PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρωτότυπο του μικροσκοπικού υπολογιστή Nano PC έδειξε στην CES 2014 η AMD



nnn
09-01-14, 14:19
Στην έκθεση CES 2014 η AMD παρουσίασε το πρωτότυπο ενός πάρα πολύ λεπτού και μικρού υπολογιστή του Nano PC, 133668σχεδιασμένου να λειτουργεί σαν set-top box στην τηλεόραση του κατόχου του.

Με παρόμοιο όγκο και μέγεθος με ένα Galaxy Note 3, το Nano PC τρέχει Windows 8.1, παρουσιάστηκε να τρέχει απροβλημάτιστα το παιχνίδι FIFA 14 στα 1080p, συνοδεύεται από ένα μικρό κουτί που φιλοξενεί τις απαραίτητες διασυνδέσεις USB και HDMI, έχει κάμερα, συνδέσεις Bluetooth και Wifi και έναν DockPort connector για σύνδεση με το συνοδευτικό του.

Στην "καρδιά" του βρίσκεται το chipset της AMD, Mullins με κατανάλωση μόλις 2 Watt και επιπλέον ένας SSD 256GB.

Πηγή : Techspot (http://www.techspot.com/news/55262-amds-super-thin-nano-pc-prototype-debuts-at-ces.html)

raspoutiv
09-01-14, 14:37
high end rasp?

nnn
09-01-14, 14:38
Κάτι τέτοιο...

raspoutiv
09-01-14, 15:17
έχουν αναφερθεί και τιμές;
γιατί μιλάμε για πολύ high end πράγματα. δλδ άλλη κατηγορία χρήσης εντελώς

paodim
09-01-14, 15:27
1500 ευρω!lol

dimitri_ns
09-01-14, 15:44
1500 ευρω!lol

Χωρίς την τηλεόραση? :p

Υπάρχουν ωραιότατα συστήματα, τα οποία συνεχώς εξελλίσονται, από 40~100€ διπύρηνα και τετραπύρηνα, android ή linux, που κολλάνε σε ένα hdmi της tv, με ισχυρό wifi, μια χαρά για internet kai streaming.

Ki όταν βγούν αξιοπρεπείς τεμπλέτες dual or triple boot, σε καλή τιμή, κολλάμε μία στην tv

paodim
09-01-14, 15:48
Χωρίς την τηλεόραση? :p

Υπάρχουν ωραιότατα συστήματα, τα οποία συνεχώς εξελλίσονται, από 40~100€ διπύρηνα και τετραπύρηνα, android ή linux, που κολλάνε σε ένα hdmi της tv, με ισχυρό wifi, μια χαρά για internet kai streaming.

Ki όταν βγούν αξιοπρεπείς τεμπλέτες dual or triple boot, σε καλή τιμή, κολλάμε μία στην tv

ε ναι χωρις(ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα),βλεπω συνεχεια τελευταια βγαζουν εντυπωσιακα καλουδια αλλα βλεπεις μια τιμη εξωφρενικη συνηθως,μπορει να μαι και λαθος ξερω γω......

duende
09-01-14, 15:50
βασικα, αν διαβασετε ολη την ειδηση στο techspot, δε προκειται να κυκλοφορησει ως προιον, απλα ειναι μια "επιδειξη" της πλατφορμας για να τη χρησιμοποιησουν τριτοι κατασκευαστες..οποτε ισως δουμε καμια amd-powered, windows based, ολα-σε-ενα tv στο μελλον

dimitri_ns
09-01-14, 16:03
ε ναι χωρις(ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα),βλεπω συνεχεια τελευταια βγαζουν εντυπωσιακα καλουδια αλλα βλεπεις μια τιμη εξωφρενικη συνηθως,μπορει να μαι και λαθος ξερω γω......

