PDA

Επιστροφή στο Forum : Western Digital: Σταματά την διάθεση σκληρών δίσκων Parallel ATA



DJG
06-01-14, 20:28
133575Η Western Digital αναμφισβήτητα είναι ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές σκληρών δίσκων σε παγκόσμιο επίπεδο. Έπειτα από 27 χρόνια υιοθέτησης του Parallel ATA standard το οποίο χρησιμοποιείται για την σύνδεση των σκληρών δίσκων με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αναφορές θέλουν την εταιρεία να έχει ήδη σταματήσει την διάθεση τέτοιων HDDs στην αγορά.

Συγκεκριμένα το Parallel ATA interface έρχεται σε εκδόσεις των 16MB/s, 33MB/s, 66MB/s, 100MB/s και 133MB/s. Ο διάδοχος του PATA, το Serial ATA αρχικά έκανε την εμφάνισή του στην αγορά το 2003 αλλά το παλαιό interface μπόρεσε να επιβιώσει για πάνω από μια δεκαετία έπειτα από την αρχική κυκλοφορία της πλατφόρμας SATA. Οι πληροφορίες θέλουν την εταιρεία να έχει ήδη σταματήσει την διάθεση των WD800AAJB, WD1600AAJB, WD2500AAJB, WD3200AAJB, WD4000AAJB και WD5000AAJB HDDs με Parallel ATA interface στις 29 Δεκεμβρίου 2013.

Γεγονός είναι ότι το Serial ATA interface όπως το γνωρίζουμε ήδη, θα αντικατασταθεί μέσα στα επόμενα χρόνια. Πολλοί κατασκευαστές μητρικών μέσα στο νέο έτος θα αρχίσουν να ενσωματώνουν στις μητρικές τους, το Serial ATA Express (SATA Express) interface με 2GB/s bandwidth, σημαντική αύξηση σε σχέση με 0.6GB/s που προσφέρεται από το Serial ATA-6Gb/s standard.

Πηγή: xbitlabs.com (http://www.xbitlabs.com/news/storage/display/20131223212646_Western_Digital_to_End_Shipments_of_Parallel_ATA_Hard_Disk_Drives_in_2013.html)

Helix
06-01-14, 22:35
Έβγαζε μέχρι και τώρα δίσκους PATA; :shock:

johnfree
06-01-14, 23:12
η western τους σταματησε αλλα θα συνεχιζεις να τους βρησκεις στο εμποριο για πολλα χρονια ακομα...

BlindG
06-01-14, 23:18
Έβγαζε μέχρι και τώρα δίσκους PATA; :shock:

Αν γίνει μια έρευνα για το πόσα μηχανήματα έχουν IDE δίσκους αυτή τη στιγμή ανα τον κόσμο, μάλλον θα πέσεις από τα σύννεφα...
Η αγορά τους είναι σίγουρα όχι αμελητέα αλλά από την άλλη, κάποια στιγμή ακόμα και αυτά τα μηχανήματα θα σταματήσουν να δουλεύουν (λόγω βλάβης) οπότε η αντικατάστασή τους θα καταστεί υποχρεωτική....

Helix
06-01-14, 23:24
Υποχρεωτική θα καταστεί και η αγορά ενός sata controller ή η αλλαγή μητρικής

blade_
06-01-14, 23:26
με εναν κοντρολερ,λυνεται το προβλημα,οποτε οκ

ωστοσο οι περισσοτεροι θα προχωρησουν σε αναβαθμιση,εκτος ισως απο δημοσιες υπηρεσιες κτλ..

dim05
06-01-14, 23:37
Επειδη αγορασα πριν απο μερικους μηνες, εμενα μου εκανε εντυπωσε οτι οι pata ηταν πιο ακριβοι απο τιυς sata. Παντως κριμα γιατι θα υπαρχουν για πολλα χρονια ακομα υπολογιστες με pata σκληρο.

Helix
06-01-14, 23:52
Μην σου κάνει εντύπωση. Και οι μνήμες DDR2 είναι (πολύ) πιο ακριβές από τις DDR3.

