PDA

Επιστροφή στο Forum : Πωλητής πόρτα-πόρτα της HOL και "μείωση στο πάγιο για την πολυκατοικία"



foreverj
23-12-13, 20:19
Disclamer: Δεν είμαι σίγουρος ότι το thread ανήκει σε αυτή την κατηγορία...

Σήμερα που απολάμβανα την άδεια μου στο σπίτι μου στην Κυψέλη, μου χτύπησαν το κουδούνι και μου είπε ένας τύπος "κατεβείτε κάτω ή ανοίξτε, αφορά το τηλέφωνο σας". Καθώς πολλά συμβαίνουν, ρώτησα τον τύπο περί τίνος πρόκειται. Να μην τα πολυλογώ μου έλεγε κάτι μισόλογα για έκπτωση στο πάγιο για όλη την πολυκατοικία, όταν τον ρώτησα υποστήριξε ότι είναι από την HOL. Του είπα ότι έχω ΗΟL και έκπτωση στο πάγιο, κάπου νευρίασε κιόλας και έφυγε.

Μετά από 5 περίπου ώρες ξαναπέρασε και μου χτύπησε ξανά το κουδούνι και μου είπε πάλι τα ίδια για έκπτωση στο πάγιο για την πολυκατοικία. Αυτή την φορά προσφέρθηκε να μου δείξει και καρτελάκι ότι πράγματι είναι από την HOL ενώ όταν τον ρώτησα ποιό είναι το όνομα του μου είπε "Μιχάλης" (χωρίς επώνυμο). Όπως και να έχει και πάλι δεν του άνοιξα και έφυγε μάλλον νευριασμένος.


Το ζήτημα είναι το εξής, έχουν αρχίσει οι πάροχοι να βάζουν πωλητές πόρτα-πόρτα ή αυτός ήταν κανένας scammer ή κάποιος απατεώνας που είχε σκοπό με να μαζέψει προσωπικά δεδομένα τα οποία ποιός ξέρει τι θα έκανε μετα;:hmm:
Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον;

nnn
23-12-13, 20:22
Γνωστή τακτική της HOL, αν κάνεις το λάθος και δείξεις τον λογαριασμό σου, σου αντιγράφουν τον αριθμό βρόχου και βρίσκεσαι ξαφνικά με HOL χωρίς να το ξέρεις, την έχουν πατήσει πολλοί παπουδογιαγάδες έτσι.

FuS
23-12-13, 20:27
Ό,τι είπε ο nnn καθώς επίσης, αν ψάξεις το subforum της hol, θα δεις πως είναι κάτι που γίνεται -τουλάχιστον- από το 2009.

foreverj
23-12-13, 20:29
Σκέφτηκα να φωνάξω την αστυνομία (lol) είναι η αλήθεια, φοβήθηκα ότι ήταν κανένας που κάνει διερεύνηση ποιό σπίτι να ξαφρίσει μέσα στις γιορτές. Μου κάνει εντύπωση που παρόλο που του είπα ότι έχω HOL, αυτός ξαναγύρισε μετά.

nnn
23-12-13, 20:32
Πληρώνονται με το "κομμάτι", αν δεν κάνουν συνδέσεις δεν παίρνουν δεκάρα.

karetsos
23-12-13, 20:50
να πω ζούγκλα ή είναι υπερβολη;

Natk
03-01-14, 18:04
Γνωστή τακτική της HOL, αν κάνεις το λάθος και δείξεις τον λογαριασμό σου, σου αντιγράφουν τον αριθμό βρόχου και βρίσκεσαι ξαφνικά με HOL χωρίς να το ξέρεις, την έχουν πατήσει πολλοί παπουδογιαγάδες έτσι.

Μόλις πριν από λίγο (14:00) έγινε το ίδιο και στο σπίτι μου και η μητέρα μου τους άνοιξε και έδειξε τον λογαριασμό. Εγώ μόλις πέρασα μπροστά από την πόρτα (ήμουν σε άλλο δωμάτιο και πέρασα τυχαία), ρώτησα περί τίνος πρόκειται, δεν δέχτηκα να υπογράψουμε τίποτα και μετά το έψαξα εδώ. Παρά λίγο να την πατούσα, επειδή δεν είχα ακούσει από την αρχή την κουβέντα, αλλά ευτυχώς την ψυλλιάστηκα. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι αυτό που λές με τον αριθμό βρόχου. Τί εννοείς; Πώς να βρεθώ συνδρομητής άμα δεν υπέγραψα τίποτα;

Για να έχουμε ένα update της κατάστασης ως έχει σήμερα, περιγράφω το συμβάν:

