PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με paypal και λογαριασμους



iliastra
08-01-14, 15:29
καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα..
θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το paypal...
εδω και χρονια εχω paypal το οποιο το εχω συνδεδεμενο με μια καρτα ATM της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ και απο εκει κανω τις αγορες μου....οταν θελω να παρω κατι παω βαζω στο λογαριασμο ενα Α χρηματικο ποσο και κανω την αγορα μου (στην ουσια ειναι ενα απλος λογαριασμος ταμιευτηριου με βιβλιαριο καταθεσεων και καρτα για ΑΤΜ)....λογω καποιων συγκυριων πρεπει να ανοιξω ακομα ενα βιβλιαριο στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ... το θεμα ειναι οτι θα χρειαστει και για αυτον το λογαριαμο καρτα ΑΤΜ αλλα δεν γινεται (οπως μου ειπαν στην τραπεζα) ενα ατομο να εχει 2 καρτες ΑΤΜ (στην ιδια τραπεζα παντα μιλαμε), αυτο που γινετε ειναι να συνδεσουμε τον νεο λογαριασμο πανω στην ιδια υπαρχουσα καρτα και οταν παω στο ΑΤΜ να με ρωταει απο ποιον λογαριασμο να κανω κινηση.....μεχρι εδω ολα καλα και κατανοητα....
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν γνωριζει καποιος οταν θα κανω αγορα με paypal απο ποιον λογαριασμο θα μου τραβηξει χρηματα??? εγω θελω να ειναι το paypal συνδεδεμενο μονο με τον υπαρχοντα λογαριασμο (με αυτον που κανω εδω και χρονια τις αγορες μου), φυσικα στην σελιδα του paypal φαινεται μονο ο αριθμος της καρτας ATM...
γνωριζει καποιος τι γινεται να με κατατοπισει???

tsavman
08-01-14, 16:40
To Paypal θα τραβάει χρήματα από τον λογαριασμό που το έχεις συνδεδεμένο, τον υπάρχων δηλαδή.
Ζήτα από την τράπεζα να σου ορίσει αυτόν τον αριθμό λογαριασμού ως "πρώτο" στην κάρτα.

Επίσης, να ξέρεις ότι σε αυτή την περίπτωση, σε μηχάνημα ΑΤΜ δικτύου ΔΙΑΣ μπορείς να κάνεις αναλήψεις μόνο από τον πρώτο λογαριασμό, δεν σου εμφανίζει δηλαδή επιλογή να διαλέξεις δεύτερο ή τρίτο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένοι στην ίδια κάρτα.

iliastra
09-01-14, 02:49
το paypal to εχω συνδεμενο με την καρτα και οχι με λογαριασμο....αρα θα πω να μου ορισουν σαν πρωτο λογαριαμο τον ηδη υπαρχων και τον νεο σαν δευτερο....λογικα θα βλεπει το paypal ή οταν χρησιμοποιω την καρτα σαν visa μονο τον υπαρχων λογαριασμο οποτε no problem πιστευω....σωστα???

tsavman
09-01-14, 17:10
Λογικά ναι.
Αν και δεν βλέπω το πρόβλημα να παίρνει χρήματα από τον δεύτερο, δεν κινδυνεύεις σε κάτι. Είναι ασφαλές το paypal.
Εγώ τα έχω όλα σε ένα :p

Ρώτησε όμως και στην τράπεζά σου.

pasas9
09-01-14, 17:48
το paypal to εχω συνδεμενο με την καρτα και οχι με λογαριασμο....αρα θα πω να μου ορισουν σαν πρωτο λογαριαμο τον ηδη υπαρχων και τον νεο σαν δευτερο....λογικα θα βλεπει το paypal ή οταν χρησιμοποιω την καρτα σαν visa μονο τον υπαρχων λογαριασμο οποτε no problem πιστευω....σωστα???
Οταν ορισα στο ebanking να φαινεται μονο ο ενας λογαριασμος μου, σταματησε να εμφανιζεται ο δευτερος και στα atm, βοηθαει;

Επισης αυτο που αγνοουσα , για μετατροπη να ειναι επιλεγμενη η τραπεζα σου, γιατι προς το παρον χρεωνει λιγοτερα στη μετατροπη συναλλαγματος

tsavman
09-01-14, 18:16
Οταν ορισα στο ebanking να φαινεται μονο ο ενας λογαριασμος μου, σταματησε να εμφανιζεται ο δευτερος και στα atm, βοηθαει;

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό. Το PayPal δεν ενδιαφέρεται για το τι φαίνεται στο ATM, αλλά με ποιον λογαριασμό είναι συνδεδεμένο, άσχετα αν αυτός είναι πρώτος, δεύτερος ή τρίτος στην κάρτα σου.




