PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco router SOHO 96 ας αρχίσουμε από το ΑΑΑΑ



euromedi
27-07-04, 19:12
Μερικές ερωτήσεις για αρχάριους για cisco routers
1) Πως συνδέουμε τον router με το pc μέσω console? με τι πρόγραμμα ?
2)Χρειάζεται κάποιο extra πρόγραμμα για την επικοινωνία( εννοώ για τον έλεγχο) Router - PC ?
3)Πως μπορώ να ρίξω commands στον router μου ?
4) έχω την έκδοση ΙΟS 12.3 χρειάζομαι αναβάθμιση ? Αν χρειάζομαι αναβάθμιση την κάνω μέσω console? δηλαδή μέσω σειριακής σύνδεσης ?

euri
29-07-04, 00:47
Καλώς ήρθες!

1) Με οποιοδήποτε terminal - πχ HyperTerminal στα Windows.

2) Όχι, η διαχείριση του Cisco μπορεί να γίνει μέσω ενός browser, μέσω telnet, ή μέσω κονσόλας. Σε κάθε περίπτωση το software που απαιτείται είναι παρόν στο λειτουργικό σου (εντάξει, αν τρέχεις CP/M, τότε μάλλον δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω :P )

3) Ο κλασικότερος τρόπος είναι να συνδεθείς με telnet ή μέσω κονσόλας. Τότε εισέρχεσαι στο λεγόμενο CLI (Command Line Interface) στο οποίο δίνεις τις εντολές που θέλεις.

4) Αν δουλεύει καλά το μηχάνημά σου, τότε δε χρειάζεσαι αναβάθμιση. Η αναβάθμιση μπορεί να γίνει είτε μέσω κονσόλας, είτε μέσω πρωτοκόλλου TFTP. Γενικά η αλλαγή του firmware (IOS) στα Cisco είναι λίγο πιο μπελαλίδικη από ότι στα υπόλοιπα μηχανάκια της αγοράς. Ο μπελάς ξεκινά από το να βρεις το αντίστοιχο IOS image (η Cisco δεν τα διαθέτει άμεσα στους τελικούς χρήστες, πρέπει να πας μέσω του προμηθευτή σου) και καταλήγει στη "φόρτωση" του IOS image στο μηχάνημα.

Γενικά πάντως υπήρξαν κατά καιρούς διάφορα posts στο φόρουμ σχετικά με τους routers της Cisco. Ψάχνοντας μπορείς να βρεις πολλές λεπτομέρειες. Μέχρι και έτοιμα configurations υπάρχουν. Να ξέρεις ότι κατά βάση τα 836/837/SOHO96/SOHO97 είναι μεταξύ τους όμοια. Διαφέρουν σε ελάχιστα σημεία. Οπότε ό,τι ισχύει στο ένα ισχύει συνήθως και στα άλλα.

euromedi
30-07-04, 18:28
euri Εσύ φταίς !!!! συνδέθηκα τελικα με hyperterminal και τα έχω κάνει ....λαμπόγυαλο !!!!!! , δεν μπορώ να δώ τον router από explorer , Μπορείς να μου πείς αν υπάρχει κάποια εντολή να κάνω reset στον router για να το επαναφέρω στη αρχική του κατάσταση την εργοστασιακή ? Στο τέλος την βλέπω την δουλειά ...... θα κάνω 1-2 ώρες ιδιαίτερα μαθήματα για να στήσω τον router!!!!
Πάντως εδω που τα λέμε..... καλή και η ISDN !!! ειναι πολύ εύκολο να στήσεις σύνδεση , με dsl και router cisco , θα πρέπει να ............έχεις τελειώσει το μικρό πολυτεχνείο ( όπως έλεγε και η γιαγιά μου ).Πάντως καλό μου κάνει , αν δεν θας τα μούτρα σου δεν μαθαίνεις . Δε πιστεύω να κάνω καμοία ανεπανωόρθωτη ζημιά στο routerάκι μου με τις εντολές που του δίνω ????Όταν λές σύνδεση με κονσόλα , τι εννοείς ? (αν καλαλαβαίνω καλά κονσόλα είναι σειριακή εποικινωνία με τι ?μήπως με hyperterminal)

euromedi
30-07-04, 18:31
Ως αναφορά τα υπόλοιπα post που υπάρχουν μεσα στο forum , είναι για πιο ψαγμένους , δεν τα καταλαβαίνω και όλα όσα λένε , Βέβαια μέρα με τη ημέρα καταλαβαίνω και ποιο πολλά , δεν πάυει όμως να θεωρούμε αρχάριος

wintech2003
30-07-04, 18:32
euri Εσύ φταίς !!!!



:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

euromedi
30-07-04, 19:13
euri μην τον ακούς τον wintech2003 !!!!!!Για πλάκα το έγραψα !!!!! Προς θεού δεν σοβαρολογούσα.

NetTraptor
30-07-04, 20:17
Άρχισε και συνέχισε με το CRWS… είναι στο 10.10.10.1…
Για να κάνεις reset δώσε στο CLI… Πάντα μέσο console cable

Copy webflash:ConfigExp.cfg start
Και μετά
reload

roker
30-07-04, 20:21
Πάντως για να ρίξω και εγώ την πρόκα κάποιος έχει υποσχεθεί
How to για τα παραπάνω router

Router>enable enter
Router# configure terminal enter
Router(config)#config-register 0x2102 enter

Control z για save και

reload

Όλα από hyper για default settings του router

NetTraptor
30-07-04, 21:04
Σφυρίζω πηγμένος και αναφέρω ότι έχει βγει το SDM V 1.2 Τρεχάτε να παίξετε… χεχεχε

euromedi
31-07-04, 00:00
Άρχισε και συνέχισε με το CRWS… είναι στο 10.10.10.1…
Για να κάνεις reset δώσε στο CLI… Πάντα μέσο console cable

Copy webflash:ConfigExp.cfg start
Και μετά
reload

:? Ρε παιδιά την παραπάνω εντολή αυτήν ρίχνω και τώρα να δείτε τι μου κάνει :
¨οταν το ξεκινάω τον router , δεν μπορώ να τον βρώ μέσω browser , κάνω ping sto 10.10.10.1 αλλά από browser¨Τίποτα , επίσης μιλάω με hyperterminal και το βλέπω. Για να το δώ , κάνω το εξής : Static IP από το PC μου , Static IP στον router, ( IP στο Pc = 192.168.115.100 IP sto router = 192.168.115.8). Τώρα όταν πάω να ανοίξω παράθυρο Browser ,το βλέπει σαν 192.168.115.8 , και όταν πάει να να ανοίξει το setup Του router , αυτό κολλάει εκεί. :idea: Καμοιά ιδέα από κανέναν , Θα πρέπει να σας πώ ότι ακόμα δεν έχω συνδέσει DSL ( είμαι από τους κακομοίριδες που παιδεύονται από τον Φεβρουάριο!!!!) απλά θα ήθελα να μάθω τον router και θα ήθελα να συνδεθώ μέσω ISDN μέχρι να μου έρθει η DSL.Μπάς και έχω κάνει καμοία ταρζανιά στο Set up του PC μου??? αν και δεν νομίζω γιατί το δοκίμασα και σε άλλο μηχάνημα. και κάτι άλλο : Για ποιόν λόγο χρειάζεται το microsoft java virtual machine ? ( το έχω εγκαταστήσει ήδη) ? :?:

NetTraptor
31-07-04, 00:21
Πάμε πάλι την ίδια εντολή και μην το πειράξεις…. Αν δεν ανοίγει στο 10.10.10.1 μάλλον πρέπει να πειραματιστείς με το java σου.. ααα και βάλε ας πούμε 10.10.10.2 για IP στο μηχάνημα σου… στείλε αποτελέσματα...

euromedi
31-07-04, 01:23
Net traptor τι εννοέις να πειραματιστώ με την java μου ? να κάνω update εννοείς ? ή κάτι άλλο ?

aesir
31-07-04, 01:33
euromedi, Σε τι OS έβαλες την MS java VM?

euromedi
31-07-04, 01:37
σε win 2000 sp4 english με updates ( σχεδόν όλα)

aesir
31-07-04, 01:41
euromedi, Κάνε uninstall την VM γιατί και supported δεν είναι και άστα να πάει, και κατέβασε και βάλε την Sun Java http://java.sun.com/j2se/1.5.0/download.jsp

Mετά δοκίμασε να δεις αν σου κολλάει.