Θα πρέπει λίγο να δεις τα πράγματα σαν μισό modem. Αφήνεις το mo και κρατάς το dem= demodulator
Οτι και να σου λένε για ανάπτυξη, happiness κλπ, αποκωδικοποίησέ τα

Με λίγα λόγια, άνοιξε την αποθήκη, βγάλε τα παλιά, βάλτους κατάλληλο λειτουργικό και κάντα να δουλέψουν

attanaze
09-01-14, 17:08
αυτς αρκετά τσιμπιμένη τιμή ακόμη και για αρχικό προϊόν :(

Amlet
09-01-14, 21:04
Παιδες τι προτεινετε για 1080p βιντεο στην τηλεοραση? Γιατι εχω ακουσει κατι τρελα modules απο Eagle μεχρι Rasp αλλα δεν εχω βγαλει ακρη τι αξιζει και τι οχι...!!

tazman
10-01-14, 01:09
Παιδες τι προτεινετε για 1080p βιντεο στην τηλεοραση? Γιατι εχω ακουσει κατι τρελα modules απο Eagle μεχρι Rasp αλλα δεν εχω βγαλει ακρη τι αξιζει και τι οχι...!!

Υπάρχουν πολλές και διάφορες λύσεις για 1080p και έχω δοκιμάσει μερικές:

1. Raspberry Pi: Εξαιρετικό για τα λεφτά του. Αν τα βιντεάκια σου είναι Η264 τότε θα δεις εικόνα ομαλή και μούρλια. Αν είναι DIVX/XVID ή κάτι άλλο τότε έχεις πρόβλημα (3fps decoding για 720p!). Συνεπώς, άκυρο το Raspberry Pi.
2. Rikomagic IV: Τετραπύρηνο ARM, αρκετά φτηνό, με Android. Εκτός του οτι το Android δεν είναι και ότι πιο φιλικό για χρήση σε TV, παίζει 720p και σχεδόν σωστά τα DIVX/XVID με software decoding (πρόβλημα τα frames που έχουν πολύ κίνηση, γίνεται ένα μικρό σπάσιμο). Αν αντέχεις το UI πάρτο.
3. Intel NUC: 10x το κόστος των προηγούμενων και παίζει τα πάντα. Αν έχεις ένα βασικό μισθό και δεν ξέρεις πως να τον αξιοποιήσεις, αυτή είναι η λύση.

Επειδή τα λεφτά μου δεν προκάμουν για NUC, όταν θέλω να δω ταινία σέρνω το laptop μέχρι το καλώδιο HDMI και λύνω το θέμα κουβαλητά. Είναι αυτό που λέμε "με χτύπησε η κρίση αλύπητα!". :-)

Edit: typo

grayden
10-01-14, 01:28
Υπάρχει και η εναλλακτική της αξιοποίησης παροπλισμένου smartphone με Android που υποστηρίζει MHL (ή ακόμα και η αγορά κάποιου μεταχειρισμένου σε πολύ χαμηλή τιμή).

blade_
10-01-14, 03:37
πολυ καλο..αλλα αρκετα ακριβο,βεβαια εχουμε μελλον ακομα..

aiolos.01
10-01-14, 05:55
Το raspberry έχει δημιουργήσει ολόκληρη κατηγορία, αλλά το βασικό είναι η τιμή. Αν δεν πλησιάσουν σε αυτά τα επίπεδα δεν πρόκειται να το πλησιάσουν καν σε πωλήσεις. Αν και το συγκεκριμένο δεν απευθύνεται ακριβώς στην ίδια αγορά.

dimitri_ns
10-01-14, 09:04
Υπάρχουν πολλές και διάφορες λύσεις για 1080p και έχω δοκιμάσει μερικές:

1. Raspberry Pi: Εξαιρετικό για τα λεφτά του. Αν τα βιντεάκια σου είναι Η264 τότε θα δεις εικόνα ομαλή και μούρλια. Αν είναι DIVX/XVID ή κάτι άλλο τότε έχεις πρόβλημα (3fps decoding για 720p!). Συνεπώς, άκυρο το Raspberry Pi.
2. Rikomagic IV: Τετραπύρηνο ARM, αρκετά φτηνό, με Android. Εκτός του οτι το Android δεν είναι και ότι πιο φιλικό για χρήση σε TV, παίζει 720p και σχεδόν σωστά τα DIVX/XVID με software decoding (πρόβλημα τα frames που έχουν πολύ κίνηση, γίνεται ένα μικρό σπάσιμο). Αν αντέχεις το UI πάρτο.
3. Intel NUC: 10x το κόστος των προηγούμενων και παίζει τα πάντα. Αν έχεις ένα βασικό μισθό και δεν ξέρεις πως να τον αξιοποιήσεις, αυτή είναι η λύση.

