PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ προβλημα με status[ping]



loun3ytunes
07-01-14, 17:43
Καλησπερα , θα ηθελα να μου πειτε ενα προγραμμα να μετρησω την ταχυτητα του ιντερνετ και να αναφερω πως τωρα τελευταια εδω και 1-2 μηνες εχω ενα προβλημα στο status[ping] σε Online παιχνιδια...δηλαδη απο εκει που ειχα 50-53 τωρα εχω 69-80 ...εχω κλειστο το τορρεντ ...χρησιμοποιω το παρακατω ρουτερ huawei echolife hg520c με καλωδιο...και αναφερα το προβλημα στον οτε και ρωτησα για το fast path και ειναι ενεργοποιημενο και τους ειπα τι γινετε με το status και μου ειπαν θα το δουν αλλα μαλλον με εγραψαν ...

sweet dreams
07-01-14, 18:03
Η ταχύτητα σου είναι αυτή που έχει ''κλειδώσει'' το ρούτερ.
Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ απο την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 1-2 λεπτά, και βάλτο πάλι.
Τώρα αν έχεις όρεξη και μπορείς κάνε και ένα έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνεις έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου είναι η εξής: Θα πρέπει να κάνεις μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ με τον εξοπλισμό, ρούτερ + laptop, να είναι συνδεδεμένος ΜΟΝΟ στήν γραμμή του ΟΤΕ η οποία θα έχει ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ απο την οριολωρίδα. Επίσης η σύνδεση με την γραμμή πρέπει να γίνει ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλλεται το splitter αλλά ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν. Μετά θα κάνεις την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχεις συνδεδεμένο το ρούτερ. Αν έχεις πολύ μικρή απόκλιση είσαι OK. Aν δείς οτι έχεις μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρείς την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή, να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, και να κάνεις πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή. Αν είσαι ΟΚ σημαίνει οτι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν οχι θα σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο απο το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή, οπότε ενεργείς αναλόγως.

loun3ytunes
07-01-14, 18:07
το πρωτο που ειπες το εχω κανει...καποιο προγραμμα υπαρχει για να δω αν εχω προβλημα?να δω ταχυτητα και αλλα ?
ευχαριστω για την απαντηση

sweet dreams
07-01-14, 18:12
το πρωτο που ειπες το εχω κανει...καποιο προγραμμα υπαρχει για να δω αν εχω προβλημα?να δω ταχυτητα και αλλα ?
ευχαριστω για την απαντηση

Δεν χρειάζεται πρόγραμμα, θα μπείς στο μενού του ρούτερ και θα την δείς.
Αν έχεις διαφορά από αυτήν που είχες θα πρέπει να κάνεις τον έλεγχο πρίν πάρεις πάλι τον ΟΤΕ.

sdikr
07-01-14, 18:15
Για το ping θα πρέπει να κοιτάξεις άλλα πράγματα
Ξεκίνα με γραμμή εντολών και την εντολή tracert
πχ tracert www.adslgr.com


Γράψε μας εδώ τα αποτελέσματα


ΥΓ Στον κατανεμητή με μεγάλη προσοχή αν βάλεις χέρι

loun3ytunes
07-01-14, 18:18
ευχαριστω για την απαντηση...αλλα επειδη δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα μπορει να μου τα κανεις λιγο πιο απλα..

HackFreak
07-01-14, 18:48
ευχαριστω για την απαντηση...αλλα επειδη δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα μπορει να μου τα κανεις λιγο πιο απλα..

Για να κάνεις tracert άνοιξε το cmd γράφοντας cmd στην εκτέλεση προγράμματος.
Μέσα θα γράψεις αυτό που σου είπε ο sdikr

loun3ytunes
07-01-14, 18:57
Για να κάνεις tracert άνοιξε το cmd γράφοντας cmd στην εκτέλεση προγράμματος.
Μέσα θα γράψεις αυτό που σου είπε ο sdikr

δηλαδη θα γραψω μεσα tracert ?

HackFreak
07-01-14, 18:58
δηλαδη θα γραψω μεσα tracert ?

tracert www.adslgr.com

loun3ytunes
07-01-14, 19:03
ρε παιδια μηπως εχετε teamviewer να μου το κανετε ?

- - - Updated - - -

133611

- - - Updated - - -

οκ το εκανα :)

- - - Updated - - -

μετα τι κανω ?

AssVas
08-01-14, 12:43
Βασικά δεν ξέρω - θυμάμαι αν υπάρχει οδηγός στο adslgr.com για τα θέματα Ping καθότι επηρεάζεται από 12 διαφορετικούς παράγοντες και θέλει μερικές μετρήσεις .