NetTraptor
31-07-04, 01:47
aesir, Goooooood

euromedi
03-08-04, 20:32
ακόμα δεν έχω κάνει κάτι παιδια , δεν σας έχω ξεχάσει , απλα μου κρέμασε το pc ( μάλλον από μνήμη , " Όλα τα είχε η μαριωλή , ο φερετζές της έλειπε !!!") έλειπα και 3 μερουλες για κάτι μπανάκια , ελπίζω μέχρι αύριο να έχω φτιαξει το μηχανακι μου και να έχω νεότερα. Μιά ερώτηση όμως , τελικά χρειάζεται ή δεν χρειάζεται να εγκαταστήσω virtual machine? το ρωτάω αυτό γιατι στις παρουσιάσεις των modem για το soho96 γράφει τα εξής :
Το λογισμικό του είναι ενσωματωμένο στο router και φυσικά είναι ανεξάρτητο από το δίκτυο.Όλα γίνονται μέσω από το Web Interface του, που είναι γραμμένο σε Java. Εδώ θα πρέπει να σας επισημάνουμε ότι θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το Java Virtual Machine της Microsoft για να δουλέψει γιατί με της Sun τουλάχιστον εμείς δεν καταφέραμε να το δουλέψουμε (δεν έπαιζε καθόλου). Το πρόβλημα όμως είναι ότι η Microsoft έχει πλέον αποσύρει το Virtual Machine της λόγω δικαστικών προβλημάτων και είναι δύσκολο κανείς να το βρει πλέον, μία διεύθυνση που ίσως σας βοηθήσει είναι αυτή εδώ: java-virtual-machine.netUPDATE:

ΕΡΩΤΗΣΗ : Να βάλω ή όχι , προσωπικα εμένα δεν μου χρειάζεται αλλού το VM

euri
04-08-04, 09:51
Να βάλεις τη SUN Java. Παλαιότερες εκδόσεις του CRWS δεν έπαιζαν καλά με τη SUN, αλλά πλέον δεν υφίσταται πρόβλημα.

Γιακουμής
04-08-04, 14:08
Έχω και εγώ το SOHO 96 αλλα με την έκδωση 12.2(11)YV, EARLY DEPLOYMENT
RELEASE SOFTWARE (fc1). Δέν δουλέυει τέλεια (έχει περίπου 50% πιθανότητα να πάρει το σωστό IP όταν μου το αλλάζουν (ISP forthnet) και 50% να φαίνεται συνδεδεμένο (με το παλιο IP) αλλά δέν έχει internet) και σκέυτομαι μήπως πρέπει να το αναβαθμίσω και εγώ, ειδικά βλέποντας το "early deployment release". Οταν λέει ο euri οτι πρέπει να πάω μέσω προμηθευτη για να βρώ το IOS image εννοεί το μαγαζί (e-Shop) ή τη Cisco Hellas; Απο αυτούς μπορώ να βρώ και image για καινούριο CRWS; (και εμένα δέν παίζει με το JVM την SUN).
Επίσης άν κάποιος είχε πρόβλημα με την αλλαγή IP απο τον ISP του και έκανε κάτι ας με διαφωτίσει.

euri
04-08-04, 16:26
CRWS μπορείς να βρεις από το site της CISCO, το δίνει δωρεάν. Το IOS όμως δεν το δίνει από κει. Όταν λέω προμηθευτής εννοώ από κει που το αγόρασες. Το αν είναι σε θέση ο προμηθευτής να έχει πρόσβαση στα images της CISCO, αυτό είναι άλλη υπόθεση.

Γιακουμή, δες και αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/thread2935-0-asc-30.html).

Γιακουμής
04-08-04, 17:21
Thanks euri. Yποθέτω οτι το IOS του 836 είναι πάνω κάτω το ίδιο με του 96 οπότε μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα που είχες εσύ. Θα κοιτάξω να το βρώ άν και δέν νομίζω να το έχουν στο e-shop.

ΥΓ: Δέν πιστέυω να το πληρώνεις το νέο IOS; (προσπαθώ να σκευτώ γιατί δέν το έχουν στο site...)

NetTraptor
04-08-04, 17:34
Γιακουμής, Ανάλογα από το από που τον είχε προμηθευτεί το e-shop, από εκεί θα ζητήσεις και εσύ IOS… Θα είναι είτε ο Πουλιαδης είτε η InfoQuest … αν θυμάμαι καλά το e-shop συνεργάζεται με την InfoQuest

euri
04-08-04, 17:34
Thanks euri. Yποθέτω οτι το IOS του 836 είναι πάνω κάτω το ίδιο με του 96 οπότε μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα που είχες εσύ. Θα κοιτάξω να το βρώ άν και δέν νομίζω να το έχουν στο e-shop.

ΥΓ: Δέν πιστέυω να το πληρώνεις το νέο IOS; (προσπαθώ να σκευτώ γιατί δέν το έχουν στο site...)

Περίπου το ίδιο. Διαφέρουν στα features του κάθε μοντέλου.

Θεωρητικά πληρώνεις, αλλά εξαρτάται από τον εκάστοτε προμηθευτή.

