PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡοβλημα υπερθερμανσης ...Windows failure...(?)



krals
21-02-07, 02:44
Παιδια καλησπερα,
Εχω ενα HP Laptop το οποιο οταν το ανοιγεις φτανει μεχρι το Windows XP (με την κλασσικη μπαρα,λιγο πριν μπει στα windows δηλ) και κανει απο μονο του restart.
Επειδη εχω αντιμετωπισει στο παρελθον τετοιες καταστασεις (λιγες απο αυτες επανηλθαν στα φυσιολογικα τους), συνηθως το παλευα με repair σε files κτλ (sam,security,system κτλ).

Εδω ομως τα πραγματα φαινονται λιγο διαφορετικα...Οταν το laptop ειναι κρυο (μολις που το ανοιγεις δηλαδη μετα απο καποιες ωρες που ειναι σβηστο) σου ΚΑΝΕΙ μεν logon στα windows αλλα στο επαναφερει οταν το ειχα πρωτοστησει (ελαχιστα εικονιδια στο desktop κτλ) και κανει restart μετα απο 5 λεπτα.

μετα απο 10-15 λεπτα βαζοντας τα χερια σου στο keyboard αισθανεσαι οτι πραγματικα βγαζει αρκετη θερμοτητα..

Το παιδι που ειχε το λαπτοπ μου ειχε αναφερει παλαιοτερα καποια προβληματα με μπαταρια κτλ και βεβαια του συνεστισα να παρει καποιον εξωτερικο σκληρο να κανει ενα backup γιατι εχει εναν 40αρι σκληρο οπου ειχε μονο τα 4-5GB ελευθερα.
Εγω πιστευω οτι δεν μπορει να γινει κατι για να επανελθει μιας και εχω δοκιμασει αμετρητα πραγματα...οπως κανω παντα.

Προσπαθησα να "σηκωσω" το μηχανημα με ERD Commander,Linux Knoppix, ακομα και με USB Windows edition αλλα μου κανει συνεχως restart οποτε και ΔΕΝ εχω την δυνατοτητα να κανω κατι.
Σκεφτηκα να περασω καποιο utility του στυλ Get Data Back κτλ οταν ειναι κρυος και με βαζει στα win..αλλα φυσικα δεν προλάβαινω γιατι οπως ειπα κλεινει μονο του.

Το ερωτημα μου ειναι: μπορω με καποιο τροπο να παρω ΕΣΤΩ τα data απ τον σκληρο? (θυμιζω οτι αναφερομαι σε laptop ετσι?).

nikosuoa
21-02-07, 05:27
Αν θέλεις μόνο τα data βγάλε τον δίσκο του laptop και βάλε τον σε μια 2.5" εξωτερική θήκη usb. Συνήθως είναι εύκολη η πρόσβαση στον δίσκο.

Αν θέλεις να προσπαθήσεις να "σώσεις" το laptop πρέπει να βρείς την αιτία της υπερθέμανσης. Αν δεν έχει χαλάσει το ανεμιστηράκι της cpu, είναι πιθανό να υπάρχει συσσωρευμένη σκόνη, οπότε δοκίμασε να το καθαρίσεις με σπρέυ πεπιεσμένου αέρα...

Καλή τύχη...

krals
21-02-07, 15:39
Να ανοιξω λες το λαπτοπ (ξεβιδωμα κτλ) και να ριξω αερα?? θα το κανω μπας και...
Αν μπω μεσα στο BIOS μπορω να τσεκαρω εκει αν υπερθερμενεται κατι ?

29gk
21-02-07, 16:39
Για να σώσεις τα δεδομένα κάνε αυτό που είπε ο nikosuoa ΑΜΕΣΑ.

Μην ξεκινήσεις να κατσαβιδώνεις και κάνεις καμμιά ζημιά κατά λάθος.

Συνήθως στο ΒΙΟS δεν υπάρχουν πληροφορίες για υπερθέρμανση του συστήματος αλλά σε δύο δικά μου μηχανάκια, ένα DELL και ένα ΗΡ, με παρόμοιο αν όχι ίδιο πρόβλημα έφταιγε η τροφοδοσία.

Δοκίμασε να εκκινήσεις ΜΟΝΟ με το ρεύμα και με την μπαταρία ΕΞΩ. Αν όλα πάνε καλά πρώτη σου δουλειά να πετάξεις την μπαταρία. Αν θες μπορείς , στα περισσότερα φορητά μπορείς, να μην αγοράσεις νέα και να δουλεύεις μόνο με την μπρίζα.