Επειδή τα λεφτά μου δεν προκάμουν για NUC, όταν θέλω να δω ταινία σέρνω το laptop μέχρι το καλώδιο HDMI και λύνω το θέμα κουβαλητά. Είναι αυτό που λέμε "με χτύπησε η κρίση αλύπητα!". :-)

Edit: typo

3. To NUC πλησιάζει επικίνδυνα την τιμή των laptops

2. Εκτός από rikogic, υπάρχουν κι άλλες μάρκες, αρκετά φθηνότερες, με εξωτερική κεραία για πιό ισχυρό wifi. Και τα διπύρηνα μιά χαρά είναι για 45 €. Η εξέλιξη της αγοράς είναι ταχύτατη. Κυκλοφορούν και στικάκια με κάμερα και μικρόφωνο για skype στην tv. Για ορισμένα η κάμερα και το μικρόφωνο πωλούνται σαν πρόσθετα αξεσουάρ.
Για καλή ποιότητα βίντεο αν κάνεις streaming μέσω lan ή internet έχεις περιορισμούς λόγω wifi. Χρειάζεσαι ethernet
Πρέπει να ψαχτείς με τους players πχ ο ΜΧ είναι μεν πολύ καλός για να παίζεις από σκληρό, έχει όμως πρόβλημα με τα buffers και αδυναμία ρυθμίσεων buffers
Δυνατότητες τηλεχειρισμού με gamepad (Αν δεν χρειάζεσαι να γράφεις αλλιώς ασύρματο πληκτρολόγιο)
Διπύρηνο χρησιμοποιώ στο υπνοδωμάτιο και είμαι απολύτως ευχαριστημένος.
Στα σύν ότι η τροφοδοσία γίνεται από usb της τηλεόρασης. Ανοίγεις κλείνεις την tv, ανοίγει κλείνει το στικάκι. Και δεν κρέμονται και καλώδια

1. Μία κατηγορία που δεν αναφέρθηκε είναι tablet κολλημένο στην τηλεόραση. Η αγορά τους βράζει. Αγορά από Κίνα βεβαίως. Κι έχει και skype
Πιθανά κι ένα φτηνό tablet (60-70 € τιμή στην Ελλάδα) να είναι ικανοποιητικό. Δεν το έχω δοκιμάσει

attanaze
10-01-14, 12:58
Υπάρχουν πολλές και διάφορες λύσεις για 1080p και έχω δοκιμάσει μερικές:

1. Raspberry Pi: Εξαιρετικό για τα λεφτά του. Αν τα βιντεάκια σου είναι Η264 τότε θα δεις εικόνα ομαλή και μούρλια. Αν είναι DIVX/XVID ή κάτι άλλο τότε έχεις πρόβλημα (3fps decoding για 720p!). Συνεπώς, άκυρο το Raspberry Pi.
2. Rikomagic IV: Τετραπύρηνο ARM, αρκετά φτηνό, με Android. Εκτός του οτι το Android δεν είναι και ότι πιο φιλικό για χρήση σε TV, παίζει 720p και σχεδόν σωστά τα DIVX/XVID με software decoding (πρόβλημα τα frames που έχουν πολύ κίνηση, γίνεται ένα μικρό σπάσιμο). Αν αντέχεις το UI πάρτο.
3. Intel NUC: 10x το κόστος των προηγούμενων και παίζει τα πάντα. Αν έχεις ένα βασικό μισθό και δεν ξέρεις πως να τον αξιοποιήσεις, αυτή είναι η λύση.