NetTraptor
04-08-04, 17:39
Όταν δηλώσεις Network Down δεν πληρώνεις τίποτα… Διότι νοητά έχεις αγοράσει από αυτούς ένα προϊών και πρέπει να δουλεύει στην εντέλεια…
Κανονικά τα νέα IOS με το ίδιο Feature Set με αυτό που είχε ο router όταν τον αγόρασες θα πρέπει να δίδονται δωρεάν… αλλά το τσατσιλικι εδώ στην Ελλάδα είναι το κάτι άλλο……

euromedi
05-08-04, 18:05
OK είναι τώρα , μάλλον έφτεγε το PC μου !!!! μετά από format όλα στρώσανε !!!!!
και με την εντολή :Copy webflash:ConfigExp.cfg start ήρθαν όλα στις προεπιλεγμένες τιμές.Δεν εγκατέστησα κανένα virtual machine και όλα είναι ΟΚ. :mrgreen: :mrgreen: Μήπως μπορεί κανείς να μου περάσει τον κώδικα για να ενεργοποιήσω την isdn ? Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος : Έχω το soho96 , δεν έχω ακόμα ADSL και θέλω να περάσω τον κώδικα μέσω console(Hyperterminal)για να ενεργοποιήσω τον router μου με ISDN και όταν έρθει η ADSL ( με το καλό !!! αμήν!!!) να βάλω τα setting της ADSL και να έχω την ISDN σαν fallback . Βλέπω στο forum τα configuration files αλλα ακόμα δεν μπορώ να τα αξιοποιήσω , υπόψιν ότι θα προτιμούσα να τα γράψω δεδομένου ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω download-upload τα αρχεία του router μου.

digeorgeous
09-08-04, 13:09
Ρε παιδιά, δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό forum αλλά θέλω να αγοράσω ένα Cisco SOHO 96 και δεν ξέρω από που. Σε κανένα από τα καταστήματα που μέχρι τώρα αγόραζα πράγματα για το PC δεν φαίνεται να υπάρχει. Any ideas?

TIA

Γιακουμής
09-08-04, 13:15
Εγώ απο www.e-shop.gr το πήρα.

euri
09-08-04, 13:54
digeorgeous, μπορείς να δεις στο www.mgmanager.gr, στο www.priveshop.gr

Αλλά και σχεδόν από οποιοδήποτε κατάστημα πληροφορικής (όχι super market) μπορούν να στο παραγγείλουν.

digeorgeous
10-08-04, 11:50
Ευχαριστώ παιδιά!

Χμ, δυστυχώς στο MG Manager μου είπαν "από Σεπτέμβρη...". Θα κοιτάξω και στα άλλα δύο (αν και δεν φαίνεται να τα διαθέτουν από το on-line shop τους).

Τελικά φαίνεται ότι τα cisco είναι πολύ πιο δυσεύρετα από τα υπόλοιπα μοντεμάκια (λογικό μάλλον...) :? .

Τέλος πάντων. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ πολύ.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

aesir
10-08-04, 11:55
digeorgeous, Ναι όντως το e-shop αυτή την στιγμή έχει μόνο για PSTN γραμμή. Χτύπα τους όμως ένα τηλέφωνο γιατί πολλές φορές μπορείς να τους ζητήσεις κάτι που δεν υπάρχει στο stock τους και να στο φέρουν.

euromedi
14-08-04, 19:45
Κάτι βρήκα !!!! Θέλω όμως μία βοήθεια για τον τρόπο που θα βάλω τα commands Μπορεί κανέις ? παραθέτω την λίστα που μου στείλανε :
Following should be done at the ISDN interface:

interface BRI0
no ip address
isdn switch-type basic-net3
ip address negotiated
encapsulation ppp
dialer idle-timeout 30
dialer string <put isdn number to dial>
dialer-group 1

In global configuration of router
diler-list 1 protocol ip permit
dsl operating-mode auto

On DSL interface
interface ATM0
backup interface BRI0
no ip address
no atm ilmi-keepalive
pvc <this will be given by service provider>
encapsulation aal5snap <check with service provider>
pppoe-client dial-pool-number 1

lacbil
10-09-04, 02:33
Καλημέρα! Ξεκινώ από το ΑΑΑ...!
1) Όλα τέλεια με το SOHO Πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ;
2) Έχει καιρό που έχει βγεί το μοντέλο τούτο; Μην δώσουμε 300Eu και βγεί σε κανά μήνα άλλο καινούριο...!Αλλιώς ΚΛΑΨ!:oops:
3) Πάντα γούσταρα τρελά ποιοτικές κατασκευές, διάρκεια ζωής και μάρκες. Αλλά... αξίζει η καταβολή ίσως και πενταπλάσιου ποσού από ένα απλό routerάκι άλλης κατασκευάστριας; Αξίζει; :?:

Σας ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.