PDA

Επιστροφή στο Forum : Βασανα με οτε



Tatsu
02-01-14, 20:10
Καλησπερα,ειπα να πω και γω τα ζορια με τον οτε..
4/12 εκανα αιτηση για double play μιας και με 3G δεν αντεχω αλλο...Το στενο που μενω εγω δεν εχει γραμμη οτε οπωτε πρεπει να φερουν..
Απο 4/12 δεν εχω ακουσει τιποτα απο το συνεργειο ή την οτε...Τους ειχα παρει πριν 2 η 1 βδομαδα και μου ειπαν θα τους ειδοποιησουν...Μεχρι σημερα,τιποτα! Παιρνω σημερα τηλεφωνο,περιμενοντας 15 λεπτα στην αναμονη και μου λενε πως πρεπει να παρω το τεχνικο συνεργειο της περιοχης μου! Μου δωσανε ενα τηλεφωνο και μου λενε να τους παρω αυριο το πρωι να δουνε τη θα γινει....Λιγο ιντερνετ θελω ο καιμενος :( :(

sdikr
02-01-14, 20:16
Πάρε αύριο το πρωί, πριν τις 8 για να βρεις και κάποιον

Tatsu
02-01-14, 20:17
θα παρω,αλλα θα γινει τιποτα?:/

sdikr
02-01-14, 20:37
θα παρω,αλλα θα γινει τιποτα?:/

Λογικά ναι, εφόσον τους βρείς και μιλήσεις μαζί τους
Αλλά πρόσεξε το να πάρεις νωρίς γιατί μετά βγαίνουν σε εξωτερικές εργασίες

sweet dreams
02-01-14, 20:44
Καλησπερα,ειπα να πω και γω τα ζορια με τον οτε..
4/12 εκανα αιτηση για double play μιας και με 3G δεν αντεχω αλλο...Το στενο που μενω εγω δεν εχει γραμμη οτε οπωτε πρεπει να φερουν..
Απο 4/12 δεν εχω ακουσει τιποτα απο το συνεργειο ή την οτε...Τους ειχα παρει πριν 2 η 1 βδομαδα και μου ειπαν θα τους ειδοποιησουν...Μεχρι σημερα,τιποτα! Παιρνω σημερα τηλεφωνο,περιμενοντας 15 λεπτα στην αναμονη και μου λενε πως πρεπει να παρω το τεχνικο συνεργειο της περιοχης μου! Μου δωσανε ενα τηλεφωνο και μου λενε να τους παρω αυριο το πρωι να δουνε τη θα γινει....Λιγο ιντερνετ θελω ο καιμενος :( :(

Μπες εδώ (https://www.ote.gr/web/guest), πήγαινε στο CallBack και κάνε τα παράπονα σου.

Tatsu
02-01-14, 20:50
Εχω ξανακανει callback λεγοντας οτι εχει περασει καιρος και οτι ειχα ξαναπαρει πριν 1 βδομαδα,αλλα μου λενε να ξαναπαρω.

sweet dreams
02-01-14, 21:02
Εχω ξανακανει callback λεγοντας οτι εχει περασει καιρος και οτι ειχα ξαναπαρει πριν 1 βδομαδα,αλλα μου λενε να ξαναπαρω.

Ο επιμένων....ΝΙΚΑ!!!!
Πάρε πάλι, δεν έχεις και πολλές επιλογές.......:)

sdikr
02-01-14, 21:07
Ο επιμένων....ΝΙΚΑ!!!!
Πάρε πάλι, δεν έχεις και πολλές επιλογές.......:)

Στο call back, όσες φόρες και να πάρει, δεν θα νικήσει
Στους τεχνικούς απο την άλλη αν πάρει το πρωί θα νικήσει

Απλά πράγματα

sweet dreams
02-01-14, 21:19
Στο call back, όσες φόρες και να πάρει, δεν θα νικήσει
Στους τεχνικούς απο την άλλη αν πάρει το πρωί θα νικήσει

Απλά πράγματα

....καλά...δεν θα διαφωνήσουμε και γι' αυτό.....σε όσους περισσοτέρους, θέλει, να πάρει, τόσο το καλύτερο, κατα την ταπεινή μου άποψη.....

sdikr
02-01-14, 21:24
....καλά...δεν θα διαφωνήσουμε και γι' αυτό.....σε όσους περισσοτέρους, θέλει, να πάρει, τόσο το καλύτερο, κατα την ταπεινή μου άποψη.....

