PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα ΟΤΕ



Sleazyroxx
24-12-13, 00:45
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

Έχω ένα θέμα με τον ΟΤΕ όσον αφορά την ταχύτητα της σύνδεσης μου.
Πριν 4 χρόνια περίπου συγχρόνιζα στα 15mbps περίπου σταθερά. Κάπου εκεί έκοψα το ίντερνετ το οποίο και ξανασυνδέθηκε 1 χρόνο μετά περίπου.
Μετά την επανασύνδεση συγχρόνιζα στα 5-6.5mbps όμως δε το έτρεχα το θέμα λόγω του ότι δε πολύ-χρησιμοποιούσα τη γραμμή. Εδώ όμως και 1 χρόνο περίπου που το κυνηγάω λίγο περισσότερο το θέμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω κάποια άκρη.
Άλλες φορές στην εξυπηρέτηση πελατών μου έλεγαν πως η ταχύτητα αυτή είναι φυσιολογική για την περιοχή μου και όταν προσπαθούσα να τους αντικρούσω με επιχειρήματα (όντας πάνω του μετρίου γνώστης όσον αφορά τις συνδέσεις / ρούτερ κλπ), μασούσαν τα λόγια τους. Άλλες πάλι φορές το έδιναν για βλάβη χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Το αποκορύφωμα παρ'όλα αυτά ήταν πριν λίγες ημέρες που δήλωσα πάλι βλάβη.
Μέσω του τηλεφωνικού κέντρου μου είπε η κοπέλα πως θα ζητήσει να με περάσουν από άλλη γραμμή γιατί απ'ότι φαίνεται η γραμμή στην οποία είμαι συνδεδεμένος έρχεται από πολύ μακρυά.

Την επόμενη ημέρα ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ για έλεγχο της βλάβης. Σημειωτέον πως 2 ώρες πριν έρθουν η γραμμή συγχρόνιζε στα 5.5mbps όπως πάντα τα τελευταία 4 χρόνια. Εφόσον λοιπόν ήρθαν παίρνει τηλέφωνο ο τεχνικός σε κάποιον δικό του, λέει "κάνε το ταδε τηλ επανεκκίνηση", και μετά την επανεκκίνηση κουμπώνει το δικό του ρούτερ στη γραμμή και μου λέει πως είναι όλα εντάξει και πως η ταχύτητα είναι νορμάλ. Κοιτάω του ρουτεράκι του και είχε συγχρονίσει στα 9.5mbps κάτι πρωτοφανές για τα συνηθισμένα δεδομένα. Σκέφτομαι "οκ, δεν είναι όπως παλιά αλλά υπάρχει εμφανής βελτίωση", θεωρώντας πως με είχαν αλλάξει γραμμή όπως μου είχαν πει και από το τηλεφωνικό κέντρο.
Σε αυτό το σημείο θεώρησα πως όλα ήταν κομπλέ ακόμη και αν δεν ήταν αυτό ακριβώς που περίμενα. Σωστά; Λάθος.
2 ώρες μετά, τρώει επανεκκίνηση του ρούτερ στα ξαφνικά και μπαίνω στις ρυθμίσεις και βλέπω πως είμαι συγχρονισμένος πάλι στα 5.5mbps.
Κάπου εκεί μου ανέβηκαν τα σκ@τα στο κεφάλι. Πλέον θεωρώ ότι η παλιά καλή εξυπηρέτηση του ΟΤΕ με είχε φλομώσει στο ψέμα συγχρονίζοντας τη γραμμή μου στα 9.5 για λίγες ώρες μέχρι να καλμάρει το θέμα.