Αρχικά όταν δηλώνουμε το πρόβλημα μας για το Ping πρέπει να έχουμε ψάξει 2-3 θέματα ώστε να είμαστε ΟΚ εμείς τοπικά .

Αρχικά έχεις μία σταθερά που αναφέρεις 50-55ms . Δεν μας αναφέρεις όμως την IP που είχες το delay αυτό. Εάν είναι ένας συγκεκριμένος Game server μπορεί να άλλαξε το routing μέχρι εκεί , ή ο πάροχος του Server ή να μπούκωσε κάποιο link και να ανέβηκε το delay σε κάποιο backbone κτλ.

Αν π.χ μας πεις παίζω call of duty 4 στον 83.XXX.XXX.XXX και ενώ είχα 50ms τώρα έχω 80ms , θα μπορέσουμε να δούμε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα τι ανταπόκριση έχουμε με τον ίδιο server . Έτσι χοντρικά θα έχεις μία εικόνα εάν πρόκειται για κάτι γενικευμένο που επηρεάζει όλους μας ή κάτι άλλο που επηρεάζει την δική σου περίπτωση-σύνδεση κτλ.

Το Tracert που έδωσες δεν έχει ολοκληρωθεί .

Προσπάθησε αν θες να μας δώσεις περισσότερο feedback συμπληρώνοντας τα εξής :

Δική σου IP / πακέτο σύνδεσης : π.χ Connx 24 DP ή ΔΙΟΔΟΣ student πακέτο κτλ
Server IP : XXX.XXX.XXX.XXX (σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδι που δεν βλέπεις την IP του server, π.χ League of Legends ανέφερε το Region East )
Ξαναδώσε το αποτέλεσμα του Tracert ολόκληρο





*******
ΆΚΥΡΟ :rofl: τώρα είδα date lol

sweet dreams
08-01-14, 13:12
ping-pong. (http://www.adslgr.com/forum/threads/15047-Ping)

loun3ytunes
08-01-14, 17:54
Βασικά δεν ξέρω - θυμάμαι αν υπάρχει οδηγός στο adslgr.com για τα θέματα Ping καθότι επηρεάζεται από 12 διαφορετικούς παράγοντες και θέλει μερικές μετρήσεις .

Αρχικά όταν δηλώνουμε το πρόβλημα μας για το Ping πρέπει να έχουμε ψάξει 2-3 θέματα ώστε να είμαστε ΟΚ εμείς τοπικά .

Αρχικά έχεις μία σταθερά που αναφέρεις 50-55ms . Δεν μας αναφέρεις όμως την IP που είχες το delay αυτό. Εάν είναι ένας συγκεκριμένος Game server μπορεί να άλλαξε το routing μέχρι εκεί , ή ο πάροχος του Server ή να μπούκωσε κάποιο link και να ανέβηκε το delay σε κάποιο backbone κτλ.

Αν π.χ μας πεις παίζω call of duty 4 στον 83.XXX.XXX.XXX και ενώ είχα 50ms τώρα έχω 80ms , θα μπορέσουμε να δούμε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα τι ανταπόκριση έχουμε με τον ίδιο server . Έτσι χοντρικά θα έχεις μία εικόνα εάν πρόκειται για κάτι γενικευμένο που επηρεάζει όλους μας ή κάτι άλλο που επηρεάζει την δική σου περίπτωση-σύνδεση κτλ.

Το Tracert που έδωσες δεν έχει ολοκληρωθεί .

Προσπάθησε αν θες να μας δώσεις περισσότερο feedback συμπληρώνοντας τα εξής :

Δική σου IP / πακέτο σύνδεσης : π.χ Connx 24 DP ή ΔΙΟΔΟΣ student πακέτο κτλ
Server IP : XXX.XXX.XXX.XXX (σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδι που δεν βλέπεις την IP του server, π.χ League of Legends ανέφερε το Region East )
Ξαναδώσε το αποτέλεσμα του Tracert ολόκληρο





*******
ΆΚΥΡΟ :rofl: τώρα είδα date lol

ip:192.168.1.1 con-x 24
Παιζω to crossfire europe αλλα επειδη παιζω και με αλλους ελληνες επηρεαζει μονο εμενα ...ειχα σταθερο 51 και εχει παει 67 ενω τους αλλους δεν τους εχει επηρεασει...133641

sdikr
08-01-14, 18:32
ip:192.168.1.1 con-x 24
Παιζω to crossfire europe αλλα επειδη παιζω και με αλλους ελληνες επηρεαζει μονο εμενα ...ειχα σταθερο 51 και εχει παει 67 ενω τους αλλους δεν τους εχει επηρεασει...133641

Με το παραπάνω, δεν δείχνει να έχει πρόβλημα η γραμμή σου, αλλά είναι θέμα στο δίκτυο του ΟΤΕ, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό

AssVas
08-01-14, 20:58
Έτσι όπως το παρουσιάζεις είναι λίγο δύσκολο να μην τους επηρεάζει εκτός αν γίνεται load balance βάση IP range το traffic προς τα εκεί. Βλέπω ότι δεν πάει μέσω IX εκεί αλλά κάποιου ενδιάμεσου peering agreement .