Μα δεν μπορούν να κάνουν κάτι, απλά δηλαδή να τους πρήξει;

η διαδικασία είναι απλή, τηλέφωνο στους τεχνικούς της περιοχής του πριν τις 8, αν θέλει να γίνει η δουλεία του βέβαια,αλλιώς μπορεί να κάνει callback, καταγγελίες, ότι αγαπάει, αλλά την δουλειά του όχι

Tatsu
02-01-14, 21:25
πριν της 8?!? εγω ξυπναω 12 :p

sdikr
02-01-14, 21:26
πριν της 8?!? εγω ξυπναω 12 :p

Και εκείνοι ξυπνάνε στις 5, λίγο μετά τις 8 βγαίνουν έξω, επιστρέφουν μετά τις 15:00, δυστυχώς δεν αφήνουν κάποιον στο τηλέφωνο

sweet dreams
02-01-14, 21:29
Μα δεν μπορούν να κάνουν κάτι, απλά δηλαδή να τους πρήξει;

η διαδικασία είναι απλή, τηλέφωνο στους τεχνικούς της περιοχής του πριν τις 8, αν θέλει να γίνει η δουλεία του βέβαια,αλλιώς μπορεί να κάνει callback, καταγγελίες, ότι αγαπάει, αλλά την δουλειά του όχι

:scratch :hello

Tatsu
02-01-14, 21:29
και μετα της 15,φευγουν; και ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι κανεις στο τηλεφωνο; τετοιο κτηριο αδειο?

sdikr
02-01-14, 21:30
:scratch :hello

Μα ο σκόπος είναι να κάνεις κάτι να έχεις και αποτέλεσμα, έτσι δεν είναι;

όταν ο μόνος τρόπος είναι ενας για να κάνεις την δουλειά σου γιατί να ψάχνεσαι με αλλά πράγματα;

cranky
02-01-14, 21:32
τετοιο κτηριο αδειο?
Όχι, δεν μένει άδειο το κτίριο, έχει μόνο διοικητικούς μέσα.
Αν δεν μιλήσεις με τεχνικό, μήν περιμένεις προκοπή.

Tatsu
02-01-14, 21:34
δηλαδη πριν της 8 πρεπει να παρω? ωχ παναγια μου...

balandis
02-01-14, 21:36
οταν ειχα οτε πηρα τους τεχνικους που μου εδωσαν στο τηλεφωνο και μιλησα κανονικα και περασε απο το σπιτι μου τη μερα που κανονισαμε και ολα καλα!!μην στεναχωριεσαι ολα γινονται!!:)το πρωι καλυτερα να παρεις νωρις παρε κατα τις 8 πιστευω να το σηκωσουν...

sweet dreams
02-01-14, 21:36
Μα ο σκόπος είναι να κάνεις κάτι να έχεις και αποτέλεσμα, έτσι δεν είναι;

όταν ο μόνος τρόπος είναι ενας για να κάνεις την δουλειά σου γιατί να ψάχνεσαι με αλλά πράγματα;

Αναλωνόμαστε σε συζήτηση χωρίς νόημα......
Είπα την γνώμη μου.....ότι θέλει και τον φωτίσει ο Θεός ας κάνει.......bye....bye.....