Επειδή τα λεφτά μου δεν προκάμουν για NUC, όταν θέλω να δω ταινία σέρνω το laptop μέχρι το καλώδιο HDMI και λύνω το θέμα κουβαλητά. Είναι αυτό που λέμε "με χτύπησε η κρίση αλύπητα!". :-)

Edit: typo

έτσι έκανε και ο αδερφός μου μέχρι που έκαψε την κάρτα γραφικών του laptop από την πολύωρη χρήση, καλώς ή κακώς τα laptops δεν είναι για πολύωρη συνεχόμενη χρήση, ζεσταίνονται υπερβολικά :(

dimitri_ns
10-01-14, 14:26
έτσι έκανε και ο αδερφός μου μέχρι που έκαψε την κάρτα γραφικών του laptop από την πολύωρη χρήση, καλώς ή κακώς τα laptops δεν είναι για πολύωρη συνεχόμενη χρήση, ζεσταίνονται υπερβολικά :(

Γι αυτό κοιτάμε την θερμοκρασία της κάρτας γραφικών ιδίως αν έχει και dedicated και το συνδέουμε με hdmi
Πάρε ένα thinkpad, με κάρτα γραφικών intel, συνδεσέ το με την τηλεόραση με hdmi, και αν ζεσταθεί πάνω από 60ο κελσίου (όχι αν καεί) τα προσεχή το 10 χρόνια σου δίνω τα λεφτά της αγοράς (~500 €). Για χρήση εσωτερική και όχι εξωτερική τον Ιούλιο

attanaze
10-01-14, 19:37
Γι αυτό κοιτάμε την θερμοκρασία της κάρτας γραφικών ιδίως αν έχει και dedicated και το συνδέουμε με hdmi
Πάρε ένα thinkpad, με κάρτα γραφικών intel, συνδεσέ το με την τηλεόραση με hdmi, και αν ζεσταθεί πάνω από 60ο κελσίου (όχι αν καεί) τα προσεχή το 10 χρόνια σου δίνω τα λεφτά της αγοράς (~500 €). Για χρήση εσωτερική και όχι εξωτερική τον Ιούλιο

εκεί έχω καταλήξει και εγώ, οπότε ζητάνε την γνώμη μου συστήσω laptop με dedicated κάρτα γραφικών όσο για συγκεκριμένη μάρκα δεν μπορείς να πιέσεις και πολύ, τι κάνεις όμως όταν την έκανες την εξυπνάδα??? περιμένεις να σου καεί...!

paodim
10-01-14, 21:32
Θα πρέπει λίγο να δεις τα πράγματα σαν μισό modem. Αφήνεις το mo και κρατάς το dem= demodulator
Οτι και να σου λένε για ανάπτυξη, happiness κλπ, αποκωδικοποίησέ τα

Με λίγα λόγια, άνοιξε την αποθήκη, βγάλε τα παλιά, βάλτους κατάλληλο λειτουργικό και κάντα να δουλέψουν

λεσ!? :hmm:

Amlet
10-01-14, 22:02
Ρε παιδες σορρυ κιολας αλλα που θα το βαλεις το ερμο το ταμπλετ? Θα το κολλησεις πισω απο την τηλεoραση? Γιατι πιστευω οτι ειναι μεγιστη καγκουρια, δεν μπορω δηλαδη να σκεφτω πως το κανουν ή εστω πως το ελεγχουν. Τα NUC μεγαλο FAIL, γιατι πηρα για το μαγαζι να το δοκιμασω, και το εβαλα να τρεξει απο το youtube video Full HD στην TV μεσω HDMI και εσπαγε σαν διαολος...Για το DCCP847DYE μιλαω παντα..Απλα σκεφτομαι να παρω τωρα καινουργια τηλεοραση και μου λεγανε οτι αξιζει να παρεις ενα εξωτερικο Player για να βλεπεις καλυτερη ποιοτητα εικονας, ελεγα για WD Live, αλλα μετα σκεφτηκα το RasPi.

dimitri_ns
10-01-14, 22:29
Ρε παιδες σορρυ κιολας αλλα που θα το βαλεις το ερμο το ταμπλετ? Θα το κολλησεις πισω απο την τηλεoραση? Γιατι πιστευω οτι ειναι μεγιστη καγκουρια, δεν μπορω δηλαδη να σκεφτω πως το κανουν ή εστω πως το ελεγχουν. Τα NUC μεγαλο FAIL, γιατι πηρα για το μαγαζι να το δοκιμασω, και το εβαλα να τρεξει απο το youtube video Full HD στην TV μεσω HDMI και εσπαγε σαν διαολος...Για το DCCP847DYE μιλαω παντα..Απλα σκεφτομαι να παρω τωρα καινουργια τηλεοραση και μου λεγανε οτι αξιζει να παρεις ενα εξωτερικο Player για να βλεπεις καλυτερη ποιοτητα εικονας, ελεγα για WD Live, αλλα μετα σκεφτηκα το RasPi.

