PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση Tellas και "άδειασμα" συνδρομητών!



rdaniel
26-07-04, 23:10
Θα προσέξατε όσοι έχετε σύνδεση με Tellas ότι από το βράδυ της Δευτέρας 26/7 ως το πρωϊ της Τρίτης 27/7 η Tellas πραγματοποεί αναβάθμιση του συστήματος e-mail και web που έχει, για την οποία ειδοποίησε τους συνδρομητές της με σχετικό e-mail. Αυτό που ΔΕΝ είπε είναι ότι στο διάστημα της αναβάθμισης ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ DNS SERVERS ΤΗΣ!!

Και ρωτώ: τι να κάνω τη σύνδεση με το Internet, άμα δεν μπορώ να πάω πουθενά, έξω από την Tellas?! Το καταπληκτικό είναι ότι στο τμήμα υποστήριξης που πήρα να ζητήσω οδηγίες, μου είπαν ότι δεν γίνεται τίποτε (!) ... Μάλλον ο συγκεκριμμένος υπάλληλος ήταν από αδαής ως βαθιά νυχτωμένος, αν και πρόθυμος. Ας είναι καλά οι άλλοι ISP, αφού βάζωντας τους δικούς τους DNS Servers μπορώ και χρησιμοποιώ τη σύνδεσή μου αυτή την ώρα...

ΉΘελα όμως να ήξερα: αν εγώ δεν ήξερα να κάνω αυτή την αλλαγή, θα έμενα έτσι απλά χωρίς σύνδεση και χωρίς λύση; Είναι αυτή αντιμετώπιση των πελατών από την Tellas?!

Θα μου πεις "τι ψάχνεις τώρα"... Ε, ναι, τι ψάχνω ... Το δίκιο μου, αλλά πού να το βρω! :(

Τουλάχιστον τα είπα και ηρέμησα κάπως!! :)

limassol
26-07-04, 23:18
hi!δηλαδη μπορεις να μπεις?πες και σε εμας τους φτωχους την λυση...δεν μπορω να μπω πουθενα...ελπιζω αυριο να φτιαξουν otherwise...Bye bye tellas!!τι πακετο ειναι αυτο!

limassol
26-07-04, 23:21
ξεχασα να πω οτι γυρω στης 9 ειχα 800ping ut2004 και σε μια φαση νεκρωσαν ολα εκτος απο winamp radio...να κοβεται βεβαια αλλα κατι ειναι και αυτο!

dantouan
26-07-04, 23:27
Εχει πεσει παιδια η Tellas :evil: :evil: δεν ανοιγει ουτε το site της... :evil: :evil:

limassol
26-07-04, 23:31
οσοι εχετε winamp + tellas ανοιχτ internet library και βαλτε λιγο chill out music γιατι η tellas μας τα εχει κανει κουρελια!(το μονο που πεζει ακομα...ααα ας ειναι καλα και η οτενετ του πατερα μου :P) :evil: :cry: :evil: :cry:

rdaniel
26-07-04, 23:34
hi!δηλαδη μπορεις να μπεις?πες και σε εμας τους φτωχους την λυση...δεν μπορω να μπω πουθενα...ελπιζω αυριο να φτιαξουν otherwise...Bye bye tellas!!τι πακετο ειναι αυτο!

Οκ, για όσους δεν ξέρουν τον τρόπο, απλά βάζετε σαν DNS SERVER στην σύνδεσή σας αυτόν της OTENET πχ, ο οποίος είναι ο 195.170.0.2

Δηλαδή, ΔΕΝ ορίζετε αυτόματη πρόσληψη DNS SERVER από την Tellas, ορίζετε αυτή που είπαμε (ή άλλη ανάλογη) μόνοι σας.

dantouan
26-07-04, 23:36
ας ειναι καλα και η οτενετ του πατερα μου


Και η Forthnet μια χαρα παει..... :wink: ..... :P :P :P :P

theorrion
26-07-04, 23:51
Το μόνο που τουλάχιστο μου παίζει είναι το μουλάρι...

turboirc
26-07-04, 23:58
Δεν ηταν στο προγραμμα να πεσει ο DNS και δεν θα διαρκεσει η πτωση του οσο καιρο διαρκει η αναβαθμιση.

