PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εκκίνηση σταθερού PC



vagefle
26-12-13, 19:41
Γεια σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Εδώ και 3 μέρες μου εμφανίστηκε , ξαφνικά, στον σταθερό μου PC το παρακάτω πρόβλημα:

Όταν ανοίγω το pc μου εμφανίζεται η πρώτη εικόνα που σας επισυνάπτω, στην συνέχεια περνάει στην σημαιούλα των windows 7 και κατόπιν στην κενή οθόνη της δεύτερης φωτογραφίας . Δοκιμάζοντας να μπω με ασφαλή λειτουργία κατάφερα και μπήκα . Έκανα επανεκκίνηση με το cd των windows , έκανα διαμόρφωση και εγκατάσταση, αλλά η εικόνες με το πρόβλημα παραμένουν με την μόνη διαφορά ότι η μαύρη οθόνη έγινε μπλε με εμφάνιση του ποντικιού . Επίσης έχω βγάλει και ξανατοποθετήση την κάρτα γραφικών όπως και έχω βάλει την τελευταία έκδοση του οδηγού.

Έκανα ξανά εκκίνηση με το Windows Defender Offline , έκανε αναζήτηση αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Επίσης έκανα εντοπισμό προβλήματος μέσω το cd των windows, εγκατάσταση των ΧP αλλα και πάλι τίποτα.

Αν έχετε κάποια ιδέα για το πρόβλημα όπως και πιθανές λύσεις θα με βοηθούσατε πάρα πολύ, γιατί δυστυχώς είμαι άνεργος και η όποια επίσκεψη σε τεχνικό θα ήτανε δύσκολη αυτήν την περίοδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!133213

sonic
26-12-13, 19:43
Κάρτα γραφικών ίσως;

grayden
26-12-13, 19:45
Δοκίμασε με κάποιο live cd (linux). Αν είναι θέμα harware (που τέτοιο δείχνει) θα έχεις και εκεί προβλήματα.

vagefle
26-12-13, 19:47
Ευχαριστώ για την απάντηση. Την κάρτα γραφικών την έχω βγάλει και την ξανατοποθέτησα, όπως και έχω βάλει την τελευταία έκδοση.

Helix
26-12-13, 19:50
Δεν είναι το θέμα να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις. Αν είναι ελαττωματική, πάλι το ίδιο πρόβλημα θά 'χεις. Επίσης βγαίνουμε off-topic, καλύτερα άνοιξε νέο θέμα για το πρόβλημα σου.

sonic
26-12-13, 19:52
Τι σύστημα είναι; Έχεις άλλη κάρτα να δοκιμάσεις ή έχει onboard; Γιατί αυτά που βγάζει δείχνουν πρόβλημα κάρτας.

vagefle
26-12-13, 19:59
Το έχω κάνει είδη, όμως επειδή γινότανε αναφορά σε ιούς και μοιάζει η εικόνα με πρόβλημα ιου, για αυτό το ανέφερα και εδώ.


Η κάρτα είναι μεμονωμένη AMD Radeon™ HD 4650 και δεν έχω άλλη για δοκιμή. Δηλαδή αν φταίει η κάρτα θα πρέπει να την αλλάξω με νέα η υπάρχει τρόπος επιδιόρθωσης;

sonic
26-12-13, 20:10
H μητρική δεν έχει δικιά της κάρτα;

vagefle
26-12-13, 20:28
Ναι έχει, όμως όταν βάζω το καλώδιο της οθόνης δεν επικοινωνεί. Μήπως υπάρχει τρόπος για να την ενεργοποιήσω;

sonic
26-12-13, 20:34
Χμ, πρέπει να βγάλεις την κάρτα γραφικών, και να μπεις στο bios. Από εκεί πρέπει να υπάρχει επιλογή εξωτερικής κάρτας ή της onboard.

Αν με την onboard παίζει οκ, τότε σίγουρα είναι κάρτα γραφικών, δεν φτιάχνει με κάποιον τρόπο, είναι για πέταμα (αν είναι αυτό). Πρόταση μου είναι αν θες να γλυτώσεις χρήματα, να ψάξεις να βρεις κάποια AGP(τέτοια είναι νομίζω αυτή που έχεις) από το ebay, έστω και μεταχειρισμένη, διαφορετικά πρέπει να αλλάξεις όλο το σύστημα.

vagefle
26-12-13, 21:36
Σε ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα αναλυτικές απαντήσεις.



Έχω βρει οδηγίες για να κάνω Enable την ενσωματωμένη κάρτα από το BIOS και θα δοκιμάσω όσα μου είπες.



Να είσαι και να περνάς καλά!

cranky
27-12-13, 00:49
... να βρεις κάποια AGP(τέτοια είναι νομίζω αυτή που έχεις) ...
HD 4650, AGP ;;;
Δεν νομίζω.

haris_216
27-12-13, 01:09
κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να είναι pci express

sonic
27-12-13, 02:42
Είπα, νομίζω...αλλά μάλλον κάνω λάθος.

haris_216
27-12-13, 10:14
προς τον TS
αν τελικά καταλήξει ότι ήταν αυτό (κάρτα), ενημέρωσέ μας έτσι ώστε να το ξέρουν και άλλοι για το μέλλον

Zer0c00L
28-12-13, 00:57
Γεια σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Εδώ και 3 μέρες μου εμφανίστηκε , ξαφνικά, στον σταθερό μου PC το παρακάτω πρόβλημα:

Όταν ανοίγω το pc μου εμφανίζεται η πρώτη εικόνα που σας επισυνάπτω, στην συνέχεια περνάει στην σημαιούλα των windows 7 και κατόπιν σε κενή οθόνη . Δοκιμάζοντας να μπω με ασφαλή λειτουργία κατάφερα και μπήκα . Έκανα επανεκκίνηση με το cd των windows , έκανα διαμόρφωση και εγκατάσταση, αλλά η εικόνες με το πρόβλημα παραμένουν με την μόνη διαφορά ότι η μαύρη οθόνη έγινε μπλε με εμφάνιση του ποντικιού .