Μια μικρή βάση/stand των15€ kai το ακουμπάς δίπλα και λίγο μπροστά από την τηλεόραση. Σύνδεση mini-hdmi σε hdmi (το καλώδιο μένει μόνιμα στην τηλεόραση). Πληκτρολόγιο ασύρματο (εγώ έχω αυτό)
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Logitech-Keyboard-Wireless-K400-920-003117.htm
και το χρησιμοποιείς σαν τηλεκοντρόλ

Amlet
10-01-14, 22:44
Και κανει δουλεια? Κανει σωστο upscale? Δεν εχει θεματα να το καψεις απο την πολυ θεαση?

dimitri_ns
10-01-14, 23:19
Και κανει δουλεια? Κανει σωστο upscale? Δεν εχει θεματα να το καψεις απο την πολυ θεαση?

Εξαρτάται τι εννοείς πολύ θέαση. Αν είναι κινέζικο κάποτε θα χαλάσει για χψ λόγους. Αν αντέξει 2-3 χρόνια, θάχει αλλάξει η τεχνολογία, πέρνεις άλλο τα λεφτά του τάβγαλε. Συνέδεσε για αρχή κάποιο παλιό, μικρό tablet αν έχεις.

Amlet
10-01-14, 23:31
Απλα εχω δει κατι τουμπανα πλεον Quad core με 40 ευρω που μονο καφε που δεν κανουν..αυτα δεν ειναι καλα δλδ? Δεν μπορουνε να κανουν στρεαμ μεχρι 1080π χωρις προβλημα? Παντα με συνδεση εξωτερικου σκληρου

dimitri_ns
11-01-14, 00:06
Απλα εχω δει κατι τουμπανα πλεον Quad core με 40 ευρω που μονο καφε που δεν κανουν..αυτα δεν ειναι καλα δλδ? Δεν μπορουνε να κανουν στρεαμ μεχρι 1080π χωρις προβλημα? Παντα με συνδεση εξωτερικου σκληρου

To streaming 1080p με ethernet δεν έχει πρόβλημα. Με wifi σε κόβει το wifi, η data είναι πολλή. Φαντάσου να θέλεις να δεις ταινία blueray 19G data. Πού ν'αντέξει το wifi? Ολο σπασίματα και buffering θάσαι

Amlet
11-01-14, 01:23
To streaming 1080p με ethernet δεν έχει πρόβλημα. Με wifi σε κόβει το wifi, η data είναι πολλή. Φαντάσου να θέλεις να δεις ταινία blueray 19G data. Πού ν'αντέξει το wifi? Ολο σπασίματα και buffering θάσαι

Αν εχεις εξωτερικο σκληρο δισκο τον παιρνει η εχει θεματα? Γιατι μονο ετσι σκεφτομαι να το εχεις συνδεδεμενο με κανενα σκληρο 2ΤΒ και να εισαι μια χαρα. Απλα εαν προτεινεις τπτ στειλε με Pm για να επιβαρυβουμε το νημα

Helene
11-01-14, 16:46
Είναι πολύ πολύ πολύ μικρό!!!!! Δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

psytransas
11-01-14, 17:53
Είναι πολύ πολύ πολύ μικρό!!!!! Δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