Επίσης βλέπω πως η IP κάνει resolve στο -> amber.keennotion.gr .
Κάπου λογικά έχετε η παρέα ένα box που είναι κουμπωμένο σε Internet feed με πάροχο Leaseweb Germany GmbH .
Μπορείς να στείλεις ένα email στο support τους : http://www.leaseweb.com/
και να τους εξηγήσεις πως έχετε game server Και μπλα μπλα το Routing - delay αυξήθηκε , εάν μπορούν να κάνουν κάποια αναδρομολόγηση (ΠΡΟΣΟΧΗ , στην περίπτωση που δεν μεταφέρθηκε το box σας πρόσφατα.. δηλαδή δεν το είχατε αλλού και κατόπιν το μεταφέρατε στην leaseweb.com) . Παλαιότερα σε δικά μου box με cod servers υπήρχαν περιπτώσεις που κάναν κινήσεις από την εκεί πλευρά και μας βοήθαγαν, διότι στο tracert δεν βλέπεις και το πήγαινε και το έλα... )

Το email του support = support@leaseweb.com δώσε το σε όποιον είναι admin του server σας για να διατυπώσει όπως μπορεί καλύτερα το πρόβλημα.

Αυτά.


Tracing route to amber.keennotion.gr [46.165.204.240]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1 [192.168.1.1]
2 13 ms 8 ms 8 ms atheipv6-l1.otenet.net [62.103.129.45]
3 9 ms 9 ms 9 ms vlan25-athe6509k1.otenet.net [62.103.14.62]
4 9 ms 11 ms 11 ms 79.128.227.233
5 11 ms 11 ms 12 ms ten0-8-5-0-crs01.ath.OTEGlobe.net [62.75.3.85]
6 69 ms 56 ms 56 ms 62.75.4.102
7 60 ms 60 ms 60 ms jun.tc2.leaseweb.net [195.66.225.100]
8 73 ms 71 ms 72 ms te0-1-0-3.crs.evo.leaseweb.net [62.212.80.3]
9 69 ms 69 ms 69 ms xe-1-2-0.peering-inx.fra.leaseweb.net [46.165.25
5.112]
10 70 ms 69 ms 70 ms te3-1.core-2.fra.leaseweb.net [46.165.255.97]
11 66 ms 66 ms 66 ms te3-3.sr4.dtb.leaseweb.net [46.165.255.143]
12 69 ms 69 ms 69 ms amber.keennotion.gr [46.165.204.240]

Trace complete.

loun3ytunes
08-01-14, 21:09
μαλιστα...δεν υπαρχει καποιο προγραμμα η κατι αλλο να κατεβασω το στατους ?καπου ειχα διαβασει οτι γινετε αυτο αλλα κατεβενει η ταχυτητα στα download το οποιο δεν με ενδιαφερει!

AssVas
09-01-14, 01:16
τι εννοείς να κατεβάσεις το status ?

Αν εννοείς να παίξεις με το SNR , δεν αλλάζει το latency και η διαφορά είναι αμελητέα. Το Latency θα αλλάξει εάν αλλάξεις το DSL Modulation κατά 5 ms το πολύ.

loun3ytunes
09-01-14, 15:20
ενοω να υπαρχει κατι να επιδιορθωσει αν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι πριν ειχα οπως ανεφερα 51 και τωρα εχω 67 οποτε κατι συμβαινει!

AssVas
10-01-14, 13:28
Σοβαρά διάβασες αυτά που σου έγραψα ?

loun3ytunes
10-01-14, 17:24
Σοβαρά διάβασες αυτά που σου έγραψα ?

δεν πολυ καταλαβα...αλλα αλλαξα ρουτερ εβαλα ενα του οτε zte αλλα το προβλημα συνεχιζει δεν κατεβηκε το ping ...

AssVas
12-01-14, 22:24
ΟΚ δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει το Ping σου από πλευράς σου , εκτός του να έχεις opt settings στο PC σου και στον ISP σου = Ethernet + Fast path profile

@ ADSLgr.com All rights reserved.