PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλάνε πιο εύκολα τα TFT monitors;



Σελίδες : [1] 2

dhmk
26-07-04, 15:31
Εχω αυτή τη απορία. Από τη στιγμή που τα αγοράζουμε πόσο συχνά και πόσο σύντομα χαλάνε - σε σχέση με τα CRT; Ας καταγράψουμε εδώ τις προσωπικές μας εμπειρίες μήπως και βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Προσωπικά έχω αγοράσει 4 έγχρωμα CRT μόνιτορ από το 1991. Το δεύτερο, ένα NEC 15" χάλασε στα δύο χρόνια. Τα υπόλοιπα ακόμη λειτουργούν μια χαρά με το τελευταίο (ένα HITACHI 19") να το έχω σχεδόν 4 χρόνια.

Αντίθετα το πρώτο μου TFT (TEAC S1902D, αγοράσθηκε πριν 3 μήνες) χάλασε στους δυο (και 1 μήνα τώρα ακόμη δεν έχει επισκευασθεί).

1991 NEC 14" Λειτουργεί
1993 NEC 15" Χάλασε στα δυο χρόνια
1996 EIZO 17" Λειτουργεί
2000 HITACHI 19" Λειτουργεί
2004 TEAC TFT 19" Χάλασε στους δυο μήνες

dantouan
26-07-04, 15:53
Φιλε να σε πληροφορησω οτι γενικα οι TFT οθονες της TEAC ειναι (εκφραζομενος οσο πιο κοσμια μπορω) ΤΑΦΟΙ...... :evil: :evil: :evil:

Ducklord
26-07-04, 16:22
Μετράει και η κατασκευή, μα γενικά για τις TFT δεν έχω ακούσει και "τρελές" αντοχές. Είναι νέες, και ακόμη δεν μπορεί κανείς να τις συγκρίνει με "CRT-σκυλιά". Για παράδειγμα, έχω μια Eizo 17'' που εδώ και 8, πια, χρόνια ντροπιάζει ό,τι βρεθεί δίπλα της ;-)
Ναι, δεν της έχω κάνει κανένα service, και ναι, δούλευε - δουλεύει τουλάχιστον 8 με 14 ώρες τη μέρα!

Το κόστος όμως... ΑΑαααργκ! ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!!!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

AC9800PBA
26-07-04, 16:31
Εγώ έχω μια Sony SDM-X82 18" περίπου 2 χρόνια 24/7 και δεν έχει πάθει τίποτα (τοκ τοκ ξύλο) :D

dantouan
26-07-04, 16:34
Και εγω χρησιμοποιω TFT οθονες εδω και 4 χρονια χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα... 8)

waste
26-07-04, 17:00
θα συμφωνήσω με τον παπιαρχοντα. τουλαχιστον σε στατιστικό επίπεδο οι TFT οθόνες έχουν λιγότερες ώρες MFTB δηλαδή πριν την πρωτη βλαβη, οπότε θεωρητικα παντα χαλανε πιο γρηγορα. τωρα η τεχνολογια TFT εξελισσεται αρκετα γρηγορα και ισως σε 4 χρονια να θες μια καινουργια ετσι κι αλλιως

zouzouni
26-07-04, 17:12
Απορία....το ίδιο ισχύει κι για τις οθόνες των laptops?

Ducklord
26-07-04, 17:26
Zouzouni:
Αν δεν είναι CRT... ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

zouzouni
26-07-04, 17:34
.... :? :roll: ....

runnerma
26-07-04, 19:05
Eizo flexscan (17") από το 96'
Philips Brilliance 109MP (19") από το 98' (Η Κύρια μου οθόνη)
Samsung syncMaster 750 ST (17") από το 99'
Comet Prism V1,00 TFT (15") Από το 2001.

Η Eizo λειτουργεί 4-5 ωρίτσες την ημέρα. Μια φορά είχα πρόβλημα μόνο, που έπεσε ένα ποτήρι νερό μέσα (Ολόκληρο!!!!) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Σε 15 μερούλες ήταν έτοιμη από το service...
Η Philips λειτουργεί 24/7 από το 2002. Μέχρι τότε λειτουργούσε περίπου 12 ωρίτσες/ημέρα.
Samsung και comet λειτουργούν 8-10 ώρες/ημέρα εκτός Κυριακής και Αργίας (έ να μην ξεκουραστούν κι αυτές??)

Τα πιο ωραία χρώματα είναι αυτά της Philips αν και λίγο ψυχρά. H Eizo από την άλλη έχει πιο θερμά χρώματα αλλά είναι και πιο ξεκούραστη. (μπορεί λόγω μεγέθους σε σχέση με την 19αρα Philips).

Γενικά ουδέποτε είχα πρόβλημα με κανένα monitor μου.

Για TFT θα περιμένω ακόμη μέχρι να έχουν τα refresh rates και τα resolutions μιας CRT (αν ποτέ τα φτάσουν) και μέτα θα κτυπήσω μία 22" :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

del_ahmettt
26-07-04, 19:50
dhmk, τί ακριβώς εννοεις με τη λέξη "χαλάνε" :?:
Εννοείς η TFT σου, να εχει "black screen" :mrgreen: ή απλώς να μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια λειτουργική κατασταση, σε σχεση με την μερα που την αγορασαμε!
Φυσικά το πρωτο σενάριο ειναι σχετικα απίθανο, αρκει βεβαια να μην αγοραζουμε "άγνωστες" οθόνες, που συνεχως λανσάρουν (λόγω μεγάλων περιθωρίων κέρδους), εταιρείες - αλυσσίδες του χώρου...
Το δευτερο είναι τόσο πιθανό, που αγγιζει τα όρια του βεβαίου!
Η "αχχίλειος πτέρνα" των οθονών (και των CRT, οχι μόνο των TFT-LCD) είναι τα "καμμένα" pixels! Για αυτό το θέμα παραθετω, ενα απόσπασμα απο post μου σε άλλο forum:


Πολύς κόσμος γνωρίζει μονο τον όρο "καμμενο pixel" ως ελάττωμα μιας οθόνης TFT-LCD.Ο όρος αυτός αναφερεται σε pixels ή subpixels (* )τα οποία βρισκονται μόνιμα στη θέση OFF (ελάττωμα μαυρης κουκίδας).
Ωστόσο υπάρχει και η περίπτωση κάποιο pixel ή subpixel να βρίσκεται μόνιμα στην κατάσταση ΟΝ, οπότε παρατηρείται το ελάττωμα φωτεινής κουκίδας(στην περίπτωση που πχ εχουμε και τα τρια υποπίξελς πάντα ΟΝ,το ελαττωματικό πιξελ εμφανίζεται πάντα ασπρο)

(*)Κάθε pixel αποτελείται απο 3 subixels των χρωμάτων R,G,B

Όποιος ενδιαφερεται να μάθει λεπτομέρειες για τα ειδη των ελαττωμάτων των TFT-LCD oθονών μπορεί να ρίξει μια ματιά σ' αυτό (http://www.consumer.philips.com/global/b2c/ce/catalog/assets/downloads/pixelpolicy_el.pdf)το ενημερωτικό pdf της Philips,όπου ακόμη μπορει να βρει και την πολιτική εγγυήσης της εταιρειας για το θέμα.