Tatsu
03-01-14, 09:47
θα ξυπνησω τοτε 7 30 να τους παρω και μετα παλι για υπνο :lol:

- - - Updated - - -

ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!
παιρνω σημερα τηλεφωνο και τους λεω οτι εκανα νεα παραγγελεια για συνδεση,τους δινω τον αριθμο και μου λενε οτι η αιτηση εχει απορριφθη γιατι παιρναει τα 200 μετρα στο box...και τους λεω πως γινεται αυτο,ενω ο επομενος πιο πανω δρομος που χωριζει τον δικο μου για ενα οικοπεδο να εχει ....Το θεμα ειναι ως εξης: υπαρχουν 3 δρομοι...ο 1ος εχει οτε,ο 2ος,εγω δηλ,δεν εχω,και ο 3ος παιρνει απο τον 1ο μεσω απο στυλους και εμενα μου λεει οτι δεν γινεται....τι μπορω να κανω; μπορω να κανω επαναξεταση του θεματος απο αλλο τεχνικο συνεργειο; το αλλο ειναι πως πιστευω οτι εχουν μπερδεψει τους δρομους γιατι νομιζω υπαρχει κιαλλη οδος σαν την δικια μου.....

Koala_
03-01-14, 11:46
Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες με τους δρόμους θα σου πω την δικιά μου περίπτωση.

Το σπίτι μου αν και δεν είναι γωνία βλέπει σε 2 δρόμους κάθετους μεταξύ τους.
Το λογικό θα είναι να έκανα αίτηση για σύνδεση στην οδό που είναι ο δρόμος και η είσοδος του σπιτιού.
Επειδή όμως είχε εναέριο καλώδιο και δεν το ήθελα, έκανα αίτηση στον πλαϊνό δρόμο του σπιτιού μου καθώς υπήρχε και εκεί μποξάκι του ΟΤΕ.
Έτσι και έγινε. Η γραμμή παραδόθηκε από άλλο μποξάκι και την έβαλα από νέα εισαγωγή στο σπίτι.

Τα παραπάνω στα έγραψα σαν workaround για το πρόβλημα σου.

Tatsu
03-01-14, 13:00
ειναι ενας μεγαλος δρομος και υπαρχουν πολα στενα. σε ενα στενο υπαρχει οτε σε ολο τον δρομο,στο διπλα που ειμαι εγω δεν υπαρχει και στο παραδιπλα υπαρχει αλλα παιρνει απο το 1ο στενο με στυλους που παιρνανε διπλα απο το δικο μου στενο
133499

προσπαθησα να το ζωγραφισω για να το κανω κατανοιτο πως ειναι.δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην ερθει και η γραμμη σε εμενα

maik
04-01-14, 20:41
Αν καταλαβα καλα σου ειπαν οτι για να ερθει η γραμμη σπιτι σου θα χρειαστει πανω απο 200 μετρα εναεριο καλωδιο. Τα 200 μετρα μετρανε απο το τελευταιο σημειο που καταληγει ΥΠΟΓΕΙΟ δικτυο του ΟΤΕ και ειναι οπως παει ο δρομος , οχι ευθεια.
Αν ισχυει λοιπον αυτο θα πρεπει να πληρωσεις μια επιπλον δαπανη που θα σου πουν. Φυσικα θα καθυστερησει γιατι οι εργασιες θα γινουν απο εργολαβο κλπ κλπ.

Tatsu
05-01-14, 13:43
Μα δεν ειπα να μην πληρωσω,αλλα οχι και αποριψη κατευθιαν.Τον Μαρτιο του 2013 εγινε η εργασια για να παει το εναεριο δικτυο στον πιο πανω...απλως δεν βλεπω τον λογο να μην περασει και σε μενα.Θα κανω μια τελευτεα προσπαθεια να παρω την δευτερα να κλεισω ραντεβου με τεχνικο να ερθει σπιτι μου κατοπιν οδηγιες γιατι πιστευω οτι εχουν κανει και λαθος την διευθυνση....Αλλιως με βλεπω να στελνω στην ΕΕΤΤ.Και δεν ειμαι ο μοναδικος κατοικος στον δρομο αυτον,αλλα και αλλοι που θελουν τηλεφωνο και ιντερνετ.Και μου ειπαν οτι 200 μετρα απο το τελευτεο box

maik
05-01-14, 13:52
Αφου σου ειπαν οτι εισαι 200 μετρα απο το τελευταιο box τοτε το καλυτερο ειναι να ξυπνησιες μια μερα πρωι και να πας ο ιδιος στο τεχνικο τμημα της περιοχης σου. Να ζητησεις το προυπολογισμο της δαπανης και τοτε να αποφασισεις.