Δοκιμαστε αλλο DNS server οπως Otenet και δουλευουν ολα.

dantouan
26-07-04, 23:58
Και το τηλεφωνικο κεντρο της (13800) τα εχει παιξει...(περιμενω εδω και κανα μισαωρο τον "next avaliable representative" που "will assist you sortly")... :lol: :lol: :lol:

toRus
27-07-04, 00:13
Οκ, για όσους δεν ξέρουν τον τρόπο, απλά βάζετε σαν DNS SERVER στην σύνδεσή σας αυτόν της OTENET πχ, ο οποίος είναι ο 195.170.0.2

Δηλαδή, ΔΕΝ ορίζετε αυτόματη πρόσληψη DNS SERVER από την Tellas, ορίζετε αυτή που είπαμε (ή άλλη ανάλογη) μόνοι σας.

Thanks for the tip !!!
Δεν σκέφτηκα να δοκιμάσω αν λειτουργεί με άλλο DNS - υπέθεσα ότι αυτό επιτρέπεται μόνο αν έχεις λογαριασμό στην Otenet π.χ. - και έτρεχα μες τη βροχή να βρω NetCarta :(
Πάντως συμφωνώ ότι η όλη κατάσταση ήταν εκνευριστική. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία στην προειδοποίηση της Tellas αφού δεν πολυχρησιμοποιώ τις υπηρεσίες email, virtual disk, "κτλπ" οπότε ξέχασα ότι σήμερα ήταν η αναβάθμιση του δικτύου. Έπεσα από τα σύννεφα όταν μου είπε η κοπέλα στο support για το DNS. Χρειάζομαι το Web απαραίτητα όλο το βράδυ - έχω να παραδώσω εργασία για αύριο. Πάντως με τον παραπάνω DNS όλα πηγαίνουν αισθητά πιο αργά. Μάλλον θα βάλω την NetCarta για σήμερα.

toRus
27-07-04, 03:52
Oi DNS servers της Tellas λειτουργούν τώρα :D

limassol
27-07-04, 09:00
κανενα νεοτερο...σημερα εχουν τελειωσει ολα τα προβληματα τελικα;αντε θα γυρισω απο δουλεια να πεξω κανενα game και ελπιζω να μην εχω 800 ping αλλιος gg tellas!!μια που εκανε και αναβαθμιση δεν αλλαζε και λιγο το site...ειναι λιγο μουφιτσα!
:mrgreen: :mrgreen:

cosmos
27-07-04, 12:41
limassol, σήμερα μετά τα μεσάνυχτα, έβαλα DNS της Otenet και έπαιζα κανονικά με ping 30-40 Ιταλία σε ut2004 (στους Atari)...

limassol
27-07-04, 13:27
cosmos,thx για την απαντηση σου...!!εχθες ειχα απογοητευτει τοσο που την επεσα για υπνο πριν δω την απαντηση του rdaniel. τι nick εχεις ut2004;να φανταστω το εχεις αυθεντικο εε...εγω παιζω ακομα demo torlan γιατι δεν ξερω τι ping θα εχω(50euro) :P θα το παρω απο ενα φιλο σημερα να δω το ping.Αυτος με otenet ειχε γυρω στο 60!!αν εχεις και κανενα καλο server με καλα ping στειλτα μου pls!
thx mate

JediMasterMANIAC
27-07-04, 13:58
/think Τι λέτε ρε παιδες εγώ δεν ειχα προβλήματα σε αυτο το διαστημα :/

cosmos
27-07-04, 13:59
A βρε limassol, να είσαι στην πηγή και να μην πίνεις βρε; ;)

http://www.noobwars.gr/forum/index.php?showforum=79

και

http://www.noobwars.gr/forum/index.php?s=&showtopic=2339

Αμιγώς Ελληνική παρέα. Αν είσαι με μη μπουκωμένο DSLAM, περίμενε με Tellas (όπως εγώ) ping γύρω στα 40-70 (o server είναι μέσα στη Forthnet).