Κατα τη γνώμη μου σήμερα ο μόνος λογος για να μην αγοράσει καποιος μια τετοια οθόνη μπορεί να είναι ή να μην εχει τα απαραίτητα χρήματα ή να ασχολειται με εφαρμογές εικόνας (όπου πραγματι οι LCD υστερουν στην πιστότητα των χρωμάτων).
Επισης συμβουλή μου είναι αν κάποιος σκοπευει να αγοράσει μια πολύ φτηνή LCD, καλύτερα να μην το κανει καθόλου, γιατί γρήγορα θα απογοητευτεί....Και βεβαια σχολαστική μελέτη των ορων της εγγυήσης από πριν!

Προσωπικά διαθετω μια Philips 150B2 15'' εδώ και δύομιση χρόνια (ίσως η κορυφαία στην αγορα εκεινη την εποχη), από την οποια εχω μείνει φοβερα ικανοπoιημένος από την ευκρινεια και την χρωματική της απόδοση, ωστόσο μου έχει "βγαλει" και αυτή 2 φωτεινά subpixels. :( (Βέβαια με 15ωρη καθημερινή λειτουργία) Εχει 3 χρόνια εγγυηση με αντικατασταση,ομως βαριέμαι τη διαδικασία και δεν εχω και ρεζέρβα για να βολευτώ!
:arrow: Εχω ένα απλό προγραμματακι που βοηθαει (με τη συνδρομή ενός μεγενθυντικου φακου καλυτερα) στη διάγνωση των ελαττωμάτων των LCD οθονών.Αν κάποιος θέλει να κανει ένα check up στην οθόνη του, μη διστάσει να μου το ζητήσει με e-mail, να του το στείλω. Αρκεί να βρω βεβαια σε πιο μπαούλο το έχω φυλάξει! :mrgreen:

Σημείωση προς mods:
Το προγραμματάκι το οποίο αναφέρεται στην παράθεση είναι ελέυθερο κάθε διανομής!

dhmk
27-07-04, 06:58
dhmk, τί ακριβώς εννοεις με τη λέξη "χαλάνε" :?:
Εννοείς η TFT σου, να εχει "black screen" :mrgreen: ή απλώς να μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια λειτουργική κατασταση, σε σχεση με την μερα που την αγορασαμε!
Φυσικά το πρωτο σενάριο ειναι σχετικα απίθανο, αρκει βεβαια να μην αγοραζουμε "άγνωστες" οθόνες, που συνεχως λανσάρουν (λόγω μεγάλων περιθωρίων κέρδους), εταιρείες - αλυσσίδες του χώρου...
Το δευτερο είναι τόσο πιθανό, που αγγιζει τα όρια του βεβαίου!
Η "αχχίλειος πτέρνα" των οθονών (και των CRT, οχι μόνο των TFT-LCD) είναι τα "καμμένα" pixels! Για αυτό το θέμα παραθετω, ενα απόσπασμα απο post μου σε άλλο forum:


Πολύς κόσμος γνωρίζει μονο τον όρο "καμμενο pixel" ως ελάττωμα μιας οθόνης TFT-LCD.Ο όρος αυτός αναφερεται σε pixels ή subpixels (* )τα οποία βρισκονται μόνιμα στη θέση OFF (ελάττωμα μαυρης κουκίδας).
Ωστόσο υπάρχει και η περίπτωση κάποιο pixel ή subpixel να βρίσκεται μόνιμα στην κατάσταση ΟΝ, οπότε παρατηρείται το ελάττωμα φωτεινής κουκίδας(στην περίπτωση που πχ εχουμε και τα τρια υποπίξελς πάντα ΟΝ,το ελαττωματικό πιξελ εμφανίζεται πάντα ασπρο)

(*)Κάθε pixel αποτελείται απο 3 subixels των χρωμάτων R,G,B

Όποιος ενδιαφερεται να μάθει λεπτομέρειες για τα ειδη των ελαττωμάτων των TFT-LCD oθονών μπορεί να ρίξει μια ματιά σ' αυτό (http://www.consumer.philips.com/global/b2c/ce/catalog/assets/downloads/pixelpolicy_el.pdf)το ενημερωτικό pdf της Philips,όπου ακόμη μπορει να βρει και την πολιτική εγγυήσης της εταιρειας για το θέμα.

Κατα τη γνώμη μου σήμερα ο μόνος λογος για να μην αγοράσει καποιος μια τετοια οθόνη μπορεί να είναι ή να μην εχει τα απαραίτητα χρήματα ή να ασχολειται με εφαρμογές εικόνας (όπου πραγματι οι LCD υστερουν στην πιστότητα των χρωμάτων).
Επισης συμβουλή μου είναι αν κάποιος σκοπευει να αγοράσει μια πολύ φτηνή LCD, καλύτερα να μην το κανει καθόλου, γιατί γρήγορα θα απογοητευτεί....Και βεβαια σχολαστική μελέτη των ορων της εγγυήσης από πριν!

Προσωπικά διαθετω μια Philips 150B2 15'' εδώ και δύομιση χρόνια (ίσως η κορυφαία στην αγορα εκεινη την εποχη), από την οποια εχω μείνει φοβερα ικανοπoιημένος από την ευκρινεια και την χρωματική της απόδοση, ωστόσο μου έχει "βγαλει" και αυτή 2 φωτεινά subpixels. :( (Βέβαια με 15ωρη καθημερινή λειτουργία) Εχει 3 χρόνια εγγυηση με αντικατασταση,ομως βαριέμαι τη διαδικασία και δεν εχω και ρεζέρβα για να βολευτώ!
:arrow: Εχω ένα απλό προγραμματακι που βοηθαει (με τη συνδρομή ενός μεγενθυντικου φακου καλυτερα) στη διάγνωση των ελαττωμάτων των LCD οθονών.Αν κάποιος θέλει να κανει ένα check up στην οθόνη του, μη διστάσει να μου το ζητήσει με e-mail, να του το στείλω. Αρκεί να βρω βεβαια σε πιο μπαούλο το έχω φυλάξει! :mrgreen:

Σημείωση προς mods:
Το προγραμματάκι το οποίο αναφέρεται στην παράθεση είναι ελέυθερο κάθε διανομής!

Εννοώ πραγματική βλάβη. Φυσικά αν αρχίσουν να εμφανίζονται καμμένα pixel μετά την αγορά κατά την λειτουργία της φυσικά και το θεωρώ βλάβη. Η δική μου TFT δεν είχε κανένα καμμένο pixel (και ακόμη δεν έχει - τουλάχιστον δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάποιο). Αυτό που παρουσίασε, μόλις άρχισαν να πιάνουν οι ξέστες, είναι θολή εικόνα, μπλέξιμο των χρωμάτων, το μαύρο είναι γκρίζο, κάπως σαν να έχει κάθετες γραμμές. Υποθέτω ότι κάποιο controler τσιπάκι ζεσταίνεται. Στην αρχή πότε έφιαχνε και πότε χάλαγε αν και τώρα είναι μόνιμα σε πρόβλημα.

dhmk
27-07-04, 07:07
Φιλε να σε πληροφορησω οτι γενικα οι TFT οθονες της TEAC ειναι (εκφραζομενος οσο πιο κοσμια μπορω) ΤΑΦΟΙ...... :evil: :evil: :evil:

Εχεις προσωπική εμπειρία, γνωρίζεις κάτι; Ας μας το πεις. Προσπαθώ να καταλάβω την περίεργη κατάσταση που έχω αντιμετωπίσει με την TEAC και την απαράδεκτη καθυστέρηση επισκευής παρόλο που φαίνεται ότι τουλάχιστον στη Γερμανία εξακολουθούν να πουλιούνται κανονικά και με καλές reviews. Εψαξα στο google για να βρω αναφορές με παράπονα και οτιδήποτε είδους προβλήματα σχετικά με TEAC TFT μόνιτορ αλλά δεν βρήκα τίποτα.

del_ahmettt
27-07-04, 11:38
Αυτό που παρουσίασε, μόλις άρχισαν να πιάνουν οι ξέστες, είναι θολή εικόνα, μπλέξιμο των χρωμάτων, το μαύρο είναι γκρίζο, κάπως σαν να έχει κάθετες γραμμές. Υποθέτω ότι κάποιο controler τσιπάκι ζεσταίνεται. Στην αρχή πότε έφιαχνε και πότε χάλαγε αν και τώρα είναι μόνιμα σε πρόβλημα.

Όντως αυτό είναι σοβαρή βλάβη! :cry:
Υποθέτω ομως οτι θα σε καλύπτει η εγγύηση και θα στην αλλάξουν!

Ducklord
27-07-04, 12:29
Del Ahmettt, οι CRT έχουν... "καμμένα pixels";;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Διότι, είπες πως "είναι πρόβλημα ΚΑΙ των CRT"!!!

Μα, οι CRT -ΔΕΝ- έχουν "δεδομένα" pixels, "δεδομένη" ανάλυση, "δεδομένη" επιφάνεια οθόνης! Αλλάζει ανάλογα με το ρυθμό σάρωσης, απο όσο γνωρίζω! Το κοντινότερο σε "καμμένο πίξελ" σε μια CRT είναι να... έχει μπει σκουπιδάκι εσωτερικά στην οθόνη σου και να μην καθαρίζει!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
27-07-04, 14:40
Καλά τα λέει ο Πάπιας για τις CRT.

kinq1
27-07-04, 15:00
Τα καμμένα pixels των οθονών TFT μπορεί να δημιουργηθούν εκ των υστέρων ή είναι κατασκευαστικό ελάττωμα και υπάρχουν από την αρχή? Δηλαδή μπορεί να αγοράσει κάποιος οθόνη χωρίς καμμένο pixel και μετά από κανα χρόνο πχ να εμφανιστούν? Και πόσο συχνό είναι να έχει μια οθόνη καμμένα pixels? Μια στις εκατό πχ?

dantouan
27-07-04, 16:41
Και μαλιστα ολες σχεδον οι TFT οθονες, καλυπτονται πλεον απο 3ετη εγγυηση, πολλες φορες μαλιστα και 0n-site... :wink:

del_ahmettt
27-07-04, 17:17
Del Ahmettt, οι CRT έχουν... "καμμένα pixels";;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Διότι, είπες πως "είναι πρόβλημα ΚΑΙ των CRT"!!!


Οοοπς! Ducklord, έχεις ολίγον δίκαιο, καθότι στις CRT δεν υπάρχει η εννοια pixel - εικονοστοιχείο, αλλά phosphor dot! Δεν μιλαμε δηλαδή για "dead (sub)pixel", αλλά για "dead phosphor dot"!
Aν και η πιθανότητα να εχουμε μια κουκίδα φωσφώρου που δεν "ενεργοποιείται" είναι πολύ πολύ μικρότερη σε μια CRT, σε σχεση με το να εχουμε "προβληματικα" (sub)pixels σε μια ΤFT-LCD, εντούτοις δεν μπορει να αποκλειστει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.


Τα καμμένα pixels των οθονών TFT μπορεί να δημιουργηθούν εκ των υστέρων ή είναι κατασκευαστικό ελάττωμα και υπάρχουν από την αρχή?
Kαι τα δυο σεναρια είναι πιθανα, φυσικα το πρωτο εχει πολυ περισσότερες πιθανότητες!*


Δηλαδή μπορεί να αγοράσει κάποιος οθόνη χωρίς καμμένο pixel και μετά από κανα χρόνο πχ να εμφανιστούν?
Αρκετα εως πολύ πιθανό! Αν όχι ολοκληρο το pixel, αλλα τουλάχιστον το ενα subpixel


Και πόσο συχνό είναι να έχει μια οθόνη καμμένα pixels? Μια στις εκατό πχ?
Για "ελαττωματικα"** subpixels πολύ συχνό. Πες 2/3 οθόνες μετα απο μια διετία το παθαινουν!Τωρα για ολο το pixel πιο σπάνιο.


*
To παν είναι η πολιτική του κάθε κατασκευαστη στο θεμα (pixel policy).Πρεπει η βλαβη να είναι μεγαλύτερη απο καποιες ανοχες που εχει δωσει ο κατασκευαστης (στην εγγυηση)(πχ 4 ελαττωματα σε αποσταση μικρότερη των 5cm), ωστε να αποδεχεται το monitor ως "ελαττωματικο"!:x

**
Ο ορος "καμμένο" δεν είναι ο πλέον καταλληλος καθώς περιγραφει μονο το ενα ειδος προβλήματος ( (sub)pixel παντα off).Πιο σωστα να λεμα "ελαττωματικο" καθως υπαρχει και η περιπτωση (πιο σπάνια), το (sub)pixel να εχει "κολλήσει" στη θέση on (bright pixel)
(Δειτε προηγ. post μου για περιγραφή)

kinq1
27-07-04, 18:52
Για μένα πάντως είτε μιλάμε για pixel είτε για subpixel το ίδιο πράγμα είναι. Για να μη πω ότι καλύτερα να βλέπω μια κουκίδα μόνιμα μαύρη παρά κόκκινη. Και θεωρώ απαράδεκτες τις εταιρίες που δεν αλλάζουν την οθόνη ακόμα και για ένα ελαττωματικό subpixel.

Ducklord
27-07-04, 19:04
Del Ahmettt, όχι, έχεις δίκιο, δεν μπορεί να αποκλειστεί ως φαινόμενο, μα έτσι όπως το έγραψες φαίνεται σαν, τουλάχιστον, να έχει μια άλφα συχνότητα κοντινή σε αυτή των TFT. Όταν, όμως, 1 στις 500 CRT μπορεί (πρόσεξε: μπορεί) να σου εμφανίσει αυτό το πρόβλημα, ενώ στις TFT είναι δεδομένο πως τουλάχιστον 1 στις 3 θα το έχει εξαρχής και 2 στις 3 θα το εμφανίσουν στα πρώτα δύο χρόνια (και, απο εκεί και πέρα, όλες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) μιλάμε για ΤΕΡΑΑΑΑααΑΑαααΑαΑαΑαααστια διαφορά!!! :D

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζζζζζζ....χρρρρρ....ζζζζζζζ..παιρνωπλεηστεησον2μάν ζζζζζ....χρρρ...

