα μεχρι τον αυγουστο οπου εκει ξεκιναει ο γολγοθας μου ξαφνικα εχω τρελες αποσυνδεσεις και φυσικα τρελα ανεβοκατεβασματα του snr εχουμε βαλουμε ολα τα προφιλ 6,9,11,15 και σε ολα εχουμε προβληματα υποψην εχουν ερθει 4 τεχνικοι απο forthnet χωρις αποτελεσμα μετα απο παρα πολυ ψαξιμο βρηκαμε το εξης με εναν τεχνικο της forthnet οτι η γραμμη μου βγαζει παρα παρα παρα πολλα προβληματα crc errors οταν πατιεται το φως του γκαραζ και η ανοιγει και κλεινει η γκαραζοπορτα υποψην οτι απο κατενημητη αλλαχθηκαν ολα τα δυνατα ζευγη μεχρι πανω αλλα το θεμα ειναι και στο κατενημητη συμβαινει αυτο οχι μονο πανω στο σπιτι τι ακριβως πρεπει να κανω λοιπον που εγινε ετσι ξαφνικα ολο το θεμα ??? δεκτη καθε συμβουλη αποψη και γνωμη

sweet dreams
22-12-13, 22:01
Το καλώδιο του ΟΤΕ είναι γυμνό και ακουμπάει πάνω στο καλώδιο του γκαράζ;;;; γιατί μόνο τότε υπήρχε πιθανότητα να συνέβαινε αυτό. Ο έλεγχος στον κατανεμητή έγινε ενώ είχατε αποσυνδέσει την γραμμή του σπιτιού;;;;

Geodim
22-12-13, 22:07
Το καλώδιο του ΟΤΕ είναι γυμνό και ακουμπάει πάνω στο καλώδιο του γκαράζ;;;; γιατί μόνο τότε υπήρχε πιθανότητα να συνέβαινε αυτό. Ο έλεγχος στον κατανεμητή έγινε ενώ είχατε αποσυνδέσει την γραμμή του σπιτιού;;;;

οχι δεν ειναι γυμνο μεσα σε ενα μαυρο σιλικονατα σωληνα και σε αυτο τον σωληνα περνανε ολες οι γραμμες της πολυκατοικιας ειναι απλα πολυ κοντα παρα πολυ κοντα στον σωληνα με τα ρευματα ο ελεγχος στον κατενημητη εγινε αφου βγαλαμε το καλωδιο που ανεβαινει στον χωρο μου

sweet dreams
22-12-13, 22:13
Αν η εισαγωγή του ΟΤΕ είναι εντάξει και δεν έχει συμβεί κανένα ατύχημα είναι αδύνατον να επηρεάζεται από οτιδήποτε ηλεκτρικό. Αφού έχεις κάνει τον έλεγχο στον κατανεμητή το πρόβλημα είναι της εταιρίας και όχι δικό σου.

Geodim
22-12-13, 22:22
133064133065133066 για να εχετε μια επαφη με το τι συμβαινει στο περιπου

- - - Updated - - -


Αν η εισαγωγή του ΟΤΕ είναι εντάξει και δεν έχει συμβεί κανένα ατύχημα είναι αδύνατον να επηρεάζεται από οτιδήποτε ηλεκτρικό. Αφού έχεις κάνει τον έλεγχο στον κατανεμητή το πρόβλημα είναι της εταιρίας και όχι δικό σου.
ο ελεγχος ομως στον κατενημητη εδειξε το εξης οταν παταμε το κουμπι για τα φωτα στο γκαραζ αυξανονται με γρηγορους ρυθμους τα crc errors οποτε μου παν ειναι θεμα ηλεκτρολογικο αλλα και εγω δεν ξερω τι να κανω η μονη λυση που κατεληξα ειναι να παω στον πΟΤΕ αλλα και παλι δεν ξερω αν θα γινει

sweet dreams
22-12-13, 22:23
Μια χαρά είναι το καλώδιο του ΟΤΕ, ούτε υπάρχει πρόβλημα που περνάει δίπλα με τα καλώδια του ρεύματος γιατί είναι θωρακισμένο.

Geodim
22-12-13, 22:31
Μια χαρά είναι το καλώδιο του ΟΤΕ, ούτε υπάρχει πρόβλημα που περνάει δίπλα με τα καλώδια του ρεύματος γιατί είναι θωρακισμένο.