Archon
06-01-14, 23:55
ΤΩΡΑ καταλαβα!!!!! 2 GByte /s και νομιζα 2 Gbit (και λεω τωρα τι ειναι αυτο? προς τα πισω παμε?) Πανω απο 3 φορες την σημερινη ταχυτητα. Και ποτε θα δουμε αυτο το νουμερο? Να κανω την αναβαθμιση ή να την αναβαλω?

keysmith
07-01-14, 02:52
τι PATA, γράφεται βρε παιδιά. :rolleyes: Ολος ο κόσμος ATAPI/IDE τους ξέρει.. :P
Νομίζω κακώς σταμάτησε και ελπίζω οι άλλοι να συνεχίσουν να βγάζουν. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ μηχανάκια με IDE δίσκους που κάνουν "καλά" τη δουλειά τους και ίσως χριαστούν στο μέλλον δίκσο. (άκου PATA, σαν PATA-TA ακούγεται :rofl:)

Helix
07-01-14, 03:02
Ελπίζω να μην υποννοείς ότι είπα PATA-TA :p

Simpleton
07-01-14, 03:06
Όσο θα λιγοστεύουν και ακριβαίνουν οι IDE, τόσο λιγότερο θα συμφέρει να αγοράσεις κάποιον για παλιό μηχάνημα. Βλέπω πάντως ότι κυκλοφορούν μετατροπείς για δίσκους SATA, π.χ. αυτός (http://www.digitus.info/en/products/accessories/interface-cards/pc-interface-cards/adapter-cards/ide-to-sata-adapter-ds-33151/).

aiolos.01
07-01-14, 05:28
Δε συμφέρει πλέον να έχει επιπλέον γραμμές παραγωγής για κάτι που δεν πουλάει. Όπως είπαν και άλλοι υπάρχουν controllers (και οι μετατροπείς αυτό είναι) για να κάνει τη δουλειά του ακόμα και σε παλιά pc.

mondeo
07-01-14, 10:40
Στο ebay βρίσκεις πάμφθηνους sata to ide- ide to sata controllers.
Οι καινούργιες μηρτικές όμως δεν μπορούν να μπουτάρουν από ένα DVD ide που έχει μπει πάνω σε τέτοιον controller, ενώ όταν εγκατασταθεί το λειτουργικό το DVD λειτουργεί κανονικά.

grayden
07-01-14, 12:21
Υπάρχουν και πάρα πολλά dedicated μηχανήματα που φοράνε τέτοιους δίσκους, δεν είναι μόνο PC.

tsavman
07-01-14, 14:23
Έχω WD 20GB IDE που ακόμα λειτουργεί, τι να λέμε. Και Maxtor ίδιας χωρητικότητας.

Τα ανταπτοράκια μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους, έχω περάσει δίσκο IDE σε μητρική με SATA κανονικά, ως bootable.

chillath
07-01-14, 15:23
Ας κουνήσουμε όλοι το μαντήλι.

jimakos
07-01-14, 18:29
Καιρός ήταν.
Δύσκολο να βρεις σήμερα κάποιον με τέτοια μητρική

Zer0c00L
08-01-14, 01:36
μην το λες αυτο ξερω πολλους που εχουν παλιους υπολογιστες με το γνωστο ATAPI/IDE ενας απο αυτους ειμαι και εγω

ο οποιος εχω μηχανημα (Intel P4 3.2 HT / 2 GB Ram / VGA 512MB το οποιο εχει ATAPI/IDE σκληρο δισκο και DVD-RW και φορτωμενα τα Windows 7.) το οποιο δουλευει ακομα και κανω την δουλεια μου

οπως και πολλοι αλλοι

πιστευω οτι ειναι κακη κινηση αυτη που εκανε η εταιρεια καθως ετσι δεν αναγκαζει πελατες να αναβαθμιστουν απλα τους αναγκαζει να μην αγοραζουν τα προιοντα της.

psytransas
08-01-14, 01:44
Καποια στιγμη θα γινοτανε. Η τεχνολογια προχωραει.

Εδω παμε για SATA Express... :oneup:

Zer0c00L
08-01-14, 01:52
καμια αντιρρηση στο γεγονος οτι η τεχνολογια προχωραει

οι μισθοι δεν ανεβαινουν ομως....

αρα αν θες να ακολουθησεις την τεχνολογια θα πρεπει να διαθεσεις και τα αναλογα χρηματα

grayden
08-01-14, 01:56
καμια αντιρρηση στο γεγονος οτι η τεχνολογια προχωραει

οι μισθοι δεν ανεβαινουν ομως....

αρα αν θες να ακολουθησεις την τεχνολογια θα πρεπει να διαθεσεις και τα αναλογα χρηματα

Δεν ισχύει αυτό. Όσο η τεχνολογία προχωράει τόσο ακριβότερη γίνεται η συντήρηση παλιότερων μηχανημάτων και κάποια στιγμή γίνεται ακριβότερη από την αγορά νέων.

Επίσης η Ελλάδα και τα μισθολογικά των Ελλήνων δεν επηρεάζουν στο ελάχιστο τις παγκόσμιες εξελίξεις.

WAntilles
08-01-14, 02:15
Έπρεπε να περάσουν τόσα χρόνια για να γλυτώσουμε μια και καλή από την σαβούρα και τα ακροβατικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.