PDA

Επιστροφή στο Forum : Με έχει στείλει αδιάβαστο



GR6175
20-02-07, 16:04
Η κατά τ' άλλα συμπαθέστατη αυτή εταιρία έχει σκοπό να μας αποτρελάνει τελείως. Πάρτε ιστορία:

Για σχεδόν 1,5 χρόνο έχω DSL με γραμμή από ΟΤΕ και provider Forthnet (κακεντρεχή σχόλια περί σαδομαζοχισμού απλά θα τα προσπεράσω). Κάποια στιγμή αποφασίζω να διακόψω το κόλπο μιας και οικονομικά δεν συμφέρει πλέον (και εν αναμονή καλύψεως της περιοχής από ιδιόκτητα δίκτυα λέω να πάρω το in-a-box για κανά 5μήνο).
Η συνδρομή που είχα με την forthnet έληγε στις 7/1. Παρόλο που πέρασε αυτή η ημερομηνία, IP μου έδινε κανονικά. Στις 17/1 μου τηλεφωνούν για ανανέωση της ήδη ληγμένης συνδρομής και τους εξηγώ ότι θα συνεχίσω με box και τα σχετικά. Παρόλα αυτά η σύνδεση συνεχιζόταν κανονικά, και μόνο όταν ο ΟΤΕ (ύστερα από αίτημα μου) έκοψε την γραμμή στις 27/1 σταμάτησα να έχω internet (υποψιάζομαι πως αν δεν έκοβα τον ΟΤΕ θα είχα ακόμα τσάμπα συνδρομή και θα δείτε γιατί).
Αγοράζω το box, στις 2/2 στέλνω την αίτηση στην forthnet, πάει στον ΟΤΕ, το status είναι «Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ» ως την Παρασκευή 16/2 που βλέπω το router να συγχρονίζει χωρίς να με έχει ειδοποιήσει η forthnet περί ενεργοποίησης και τα σχετικά. Και πάνω που λέω να τηλεφωνήσω στην εταιρία για να μου δώσει τους κωδικούς ..τσουπ και το λαμπάκι του WAN IP πράσινο. Εύλογα αναρωτιέμαι με τι κωδικούς πήρα IP αφού κανένας δεν μου τους έδωσα. Μπαίνω στις ρυθμίσεις του router και βλέπω ότι έχει τους κωδικούς από την παλιά συνδρομή και λογικά με αυτούς έχω συνδεθεί. Επίσης μπαίνω στα στατιστικά του router και μου βγάζει τα κουφά της παρακάτω φωτογραφίας (δηλαδή δεν μπορώ να κάνω upload). Η πλάκα είναι ότι και το download πάει καλά και σταθερά όπως επίσης και το upload…
Σήμερα (20/2/06) η forthnet μου έστειλε SMS ότι ενεργοποιήθηκε η συνδρομή μου με userid και password άσχετα από αυτά που έχει το router. Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει τον νέο κωδικό αλλά μου φαίνεται ότι μετά το τέλος του 5μηνου που έχω προπληρώσει θα έχω καβάτζα τσάμπα κωδικό πρόσβασης….:whistle:

Τα σχόλια δικά σας.

Υ.Γ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα κουφά της φώτο?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.