Είμαι πελάτης του ΟΤΕ εδώ και περίπου μια δεκαετία όσον αφορά το ίντερνετ και ειλικρινά πρώτη φορά σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε άλλη εταιρία.
Δε ξέρω όμως πως να κινηθώ όσον αφορά αυτό το θέμα και τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω;
Επίσης σε περίπτωση που παω σε κάποια άλλη εταιρία θα βρω λύση στο πρόβλημά μου ή θα τρέχω πάλι; Εσείς τι προτείνετε;

Χίλια συγγνώμη, παρεπιπτόντως για το τεράστιο post και παραθέτω τα στοιχεία του ρούτερ μήπως βοηθήσουν:

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.5 dB 10.6 dB
Line Attenuation : 29.9 dB 13.5 dB
Data Rate : 5984 kbps 943 kbps

sweet dreams
24-12-13, 11:17
Kατ'αρχήν θα πρέπει να κάνεις τον παρακάτω έλεγχο για να είσαι σίγουρος για την εσωτερική σου εγκατάσταση.
Αν διαπιστώσεις ότι η εγκατάσταση σου είναι εντάξει και δεν βγάλεις άκρη με τον ΟΤΕ κοίταξε για άλλο πάροχο.
Βάσει των στοιχείων του ρούτερ σου θα έπρεπε να κλειδώνεις περίπου σε τριπλάσια (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)ταχύτητα και ούτε καν στα 9.5mbps. Μην δεχτείς ούτε αυτή την ταχύτητα γιατί είναι κοροιδία και θα πρέπει να μάθουν να σέβονται τους πελάτες τους.
Απείλησε τους με διακοπή συμβολαίου γιατί μόνο έτσι υπάρχει περίπτωση να ταρακουνηθούν λίγο.

Καλές γιορτές

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνεις έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου είναι η εξής: Θα πρέπει να κάνεις μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ με τον εξοπλισμό, ρούτερ + laptop, να είναι συνδεδεμένος ΜΟΝΟ στήν γραμμή του ΟΤΕ η οποία θα έχει ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ απο την οριολωρίδα. Επίσης η σύνδεση με την γραμμή πρέπει να γίνει ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλλεται το splitter αλλά ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν. Μετά θα κάνεις την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχεις συνδεδεμένο το ρούτερ. Αν έχεις πολύ μικρή απόκλιση είσαι OK. Aν δείς οτι έχεις μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρείς την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή, να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, και να κάνεις πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή. Αν είσαι ΟΚ σημαίνει οτι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν οχι θα σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο απο το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή, οπότε ενεργείς αναλόγως.

emeliss
24-12-13, 12:05
Ναι μεν το σωστό είναι να απομονώσεις το εσωτερικό δίκτυο και να κάνεις δοκιμή αλλά επειδή είναι μπελαλίδικο και μπορείς να κάνεις ζημιά υπάρχει το πιο απλό. Bγάλε τις συσκευές από τις πρίζες και άσε μόνο το ρούτερ χωρίς σπλίτερ. Κλείσε άνοιξε το ρούτερ και δες στατιστικά αλλά και αν έχει συγχρονίσει σε adsl2+ καθώς και το annex.

sweet dreams
24-12-13, 12:10
Ναι μεν το σωστό είναι να απομονώσεις το εσωτερικό δίκτυο και να κάνεις δοκιμή αλλά επειδή είναι μπελαλίδικο και μπορείς να κάνεις ζημιά υπάρχει το πιο απλό. Bγάλε τις συσκευές από τις πρίζες και άσε μόνο το ρούτερ χωρίς σπλίτερ. Κλείσε άνοιξε το ρούτερ και δες στατιστικά αλλά και αν έχει συγχρονίσει σε adsl2+ καθώς και το annex.

....μισές δουλειές.... δηστυχώς.....:down:

Καλές γιορτές

emeliss
24-12-13, 12:14
Δεν είναι όλοι τεχνικοί και το πιθανότερο είναι να κάνουν ζημιά κατά τις εργασίες τους.

Καλές γιορτές.

sweet dreams
24-12-13, 12:37
Δεν είναι όλοι τεχνικοί και το πιθανότερο είναι να κάνουν ζημιά κατά τις εργασίες τους.

Καλές γιορτές.