50€;;; Όχι τόσο φίλε μου. Στην Ελλάδα έχει πέσει στα 40, αλλά το φθηνότερο όλων είναι το www.play.com (τιμές σε λίρες αγγλίας, αλλά αν θυμάμαι καλά θα σου βγει περίπου € 27, με δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα). Δες μόνο αν θες τη DVD ή την 6-CD έκδοση. :)

Όσο για το nick ... θα με βρεις σύντομα ;)

zouzouni
27-07-04, 14:03
Το πρόβλημα της Tellas ήταν γενικότερο, μιας κι περιλάμβανε τόσο τις υπηρεσίες internet (adsl , isdn, pots) όσο κι τις υπηρεσίες τηλεφώνου.

Κατόρθωσα τελικά κι μίλησα με έναν ευγενέστατο υπάλληλο στις 12:20 το βράδυ (το πρόβλημα να μην μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο το παρατήρηση μόλις στι 11:50 όταν επέστρεψα στον υπολογιστή).

Toν ρώτησα τι συμβαίνει, μιας κι ούτε το mail αλλά ούτε κι η ανακοίνωση στο site της Tellas δεν ανέφεραν πουθενά ότι θα υπάρχει πρόβλημα στην πρόσβαση στο διαδίκτυο λόγω της αναβάθμισης, κι ο άνθρωπος μου είπε πολύ ευγενικά κι ζητώντας συγνώμη, ότι :
"Δυστυχώς σε μια τόσο πολύπλοκη διαδικασία όπως αυτή της αναβάθμισης που γίνεται, υπάρχουν κι τα απρόοπτα, που μπορεί να προκαλέσουν τόσο μεγαλής έκτασης πρόβλημα!"
Σύμφωνα με τον ίδιο, όλες οι υπηρεσίες, υπολόγιζαν ότι θα είχαν αποκατασταθεί ως τις 10 σήμερα το πρωί.

Μιας κι η αναβάθμιση έχει ολοκληρωθεί πλέον, εκτός από το να κάνει ο καθένας μας τα δικαιολογημένα του παράπονα, είτε εδώ, είτε στην Tellas, ας παρακολουθήσουμε την συμπεριφορά του δικτύου, για να δούμε αν πράγματι η αναβάθμιση λειτούργησε υπέρ μας.

ΥΓ. Να σημειώσω ότι τόσο το emule όσο κι το streamload σ'όλο το διάστημα που υπήρχε το πρόβλημα με τους dns servers λειτουργούσαν κανονικότατα - πάλι καλά δηλαδή.

akiss
27-07-04, 14:43
Οπως και να το κανεις ηταν απαραδεκτο.Εγω εφυγα απο το σπιτι και ηρθα στην δουλεια,γιατι ειχα δουλεια που επρεπε να γινει οπωσδηποτε.Μου φαινετε οτι ακολουθουν πιστα τα βηματα της δεη που οποτε θελει κοβει το ρευμα χωρις να δινει λογαριασμο πουθενα. :evil: :evil: :evil:

limassol
28-07-04, 04:13
cosmos...thx mate again!!!τελικα εχει 28.99 και το παρειγιλα χαχαχαχα!!!ελπιζω μονο να εχω καλα ping με την trellas :P...ενημερωνε με ρε συ για τετοια σκηνικα...war3 πεζεις καθολου?
Φιλικα, Σιμος!

cosmos
28-07-04, 08:12
Ναι, αλλά κάπως έτσι UT -> άλλο παιχνίδι 1 (για αλλαγή) -> ut -> άλλο 2 -> ut κτλ για τα τελευταία 4 χρόνια. Είμαι εξαρτημένος :p

limassol
28-07-04, 10:12
χαχαχαχχαχα!!!!!επαιζα demo με enositis και με αλλους που ειδα απο τα url που μου εστειλες...ειχαμε βαλει και mic και ειχε απειρο γελιο!περιμενω το ut και εντασομαι στο team cosmos...εχει πολυ λαο οi server? στο demo ειμασταν περιπου 6 ατομα :(

cosmos
28-07-04, 11:22
Οι servers δεν είναι demo, είναι full! Είναι πρακτικά ο full Linux dedicated UT2004 server(s) με όλα τα maps :) Ώρες προσέλευσης κυρίως βραδινές όμως, να ξέρεις ;)