Χτυπάει το κουδούνι, ανοίγεις και είναι 2 κοπέλες, καλοντυμένες και εμφανίσιμες, με περίτεχνα καλυμμένα ταμπελάκια hol. Σου λένε "Γειά σας, περνάμε σε όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας, σχετικά με την αναβάθμιση του τηλεφωνικού δικτύου" .ΔΕΝ σου λένε από πού είναι. (Είναι πάγια τακτική εταιρειών προώθησης αυτό. Έχω πάει να δουλέψω σε τέτοια εταιρεία (τηλεφωνάδικα ) το 2007 για χαρτζιλίκι και στο πρώτο 2ωρο σιχάθηκα τον εαυτό μου για πολλούς λόγους και έφυγα.)
Στην συνέχεια, σου ζητάνε έναν λογαριασμό για να "δούμε εαν δικαιούστε την αναβάθμιση". Σε ρωτάνε άμα έχεις κάποιο πρόβλημα στην γραμμή σου και μετά, σου λένε "Εδώ βλέπουμε ότι είστε στον Χ πάροχο και έχετε αρκετά ψηλό λογαριασμό. Εσύ τί λες, Μαρία (τυχαίο όνομα), μπορεί να γίνει η αναβάθμιση;" Η Μαρία φυσικά απαντά καταφατικά. Τότε τις ρώτησα αν είναι από την HOL και μου είπαν "Είμαστε εδώ για μια προσφορά της HOL -προσέξτε, δεν λένε ότι είναι από την HOL- και μπορούμε να σας προσφέρουμε χαμηλότερη τιμή για να μπείτε μαζί με την πολυκατοικία σας στο δίκτυο με οπτικές ίνες που έφτασε στην περιοχή σας. Μπορείτε να έχετε το ίδιο πακέτο με τιμή 25€ και δεν θα έχετε πρόβλημα ταχύτητας στο ίντερνετ, επειδή οι οπτικές ίνες δίνουν σταθερή ταχύτητα" . Τότε, τις ρωτάω "Δηλαδή, εννοείτε να αλλάξω πάροχο και να κάνω άλλο συμβόλαιο; " Αυτές μου λένε ναι. Τις ρώτησα τί ταχύτητες θα προσφέρουν και μου λένε ότι στην 24άρα σύνδεση θα έχω ταχύτητες 16-18, επειδή έχω μια απόσταση από το κέντρο. Αυτό μου φάνηκε μπαρούφα, επειδή οι οπτικές ίνες απ'όσο ξέρω, δίνουν εγγυημένη ταχύτητα αν είναι FTTB. Πείτε μου αν κάνω λάθος. Τέλοσπάντων, κάποια στιγμή θα σου βρωμίσει το ψάρι και θα πεις " Κοιτάξτε, δεν μπορώ να απαντήσω έτσι, θέλω να δω λεπτομέρειες στην σελίδα σας κ να τηλεφωνήσω αν θέλω στην HOL" . Εκεί κόβονται τα χαμόγελα και σου λένε ότι αν δεν πάρεις την προσφορά τους, δεν μπορείς να την βρεις στο ίντερνετ επειδή είναι προσφορά που γίνεται έτσι. Προσέξτε, ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν λένε από πού είναι. Αυτό είναι το τελευταίο δόλωμα, ή τώρα ή ποτέ. Τελικά, τους λέω ευχαριστώ και κλείνω την πόρτα. Το ευχάριστο είναι ότι μου είπαν ότι μπορούν να στείλουν κάποιον συνεργάτη στις 17:00 αν θέλω. Εξηγώ παρακάτω γιατί είναι ευχάριστο.

Από την πολύ μικρή εμπειρία μου σε τέτοια εταιρεία, αναφέρω μερικά από τα αίσχη τους:

1. Έχουν μια μόνιμη αγγελία στην εφημερίδα, η οποία λέει πχ "Νεοι ζητούνται για τηλ. κέντρο, σταθερός μισθός χ ευρώ"
2. Πηγαίνεις εκεί και σε παίρνουν σε ένα δωμάτιο όπου μια υπεύθυνη σου λέει περί τίνος πρόκειται. Σου λένε ότι είναι διαφημιστική εταιρεία προώθησης και ότι ο Χ πάροχος είναι ο πελάτης τους. Εσύ παίρνεις τηλέφωνα (ή, στην προκειμένη πας πορτα-πόρτα) και διαβάζεις το χ κειμενάκι. Δεν ξοδεύεις πολύ ώρα στο τηλέφωνο, εκτός αν πρόκειται για ηλικιωμένους (εύκολοι στόχοι) . Παίρνεις όλες τις ώρες τηλέφωνο. Αν ρωτήσεις τί γίνεται με τις ώρες κοινής ησυχίας σου λένε ότι η έρευνα τους έχει δείξει ότι ο κόσμος δεν παραπονείται. Γι' αυτό λέω ότι αυτό που μου είπαν παραπάνω είναι ευχάριστο (Ο υπάλληλος θα έρθει στις 17:00). Μάλλον κόψανε την ενόχληση στις ώρες κοινής ησυχίας, τουλάχιστον εδώ, επειδή μάλλον άρχισαν να παραπονιούνται. Επίσης, σου υ π ο γ ρ α μ μ ί ζ ο υ ν να μην λές ότι είσαι πχ από την Wind και να μην αναφέρεις από που είσαι. Σου δίνουν τον έντυπο μονόλογο και τα tips.
3.Μετά σου τάζουν μπόνους για συμβόλαια που κάνεις, ανέλιξη στην εταιρεία, αυξήσεις κ.ο.κ. "Βέβαια, όλα αυτά θα γίνουν αφότου σας δούμε να δουλεύετε" και γι'αυτό κάνεις 3-4 μέρες δοκιμαστικό τζάμπα. Δεν σου λένε ότι αν δεν χτυπάς τον χ στόχο παίρνεις πόδι. Οπότε, σου δίνουν κίνητρο στην αρχή και εσύ τους βγάζεις την δουλειά. Σου λένε ότι αν προσληφθείς θα παίρνεις τον χ μισθό + bonus.
4. Πας να δουλέψεις σε ένα κλίμα κακού αμερικάνικου πρότυπου, με μια "εμψυχώτρια" από πάνω, η οποία κράζει όλο τον κόσμο. Εκεί που πήγα εγώ, ήταν 2 όροφοι γεμάτοι τηλέφωνα. Παίρνεις συνεχώς τηλέφωνα και προσπαθείς να πετύχεις συμβόλαιο, ζητώντας ΑΦΜ, αρ ταυτότητας κ.ο.κ δια τηλεφώνου. Επειδή σε πιέζουν από πάνω, αρχίζεις να ψάχνεις τρόπο να πείσεις τον άλλο για κάτι που σου φαίνεται τουλάχιστον ηλίθιο και ανήθικο.
5. Ή παίρνεις πόδι μετά από 4 μέρες τζάμπα εργασία, ή φεύγεις μόνος σου, ή κάθεσαι μέχρι να πάρεις πόδι.
6. Η αγγελία μένει πάντα ανοιχτή.

Επειδή λοιπόν εγώ δεν θέλω να την πληρώσουν τα κορίτσια που ήρθαν στην πόρτα μου και θέλουν ένα μεροκάματο, προσπαθώ να βρω κάποιον στο τηλ κέντρο της HOL για να μου δώσει το όνομα της διαφημιστικής εταιρείας. Αλλά δεν απαντάει κανείς (τους απολύσανε) και να απαντήσει, δεν πιστεύω να μου το πει. Αν το βρω, αυτούς θα καταγγείλω και μετά την HOL.
:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Picard
06-01-14, 19:41
Οι μειωσεις ολων των προγραμματων ισχυουν για 12 μηνες μετα πας σε κανονικες τιμες,δεν υπαρχουν μειωσεις πολυκατοικιων,γειτονιων και περιοχων,μουφα ειναι για αναζητηση κοροιδων που θα τσιμπησουν στο δολωμα,εμενα δυο φορες μου χτυπησαν την πορτα και ακουσα ενα σωρο κοτσανες,επισης τρεις φορες με πηραν τηλ απο οτε κι επειδη ειχα απωθημενα απο τοτε που ειχα βαριομουνα να τους ακουσω,εχω υποστει πολλα απο forthnet,οτε,τωρα μπηκε στο παιχνιδι και η hol.....

Vitruvian78
06-01-14, 21:52
H hol όταν γίνεις πελάτης της για να σε κρατήσει πελάτη της τεινει να σου δίνει εκπτωση 25% μετα τη συμπλήρωση 12μήνου. Αρκεί φυσικά να το ζητήσεις εσύ

Picard
06-01-14, 23:00
H hol όταν γίνεις πελάτης της για να σε κρατήσει πελάτη της τεινει να σου δίνει εκπτωση 25% μετα τη συμπλήρωση 12μήνου. Αρκεί φυσικά να το ζητήσεις εσύ

Δηλαδη εαν παρεις το ευελικτο 300 παραμενεις στα 20€ δεν πας στα 26€ τοσο ειναι το 25%(19,5€ για την ακριβεια)....αν το κανω θα παραμεινω στα 20€ για παντα η θα μου λενε αλλα τον 13ο μηνα????