Έκανα ξανά εκκίνηση με το Windows Defender Offline , έκανε αναζήτηση αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Επίσης έκανα εντοπισμό προβλήματος μέσω το cd των windows, εγκατάσταση των ΧP αλλα και πάλι τίποτα.

Αν έχετε κάποια ιδέα για το πρόβλημα όπως και πιθανές λύσεις θα με βοηθούσατε πάρα πολύ, γιατί δυστυχώς είμαι άνεργος και η όποια επίσκεψη σε τεχνικό θα ήτανε δύσκολη αυτήν την περίοδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
133212

θα σε στεναχωρησω τετοιες γιορτινες μερες αλλα απο οτι διακρινω στην εικονα δεν εχεις προβλημα λογισμικου αλλα υλικου κατα πασα πιθανοτητα μαλλον πας για νεα καρτα γραφικων (αυτη μαλλον εχει καποια "ψυχρη κολληση" και παρεδωσε πνευμα (ετσι ειχε συμβει και στην δικη μου μεχρι το τελικο σβησιμο (βεβαια ενας φιλος την εκανε επαναφορα με την μεθοδο του "ψησιματος") αλλα δεν εμπιστευομαι τετοια πραγματα και απλα την αλλαξα.)

knbsep
28-12-13, 01:09
θα σε στεναχωρησω τετοιες γιορτινες μερες αλλα απο οτι διακρινω στην εικονα δεν εχεις προβλημα λογισμικου αλλα υλικου κατα πασα πιθανοτητα μαλλον πας για νεα καρτα γραφικων (αυτη μαλλον εχει καποια "ψυχρη κολληση" και παρεδωσε πνευμα (ετσι ειχε συμβει και στην δικη μου μεχρι το τελικο σβησιμο (βεβαια ενας φιλος την εκανε επαναφορα με την μεθοδο του "ψησιματος") αλλα δεν εμπιστευομαι τετοια πραγματα και απλα την αλλαξα.)

μεθοδο του "ψησιματος"... για πες... :hmm:

Zer0c00L
28-12-13, 03:06
οι πιο ειδικοι πανω στο θεμα του "ψησιματος" μπορουν να σε ενημερωσουν σχετικα αλλιως μπορεις να το ψαξεις στο google θα δεις τι πρεπει να κανεις βημα προς βημα

αυτοι που το εχουν δοκιμασει λενε οτι δουλευει

λενε οτι ειναι συχνο φαινομενο (ψυχρη κολληση) ονομαζεται το προβλημα αυτο με τις καρτες γραφικων και αν ακολουθησεις την μεθοδο του ψησιματος τοτε επιδιορθωνεται (δεν ξερω να σου πω ομως ποσο κραταει) μερικοι φιλοι που το εκαναν καθως ειναι γνωστες της μεθοδου λενε οτι κραταει...

ενημερωτικα η καρτα που ειχα φτιαχτηκε με την μεθοδο αυτη και εξακολουθει να δουλευει

haris_216
28-12-13, 10:56
είναι μια "κλασσική" λύση, ειδικά σε περιπτώσεις με κάρτες από laptop όπου εκεί τα πράγματα είναι αρκετά περιορισμένα με τη διαθεσιμότητα καρτών αλλά και το κόστος τους.
αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν χρησιμοποιείται αρκετά και σε desktop καταστάσεις.
η προβληματική κάρτα μπαίνει στο φούρνο (ιδανικά ΧΩΡΙΣ...πατάτες!!!) για Χ χρονικό διάστημα στο οποίο ψιλολιώνουν λόγω θερμοκρασίας οι κολλήσεις οπότε, όπου υπάρχει ψυχρή (κακή) κόλληση διορθώνεται.
μια προσοχή θέλει η κάρτα να μην έχει πάνω της πλαστικά, καλώδια ή αλλά που θα λιώσουν νωρίτερα από την κόλληση!!!
αυτά ή τα βγάζουμε (αν βγαίνουν) ή τα ψιλοπροστατεύουμε.
προσωπικά το έχω κάνει με φίλο σε κάρτα γραφικών laptop (για την οποία σημειωτέον του ζητούσαν από την αντιπροσωπεία την "μάνα του και τον πατέρα του") και η κάρτα δουλεύει άψογα χρόνια μετά.
αν το googlάρεις θα βρεις πολλά σχετικά θέματα με αναλυτικές οδηγίες (θερμοκρασίες, χρόνους, κλπ).
έτσι κι αλλιώς δεν έχεις τίποτα να χάσεις και πραγματικά δουλεύει η μέθοδος, αν βέβαια το πρόβλημα είναι κόλληση

knbsep
28-12-13, 11:25
Τι λες τώρα?!?!?!?!?!?!?!
Πραγματικά δεν το γνώριζα.
Φ Ο Β Ε Ρ Ο ! ! !

haris_216
28-12-13, 11:29
είναι.
δίνει στη φράση "κάτι ψήνεται" μια νέα διάσταση!!!

knbsep
28-12-13, 11:37
είναι.
δίνει στη φράση "κάτι ψήνεται" μια νέα διάσταση!!!

:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

@ ADSLgr.com All rights reserved.