Αν δεν ξέρουν ζητάνε την βοήθεια κάποιου φίλου που ξέρει ή ενός τεχνικού. Το να ξεκαθαρίσεις μια και καλή αν φταίει η εγκατάσταση σου ή ο πάροχος είναι κάτι σημαντικό από το να ψάχνεις στα τυφλά. Αν είσαι σίγουρος για την εγκατάσταση σου τους αντιμετωπίζεις διαφορετικά, γιατί η πρώτη δικαιολογία τους για ότι σου συμβαίνει, είναι ότι φταίει η εγκατάσταση σου. Μετά ξέρεις πώς να τους μιλήσεις και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ τα αυτονόητα.

Sleazyroxx
24-12-13, 16:16
Καλησπέρα σε όλου και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δε χρειάζονται τσακωμοί, εφόσον όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν και όλες οι γνώμες είναι δεκτές και όλες πιστεύω θα βοηθήσουν :)
Φυσικά δεν είμαι τεράστιος γνώστης σε σχέση με τα μέλη του φόρουμ, παρ'όλα αυτά δεν είμαι και ένας απλός μέτριος χρήστης. Έχω λοιπόν δοκιμάσει τα πάντα από θέματα συνδεσμολογίας.
Επίσης την προηγούμενη φορά που ήρθαν οι τεχνικοί, (το καλοκαίρι περίπου) με είχαν παραπέμψει σε ηλεκτρολόγο διότι όπως είπαν ήταν θέμα εσωτερικής καλωδίωσης σπιτιού.
Αφού εγώ κάλεσα ηλεκτρολόγο, κούμπωσαμε το ρουτερ στη γραμμή του ΟΤΕ απ'ευθείας και είδαμε πως η ταχύτητα είναι η ίδια.
Ο ηλεκτρολόγος, όντας γνώστος, μου είπε πως είναι συνηθισμένα κόλπα του ΟΤΕ αυτά και πως στέλνει τον κοσμάκη από ηλεκτρολόγο ενώ το πρόβλημα είναι στις γραμμές του.

Ένα σύντομο ιστορικό των βλαβών:

Την πρώτη φορά που ήρθε τεχνικός προσπαθούσε να με πείσει πως το 5.5 που συγχρονίζω είναι απολύτως φυσιολογικό και ΜΑΛΙΣΤΑ, προσπαθούσε να με πείσει πως είμαι και τυχερός γι'αυτο το 5.5.
Την δεύτερη φορά μου είπαν πως το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του σπιτιού και να καλέσω ηλεκτρολόγο.
Την τρίτη και τελευταία με συγχρόνισαν για λίγες ώρες στα 9.5 και προσπάθησαν να με πείσουν πως όλα είναι εντάξει και φυσιολογικά. Λίγες ώρες μετά απ'τό 9.5 έπεσα στο 5.5 πάλι.

Πιστεύετε πως είναι καλύτερα να τους απειλήσω με διακοπή συμβολαίου; Γιατί δε νομίζω να ιδρώσει το αυτάκι τους από τέτοια

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας :)

yiapap
24-12-13, 16:22
To ότι κούμπωσες το router στη γραμμή (υποθέτω εννοείς στη πρίζα εσωτερικά του διαμερίσματός σου) δε λέει κάτι. Μπορεί το πρόβλημα να είναι στα καλώδια πίσω από την πρίζα ή στην καλωδίωση της πολυκατοικίας. Για να κάνεις σωστό έλεγχο διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-Έλεγχος-της-γραμμής-μας-μέχρι-τον-κατανεμητή)

Sleazyroxx
24-12-13, 18:03
To ότι κούμπωσες το router στη γραμμή (υποθέτω εννοείς στη πρίζα εσωτερικά του διαμερίσματός σου) δε λέει κάτι. Μπορεί το πρόβλημα να είναι στα καλώδια πίσω από την πρίζα ή στην καλωδίωση της πολυκατοικίας. Για να κάνεις σωστό έλεγχο διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-Έλεγχος-της-γραμμής-μας-μέχρι-τον-κατανεμητή)