del_ahmettt
27-07-04, 19:39
Ducklord, ναι οντως εχεις δίκιο, φάνηκε σαν να έβαλα στην ιδια ζυγαριά τα δυο σενάρια που δεν εχουν την ίδια πιθανότητα εμφάνισης! :oops:
Kαλά 1/500 μπορει να μην είναι η πιθανότητα να την "πάθει" μια CRT, απλώς είναι πολύ δυσκολο-κουραστικο για το μάτι να διαγνωσει με βεβαιότητα μια ελαττωματική κουκίδα φωσφόρου.
Aντιθετα σε μια ΤFT-LCD με τη βοήθεια ενος μεγενθυντικού φακού και κατάλληλα επιλεγμένων μονοχρωματικών wallpapers (πχ για bright pixels, βαζουμε μαύρο wallpaper κοκ) είναι πιο εύκολο. :)

teacake
27-07-04, 20:58
Παιδιά, νομίζω ότι πέρασαν οι εποχές που έπαιρνες κάτι και κρατούσε για χρόνια. Οι εταιρείες ΕΠΙΤΗΔΕΣ και κυρίως στη χαμηλή/μέση κατηγορία τιμής βγάζουν πλέον προϊόντα (οθόνες, επεξεργαστές, κινητά κλπ) που τα κακαρώνουν μετά το πέρας της εγγύησης. Έτσι αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε συνέχεια καινούργια προϊόντα, αφού πλέον η επισκευή στα περισσότερα είδη δε συμφέρει. Έτσι γυρνάνε τα γρανάζια της οικονομίας.

Nuperibo
27-07-04, 22:58
Ducklord, ναι οντως εχεις δίκιο, φάνηκε σαν να έβαλα στην ιδια ζυγαριά τα δυο σενάρια που δεν εχουν την ίδια πιθανότητα εμφάνισης! :oops:
Kαλά 1/500 μπορει να μην είναι η πιθανότητα να την "πάθει" μια CRT, απλώς είναι πολύ δυσκολο-κουραστικο για το μάτι να διαγνωσει με βεβαιότητα μια ελαττωματική κουκίδα φωσφόρου.
Aντιθετα σε μια ΤFT-LCD με τη βοήθεια ενος μεγενθυντικού φακού και κατάλληλα επιλεγμένων μονοχρωματικών wallpapers (πχ για bright pixels, βαζουμε μαύρο wallpaper κοκ) είναι πιο εύκολο. :)

Ελαττωματική «κουκίδα» φωσφόρου!!;;;;!! :shock: :shock: :shock:

Δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο στις CRT εξ ορισμού!!

Στη χειρότερη (που τείνει στο φανταστική) περίπτωση να μην υπάρχει καθόλου φώσφορος σε ένα σημείο. Η κατανομή της ποσότητας της επίστρωσης του φωσφόρου σε ένα συγκεκριμένη σημείο παίρνει «συνεχείς» τιμές και η τιμή αυτή σε κάθε περιοχή (δεν ορίζεται καν σημείο, pixel, whatever) είναι εκ κατασκευής. Δεν αλλάζει με το χρόνο. Οθόνες με ανομοιόμορφη κατανομή φωσφόρου δεν μπαίνουν καν στην αγορά! Η πιθανότητα να αλλάξει η κατανομή στο φώσφορο με την πάροδο του χρόνου είναι μηδέν (είναι αδύνατο να την «πάθει η CRT») οπότε αν πρέπει να σε ανησυχεί κάτι μάλλον είναι το ότι μπορεί να μειωθεί το δυναμικό επιτάχυνσης και να έχεις αλλοίωση της συνολικής εικόνας (κάπου μακρυά στο μέλλον) πάρα δημιουργηθεί το παραμικρό κενό στην επίστρωση του φωσφόρου!

apos74
27-07-04, 23:28
Εγω παιδια χρησιμοποιω μια 17" AOC CRT εδω και 5 χρονια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Τα χρωματα εξακολουθουν να ειναι ζωντανα και γενικως δεν εχω παρατηρησει καποια "κουτσουκελα".

Και η πλακα ειναι οτι την αγορασα με προοπτικη τριετιας (οσο και η εγγυηση της δηλαδη) και μετα θα την αλλαζα (αφου το ειχα σχεδον δεδομενο οτι θα βγει OFF!!!).

Καμια φορα και οι φτηνες (σε τιμη) οθονες, βγαινουν σκυλια :mrgreen: :mrgreen:

Ειχα σκοπο να αγορασω μια TFT 17" αλλα με αυτα που ακουσα σημερα, καλυτερα να παραμεινω προσωρινως στην AOC μου και αργοτερα βλεπουμε για μια καλη EIZO (CRT παντα :mrgreen: :mrgreen: )

Ducklord
28-07-04, 00:40
Apos74, κοίτα, και εγώ λέω πως "η παλιά μου ΕΙΖΟ 17'' είναι `σκυλί`", μα όταν πήρα την 21'' και την έβαλα δίπλα κατάλαβα πως ε, "κάπως είχε θολώσει", πως "κατιτίς είχαν μειωθεί τα χρώματα", πως "λιγάκι είχε χαμηλώσει η αντίθεση" κ.λπ. Μπορεί να σου φαίνεται - και να είναι - καλή, μα δίπλα σε μια καινούργια, ακόμη και ολόϊδια, θα ψιλοφαίνεται "κουρασμένη".

Αυτό μεταφράζεται σαν "ετοιμάσου για πλάσμα 70 ιντσών μέσα στο επόμενο εξάμηνο" ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: πλάκα έκανα βρε! Μη βαρούτε!

del_ahmettt
28-07-04, 00:41
apos74, επειδή κουβεντιάζουμε τόση ωρα για την "αχχίλειο πτέρνα" των TFT-LCD, δε σημαίνει και ότι δεν υπερτερούν εναντι των CRT. Aν διαθετεις ενα σεβαστό ποσό, να παρεις ουτε συζήτηση! Αλλωστε αυτα για τα οποία μιλάμε ειναι τοσο ασήμαντα, που ποτέ δε θα τα έβλεπες, χωρίς να "ψυρίσεις" την οθόνη σου!
Εκτος αν ασχολησει με τίποτα σχεδιαστικα προγράμματα...
Γενικα εγώ προτεινω να μην αγοραζετε φτηνές ΤFT, γιατί υστερουν σημαντικά στο χρόνο απόκρισης (για gamers :wink:) και κατά κανόνα δεν εχουν ικανοποιητικη εγγυηση για τα pixels!

Βρε Nuperibo, γιατί με "ταλαιπωρεις"???
Μάλλον δεν με εχεις καταλάβει: Με τον ορο ελαττωματική «κουκίδα» φωσφόρου, δεν εννοω οτι εχει χαλάσει η επίστρωση σε ενα σημειο τοπικα, αλλα οτι ο φωσφορος σ' αυτό το σημείο για τον α' ή β' λόγο δεν ακτινοβολεί!

Επίσης λές "Η κατανομή της ποσότητας της επίστρωσης του φωσφόρου σε ένα συγκεκριμένη σημείο παίρνει «συνεχείς» τιμές ..."
Για σκέψου το λίγο! Μπορεί να υπάρξει κατανομή σε σημείο? Μήπως θες να πεις επιφάνεια?