και αφου ειναι ετσι γιατι δεν προσαρμοζουν απο τον πρωτο μηνα ολες τις τιμες με -25%????? ποιος ο λογος να το ζητησεις μετα????

Vitruvian78
06-01-14, 23:24
Τα τελευταία τρια χρόνια παίρνω 25% εκπτωση, καλώντας τους και ζητώντας το. Μου το δίνουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τώρα τι να σου πω.....ενδεχομένως καποιοι που δεν ασχολούνται τόσο δεν το ζητούν και ετσι η εταιρεία εχει μεγαλύτερο κέρδος;;

katop56
07-01-14, 00:20
Από την πολύ μικρή εμπειρία μου σε τέτοια εταιρεία, αναφέρω μερικά από τα αίσχη τους:

1. Έχουν μια μόνιμη αγγελία στην εφημερίδα, η οποία λέει πχ "Νεοι ζητούνται για τηλ. κέντρο, σταθερός μισθός χ ευρώ"
2. Πηγαίνεις εκεί και σε παίρνουν σε ένα δωμάτιο όπου μια υπεύθυνη σου λέει περί τίνος πρόκειται. Σου λένε ότι είναι διαφημιστική εταιρεία προώθησης και ότι ο Χ πάροχος είναι ο πελάτης τους. Εσύ παίρνεις τηλέφωνα (ή, στην προκειμένη πας πορτα-πόρτα) και διαβάζεις το χ κειμενάκι. Δεν ξοδεύεις πολύ ώρα στο τηλέφωνο, εκτός αν πρόκειται για ηλικιωμένους (εύκολοι στόχοι) . Παίρνεις όλες τις ώρες τηλέφωνο. Αν ρωτήσεις τί γίνεται με τις ώρες κοινής ησυχίας σου λένε ότι η έρευνα τους έχει δείξει ότι ο κόσμος δεν παραπονείται. Γι' αυτό λέω ότι αυτό που μου είπαν παραπάνω είναι ευχάριστο (Ο υπάλληλος θα έρθει στις 17:00). Μάλλον κόψανε την ενόχληση στις ώρες κοινής ησυχίας, τουλάχιστον εδώ, επειδή μάλλον άρχισαν να παραπονιούνται. Επίσης, σου υ π ο γ ρ α μ μ ί ζ ο υ ν να μην λές ότι είσαι πχ από την Wind και να μην αναφέρεις από που είσαι. Σου δίνουν τον έντυπο μονόλογο και τα tips.
3.Μετά σου τάζουν μπόνους για συμβόλαια που κάνεις, ανέλιξη στην εταιρεία, αυξήσεις κ.ο.κ. "Βέβαια, όλα αυτά θα γίνουν αφότου σας δούμε να δουλεύετε" και γι'αυτό κάνεις 3-4 μέρες δοκιμαστικό τζάμπα. Δεν σου λένε ότι αν δεν χτυπάς τον χ στόχο παίρνεις πόδι. Οπότε, σου δίνουν κίνητρο στην αρχή και εσύ τους βγάζεις την δουλειά. Σου λένε ότι αν προσληφθείς θα παίρνεις τον χ μισθό + bonus.
4. Πας να δουλέψεις σε ένα κλίμα κακού αμερικάνικου πρότυπου, με μια "εμψυχώτρια" από πάνω, η οποία κράζει όλο τον κόσμο. Εκεί που πήγα εγώ, ήταν 2 όροφοι γεμάτοι τηλέφωνα. Παίρνεις συνεχώς τηλέφωνα και προσπαθείς να πετύχεις συμβόλαιο, ζητώντας ΑΦΜ, αρ ταυτότητας κ.ο.κ δια τηλεφώνου. Επειδή σε πιέζουν από πάνω, αρχίζεις να ψάχνεις τρόπο να πείσεις τον άλλο για κάτι που σου φαίνεται τουλάχιστον ηλίθιο και ανήθικο.
5. Ή παίρνεις πόδι μετά από 4 μέρες τζάμπα εργασία, ή φεύγεις μόνος σου, ή κάθεσαι μέχρι να πάρεις πόδι.
6. Η αγγελία μένει πάντα ανοιχτή.


Εν έτη 2007, είχα σπάσει στο ξύλο τον super - παπάρα. Την 1η κιολας μέρα. Απαγορευόταν ως και νερό να πιω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.