Tatsu
06-01-14, 00:15
Ισως φτεει οτι δεν εδωσα την ακριβης διευθυνση...Στην ιστοσελιδα εδωσα την διευθυνση οπου στελνουν τους λογαριασμους και αυτα.Εγω μενω σε αλλη διευθυνση αλλα δεν ηξερα οτι δεν θα με καλουσαν..Σε καθε παραγγελεια που κανω με καλουν γιατι δεν ειναι και γνωστη οδος.Θα τους το πω την Τριτη αυτο και αν δεν το δεκτουν θα παω προς ΕΕΤΤ

Koala_
06-01-14, 01:02
Ισως φτεει οτι δεν εδωσα την ακριβης διευθυνση...

Μετά φταίει ο ταλαίπωρος ο τεχνικός του κάθε ΟΤΕ που δεν μας εξυπηρετεί... Ας προσπαθήσουμε όλοι να κάνουμε το κόσμο μας λίγο, ένα τσίκ, καλύτερο.

Tatsu
06-01-14, 01:10
Μετά φταίει ο ταλαίπωρος ο τεχνικός του κάθε ΟΤΕ που δεν μας εξυπηρετεί... Ας προσπαθήσουμε όλοι να κάνουμε το κόσμο μας λίγο, ένα τσίκ, καλύτερο.

Και μετα με παιρνει ο κουριερ και να μου λεει που ειστε και που ειστε...δεν ηξερα οτι δεν παιρνει τηλεφωνο...

valen_gr
06-01-14, 14:52
Και μετα με παιρνει ο κουριερ και να μου λεει που ειστε και που ειστε...δεν ηξερα οτι δεν παιρνει τηλεφωνο...
και γιατι να σε παρει τηλεφωνο. Αλλο η κουριερ, άλλο η αγορα και εγκατασταση νεας γραμμης. Στο δευτερο συμπληρωνεις ολοκληρη αιτηση με τα αναλυτικα στοιχεία. Βεβαια, το γιατι κάποιος θα συμπληρωνε στο πεδίο που ρητά αναφέρεται στην διευθυνση που θέλουμε να λειτουργει η γραμμη μας κάποια ασχετη διευθυνση που λαμβάνουμε λογαριασμους (!!) ειναι αλλη υποθεση.

Εισαι και τυχερος που δεν μπορεσαν να παραδώσουν γραμμη στην άλλη διευθυνση. Φαντασου να σου ειχαν φερει την γραμμη στην ασχετη διευθυνση που λαμβανεις λογαριασμους. Εκει τι θα έλεγες μετα? κανατε λαθος? Θα σου έλεγαν κυριε, οριστε η αιτηση, εδω μας ζητησατε, εδω την παραδώσαμε.

Υπάρχει προφανής λόγος που όλα αυτα γίνονται γραπτώς και καταγράφονται στα στοιχεια της αιτησης, και όχι με τηλεφωνικες συννενοησεις.

DJG
07-01-14, 00:03
εμ δικά μας λάθη, εμ σκούζουμε μετά :p

Φίλε μου μακάρι να βρείς μια λύση αλλά να είσαι τυπικός με αυτά.

apto
07-01-14, 17:14
Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσες να την έχεις πατήσει άσχημα και να τραβιέσαι χωρίς να φταίει σε κάτι ο οτε.
Το δυσάρεστο είναι ότι στις μέρες μας, υπάρχουν σπίτια εντός σχεδίου πόλεως, τα οποία δεν έχουν δυνατότητα να βάλουν ίντερνετ και πρέπει ο πελάτης να πληρώσει για την επέκταση του δικτύου του οτε, όπως και της δεη αρκετές φορές.

maik
07-01-14, 19:37
Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσες να την έχεις πατήσει άσχημα και να τραβιέσαι χωρίς να φταίει σε κάτι ο οτε.
Το δυσάρεστο είναι ότι στις μέρες μας, υπάρχουν σπίτια εντός σχεδίου πόλεως, τα οποία δεν έχουν δυνατότητα να βάλουν ίντερνετ και πρέπει ο πελάτης να πληρώσει για την επέκταση του δικτύου του οτε, όπως και της δεη αρκετές φορές.