Η τιμη του ομως ειναι πολύ πολύ πολύ μεγαλη γι' αυτα που προσφερει. :rolleyes:

proktor
11-01-14, 21:41
To raspberry pi πλέον παίζει απροβλημάτιστα όλα τα 1080p,εδώ και καιρό δηλαδή το raspbmc ή το plex που θα τρέξεις έχουν φτιάξει τον κωδικά τους.Το πρόβλημα δεν ήταν στο hardware.Κατεμε δεν θέλει πολύ σκέψη για να αποφασίσεις να το πάρεις τρώει όλα τα άλλα media players που έχω δοκιμάσει,σε επιδόσεις και τιμή,συμπεριλαμβάνω και της WD.Και φυσικά αν το έχεις και μεράκι παίρνεις και δεύτερο για να στήσεις και κάνα linux.

sonic
11-01-14, 21:47
έτσι έκανε και ο αδερφός μου μέχρι που έκαψε την κάρτα γραφικών του laptop από την πολύωρη χρήση, καλώς ή κακώς τα laptops δεν είναι για πολύωρη συνεχόμενη χρήση, ζεσταίνονται υπερβολικά :(

Μια χαρά κάνουν, απλά κάποια είναι προβληματικά από την μάνα τους. Μάλλον για 8800gt μιλάμε, έτσι;

Amlet
11-01-14, 22:23
Ε τοτε ρε παιδες να το παραγγειλω. Τι προτεινετε να του σκασω πανω? Και αυτο που ρωτησα μπορει να γινει δηλαδη να το βαλω πανω εξωτερικο σκληρο και να κανω stream απο εκει. Ψηνωμουνα και για αυτο το καινουργειο το αρρωστακι το Tron της Huawei, τι λετε για αυτο?

attanaze
13-01-14, 12:46
Μια χαρά κάνουν, απλά κάποια είναι προβληματικά από την μάνα τους. Μάλλον για 8800gt μιλάμε, έτσι;

έχει 8600GT αλλά και ένα φιλαράκι με 9800GTΜ δεν την γλύτωσε, μιλάμε για laptop 1000€ όπως μου είπε :(

sonic
13-01-14, 13:35
έχει 8600GT αλλά και ένα φιλαράκι με 9800GTΜ δεν την γλύτωσε, μιλάμε για laptop 1000€ όπως μου είπε :(

H 8600 (αυτή ήθελα να αναφέρω) είναι γνωστή για τα προβλήματα που βγάζει, η 9800 δεν είχα ακούσει, αλλά ίδιος πυρήνας είναι αν δεν κάνω λάθος. Κακή φουρνιά δυστυχώς.

attanaze
13-01-14, 17:40
H 8600 (αυτή ήθελα να αναφέρω) είναι γνωστή για τα προβλήματα που βγάζει, η 9800 δεν είχα ακούσει, αλλά ίδιος πυρήνας είναι αν δεν κάνω λάθος. Κακή φουρνιά δυστυχώς.

λίγο που το έψαξά στην ουσια χαλάνε οι κολλησεις της GPU με την μητρική αλλά τι να το κανείς το laptop δεν δουλεύει άσε που η επισκευή θέλει 120€ χωρίς εγγύηση, τα έδωσε μια φορά και σε 6 μήνες πάλι τα ίδια :(

jimger
17-01-14, 14:13
λίγο που το έψαξά στην ουσια χαλάνε οι κολλησεις της GPU με την μητρική αλλά τι να το κανείς το laptop δεν δουλεύει άσε που η επισκευή θέλει 120€ χωρίς εγγύηση, τα έδωσε μια φορά και σε 6 μήνες πάλι τα ίδια :(

Σειρές nvidia 7 8 και 9 ήταν προβληματικές δυστυχώς.... Νομίζω η 9 κάπως λιγότερο.... Και η ati έχει κάποιες κακές παρτίδες.... Το θέμα είναι ότι δεν τα αλλάζουν δωρεάν και επίσης δεν έβγαλαν και απροβλημάτιστους αντικαταστάτες να κολλήσεις πάνω...

Helene
20-01-14, 16:50
Η τιμη του ομως ειναι πολύ πολύ πολύ μεγαλη γι' αυτα που προσφερει. :rolleyes:

Χαχαχαχα! Πόσο δίκιο έχεις! Όμως τόσο μικρούλι που είναι, τί άλλο θα μπορούσε να προσφέρει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.