Φίλε yiapap, εννοώ πως το κούμπωσα απ'ευθείας στην γραμμή του ΟΤΕ, εξωτερικά του σπιτιού (εκεί που φτάνει η γραμμή του ΟΤΕ και μετά συνδέεται με το σπίτι). Απλώς ξεσυνδέσαμε το σπίτι με τον ηλεκτρολόγο και κουμπώσαμε πάνω το ρούτερ. (ουσιαστικά δηλαδή το βήμα 4 στο guide που μου έστειλες)
Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, 5.5 έδινε η γραμμή του ΟΤΕ, 5.5 έπιανα κι εγώ εντός του σπιτιού.
Ακόμη και όταν ήρθαν οι τεχνικοί, 9.5 έπιαναν στην γραμμή του ΟΤΕ (μετά το τηλεφωνάκι του τεχνικού και την επανεκκίνηση στο ρούτερ μου), 9.5 και εντός του σπιτιού και προσπαθούσε να με πείσει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε με την καλωδίωση του σπιτιού ούτε όμως και με τον ΟΤΕ.
Φάσκουν κι'αντιφάσκουν κατ'εμέ.

Να σημειώσω επίσης πως υπάρχουν 2 νεόκτιστα διαμερίσματα (3ετίας) πάνω από εμένα και έχουμε τις ίδιες ταχύτητες.
Επίσης το πρωί πέρασα από ένα oteshop και μου είπαν πως απέχω περί τα 1200m από το κεντρικό του ΟΤΕ και (άκουσον-άκουσον) να είμαι ευχαριστημένος που πιάνω 5.5!

Πλέον το θέμα έχει καταντήσει παρανοϊκό. Εφόσον είναι τόσο αποφασισμένοι να μη διορθώσουν το πρόβλημα και με πηγαίνουν από ψέμα σε ψέμα, δεν βάζουν τουλάχιστον μια σημείωση στην "καρτέλα" μου (διότι πιστεύω πως υπάρχει κάποιο CRM) ώστε να μου λένε συντονισμένα το ίδιο ψέμα.

PS: Επειδή μου αρέσει να λέω τα θετικά όπως και τα αρνητικά: Διατηρώ 2 γραμμές ΟΤΕ, μια στον Βόλο (που υπάρχει το πρόβλημα) και μια στα Γρεβενά. Στα Γρεβενά η εξυπηρέτηση είναι άψογη με άμεση ανταπόκριση, πολύ καλές ταχύτητες και εξυπηρετικότατους τεχνικούς. Όσες βλάβες είχα αντιμετωπίσει στα Γρεβενά τα τελευταία 4 χρόνια λύθηκαν εντός 2 ωρών. Όσον αφορά τον Βόλο όμως είμαι απολύτως απογοητευμένος.

Και πάλι χίλια συγγνώμη για τα μεγάλα μου ποστ. Θεωρώ όμως πως πρέπει να είμαι αναλυτικότατος εφόσον τους κατηγορώ ευθέως.

yiapap
24-12-13, 18:08
PS: Επειδή μου αρέσει να λέω τα θετικά όπως και τα αρνητικά: Διατηρώ 2 γραμμές ΟΤΕ, μια στον Βόλο (που υπάρχει το πρόβλημα) και μια στα Γρεβενά. Στα Γρεβενά η εξυπηρέτηση είναι άψογη με άμεση ανταπόκριση, πολύ καλές ταχύτητες και εξυπηρετικότατους τεχνικούς. Όσες βλάβες είχα αντιμετωπίσει στα Γρεβενά τα τελευταία 4 χρόνια λύθηκαν εντός 2 ωρών. Όσον αφορά τον Βόλο όμως είμαι απολύτως απογοητευμένος.Δυστυχώς έτσι είναι. Γιατί δεν περνάς από τον ΟΤΕ Βόλου να ζητήσεις να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο;
Στα 1200m έπρεπε να πιάνεις ΠΟΛΥ περισσότερο (~15-20Mbps). Ακόμη κι αν το attenuation σου είναι πραγματικό και είσαι στα ~2Km πάλι θα έπρεπε να πιάνεις 10-15.