Ουτως ή αλλως όμως στην φωσφορική επιστρωση υπάρχει ασυνέχεια! Τόσο ποιοτική οσο και ποσοτική!
Ποιοτική γιατι πολύ απλά τα σωματιδια του φωσφόρου διαφοροποιουται χρωματικά (R, G, B φώσφορος), δεν ειναι όλα ίδια (στις εγχρωμες τουλαχιστον).
Ποσοτική διοτι είναι αδύνατο να διαταχθουν ολα τα φωσφορικα σωματιδια (R, G, B), κατα τετοιο τροπο, ωστε να μην δημιουργηθουν κενά μεταξύ τους.
Αλλωστε αν δεν υπήρχαν κενά, δε θα υπήρχε και η εννοια "κόκκος" (η μάλλον θα ειχαμε κόκκος--> 0) που χαρακτηρίζει ακριβώς το πόσο απέχουν μεταξύ τους δυο πανομοιότυπα σωματίδια φωσφόρου (πχ R με R)

Αnyway, επειδή βαριέμαι να κατεβάζω βιβλία και να αραδιάζω "κατεβατα" σχετικά με την αρχή λειτουργίας των CRT, παραθέτω ενα καλο site που περιγράφει με σχετικά κατανοητό τρόπο ,ολα τα θεματα που έθιξα και πολύ περισσότερα...
http://www.pctechguide.com/06crtmon.htm

Yποσημείωση:
Παντα προσπαθώ να γραφω πράγματα στο forum, για τα οποια ειμαι πολύ βέβαιος για την ορθότητά τους. Αν κατι δεν το γνωριζω επακριβως απλώς, δεν το γραφω καθολου.
Απο κει και περα καποια ασαφεια ή καποια διχογνωμία ειναι παντα μεσα στο πρόγραμμα, ωστόσο σκεφτείτε οτι είναι αρκετα κουραστικό για καποιον να βρισκεται μονιμως σε "επεξηγηματική" θέση!

Φιλικά (οπως πάντα),
Σπύρος

apos74
28-07-04, 02:35
Apos74, κοίτα, και εγώ λέω πως "η παλιά μου ΕΙΖΟ 17'' είναι `σκυλί`", μα όταν πήρα την 21'' και την έβαλα δίπλα κατάλαβα πως ε, "κάπως είχε θολώσει", πως "κατιτίς είχαν μειωθεί τα χρώματα", πως "λιγάκι είχε χαμηλώσει η αντίθεση" κ.λπ. Μπορεί να σου φαίνεται - και να είναι - καλή, μα δίπλα σε μια καινούργια, ακόμη και ολόϊδια, θα ψιλοφαίνεται "κουρασμένη".

Αυτό μεταφράζεται σαν "ετοιμάσου για πλάσμα 70 ιντσών μέσα στο επόμενο εξάμηνο" ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: πλάκα έκανα βρε! Μη βαρούτε!

Ειμαι σιγουρος οτι αν τη βαλω διπλα διπλα με μια καινουρια (EIZO for example!!!) , το αμεσως επομενο λεπτο κατι θα πεταχτει απο το μπαλκονι μου και θα σκασει σαν καρπουζακι!!! Και αυτο το κατι σιγουρα ΔΕΝ θα ειναι η EIZO... :mrgreen: :mrgreen:

Απλα, αφου δεν ασχολουμαι με σχεδια και προγραμματα που να χρειαζονται τοσο υψηλης ευκρινειας εικονα, κανω (προς το παρων) την Παπια!!!

:) :) :) Φιλικα...

Ducklord
28-07-04, 02:54
Del_Ahmettt, όχι, δεν υπερτερούν! Όχι "γενικώς" τουλάχιστον!
Απο ποιά άποψη είναι καλύτερες; Ευελιξία; Σίγουρα όχι: κολλημένες σε μια ανάλυση. Ποιότητα απεικόνισης; Επίσης μάλλον όχι, έχουν τρομερές απώλειες χρωμάτων, "έντασης" και "θερμοκρασίας" χρώματος. Ρυθμού ανανέωσης; Μόλις πρόσφατα έφτασαν σε σημείο να είναι ανεκτές για να δεις ταινία / παίξεις παιχνίδι, μα και πάλι σίγουρα δεν "υπερτερούν".

Και αυτά, όσα λεφτά και αν σκάσεις. Θα το ξαναπώ: κάντε μια γύρα απο το site tης EIZO και διαβάστε τα τεχνολογικά της επιτεύγματα. "Έχουμε την τάδε πατέντα για να έχουμε χρώματα ΣΑΝ των CRT", "αντίθεση ΣΑΝ των CRT" κ.λπ... Όχι "ίδια με CRT". Ακόμη... έχουν δρόμο!

Για δουλειά γραφείου όμως; Ναι, φυσικά! Κορυφές!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
28-07-04, 03:12
Δηλαδή Πάπια λες να μην αλλάξω την Iiyama A901HT Vision Master Pro μου 19'CRT (Diamondtron καθοδικός) που πιάνει τα παρακάτω, με ΤιΦτί:

- 640x480 -> 160 Hz
- 800x600 -> 160 Hz
- 1024x768 -> 120 Hz
- 1152x864 -> 100 Hz
- 1280x960 -> 100 Hz
- 1600x1200 -> 85 Hz

PReD
28-07-04, 04:07
Άσχετό αλλα εγώ τι παθαίνω ρε παιδιά...

Αγόρασα πριν 2-3 χρόνια (δεν θυμάμαι τέτοια ώρα που είναι) μια Eizo (17' CRT) Flexscan T565. Και σε 3 μήνες χάλασε! χωρίς να την κάνω τίποτα... τρεμόπαιζε συνεχώς η εικόνα και έπρεπε να την χτυπήσεις για να συνέλθει ( :!: :!: )

Την έστειλα και μετά απο 2 μήνες ήρθε πίσω ok...

Αλλα στο παραμικρό (εντάξει όχι και τόσο μικρό) χτύπημα τρεμοπαίζει η εικόνα...

Άσε που ακούγεται απο μέσα σαν να έχει ξελασκάρει τίποτα...

Μέχρι που φτάνω σε σημείο να χάνω πάσα ιδέα για την Eizo...

ros
28-07-04, 04:40
εχω αγορασει δεκαδες οθονες ηλεκτρονικου υπολογιστη και μονο μια παλια ειχε χαλασει. η οθονη υγρων κρυσταλλων 19 ινστων που διαθετω την αλλαξα μεσα στη βδομαδα που την αγορασα (777ευρω) λογω 2 καμμενων εικονοστοιχειων (το ενα το ειχε απ την αρχη και το αλλο το απεκτησε μετα απο 2-3 μερες).

dhmk
28-07-04, 08:06
εχω αγορασει δεκαδες οθονες ηλεκτρονικου υπολογιστη και μονο μια παλια ειχε χαλασει. η οθονη υγρων κρυσταλλων 19 ινστων που διαθετω την αλλαξα μεσα στη βδομαδα που την αγορασα (777ευρω) λογω 2 καμμενων εικονοστοιχειων (το ενα το ειχε απ την αρχη και το αλλο το απεκτησε μετα απο 2-3 μερες).

Και να λες και ευχαριστώ που σου την άλλαξαν σε μια βδομάδα. Εγώ που περιμένω έδώ και 1 μήνα και μια βδομάδα τώρα τι να πω; Τέλος πάντων.