Εδω θα πρεπει να δουμε πιο αναλυτικα το "εντος σχεδιου".
Ξυπναει μια μερα ο καθε βλαχοδημαρχος και αποφασιζει οι ταδε εκτασεις με χερσα χωραφια να μπουν στο σχεδιο πολεως.
Εστι ξεκαρφωτα ,χωρις προετοιμασια ,χωιρς σχεδιο ,χωρις καμια απολυτως υποδομη. Απλα χαραζουμε δρομους και ολα οκ.
Μετα τρεχουν οργανισμοι να καλυψουν το κενο και να αντιμετωπισουν μαινομενους πολιτες. Ξερω περιπτωση μεγαλου Δημου εδω που ενω ειχε κατοικηθει η μιση νεα περιοχη ακομα δεν ειχε κατασταλαξει στα υψομετρικα των δρομων. Οποιος γνωριζει εστω και λιγα απο δημοσια εργα καταλαβαινει τι σημαινει αυτο.

Tatsu
07-01-14, 21:51
εγω μενω δυστηχως εκτος σχεδιου αλλα το νομιμοποιησα...και οσο για την αιτηση,πηρα τεχνικους και κανεις δεν απανταγε και πηρα 13888 και εκανα καινουργια αιτηση με την ακριβης οδος και μου ειπαν σε 4 εργασιμες θα με παρουν τηλεφωνο για ραντεβου.τους εξηγησα οτι ειναι λιγο περιπλοκη η κατασταση και οτι ευκολα καπιος μπερδευεται.αυτα!

Tatsu
21-01-14, 15:24
Λοιπον,για να μην χανω καιρο για τηλεφωνα,πηγα στο κτιριο του τεχνικου της περιοχης και μιλησα με προισταμενο...Το ειδαμε στο χαρτι τον δρομου και μου λεει πως δεν γινεται να μπει γραμμη,γιατι περναει τα 4 χιλιομετρα.Του λεω εγω,αφου εδω διπλα υπαρχει γραμμη,και μου απανταει πως βγηκε εδω και 2 μηνες,νομος που λεει πως αν υπερβενει τα 4 χιλιομετρα,τοτε δεν μπενει γραμμη..Λεω,καλα...Εχει βγει τετοιος νομος απο οτε;

Koala_
21-01-14, 15:38
Λοιπον,για να μην χανω καιρο για τηλεφωνα,πηγα στο κτιριο του τεχνικου της περιοχης και μιλησα με προισταμενο...Το ειδαμε στο χαρτι τον δρομου και μου λεει πως δεν γινεται να μπει γραμμη,γιατι περναει τα 4 χιλιομετρα.Του λεω εγω,αφου εδω διπλα υπαρχει γραμμη,και μου απανταει πως βγηκε εδω και 2 μηνες,νομος που λεει πως αν υπερβενει τα 4 χιλιομετρα,τοτε δεν μπενει γραμμη..Λεω,καλα...Εχει βγει τετοιος νομος απο οτε;

Για νόμο προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι. Αλλά τα 4 χμ απο πού;

Tatsu
21-01-14, 15:41
Για νόμο προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι. Αλλά τα 4 χμ απο πού;

4 χιλιομετρα απο το box νομιζω ή το κεντρικο,δεν ξερω ακριβως.του ειπα να βαλει κοστολογιο ,γιατι θελουν κιαλλοι,και μου λεει και να θες,δεν γινεται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.