Sleazyroxx
24-12-13, 19:59
Θα το τρέξω το θέμα όσο δε πάει γιατί θα ήθελα να είναι η έσχατη λύση η αλλαγή παρόχου. Παρ'όλα αυτά έχω ένα τελευταίο ερώτημα.
Απ'ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα μάλλον θα είναι στη γραμμή από το καφαο μέχρι το σπίτι. Σε περίπτωση που δε βγάλω άκρη με τον ΟΤΕ και αναγκαστώ να αλλάξω πάροχο, θα μπορέσει ο άλλος πάροχος να ασκήσει πίεση στον ΟΤΕ ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα ή θα μπλέξω χειρότερα;

Κατανοώ πως είναι ένα ίσως δύσκολο ερώτημα στο οποίο να μην υπάρχει σαφής απάντηση παρ'όλα αυτά θα με βοηθούσε εάν το ήξερα αυτό.

Ευχαριστώ και πάλι :)

emeliss
24-12-13, 19:59
Modulation και annex έχεις ελέγξει;

sweet dreams
24-12-13, 20:22
Θα το τρέξω το θέμα όσο δε πάει γιατί θα ήθελα να είναι η έσχατη λύση η αλλαγή παρόχου. Παρ'όλα αυτά έχω ένα τελευταίο ερώτημα.
Απ'ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα μάλλον θα είναι στη γραμμή από το καφαο μέχρι το σπίτι. Σε περίπτωση που δε βγάλω άκρη με τον ΟΤΕ και αναγκαστώ να αλλάξω πάροχο, θα μπορέσει ο άλλος πάροχος να ασκήσει πίεση στον ΟΤΕ ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα ή θα μπλέξω χειρότερα;

Κατανοώ πως είναι ένα ίσως δύσκολο ερώτημα στο οποίο να μην υπάρχει σαφής απάντηση παρ'όλα αυτά θα με βοηθούσε εάν το ήξερα αυτό.

Ευχαριστώ και πάλι :)

Μπές εδώ (https://www.ote.gr/web/guest/consumer), πήγαινε στην υπηρεσία call back και δήλωσε το πρόβλημα σου. Ζήτα να μιλήσεις με το τμήμα παραπόνων. Τώρα στο ερώτημα αν ο άλλος πάροχος μπορεί να ασκήσει πίεση στον ΟΤΕ...... η ιστορία έχει δείξει ότι ο συνδρομητής γίνεται μπαλάκι μεταξύ των δύο, ρίχνοντας ο ένας το πρόβλημα στον άλλον. Elladistan.........:wall: :crazy:

Sleazyroxx
25-12-13, 00:41
Modulation και annex έχεις ελέγξει;

133177
Τα έχω τσεκάρει όλα δυστυχώς. Μακάρι να ήταν το πρόβλημα στη μεριά μου για να είχε λυθεί και μια ώρα νωρίτερα.


Μπές εδώ, πήγαινε στην υπηρεσία call back και δήλωσε το πρόβλημα σου. Ζήτα να μιλήσεις με το τμήμα παραπόνων. Τώρα στο ερώτημα αν ο άλλος πάροχος μπορεί να ασκήσει πίεση στον ΟΤΕ...... η ιστορία έχει δείξει ότι ο συνδρομητής γίνεται μπαλάκι μεταξύ των δύο, ρίχνοντας ο ένας το πρόβλημα στον άλλον. Elladistan.........

Απλά έχω καταλάβει ότι θα φάω το τρέξιμο της ζωής μου τώρα που έμπλεξα..και αμφιβάλλω κιόλας αν θα βγάλω κάποια άκρη. Με κόβω μάλιστα σε κανά χρόνο από τώρα απλά να αποδέχομαι το γεγονός όπως έχει γίνει και με πολλούς άλλους ακόμη. Ελλαδιστάν δε λες τίποτα....