Επισης αυτο που αγνοουσα , για μετατροπη να ειναι επιλεγμενη η τραπεζα σου, γιατι προς το παρον χρεωνει λιγοτερα στη μετατροπη συναλλαγματος

Αναλόγως της προμήθειας που παίρνει η τράπεζα.
Στην Πειραιώς που το έχω ελέγξει (κάνοντας δύο φορές την ίδια ακριβώς αγορά, μία με αλλαγή συναλλάγματος μέσω PayPal και χρέωση σε ευρώ στον λογαριασμό, και μία με αλλαγή στην τράπεζα+χρέωση προμήθειας) συμφέρει να κάνει αυτή την μετατροπή του συναλλάγματος (αν η αγορά είναι σε διαφορετικό νόμισμα από ευρώ).
Δηλαδή με την μετατροπή + την προμήθεια της Πειραιώς, το ποσό βγαίνει μικρότερο από το να κάνει την μετατροπή το PayPal και να στείλει χρέωση σε ευρώ.

Σε κάποια άλλη τράπεζα μπορεί η προμήθεια να είναι μεγαλύτερη, οπότε να μη συμφέρει.

Γενικά πάντως, το PayPal σε "ρίχνει" στην αλλαγή συναλλάγματος, οπότε εξαρτάται κυρίως από την προμήθεια της τράπεζάς σου για αυτή την μετατροπή για να δεις αν σε συμφέρει να κάνει αυτή την αλλαγή.

iliastra
10-01-14, 14:02
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό. Το PayPal δεν ενδιαφέρεται για το τι φαίνεται στο ATM, αλλά με ποιον λογαριασμό είναι συνδεδεμένο, άσχετα αν αυτός είναι πρώτος, δεύτερος ή τρίτος στην κάρτα σου..
και εαν δεν εχεις λογαριασμο συνδεδεμενο αλλα μονο την καρτα??? κοιτα χτες το πρωι πηρα στα κεντρικα της πειραως και η κοπελα με την οποια μιλησα μου ειπε οτι αμα εχω δυο λογαριασμους συνδεδεμενους στην καρτα (αυτη που εχουμε για το ΑΤΜ) οταν θα παω να κανω αναληψη απο αλλο μηχανημα πλην πειραιως (μεσω ΔΙΑΣ δλδ) θα τραβηξει χρηματα μονο απο τον λογαριασμο που εχω δηλωσει σαν "κυριο", και χωρις να της πω εγω το οτιδηποτε μου ειπε το ιδιο ισχυει και για αγορες μεσω ιντερνετ.....στο paypal μπορεις να συνδεσεις ειτε λογαριασμο ειτε μονο την καρτα για το ΑΤΜ....εγω οταν ειχα κανει το paypal ειχα βαλει μονο την καρτα....

tsavman
10-01-14, 14:13
Αυτό με τους πολλαπλούς λογαριασμούς σε μία κάρτα και ανάληψη μέσω ΔΙΑΣ στο ανέφερα και εγώ πιο πάνω.
Το μηχάνημα ΑΤΜ άλλης τράπεζας αναγνωρίζει μόνο τον πρώτο λογαριασμό ταμιευτηρίου.


Εφόσον μπορείς να συνδέσεις απευθείας λογαριασμό στο PayPal, βάλε αυτόν που θέλεις. Συνέδεσε και όλας αυτόν τον λογαριασμό στην κάρτα σου, και θα είσαι κομπλέ.
Εγώ στο PayPal μου έχω συνδεδεμένη κάρτα.

iliastra
10-01-14, 15:49
Αυτό με τους πολλαπλούς λογαριασμούς σε μία κάρτα και ανάληψη μέσω ΔΙΑΣ στο ανέφερα και εγώ πιο πάνω.
Το μηχάνημα ΑΤΜ άλλης τράπεζας αναγνωρίζει μόνο τον πρώτο λογαριασμό ταμιευτηρίου.


Εφόσον μπορείς να συνδέσεις απευθείας λογαριασμό στο PayPal, βάλε αυτόν που θέλεις. Συνέδεσε και όλας αυτόν τον λογαριασμό στην κάρτα σου, και θα είσαι κομπλέ.
Εγώ στο PayPal μου έχω συνδεδεμένη κάρτα.
:oneup::oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.