απο τι λοιπον μπορει να γινετε αυτο???εχεις καμια ιδεα???

sweet dreams
22-12-13, 22:37
Βάλε το ρούτερ στο UPS και κάνε πάλι έλεγχο. Αν σου δείξει τα ίδια πήγαινε και σπάσε το κεφάλι του τεχνικού.

Geodim
22-12-13, 23:01
Βάλε το ρούτερ στο UPS και κάνε πάλι έλεγχο. Αν σου δείξει τα ίδια πήγαινε και σπάσε το κεφάλι του τεχνικού.

κοιτα θα ηταν πολυ ευκολο να του το σπασω το κεφαλι εξ αρχης χαχα ups δεν εχω αλλα το εχω σε σταθεροποιητη ρευματος

sweet dreams
22-12-13, 23:23
Θα πρέπει να βρείς UPS για να κάνεις την δοκιμή στον κατανεμητή ή να πάρεις ρεύμα, αν είναι εφικτό, από διπλανό κτίριο με μπαλαντέζα. Δοκίμασε και με άλλο ρούτερ για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα και μετά....:hammered:

Geodim
22-12-13, 23:30
Θα πρέπει να βρείς UPS για να κάνεις την δοκιμή στον κατανεμητή ή να πάρεις ρεύμα, αν είναι εφικτό, από διπλανό κτίριο με μπαλαντέζα. Δοκίμασε και με άλλο ρούτερ για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα και μετά....:hammered:

δοκιμασα με technicolor 788vn v2 kai v1 tg585 v7 kai tg585 v8 kai technicolor td5130 kai baudec toy ote τι αλλο να δοκιμασω ??οσο για το ρευμα ειναι πολυ δυσκολο για ρευμα απο αλλο διπλανο κτηριο γιατι δεν εχω πολυ κοντα αλλο , η απορια μου ομως ειναι γιατι ετσι ξαφνικα μαμηθηκε ο διας ενω ολα πηγαιναν σουπερ 2 χρονια σταθερο snr 6db??

sweet dreams
22-12-13, 23:43
Βρές ένα δανεικό UPS. Δεν έχεις άλλη επιλογή για να σου φύγει η απορία του ρεύματος.

apto
23-12-13, 12:46
επειδή είδα και κάτι γυμνά καλώδια καλύτερα να απευθυνθείς στο forthnet support εδώ ώστε να λυθεί όσο πιο σύντομα το πρόβλημα και με ασφάλεια

jkoukos
23-12-13, 16:03
@Geodim, για δοκιμή αποσύνδεσε την σύνδεση της γείωσης του μαύρου καλωδίου που έρχεται από τον ΟΤΕ.
Ξεχώρισε το κίτρινο από το πράσινο καλώδιο και άστο στον αέρα.

Geodim
07-07-14, 18:05
@Geodim, για δοκιμή αποσύνδεσε την σύνδεση της γείωσης του μαύρου καλωδίου που έρχεται από τον ΟΤΕ.
Ξεχώρισε το κίτρινο από το πράσινο καλώδιο και άστο στον αέρα.

αν και λιγο αργα 6 μηνες μετα συνεχιζει το προβλημα και σε αλλη εταιρια που ειμαι δλδ στον οτε και ειπα να κανω τα παντα μπας και λυθει το προβλημα για πες μου λοιπον τι ακριβως πρεπει να κανω ???

ubuntubu
07-07-14, 19:17
Η εισαγωγή της οικοδομής δεν έχει γείωση και απορώ πως σε σύνδεσε ο ΟΤΕ.
Ζήτα το απο τον ηλεκτρολόγο και σύνδεσε την στην γείωση του μαύρου καλωδίου.
Δηλαδή το κίτρινο πράσινο καλώδιο .
Ζήτα απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ να ελέγξουν τη συνέχεια της γείωσης του καλωδίου τους :whistle:
Έσχατη λύση αλλαγή της όδευσης των τηλεφωνικών καλωδίων,τόσο του ΟΤΕ όσο και της οικοδομής.
Επίσης να υποθέσω πως δεν έχουν χαλάσει τα ζευγάρια στο UTP και δεν εννοώ προβλήματα μόνωσης.
Ένα απο τα πιο δύσκολα προβλήματα είναι αυτό των παρεμβολών και χρειάζεται επιμονή ,υπομονή,γνώση και τύχη.

Geodim
12-07-14, 16:53
πως μπορω να συνδεσω και που αυτη την καταραμενη γειωση του μαυρου καλωδιου γιατι για να το βλεπεις εσυ και να επιμενεις κατι ξερεις για δωσε οδηγιες

@ ADSLgr.com All rights reserved.