PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενώ ήμουν ένα 6μηνο τώρα έχουν αρχίσει τα προβλήματα.....



fits79
24-12-13, 13:04
Είμαι στην 4νετ για 6-7 μήνες και μέχρι τώρα ήμουν ευχαριστημένος γιατί το ρουτερ μου(Linksys wag200g firmware 1.01.09) συγχρόνιζε στα 1100kbps - 1300kbps και από οπουδήποτε και να κατέβαζα το οτιδήποτε κατέβαζε σταθερά με 1.1 - 1.2mb/sec και ήμουν ευχαριστημένος.

Και ερχόμαστε στο τώρα.

Έλα όμως που από της 6-12-2013 ότι και να δοκιμάσω να κατεβάσω ακόμα και από τον forthnet ftp ή nvidia site κατεβάζει με συνεχόμενα σκαμπανεβάσματα.

Έχω δοκιμάσει αλλά 2 διαφορετικά ρουτερ όπως και 2-3 διαφορετικούς υπολογιστές για να δω αν φταίει κάτι από την μεριά μου και σε όλα μα όλα να έχουν το ίδιο ακριβώς ζήτημα με τα σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα κατεβάσματος.

Εδώ και 2 με 2 μισή εβδομάδες συνήθως οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και σε οποιοδήποτε ρουτερ και να συνδέσω μου κατεβάσει με συνεχόμενα σκαμπανεβάσματα στη ταχύτητα κατεβάσματος από 1.1-1.2mb/sec σε 100-200kb/sec και αυτό το κάνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.....

Εννοείτε ότι έχω μιλήσει με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της 4νετ για το εν λόγο θέμα και μέχρι και τεχνικός της 4νετ έχει έρθει σπίτι μου(Με όλος τυχαίος όταν ήρθε ο τεχνικός για τα 20-30 λεπτά που κάθισε κατέβαζε μια χαρά και σταθερά) στης 20-12-2013(έχω την απόδειξη επίσκεψης του) αλλά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.

Τι profile με έχουν αλλάξει από το default 6db σε 8db ή 10db το πρόβλημα παραμένει.

Ενώ τις πρώτες μέρες το πρόβλημα με τα σκαμπανεβάσματα το είχα μόνο τις βράδυνες ώρες(Συνήθως 22:00 - 12:00) πλέον το έχω οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και μερικές φορές σε σημείο να αργεί ακόμα και η απλή πλοήγηση στα διαφορά sites.

Τι ακριβώς μπορώ να κάνω με το εν λόγο ζήτημα?

Μπορώ να φύγω από την 4νετ και να πάω σε κάποια άλλη εταιρία χωρίς να πληρώσω το πρόστιμο των 70 ευρώ που η 4νετ λέει ότι πρέπει να πληρώσεις αν "σπάσεις" πριν από το χρόνο το συμβόλαιο σου.

Λοιπόν έχω ήδη δώσει περιθώρια στην 4νετ και τους έχω πει αν μέχρι μέσα Ιανουαρίου 2014 δεν έχει λυθεί το πρόβλημα ότι θέλω να φύγω από την 4νετ χωρίς να πληρώσω το πρόστιμο των 70 ευρώ επειδή φεύγω από υπαιτιότητα ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ...

Το τοπικ αυτό το άνοιξα για το να μάθω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και τι ακριβώς πρέπει να κάνω εγώ από την μεριά μου για να είμαι καλυμμένος.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

ntinter
24-12-13, 14:26
γενικότερα προβλήματα με την σύνδεση παρουσιάζονται σχεδόν παντού . καλύτερα να στείλεις το θέμα σου στο thread που έχει ανοιχτεί forthnet support για να βγάλεις άκρη

fits79
24-12-13, 14:34
Τι εννοεις να ανοιξω παλι το ιδιο θεμα στο support?

ntinter
24-12-13, 14:38
Τι εννοεις να ανοιξω παλι το ιδιο θεμα στο support?

ναι άνοιξε εκεί το θέμα σου στο forthnet support . έχει ανοιχτεί αυτό το thread για να λύνει τέτοιου είδους προβλήματα

fits79
24-12-13, 19:14
Να χαρω εγω support της 4νετ και εδω αλλα και πραγματικα....

Οπως ειπαμε ανεβασα το ιδιο ακριβως τοπικ και στο forthnet support και ποιο το αποτελεσμα να μου κλειδωσουν αμεσως το τοπικ χωρις να βρεθει καμια απολυτως λυση...

ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΡΑΒΟ 4ΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.