PDA

Επιστροφή στο Forum : ξαφνικο προβλημα με οτε και πορτες



BURNIN AMBITION
07-01-14, 04:38
καλησπερα παιδια. μετα απο πολυ καιρο ξαναποσταρω στο φορουμ και δυστυχως οχι για καλο.
χωρις να πειραξω τιποτα στο πισι μου δε δουλευει κανενα προγραμμα που κατεβαζει αρχεια κα ιχρειαζεται πορτες, σωστα (utorrent dc++ ktl)

το προβλημα δημιουργηθηκε ξαφνικα. στο ρουτερ μου (speedtouch 585v6) ειναι οι πορτες που χρειαζομαι ολες ανοιχτες, το φαιαργουολ των γουνιντοουζ απενεργοποιημενο κι το αντιβαιρους δε μπλοκαρει κατι. βασικα δεν πειραξα τιποτα στο πισι. ξαφνικα, ψαχνω σε σαιτ πχ http://www.checkmyports.net/ να δω ν βλεπει τις πορτες μου ανοιχτες, και τις βλεπει ολες κλειστες. παρολο που στο ρουτερ ειναι ορθανοιχτες. γιαυτο και τα προγραμματα δεν δουλευουν...
σε direct downloading οι ταχυτητες ειναι σουπερ οπως πριν.
windows 7 ultimate 64bit εχω με 8 gbram και οτε 24αρα adsl over isdn.
η λογικη μου λεει οτι κατι παιζει με οτε. μπηκα στο σαιτ και ειδα οτι υπαρχουν καποια θεματα με ipv6. δεν μπορω να καταλαβω γιατι να με επιρρεαζει εμενα αυτο, αποσο ξερω κιολας το ρουτερ μου δεν υποστηριζει ipv6. εχει παιχτει κατι που δεν γνωριζω? παρολο που δεν υποστηριζει το ρουτερ ipv6 πρεπει να κανω καποιες αλλαγες για να δουλεψει? παιζει απλα να μο υεχει μπλοκαρει τις πορτες ο οτε? τι μπορω ν κανω? καμια ιδεα? να ειστε καλα παιδια

sweet dreams
07-01-14, 09:52
Όταν κοιτάζεις την πόρτα, αν είναι ανοικτή, τρέχεις και το πρόγραμμα που του έχεις ανοίξει την πόρτα;;;;;
Για να γινόταν κάτι με το firewall του ΟΤΕ θα σου το έκανε από την αρχή.
Μπές για σιγουριά στο myotenet (http://my.otenet.gr/), βάλε τα στοιχεία σου, και τσεκάρισε το.

Αν δεν βγάλεις άκρη κάνε ένα hard reset στο ρούτερ και κάνε τις ρυθμίσεις πάλι.

BURNIN AMBITION
07-01-14, 14:56
ναι τρεχουν και τα προγραμματα!!!! θα ακολουθησω τις οδηγιες σου το βραδυ! και θα ποσταρω τις απαντησεις. νασαι καλα

- - - Updated - - -



Μπές για σιγουριά στο myotenet (http://my.otenet.gr/), βάλε τα στοιχεία σου, και τσεκάρισε το.

φιλε δεν καταλαβα τι ακριβως ναβαλω εκει... ευχαριστω
επισης ειχα δει σε ενα αλλο θεμα να αλλαξω dns και ναβαλω αυτους.
απο Hurricane Electric ως πρωτο (2001:470:20::2) & Google ipv6 για δευτερο (2001:4860:4860::8888) ...
και επισης καποιος αλλος ειπε να γινει το εξης
σαν user name αλλάξτε
αυτό που χρησιμοποιείτε το οποίο έχει τη μορφή user@otenet.gr σε
user@ipv6ote.gr.

