PDA

Επιστροφή στο Forum : tv capture με cinergy 600tv



asikamin
26-07-04, 17:23
Προσπαθώ να γράψω τηλεοπτικό πρόγραμμα σε divx,
αλλά κάθε φορά που επιλέγω οποιοδήποτε sound codec,
το πρόγραμμα κολλάει και με πετάει εξω.(σε raw όχι)
Χρησιμοποιώ το προγραμματάκι της κάρτας,
υπάρχει κάτι καλύτερο για real time grab;
H ποιότητα μου είναι αδιάφορη,αρκεί
να βλέπεται.

Gothic
26-07-04, 21:32
Για την Cinergy 600 (που θέλω να την χτυπήσω κάποια στιγμή γιατί είναι μακράν η καλύτερη κάρτα του είδους της) μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά απ'όσο έχω ψάξει με το VirtualDub.
Τι Codec επιλέγεις για ήχο; Έχεις βάλει τους codecs της Lame για mp3; Κοινώς το VirtualDub σε αφήνει να επιλέξεις LameMP3 128kbps;

sa1901
27-07-04, 01:36
Eχω και εγώ αυτην την κάρτα. Capture κάνω με τον WinDVR που δινει στο CD. Το πρόγραμμα της Terratec είναι για τα μπάζα. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά απ ότι εχω δει γράφει σε MPEG-2

Gothic
27-07-04, 07:57
Νομίζω οτι σώζει και σε AVI (DivXviD). Τουλάχιστον μέσα απο VirtualDub είμαι σίγουρος οτι το έχω δεί αυτό. Πάντως όντως έχω διαβάσει οτι το πρόγραμμα της Terratec είναι ΓΤΠ.

asikamin, γουέλκαμ καταρχάς (που ήταν οι τρόποι μου) και αν κρίνω απο το μηχάνημα που έχεις στήσει μάλλον δεν σου είναι αδιάφορη η ποιότητα! :mrgreen:

asikamin
27-07-04, 10:22
Καλώς σας βρήκα!Κατ'αρχάς η κάρτα είναι γμάτη αλλά
το προγραμματάκι τους μάλλον είναι όπως το είπες.
Είναι το μόνο όμως που γράφει real time τηλεοπτικό πρόγραμμα,-το vd δεν έχει time schedule και δεν μπορείς να επιλέξεις το κανάλι κατα την εγγραφή,άσε
που είναι τελείως cubric-.
Θέλω να γράψω σε divx και με mp3 codec ήχου,υπάρχει
κάτι σαν το windvr ας πούμε που να υποστηρίζει τέτοια codecs;To windvr είναι πολύ εύχρηστο αλλά δημιουργεί
μεγάλα αρχεία και συντονίζει μόνο 10 κανάλια.
Επίσεις για όσουσ θέλουν να την αγοράσουν,ας γνωρίζουν ότι το remote της κάνει conflict με το remote της audigy-όταν το χρησ/εις για το volume αλλάζει κανάλι και άλλα ωραία-,καθώς και με το desktop cordless της logitech.

@ ADSLgr.com All rights reserved.