Edit: Κάτι που ξέχασα να πω, είναι πως όταν ήρθαν οι τεχνικοί πριν λίγες ημέρες μου είπαν πως με έχει κλειδώσει ο ΟΤΕ στα 12 mbps για να μην έχω αποσυγχρονισμούς (?!), χωρίς να έχω ζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο και χωρίς να έχω δηλώσει ποτέ βλάβη για αποσυγχρονισμούς.

dionisis1925
25-12-13, 01:06
Δεν χρειάζεται να ζητήσεις εσύ να σε κλειδώσουν σε μια ταχύτητα,προφανώς και γνωρίζουν τις δυνατότητες της κάθε γραμμής.

Sleazyroxx
25-12-13, 01:30
Δεν χρειάζεται να ζητήσεις εσύ να σε κλειδώσουν σε μια ταχύτητα,προφανώς και γνωρίζουν τις δυνατότητες της κάθε γραμμής.

Φίλε Διονύση, απ'όταν βγήκε η ADSL στην Ελλάδα, ήμουν στον ΟΤΕ χωρίς να έχω ποτέ προβλήματα αποσυγχρονισμών, ταχύτητας κλπ. Αν μη τι άλλο, χρόνο με το χρόνο υποτίθεται πως τα δίκτυα των παρόχων γίνονται όλο και καλύτερα και δε χάνουν την ευκαιρία να το κοπανούν σε κάθε διαφήμιση που βλέπουμε είτε στο internet είτε στην tv. Ειδικά σε εταιρίες όπως ο ΟΤΕ που τα πάγια είναι τιτανοτεράστια, περιμένεις τα χρήματα αυτά να πιάνουν τόπο στην συντήρηση και την ανάπτυξη των υποδομών, ακριβώς δηλαδή για τον λόγο για τον οποίο στα χρεώνουν.
Από την άλλη δε θέλω να μπω στη διαδικασία να πω, πως θα ήταν τα πράγματα ΑΝ και ΑΝ και ΑΝ, εφόσον δεν ισχύουν.

Δε μπορώ λοιπόν να κατανοήσω το γεγονός πως μέσα σε ένα χρόνο που μεσολάβησε για την επανασύνδεση της γραμμής, άρχισα να έχω προβλήματα αποσυγχρονισμών, να έχω χαμηλή ταχύτητα όσο δε πάει αδικαιολογήτως, όταν παλιότερα το SNR ήταν καρφωμένο μονίμως στα 9dB.
Παρ'όλα αυτά δε δέχομαι και τις δικαιολογίες απ'τη μεριά του τεχνικού περί αποσυγχρονισμών, cross-talking κλπ. Έχω ακούσει πλέον τόσα πολλά ψέμματα από αυτούς που δύσκολα θα δεχθώ ότι δε φταίνε.
Και άντε και δέχομαι το θέμα των αποσυγχρονισμών, δε θεωρώ πως είναι δικαιολογία για την απότομη πτώση της ταχύτητας στα πατώματα.
Έστω επίσης ότι δέχομαι και το cross-talking εφόσον δεν είναι απλώς μια θεωρία, αλλά συμβαίνει και στις "καλύτερες οικογένειες", είναι λογική η πτώση της τάξεως των 10mbps;

Εάν ισχύει κάτι τέτοιο (που ειλικρινά δε ξέρω εάν ισχύει, απλώς μου φαίνεται αδύνατον), τότε πάω πάσο, και θα περιμένω κι εγώ με τη σειρά μου το δωρεάν wifi του Σαμαρά. :lol:

ΥΓ: Σ'ευχαριστώ για την απάντηση και με συγχωρείς εάν είμαι λίγο δυσκολόπιστος, απλώς προσπαθώ κι εγώ να βγάλω κάποια άκρη με όλα αυτά.

sweet dreams
25-12-13, 01:37
133177
Edit: Κάτι που ξέχασα να πω, είναι πως όταν ήρθαν οι τεχνικοί πριν λίγες ημέρες μου είπαν πως με έχει κλειδώσει ο ΟΤΕ στα 12 mbps για να μην έχω αποσυγχρονισμούς (?!), χωρίς να έχω ζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο και χωρίς να έχω δηλώσει ποτέ βλάβη για αποσυγχρονισμούς.