ολα αυτα εχουν καποια σχεση με το δικο μου θεμα ή οχι? ευχαριστω

matelas
07-01-14, 15:19
Στο my.otenet.gr (http://my.otenet.gr) θα πατήσεις εκεί που λέει "ενεργοποίηση" και θα κάνεις είσοδο με τα στοιχεία της σύνδεσης σου. Τα στοιχεία που σου ζητάει είναι πάνω στον λογαριασμό αν δεν κάνω λάθος, αν δεν μπορείς να τα βρείς δοκίμασε με username & password (το έχει απο κάτω: "Αν δεν θυμάστε τα Στοιχεία Πελάτη, πατήστε εδώ"). Αφού κάνεις είσοδο κάπου λέει για ασφάλεια, θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις.

Δοκίμασε το καλού κακού μιας και λες πως δούλευε και εμφανίστηκε ξαφνικά.

Για το username, το ipv6 δουλεύει και με user@otenet.gr πλέον. Αν δεν θες ipv6 μην το ενεργοποιήσεις. Δεν σε επηρεάζει αυτό.

BURNIN AMBITION
07-01-14, 22:39
η ασφαλεια φιλε μολις το τσεκαρα, ειναι απενεργοποιημενη.... εχει νοημα να αλλαξω τους dns που ειπα παραπανω ή οχι? ευχαριστωωω

sweet dreams
08-01-14, 10:46
η ασφαλεια φιλε μολις το τσεκαρα, ειναι απενεργοποιημενη.... εχει νοημα να αλλαξω τους dns που ειπα παραπανω ή οχι? ευχαριστωωω

Δεν έχει σχέση το ipv6 αφού δεν το υποστηρίζει το ρούτερ.
Κάνε ένα hard reset και βάλε τις ρυθμίσεις πάλι.

BURNIN AMBITION
08-01-14, 11:34
θα τρελαθω παιδια. ως διαμαγειας χωρις να αλλαξω απολυτως τιποτα, ανοιξαν οι θυρες του utorrent, soulseek και μια αποτις 5-6 που εχω στο dc++. πλεον δουλευουν ολα εκτος απο το search sto dc++(λογικα επειδη καποιες ειναι ακομα κλειστες). ειμαι πλεον σιγουρος οτι ειναι θεμα του οτε και θα φτιαξει και αυτο συντομα... ευχαριστω!!!

AssVas
08-01-14, 12:30
Burning Ambition περισσότερο μου κάνει για Local Issue , αλλιώς θα είχε γίνει θέμα με μπόλικα pages αν ήταν από πλευρά ISP .
Από την στιγμή που δεν άλλαξες κάτι στο PC σου εσύ ο ίδιος δεν σημαίνει ότι δεν τρέχει κάτι τοπικά.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα έναν έλεγχο ξανά , το torrent client με Auto settings μέσω NAT δεν έχει θέμα και θα έπρεπε να μην έχεις θεωρητικά πρόβλημα. Βασικά θα έπρεπε να μην χρειάζεται να ανοίξεις εσύ κάποια πόρτα .

Υπάρχει περίπτωση να έγινε από τον ISP απομακρυσμένο Firmware update αλλά δύσκολο , καθότι το συγκεκριμένο CPE δεν το δίνουν πλέον .

Ωστόσο επειδή έχεις παλαιό Router και σου δίνει ο ΟΤΕ με χρησιδάνειο νέο δωρεάν (νομίζω απλά σε δεσμεύει για 1 χρόνο) . Κάλεσε 13888 και δήλωσε να σου φέρουν ένα με Courrier για να δοκιμάσεις και με το νέο.

Κάνε και μία δοκιμή με άλλο PC - laptop φίλου-ης .

sweet dreams
08-01-14, 13:18
Burning Ambition περισσότερο μου κάνει για Local Issue , αλλιώς θα είχε γίνει θέμα με μπόλικα pages αν ήταν από πλευρά ISP .
Από την στιγμή που δεν άλλαξες κάτι στο PC σου εσύ ο ίδιος δεν σημαίνει ότι δεν τρέχει κάτι τοπικά.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα έναν έλεγχο ξανά , το torrent client με Auto settings μέσω NAT δεν έχει θέμα και θα έπρεπε να μην έχεις θεωρητικά πρόβλημα. Βασικά θα έπρεπε να μην χρειάζεται να ανοίξεις εσύ κάποια πόρτα .