Σχετικά με τις EIZO. Είχα αγοράσει μια το 1996, 380.000 (και φυσικά ακόμη την έχω για το LINUX μηχανάκι μου). Δεν τόλμησα, παρά την τρέλλα μου να αγοράσω την trinitron έκδοση που είχε άλλες 100.000 παραπάνω. Για τα λεφτά που έδωσα την θεωρούσα μια "καλή" οθόνη (στο value for money). Την έκρινα φοβερά αυστηρά και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε γιαυτό που περίμενα. Στο πάνω αριστερό της σημείο είχε μια εμφανή θολούρα ειδικά σε άσπρο φόντο. Επαιξα με κάτι περίεργα undocumented ρυθμιστικά και κάπως βελτίωσα τα πράγματα. Τη θεωρούσα μια "καλή" οθόνη και σαφώς περιλάμβανε έξυπνα ηλεκτρονικά και φυσικά ήμουν... περίφανος γιαυτήν (π.χ. σαν να είχα ένα ακριβό αυτόκίνητο, ένα grand cheroky να πούμε). Αντίθετα την τελευταία μου CRT (HITACHI 19") που αγόρασα το 2000 για 230.000 την θεωρούσα και την θεωρώ εξαιρετική για τα λεφτά της. Μου λείψαν κάποια ρυθμιστικά της EIZO αλλά αυτά μόνο για μια φορά ήταν χρήσιμα. Υπόψη ότι η EIZO είχε λάμπα της HITACHI. H EIZO δεν κατασκευάζει λάμπες (TUBES).

Πάντως αν είχα δόσει άλλες 100.000 και είχα αγοράσει μια SONY TFT (αντί αυτή της TEAC) ίσως να μην είχα τα απαράδεκτα προβλήματα που έχω σήμερα.

Ducklord
28-07-04, 12:36
Wantilles, εξαρτάται απο το "τι βλέπεις" και το "τι θέλεις να βλέπεις". Αν αυτό που βλέπεις σε καλύπτει πλήρως, ποιός ο λόγος να πάρεις TFT πλήν του κέρδους σε όγκο; Αν, απο την άλλη, αυτό που βλέπεις στις TFT σε καλύπτει, ποιός είπε να μην πάρεις μια απο αυτές;

Απλά, -ΕΜΕΝΑ- και άτομα που είναι "μυγιάγγιχτα" όσον αφορά την χρωματική απεικόνιση τους ψιλοενοχλούν οι TFT γενικώς. Ακόμη δεν χρησιμοποιούνται εκτενώς για απαιτητικές εργασίες (π.χ. DTP, όπου θες πιστή απόδωση όλων των χρωμάτων για να ξέρεις τι θα τυπωθεί, ή ιατρική απεικόνιση που θες λεπτομέρεια για να εντοπίζεις προβλήματα) μα και αυτά, "με πατέντες" αλλάζουν. Απλώς, αυτές οι "πατέντες" κοστίζουν. Μιλάω για λογισμικό που βρίσκεται στο firmware των οθονών και διορθώνει τα προβλήματα της τεχνολογίας - π.χ. "απλώνει" τα χρώματα που "κόβωνται" κατά την εισαγωγή και επεξεργασία του σήματος απο την οθόνη. Κάτι σαν τα αναλογικά φίλτρα για CD Players. Αν και ΔΕΝ φτάνουν στο 100% της απεικόνισης των CRT, έχουν ήδη αγγίξει το 90% και συνεχώς βελτιώνονται (για αυτό και βλέπεις τις CRT να εξαφανίζονται).

Μιλάμε, όμως, για ΜΟΝΤΕΛΑ, έτσι; Όχι "απλές" οθόνες. Όποιος θέλει τέτοια TFT θα πρέπει να ετοιμαστεί για παραγγελιά (και όχι "βόλτα σε καταστήματα") με ελάχιστο τα €1500 - €2000 για ένα μοντέλο 17''.

Παπιάρχοντας

del_ahmettt
28-07-04, 14:02
εξαρτάται απο το "τι βλέπεις" και το "τι θέλεις να βλέπεις". Αν αυτό που βλέπεις σε καλύπτει πλήρως, ποιός ο λόγος να πάρεις TFT πλήν του κέρδους σε όγκο; Αν, απο την άλλη, αυτό που βλέπεις στις TFT σε καλύπτει, ποιός είπε να μην πάρεις μια απο αυτές;


Ducklord, αυτό που λες ειναι το Α και το Ω. Εξαρταται για τί δουλεια που τη θες μια οθόνη. Άποψη μου είναι οτι για το μέσο χρήστη (και οχι για τον απαιτητικό σχεδιαστή, τον επαγγελματία φωτογράφο ή ακόμα τον χειριστή ενος ιατρικού μηχανήματος, οπως λες) μια καλή σχετικα ΤFT, είναι άριστη επιλογή! :P
Oι παραπάνω "ειδικών απαιτήσεων" χρήστες, θα επιλέξουν και "ειδικών προδιαγραφών" οθόνες, τις οποιες γνωρίζουν πολύ καλύτερα από μας.

Πάντως ενδεχομένως να έχω μιαν πιο θετική εικόνα για τις ΤFT σε σχεση με το Μ.Ο. αυτών, ενδεχομένως επειδή προ διετίας τα ειχα "σκάσει χοντρά" (800€!) :x , για να κανω δικο μου ό,τι καλύτερο κυκλοφορούσε στην αγορά στις 15.1"! :)
Αμα δεν εχεις δει τα χειρότερα ...

Nuperibo
28-07-04, 18:18
del_ahmettt,

«συγκεκριμένη σημείο» :o

Ναι, εννοούσα «περιοχή» :wink:

Απλά η κύρια διαφωνία μου ήταν στο ότι η κατανομή του φωσφόρου δεν αλλάζει με το χρόνο - άρα δεν είναι ισοδύναμο με το πρόβλημα των TFT. Στις TFT τα τρανζίστορ φθείρονται με το χρόνο και μία αυξομείωση τάσης μπορεί να καταστρέψει ένα τρανζίστορ. Στις CRT ο σωλήνας υφίσταται τη φθορά με το χρόνο, όχι ο φώσφορος, έτσι δεν είναι; Ο φώσφορος δεν αλλοιώνεται ούτε μπορεί να σταματήσει να ακτινοβολεί. Άρα αν έχει αρχικά καλή κατανομή στην αρχή η CRT, τότε θα συνεχίσει να έχει καλή κατανομή για πάντα. Άλλη αντίθεση είναι ότι οθόνες με προβληματική κατανομή στο φώσφορο δεν μπαίνουν καθόλου στην αγορά, ενώ οθόνες με ελαττωματικά τρανζίστορ πολλές φορές δεν αναγνωρίζονται καν σαν ελαττωματικές και δεν μπορείς να τις αλλάξεις!