Δεν υπάρχει κλείδωμα της γραμμής εκτός αν έχεις πακέτο με συγκεκριμένη ταχύτητα.
Οταν είσαι σε πακέτο έως 24 mbps, η ταχύτητα σου παίρνει διάφορες τιμές, ανάλογα με την κατάσταση ποιότητας που βρίσκεται την κάθε στιγμή.
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-εώς-24Mbps-version) που τα έχει αναλυτικά.

Sleazyroxx
25-12-13, 01:44
Δεν υπάρχει κλείδωμα της γραμμής εκτός αν έχεις πακέτο με συγκεκριμένη ταχύτητα.
Οταν είσαι σε πακέτο έως 24 mbps, η ταχύτητα σου παίρνει διάφορες τιμές, ανάλογα με την κατάσταση ποιότητας που βρίσκεται την κάθε στιγμή.
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-εώς-24Mbps-version) που τα έχει αναλυτικά.

Το γνωρίζω παρ'όλα αυτά δε ξέρω κατά πόσο μπορεί ο ΟΤΕ σα πάροχος να με κλειδώσει σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα προς αποφυγή προβλημάτων, γι'αυτό το έγραψα μήπως ήταν μέρος της λύσης του προβλήματος. Εφόσον όμως όπως μου λες κι εσύ, sweet dreams, πως δε μπορεί να γίνει ούτε μέσω παρόχου, άλλη μια άκυρη δικαιολογία του τεχνικού..

matelas
25-12-13, 02:54
Μπορεί να σου αλλάξει προφίλ ώστε η γραμμή να είναι πιο σταθερή (όλοι το κάνουν).

sweet dreams
25-12-13, 12:00
Μπορεί να σου αλλάξει προφίλ ώστε η γραμμή να είναι πιο σταθερή (όλοι το κάνουν).

Άλλο η αλλαγή προφίλ (http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fast-Path-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Interleave), άλλο το ανεβοκατέβασμα του SNR Margin και άλλο το ''κλείδωμα'' της γραμμής σε συγκεκριμένη ταχύτητα.

μου είπαν πως με έχει κλειδώσει ο ΟΤΕ στα 12 mbps
Καλές γιορτές.

emeliss
25-12-13, 12:40
@Sleazyroxx
Σε ρωτούσα για το annex και το modulation γιατί τα στατιστικά στην αρχή ήταν αρκετά καλά. Με SNR margin στο down 6dB φαίνεται πως θέλει έλεγχος ο χαλκός.

ps. Το προφίλ είναι ένα σύνολο μεταβλητών, όχι μόνο το interleave και το fastpath. Ισχύει αυτό που λέει ο matelas.

sweet dreams
25-12-13, 12:54
@Sleazyroxx


ps. Το προφίλ είναι ένα σύνολο μεταβλητών, όχι μόνο το interleave και το fastpath. Ισχύει αυτό που λέει ο matelas.

Το ''σύνολο μεταβλητών'' είναι το προφίλ, δεν υπάρχουν πολύπλοκες διαδικασίες. Αν ρωτήσεις κάποιον τεχνικό του ΟΤΕ που ασχολήται με αυτό θα σου το επιβεβαιώσει.

emeliss
25-12-13, 13:00
Φίλε μου δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι. Συμφωνώ με τον matelas. Τα παραπάνω λόγια είναι τσάμπα και πολυυυυυυυυυυυυ κουραστικά.

sweet dreams
25-12-13, 13:19
Φίλε μου δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι. Συμφωνώ με τον matelas. Τα παραπάνω λόγια είναι τσάμπα και πολυυυυυυυυυυυυ κουραστικά.