Υπάρχει περίπτωση να έγινε από τον ISP απομακρυσμένο Firmware update αλλά δύσκολο , καθότι το συγκεκριμένο CPE δεν το δίνουν πλέον .


Συμφωνώ ότι μάλλον κάτι έγινε σε τοπικό επίπεδο.
Βλακείες με Firmware update κάνουν, την έχω πατήσει και εγώ όταν ως δια μαγείας μια μέρα έχασα όλες τις ρυθμίσεις, αλλά δεν θα
επανερχόταν.

BURNIN AMBITION
08-01-14, 13:27
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. και μιας και οταν εκανα τη συνδεση ο οτε δεμου εδωσε ρουτερ (μια φιλη μου που δουλευει εκει το κανονιζε και εγω περιμενα να φερουν το speedtouch 585v8 αλλα ειχαν ελειψη και δεν ηθελα να παρω μπακατελες, εχετε να προτεινετε καποιο ρουτερ να ζητησω που να ειναι ομως για isdn γραμμη? να το παρω να δοκιμασω και με το νεο ρουτερ τι γινεται. αμα υποστηριζει και ipv6 φανταζομαι θαναι και καλυτερα. σας ευχαριστω ολους!!!

sweet dreams
08-01-14, 13:37
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. και μιας και οταν εκανα τη συνδεση ο οτε δεμου εδωσε ρουτερ (μια φιλη μου που δουλευει εκει το κανονιζε και εγω περιμενα να φερουν το speedtouch 585v8 αλλα ειχαν ελειψη και δεν ηθελα να παρω μπακατελες, εχετε να προτεινετε καποιο ρουτερ να ζητησω που να ειναι ομως για isdn γραμμη? να το παρω να δοκιμασω και με το νεο ρουτερ τι γινεται. αμα υποστηριζει και ipv6 φανταζομαι θαναι και καλυτερα. σας ευχαριστω ολους!!!

Δεν νομίζω να σου δίνουν δυνατότητα επιλογής.
Μάλλον το ZTE H108NS θα σου δώσουν.
Δίνουν ακόμη το 585v8:hmm:μήπως κάνεις λάθος;;;;

jkoukos
08-01-14, 13:58
Όταν κάνεις port forward απαραίτητα πρέπει να έχεις σταθερή διεύθυνση στον υπολογιστή σου, διαφορετικά δεν θα δουλεύει όταν παίρνεις αυτόματα διεύθυνση (μιας και δεν είναι πάντα η ίδια).
Νομίζω ότι αυτό είναι η αιτία των προβλημάτων.

BURNIN AMBITION
08-01-14, 15:16
Όταν κάνεις port forward απαραίτητα πρέπει να έχεις σταθερή διεύθυνση στον υπολογιστή σου, διαφορετικά δεν θα δουλεύει όταν παίρνεις αυτόματα διεύθυνση (μιας και δεν είναι πάντα η ίδια).
Νομίζω ότι αυτό είναι η αιτία των προβλημάτων.στο πορτ φοργουορντ, τη μακ αντρες του υπολογιστη παιρνει και οχι την ip που οποτε κλεινει το ρουτερ κτλ αλλαζει... αρα δεν ειναι αυτο. το 585 δεν ξερω αν το δινουν ακομη απλα εκεινο ηθελα και περιμενα μπας και το ξναφερουν. αλλα το V6 που εχω καλα δουλευε οποτε δεν ξανασχοληθηκα... ευχαριστω

jkoukos
08-01-14, 15:54
Σε ποιον router είδες να χρησιμοποιείται η MAC και όχι η IP διεύθυνση στο port forwarding;

sweet dreams
08-01-14, 15:56
Σε ποιον router είδες να χρησιμοποιείται η MAC και όχι η IP διεύθυνση στο port forwarding;

Αυτό θα ρωτούσα και εγώ τώρα.

