PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα στο δίπλα από το κτίριο του ΟΤΕ



pouk
27-12-13, 09:55
Καλημέρα σας... Μένω Θεσσαλονίκη στο κέντρο 100 μέτρα από το κτίριο του ΟΤΕ... Ενώ στο προηγούμενο σπίτι, που ήταν έξω από το κέντρο, είχα 21 mbps ταχύτητα τώρα το router μου κλειδώνει στα 13... Υπάρχει πιθανότητα η forthnet να χαμηλώνει την ταχύτητα...

LOUKAS32
27-12-13, 10:19
για βαλε λιγο τα stats του router

babis3g
27-12-13, 15:05
Δεν λεω οτι αυτο ειναι το προβλημα απλος αναφερω περιπτωσεις/πιθανοτητες ... η forthent να κοβει ... εφοσον εισαι εκτος οτε, το dslam του νεου παροχου να ειναι μακρια σου και ασ εισαι διπλα στον οτε(αν εχει η forthnet δικο της κεντρο απο εκει πλεον θα μετρας) ... επισης εχω δει και περιπτωση να ειναι καποιος διπλα αλλα να πηγαινει η γραμμη γυρω γυρω και να συνδεεται στο γυρισμο γραμμης

Οπως ζητηθηκε στατιστικα γραμμης να δουμε το loop attenuator

- - - Updated - - -

ξεχασα να προσθεσω οτι υπαρχει αλλη μια περιπτωση οτι παιζεται στην περιοχη μου ... και τελικα καταληξα αναγκαστηκα στον οτε λογο καλυτερης ταχυτητας και τεχνικης υποστηριξης ...
δηλαδη να μην εχει η forthent κομβο δικο της στην περιοχη και να παιρνει απο την γραμμη του οτε, σε αυτη την περιπτωση (τουλαχιστον σε εμενα η forthent οταν ρωτησα) δεν εδεινε πανω απο 8μβ (ενω στον οτε ηταν μεχρι 24) λογο οτι δεν της καταχωρουσε δικαιωμα ο οτε

mikroman
27-12-13, 20:25
Καλημέρα σας... Μένω Θεσσαλονίκη στο κέντρο 100 μέτρα από το κτίριο του ΟΤΕ... Ενώ στο προηγούμενο σπίτι, που ήταν έξω από το κέντρο, είχα 21 mbps ταχύτητα τώρα το router μου κλειδώνει στα 13... Υπάρχει πιθανότητα η forthnet να χαμηλώνει την ταχύτητα...

το πιο λογικό είναι ότι έχει απαρυθμιστεί το router σου με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα και στην ταχύτητα σου . αν έδινες και στατιτιστικά ρούτερ θα βοηθούσε ακόμα πιο πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.