Δεν είχα σκοπό να σε κουράσω. Αυτά που ξέρω λέω, όπως όλοι οι άλλοι άλλωστε στο forum. Αν η γνώμη μου σε κουράζει δεν φταίω εγώ.
Εγώ δεν είπα ότι με κούρασες επειδή έχεις διαφορετική πληροφόρηση από εμένα και ούτε νομίζω ότι είμαστε εδώ για να πείσουμε με το ζόρι ο ένας τον άλλον.
Η στείρα αντιπαράθεση δεν είναι του στύλ μου και ,κυρίως, της ηλικίας μου.

matelas
25-12-13, 16:26
Άλλο η αλλαγή προφίλ (http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fast-Path-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Interleave), άλλο το ανεβοκατέβασμα του SNR Margin και άλλο το ''κλείδωμα'' της γραμμής σε συγκεκριμένη ταχύτητα.

Καλές γιορτές.

Η αλλαγή προφίλ περιλαμβάνει όλα αυτά που ανέφερες και όχι μόνο fast path-interleave.

Καλές γιορτές! :)

Sleazyroxx
25-12-13, 17:30
Καλησπέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα.

Εχθές το βράδυ έβγαλα το ρούτερ από την γραμμή και το ξανακούμπωσα απ'ευθείας χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Η ταχύτητα συγχρόνισε στα 8.5 mbps και ξαφνικά άρχισαν οι απανωτές αποσυνδέσεις (κάτι πρωτοφανές). Γύρω στις 50 αποσυνδέσεις μέσα σε μιάμιση ώρα. Τι άλλαζα καλώδια, τι άλλαζα ρυθμίσεις στο ρούτερ δε λυνόταν το πρόβλημα. Η ταχύτητα όμως σταθερή στα 8.5.
Αποφάσισα να το αφήσω αφού είχε περάσει η ώρα και σήμερα δεν έχω θέμα αποσυνδέσεων καθόλου. Παρ'όλα αυτά η ταχύτητα είναι πάλι συγχρονισμένη στα 6 mbps και το SNRM παίζει γύρω στο 6.

Για να πω την αλήθεια με όλα αυτά που μου είχατε πει είχα απογοητευτεί χτες και δε πίστευα ότι θα βγάλω ποτέ άκρη και ήμουν έτοιμος να αποδεχτώ την μοίρα μου. :down:
Αλλά δε θα τ'αφήσω έτσι. Απ'την παρασκευή που θα είναι όλα ανοιχτά, ξεκινάω νέο γύρο με τον ΟΤΕ μέχρι τελικής πτώσης. :lol:
Πρωί πρωί την παρασκευή θα πάω από ένα οτεshop μήπως μπορέσω και μιλήσω προσωπικά με κάποιον τεχνικό, ειδάλλως θα το τρέξω πάλι από το 13888.

Όπως προείπα δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς, όλοι προσπαθείτε να δώσετε λύση στο πρόβλημα μου, και αυτό είναι το καλό με το ίντερνετ και τα φόρουμ. Και σας ευχαριστώ όλους πολύ γι'αυτό.
Όλες οι γνώμες είναι δεκτές. Άλλωστε δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το γνωστό trial & error. :p

balandis
25-12-13, 17:45
ποιο ρουτερ εχεις αδερφε????

Sleazyroxx
25-12-13, 21:36
ποιο ρουτερ εχεις αδερφε????

Το ZTE ZXV10 W300 που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ...

balandis
26-12-13, 11:41
εχεις κανα αλλο???για βαλτο στη γραμμη σου.:)

maik
27-12-13, 21:15
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.
Αυτα μου ειχε μαθει ενας σοφος δασκαλος στο δημοτικο σχολειο..

Sleazyroxx
27-12-13, 23:05
εχεις κανα αλλο???για βαλτο στη γραμμη σου.:)

Έχω ήδη δοκιμάσει με άλλο ρούτερ και δεν έκανε διαφορά. Ακόμη και τώρα που ξαναδοκίμασα πάλι τα ίδια.


Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.
Αυτα μου ειχε μαθει ενας σοφος δασκαλος στο δημοτικο σχολειο..

Φίλε maik, θα ήθελες να μας πεις σε ποιον αναφέρεσαι και για ποιόν λόγο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.