BURNIN AMBITION
08-01-14, 16:11
να μην τα λεω εγω καλα? στο σπιντατς? παω στο dc++ εκει που του εχω περασει τις πορτες , και εκει που διπλα μου εχει τη συσκευη για την οποια ειναι ανοιχτες οι πορτες( το ονομα του υπολογιστη μου δηλαδη), αν κλικαρω πανω στο ονομα του υπολογιστη, την mac address του υπολογιστη δινει και οχι ip...

edit.
βλακειες λεω δινει και ip κανονικα
να το

Information

Status: Active
Type: Generic Device
Connected To: ethport3 (Ethernet)

Addressing

Physical Address: 00:1d:7d:03:fa:73
IP Address Assignment: DHCP
IP Address: 192.168.1.76
Always use the same IP address: No
DHCP Lease Time: 0 days, 19:40:54

την εσωτερικη προφανως δινει η οποια δεν αλλαζει οποτε καλυμενος δεν ειμαι?

jkoukos
08-01-14, 16:18
Προφανώς αλλάζει και γι' αυτό μάλλον έχεις πρόβλημα.
Μπορείς να ορίσεις να παίρνει αυτόματα πάντα την ίδια διεύθυνση, που τώρα είναι απενεργοποιημένη η επιλογή (όπως το δηλώνει στο Always use the same IP address: No) ή να βάλεις εσύ χειροκίνητα σταθερή στον υπολογιστή.

AssVas
08-01-14, 20:47
Φίλε μου εκτός αυτών κάλεσε στο 13888 και δήλωσε να λάβεις ένα νέο Router σπίτι .

Δεν είναι μόνο το IPV6 που έχει σαν υπέρ , αλλά και καλύτερο Wifi και καλύτερες μνήμες και CPU και services αν δεν κάνω λάθος .
Παίζεις και με το SNR μέσω telnet .

Τέλος είναι και δωρεάν!

BURNIN AMBITION
08-01-14, 21:51
παιδια δε θελω στατικ ιπ. θελω οποτε κανω ντισκονεκτ, να αλλαζει για διαφορους λογους. τωρα πως γινεται η εσωτερικη του υπολογιστη να αλλαζει (το 192.168.1.76) δεν μπορω να το καταλαβω, αλλα για να το λετε κατι παραπανω θα ξερετε. απλα εχω το ιδιο ρουτερ απειρα χρονια. το ειχα στην pstn εκδοση του και τωρα στην isdn. ποτε δεν ειχα κανενα θεμα, ολα δουλευαν ρολοι. ξαφνικα κααατι εγινε, μετα απο 3 μερες ολα σχεδον επανηλθαν, να δουμε αν θα φτιαξει συντομα οριστικα... θα κοιταξω για νεο ρουτερ. να ειστε καλα

jkoukos
08-01-14, 23:36
1. Για να δουλέψει το port forwarding χρειάζεται ο κανόνας να γνωρίζει σε ποια διεύθυνση θα στέλνει τα πακέτα της συγκεκριμένης πόρτας.
2. Αυτό γίνεται είτε με ορισμό σταθερής διεύθυνσης στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή, είτε με κατάλληλη ρύθμιση απόδοσης πάντα της ίδιας διεύθυνσης από τον DHCP server του router.

Αν δεν έχει γίνει το 2 μόνο κατά τύχη θα δουλέψει το 1.
Μπορεί βέβαια να γίνει μέσω του πρωτοκόλλου UPnP, μόνο που έχει μεγάλο κενό ασφάλειας και προσωπικά πάντα το απενεργοποιώ.

BURNIN AMBITION
09-01-14, 01:04
ε ε εφτιαξεεεεε! χωρις να κανω τιποτα. σας ευχαριστω ολους. βεβαια ψηθηκα θα παρω το zte αφου λετε οτι δουλευει καλυτερα. να ειστε καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.