Insomniac
28-07-04, 22:06
Παντως εγω την "αναβαθμιση" ...δεν την ειδα ακομα.Μαλλον πιο γρηγορα πηγαινε το internet.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

pontifikas
28-07-04, 22:12
Ρε παιδιά για να καταλάβω....
Μπορείς να είσαι στο δίκτυο χωρίς να έχεις επιλέξει ISP :shock: :shock:
Δηλαδή άντε μου έπεσε η Tellas.Μπορώ έτσι νταβατζιλίκι να μπώ μέσω ΟΤΕ :shock:
Για εξηγείστε μου γιατί κουφάθηκα.Τι στην οργή πληρώνουμε τότε?
(Απορία εκφράζω)

Όσο για την αναβάθμηση, ε εντάξει για μισή μέρα ήταν.Δεν βλάπτει λίγη απεξάρτηση. :wink:. Πάντως εγώ δεν είδα καμοιά διαφορά πουθενά.

despal
29-07-04, 00:18
Τι ώρα γράφω αυτές τις γραμμές; Την πολύ συγκεκριμένη ώρα βλαστημάω και γ@μ0σταυρ|ζω διότι δεν έχω σύνδεση απο το Σάββατο το βράδυ! Έλειπα σε ταξίδι, γυρίζω, ανάβω το router και αρνείται να πάρει IP! Τηλεφώνησα και δύο και τρεις φορές και μου λενε οτι η αναβάθμιση... συνεχιζεται! :|

mavlok
29-07-04, 10:23
Παντως εγω την "αναβαθμιση" ...δεν την ειδα ακομα.

Ουτε 'γω. Ή του υψους ή του βαθους, ως συνηθως.

koroumel
29-07-04, 14:18
despal

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ από την Τρίτη το πρωί. Πρέπει να φταίει ο πΟΤΕ γιατι το modem δεν δείχνει να βρίσκει τον ISP!Μόνο οτι η γραμμή είναι DSL λέει. Η Tellas μου είπε οτι και άλλοι χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα και οτι πρέπει να κανει "restart" την γραμμή ο ΟΤΕ. Περιμένω από το πρωί τηλ. από τους τεχνικούς του ΟΤΕ αλλα....πΟΤΕ!

rdaniel
29-07-04, 17:50
Ρε παιδιά για να καταλάβω....
Μπορείς να είσαι στο δίκτυο χωρίς να έχεις επιλέξει ISP :shock: :shock:
Δηλαδή άντε μου έπεσε η Tellas.Μπορώ έτσι νταβατζιλίκι να μπώ μέσω ΟΤΕ :shock:
Για εξηγείστε μου γιατί κουφάθηκα.Τι στην οργή πληρώνουμε τότε?
(Απορία εκφράζω)

Όσο για την αναβάθμηση, ε εντάξει για μισή μέρα ήταν.Δεν βλάπτει λίγη απεξάρτηση. :wink:. Πάντως εγώ δεν είδα καμοιά διαφορά πουθενά.

Όχι, δεν μπορείς να είσαι γενικά στο δίκτυο χωρίς ISP . Αυτό που συζητάμε παραπάνω είναι ότι μπορείς να έχεις συνδεθεί με έναν ISP και να χρησιμοποιείς τον DNS Server ενός άλλου, δηλαδή από αλλού να έχεις πρόσβαση και από άλλον να ζητάς να σου μεταφράζει τις διευθύνσεις από όνομα (π.χ www.in.gr) σε IP (π.χ. 194.63.247.208 για το www.in.gr).

lazar
29-07-04, 17:58
Όχι, δεν μπορείς να είσαι γενικά στο δίκτυο χωρίς ISP .

Έχει γίνει εκτενής συζήτηση παλαιότερα γι' αυτό. Ένα search, pontifikas, θα βοηθήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.