Τέσπα, τελικά που διαφωνούμε.. Στο ποσοστό.. Το 1:500 μου φάνηκε πολύ μεγάλο. Θα έλεγα 1:5000 και ακόμα μικρότερο, για αυτό και κάθε σύγκριση των δύο προβλημάτων μου φαίνεται υπερβολική :o

del_ahmettt
28-07-04, 19:23
Nuperibo, νομίζω οτι αρχικά η διαφωνία μας ήταν στο ότι είπες ότι στις CRT η κατανομή των σωματιδίων φωσφόρου είναι συνεχής και σου εξήγησα οτι κατι τετοιο δεν ισχυεί, αφού δεν χρησιμοποιείται μόνο ενός τυπου φωσφορος, αλλα τριών και επομένως θα υπάρχουν αναποφευκτα ασυνέχειες στη διάταξή τους.
Αυτο που μαλλον ηθελες να πεις και φυσικά είναι σωστότατο, ειναι οτι η κατανομη των (τριων χρωματων) σωματιδίου φωσφόρου, είναι σταθερή και ανεπηρέστη από το χρόνο.
Δηλαδή αν αν ένα στοιχειώδες τμήμα της οθόνης (πειτε το εικονοκύτταρο, pixel κτλ)* δεν "διεγείρεται", σίγουρα δεν θα φταιει ο φώσφορος!

Τελικά ετσι όπως "τραβήξαμε" το thread (ίσως "φταιω" αρκετά και εγώ, γι' αυτό :roll:), όντως φάνηκε σαν να μιλαμε για το Νο1 πρόβλημα των CRT, ενώ παραμερίσαμε άλλα πολύ σημαντικά όπως η/μ ακτινοβολία και αλληλεπίδραση των CRT.

*Τελικά, απ' οτι κοίταξα στη βιβλιογραφία ο όρος "pixel" (εικονοστοιχείο ή εικονοκύτταρο) χρησιμοποιείται καθολικά σε όλες τις οθόνες:
Στις μεν LCD-TFT, συντίθεται απο τα τρία subpixels R, G, B, στις δε CRT από τις τρεις φωσφωρικές "κουκίδες" R, G, B πάλι.

Nuperibo
28-07-04, 20:48
Να σου πω την αλήθεια τώρα κατάλαβα τι εννοείς ;-) Γραπτός λόγος :o

Πώς λέμε η μπύρα φταίει.. Εε εδώ λέμε, το multitasking φταίει... Με έχει κακομάθει η dsl.. alt tab alt tab alt tab read,post,read, post :P

Λοιπόν, βασικά εννοούσα και τα δύο. Νόμιζα ότι ο φώσφορος είναι συνεχής αφού τον φανταζόμουνα σαν «συνεχή επίστρωση». Όμως έχεις απόλυτο δίκιο, είναι διακριτός σε διαφορετικά RGB pixels πολύ κοντά μεταξύ τους, οπότε υπάρχει αντιστοιχία. Ζούμε για να μαθαίνουμε :wink: :wink: :wink:

Σχετικά με την σταθερότητα με το χρόνο δεν υπάρχει διαφωνία :D

del_ahmettt
28-07-04, 21:30
Ok Nuperibo, χαίρομαι που κατάλαβες τι ήθελα να πω! Kαι εγώ στο μέλλον θα προσπαθήσω να είμαι πιο σαφής στα posts μου! :D

ros
28-07-04, 21:45
Το χειροτερο με τις οθονες υγρων κρυσταλλων ειναι κατα την γνωμη μου η αδυναμια τους να αλλαζουν αναλυση χωρις πτωση στην ποιοτητα απεικονησης. Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα (αν μιλαμε για ακριβα μοντελα και δεν εχουμε ειδικες απαιτησεις).

Εγω την οθονη μου αναγκαζομαι να την τρεχω στα 1280x1024 επειδη σε λιγοτερο απο αυτα εμφανιζει πτωση ποιοτητας, αλλα μεγαλωνω λιγο τα γραμματα του kde και του τερματικου για να μπορω να την βλεπω ανετα απο αποσταση.

pontifikas
28-07-04, 21:46
Εγώ έχω μια Hitachi TFT εδώ και 7 μήνες και δόξα τον μεγαλοδύναμο είναι μια χαρά.

Σε αντίθεση με την τελευταία μου CRT (Sony CPD G-220) που στον πρώτο μήνα μου είχε κάψει 2 pixels-dots-κουκίδες φοσφόρου, πείτε το όπως θέλετε το αποτέλεσμα είναι ίδιο->ΝΤΡΟΠΗ!!! :evil:, και στον χρόνο μου εμφάνισε διαγώνιες τεθλασμένες γραμμές σε βαθμό να μου βγαίνουν τα μάτια μου.
Ούτε κάν σκέφτηκα για εγγύηση.Στα σκουπίδια και TFT.Απο εδώ και εμπρός ,Sony μόνο Diskman θα πάρω :evil: :mrgreen: .

Πάντως για να μην θεωρηθεί ότι επιτήθομαι στην Sony(που αυτό κανω και γουστάρω :twisted: ) του συγκατοίκου μου η Sony του κράτησε 5 χρόνια και δούλευε άψογα μέχρι που κάποιο πρόβλημα στα ηλλεκτρικά του σπιτιού την έκαψε :? .Αλλά ήταν πιο παλιό μοντέλο(They dont make them as they used to :roll: ).

Πάντως όταν πήγαινα για TFT ήθελα και εγώ την EIZO αλλά..... καταραμμένη φτώχεια :(

Ducklord
28-07-04, 22:59
Del Ahmettt, σωστό το "αν καλύπτεται ο χρήστης" (αυτό είπα άλλωστε και εγώ), μα τα... φράγκα είναι φράγκα! Αντικειμενικά, μια TFT θα είναι χειρότερη απο μια CRT, και μάλιστα τα φτηνά μοντέλα αρκετά χειρότερα μα συνάμα κατά πολύ ακριβότερα απο μια "μέση" CRT. Ο χρήστης, που δεν μπορεί να "τα σκάσει" για τα καλά, θα πρέπει να τις προτιμήσει για τον όγκο και μόνο.

Το τραγικό είναι πως οι περισσότεροι παίρνουν TFT για να "πουλήσουν μούρη" πως "έχουν τελευταία τεχνολογία" και καταλήγουν με κάτι κατά πολύ χειρότερο απο την προηγούμενη, χρησιμοποιημένη CRT τους.

"Απλοποίηση" των παραπάνω: Παίδες. Μια TFT κόστους μέχρι και €300-400 σε μέγεθος 15'' θα σας έχει παρόμοια ποιότητα με μια CRT 17'' των... €50!!! Μια TFT 17'' με κόστος μέχρι και €400-€500, θα σας έχει ποιότητα αντίστοιχη με μια CRT 19'' των €100!!! Απο εκεί και πάνω αρχίζουν οι TFT να "φτιάχνουν" και να είναι αποδεκτές για όλα. Προτιμήστε τις ΜΟΝΟ αν:

1. Σας "καίει" ο χώρος

2. Γράφετε κείμενα / εργάζεστε στο χώρο του Web Design (αν και στη δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα πολύ, πολύ καλή 19'' CRT)

3. -ΔΕΝ- παίζετε παιχνίδια, βλέπετε ταινίες, ασχολείστε με multimedia, σχέδιο κ.λπ. Χρησιμοποιείτε το PC κυρίως για να ακούτε μουσική, "ψιλοπαιδεύεστε" με λειτουργικά συστήματα κ.λπ.


Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, γιατί να προτιμήσετε μια TFT έναντι μιας καλής CRT πλην του να "πουλήσετε μούρη";;; ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Ποντίφικα, ποτέ δεν συμπάθησα τις οθόνες τις Sony (μα υπάρχουν εξαιρετικά μοντέλα άλλων εταιριών με καθοδικούς / κυκλώματα απο Sony). Ποτέ, επίσης, δε συμπάθησα τις Nokia (μα... επαγγελματικό μοντέλο με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ ΗΧΕΙΑ; Ντροπήηη...!!!). Επιπλέον, ήσουν και λίγο... γκαντεμούλης, έτσι; "Ο ένας στους 500" που λέγαμε!

morfeas-dsl-
28-07-04, 23:11
πως διαγραφω ενα ποστ γαμωτο?! :roll:

morfeas-dsl-
28-07-04, 23:11
Παιδες εγω εδω και 4+ χρονια εχω μια philips b20 crt 17αρα και επειδη εχει αποδειχθει η καλυτερα αγορα που εκανα στο pc(μιλαω σα hardware καθως διαλεξα το παντα μονος) απο Σεπτεμβρη που παιρνω τον καινουριο θα παρω την philips 19 p40.
Λεπτη οθονη σε 3 χρονια μαλλον που θα υπαρχουν οι oleds καθως μου φαινεται αδιανοητο να θυσιασω την ομαλη κινηση των γραφικων με μια lcd.

del_ahmettt
28-07-04, 23:26
Ducklord, δεν είναι θέμα "μούρης" !!! Εξάλλου "μούρη" στην Ελλάδα "πουλάει" κυρίως ό,τι έχει ρόδες! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν ξέρω, γιατί πχ θεωρειται "μούρη" μια ΤFT και όχι πχ ένας AMD 64 @3800MHz ?
Μάλλον επειδή η πρώτη φαίνεται, ε??? :mrgreen:

Εγώ συνηγορώ υπερ της αγοράς μιας ΤFT (για τις ομαδες χρηστων που περιγράψαμε παραπάνω) με πρώτο επιχείρημα το σεβασμο στην υγεία των ματιών μας.
Προσωπικά, οσες φορες εχω δοκιμάσει να κάτσω πάνω απο μισή ωρα μπροστά σε CRT, υποφέρω από τσούξιμο και κοκκίνισμα των ματιών σε βαθμό που αν δεν απομακρυνθώ έγκαιρα, δακρύζω !!! Και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στην όραση μου.
Γι' αυτο αλλωστε και θεωρώ οτι η αγορά της ΤFT μου, ειναι από τις καλύτερες "επενδύσεις" hardware, που έχω κάνει! :D

Tελικά νομίζω ότι το συμπέρασμα που συνάγουμε είναι αυτό που αναφέρω στην παράθεση του πρώτου - πρώτου post μου στο thread: ότι αν κάποιος σκοπέυει να αγοράσει "φτηνιάρικη" TFT, καλύτερα να μην το κάνει καθόλου! :wink:

nefthy
28-07-04, 23:26
Δηλαδή Πάπια λες να μην αλλάξω την Iiyama A901HT Vision Master Pro μου 19'CRT (Diamondtron καθοδικός) που πιάνει τα παρακάτω, με ΤιΦτί:

- 640x480 -> 160 Hz
- 800x600 -> 160 Hz
- 1024x768 -> 120 Hz
- 1152x864 -> 100 Hz
- 1280x960 -> 100 Hz
- 1600x1200 -> 85 Hz

WAntilles δεν μπορείς να συγκρίνεις το refresh των CRT με αυτό των LCD άμεσα.

Στις CRT έχεις το "πυροβόλο" ηλεκτρονίων που σαρώνει από πάνω προς τα κάτω και από αριστερά προς τα δεξια Χ φορές το δευτερόλεπτο ενώ στις LCD έχεις τη συχνότητα on-off των τρανζίστορ για όλη την οθόνη. Στην πράξη τα 60Hz των LCD είναι μια χαρά (δεν υπάρχει τρεμόπαιγμα) ενώ δεν νομίζω να κερδίζεις τίποτα ουσιαστικό αν πας φερ' ειπείν στα 85

Για τις CRT ναι, φυσικά υπάρχει διαφορά. Επίσης από τα 120Hz και μετά είτε κοιτάς μια πέτρα ή την οθόνη είναι το ίδιο και το αυτό για τα μάτια σου.

πάπιους και λοιποί συναγωνιστές: δεν αναφέρθηκε κανείς νομίζω σε ένα πολύ σημαντικό συν των LCD. Aπόλυτη, τέλεια γεωμετρία. Για μένα αυτό είναι αρκετός λόγος για αλλαγή (αλλά το πορτοφόλι άδειο :lol: )

Υ.Γ Συζώ εδώ και 2 χρόνια με μια πανέμορφη Samsung 959NF η οποία είναι κλεψιά για τα χρήματα που ζητάει (ειδικά τώρα). Στα κρυφά θέλω όμως αυτήν: http://www.viewsonic.com/products/desktopdisplays/lcddisplays/proseries/vp201b/ :lol:

pontifikas
28-07-04, 23:29
Υ.Γ.: Ποντίφικα, ποτέ δεν συμπάθησα τις οθόνες τις Sony (μα υπάρχουν εξαιρετικά μοντέλα άλλων εταιριών με καθοδικούς / κυκλώματα απο Sony). Ποτέ, επίσης, δε συμπάθησα τις Nokia (μα... επαγγελματικό μοντέλο με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ ΗΧΕΙΑ; Ντροπήηη...!!!). Επιπλέον, ήσουν και λίγο... γκαντεμούλης, έτσι; "Ο ένας στους 500" που λέγαμε!
Btw πρίν την Sony είχα μια Nokia(χωρίς ηχεία), η οποία ήταν το πρώτο μου ζωντανό παράδειγμα στην θεωρία ότι "Ο φόσφορος φθείρεται με την χρήση και τελικά καταλήγεις με μια βιτρίνα για ραδιενέργεια" βέβαια αυτό έγινε ..... σε 3 χρόνια!!!! :shock:

morfeas-dsl-
28-07-04, 23:33
αν διαβασεις το RΑΜ θα δεις οτι πολλες οθονες πλεον στις 19 ιντσες εχουν κοντα στο 10 γεωμετρια ενω η eizo εχει 10με τονο!

nefthy
28-07-04, 23:45
Πέρα από τις δοκιμές του RAM, μιλάω για την εγγενή, χωρίς ρυθμίσεις τέλεια γεωμετρία των LCD. Σύμφωνοι, μια CRT με καλά ηλεκτρονικά και γενικά καλό κομμάτι μπορεί να πλησιάσει αλλά το τέλειο των LCD δεν μπορεί να το φτάσει.

Φυσικά υπάρχει και το υποκειμενικό του πράγματος, πόσο σε ενοχλούν οι ατέλειες, πόση διάθεση έχεις να ασχοληθείς με τις ρυθμίσεις μιας CRT για κάθε ανάλυση. Από την άλλη (LCD) δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου

Τελειώνοντας, επέτρεψε μου να αγνοήσω -πάντα φιλικά- τα τεστ του RAM, νομίζω επίσης ότι τα 10ρια των CRT στα τεστ έχουν να κάνουν με τις CRT (apples to apples συγκρίσεις κ τα σχετικά)

kostasx
28-07-04, 23:50
Εμενα καηκε TFT οθονη sony 2 μηνων και ειχε εγγυηση 3 χρονια και την εστειλαν για επισκευη στο εξωτερικο.. :cry: Sony σου λεει μετα

@ ADSLgr.com All rights reserved.