Φυσικά και μια εκκίνηση μόνο με την μπαταρία θα ήταν χρήσιμη μιας και τότε θα έφταιγε είτε το τροφοδοτικό είτε η επαφή του με το σώμα του φορητού. Αν δεις πώς η επαφή "κουνάει" το πιθανότερο έχει ξεκολλήσει από την μητρική.

nnn
21-02-07, 23:49
Εκτός από το να βγάλεις το σκληρό και να χρησιμοποιήσεις μια θήκη δοκίμασε να το ανάψεις χωρίς την μπαταρία.

nikosuoa
22-02-07, 20:00
Μην κάνεις βίδες το laptop για να ρίξεις αέρα, το σπρέυ έχει ένα μικρό σωληνάκι, με αυτό ρίξε αέρα στον ανεμιστήρα της CPU.

Το να βγάλεις την μπαταρία είναι μια πολύ καλή ιδέα.

Ο σκληρός δίσκος συνήθως βρίσκεται κάτω από ένα προστατευτικό, που βγαίνει με 1-2 βιδούλες. Λογικά θα είναι και ο ίδιος βιδομένος στο σασί, αλλά πρέπει να βγαίνει εύκολα.

spyrosn
22-02-07, 23:43
Αν το έχεις πολλά χρόνια δοκίμασε να βγάλεις την ψύκτρα-ανεμιστηράκι, να καθαρίσεις την παλιά θερμοαγώγιμη πάστα, να βάλεις καινούργια, και να ξαναβάλεις την ψύκτρα.

tsigarid
25-02-07, 14:16
Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτο; www.memtest.org
Τα συμπτώματα που λές είναι συνηθισμένα σε καμμένη μνήμη...

gregpap
27-02-07, 20:41
Παιδια καλησπερα,
Εχω ενα HP Laptop το οποιο οταν το ανοιγεις φτανει μεχρι το Windows XP (με την κλασσικη μπαρα,λιγο πριν μπει στα windows δηλ) και κανει απο μονο του restart.
Επειδη εχω αντιμετωπισει στο παρελθον τετοιες καταστασεις (λιγες απο αυτες επανηλθαν στα φυσιολογικα τους), συνηθως το παλευα με repair σε files κτλ (sam,security,system κτλ).

Εδω ομως τα πραγματα φαινονται λιγο διαφορετικα...Οταν το laptop ειναι κρυο (μολις που το ανοιγεις δηλαδη μετα απο καποιες ωρες που ειναι σβηστο) σου ΚΑΝΕΙ μεν logon στα windows αλλα στο επαναφερει οταν το ειχα πρωτοστησει (ελαχιστα εικονιδια στο desktop κτλ) και κανει restart μετα απο 5 λεπτα.

μετα απο 10-15 λεπτα βαζοντας τα χερια σου στο keyboard αισθανεσαι οτι πραγματικα βγαζει αρκετη θερμοτητα..

Το παιδι που ειχε το λαπτοπ μου ειχε αναφερει παλαιοτερα καποια προβληματα με μπαταρια κτλ και βεβαια του συνεστισα να παρει καποιον εξωτερικο σκληρο να κανει ενα backup γιατι εχει εναν 40αρι σκληρο οπου ειχε μονο τα 4-5GB ελευθερα.
Εγω πιστευω οτι δεν μπορει να γινει κατι για να επανελθει μιας και εχω δοκιμασει αμετρητα πραγματα...οπως κανω παντα.

Προσπαθησα να "σηκωσω" το μηχανημα με ERD Commander,Linux Knoppix, ακομα και με USB Windows edition αλλα μου κανει συνεχως restart οποτε και ΔΕΝ εχω την δυνατοτητα να κανω κατι.
Σκεφτηκα να περασω καποιο utility του στυλ Get Data Back κτλ οταν ειναι κρυος και με βαζει στα win..αλλα φυσικα δεν προλάβαινω γιατι οπως ειπα κλεινει μονο του.

Το ερωτημα μου ειναι: μπορω με καποιο τροπο να παρω ΕΣΤΩ τα data απ τον σκληρο? (θυμιζω οτι αναφερομαι σε laptop ετσι?).

Να πας να σου αλλαξουν τη μπαταρια.Εχει παραδωσει το πνευμα.Γρηγορα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.