PDA

Επιστροφή στο Forum : Στο 60% το μερίδιο χρήσης της Jelly Bean στο Android με την KitKat να είναι ακόμα πολύ χαμηλά



Σελίδες : [1] 2

nnn
12-01-14, 22:23
Τα τελευταία στατιστικά της Google σχετικά με τις εκδόσεις Android σε χρήση, δείχνουν πως η Jelly Bean (4.1.x-4.3.x),
133804συνεχίζει να αυξάνει το μερίδιο χρήσης της μεταξύ των κατόχων συσκευών με Android που χρησιμοποιούν το Google Play Store app και έχει φτάσει το 59,1% από 54,5% τον προηγούμενο μήνα.

Η νεώτερη έκδοση 4.4 KitKat βρίσκεται σε μόλις 1.4% των συσκευών, κάτι όχι παράξενο αν σκεφτούμε τα ελάχιστα μοντέλα που έχουν διαθέσιμη την αναβάθμιση, ενώ εντυπωσιακό ποσοστό παρά τα 2 χρόνια κυκλοφορίας της εμφανίζει η Gingerbread (2.3.3-2.3.7) με 21.2% ακολουθούμενη από την ICS (4.0.3-4.0.4) με 16,9%.

133805

Η Google δεν αποκαλύπτει τον ακριβή αριθμό των ενεργών Android συσκευών, αλλά είναι γνωστό πως έως σήμερα έχουν ενεργοποιηθεί πάνω από 1 δις από αυτές.

Πηγή : The Nextweb (http://thenextweb.com/google/2014/01/12/jelly-bean-nears-60-installation-rate-among-android-users-kitkat-accounts-for-just-1-4/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+TheNextWeb+(The+Next+Web+All+Stories)#!r1X4j)

Τρελογιατρός
12-01-14, 22:28
γνωριζουμε στοιχεια για το ποσα ειναι τα iOs και τα windows phone;;

tanST
12-01-14, 22:28
Αν το kitkat και οι επόμενες εκδόσεις από εδώ και πέρα υποστηριχτούν από την google και από τους κατασκευαστές όπως φαίνεται ότι υσποστηρίζεται το jelly bean μέχρι τώρα, ίσως κάποια στιγμή εξαληφθεί σε μεγάλο βαθμό το fragmentation στο android.

Φανερός Πράκτωρ
12-01-14, 22:58
που είναι οι android fans να μας εξηγήσουν ότι το fragmentation είναι feature; :p

- - - Updated - - -


γνωριζουμε στοιχεια για το ποσα ειναι τα iOs και τα windows phone;;

στο ios είναι πολύ ψηλά.
Στο 78% λέει αυτό το άρθρο (χωρίς να το ψάξω πολύ αλλά όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς εκεί κυμαίνονται)
http://appleinsider.com/articles/13/12/31/ios-7-now-installed-on-78-of-active-apple-handheld-devices

alfagamma
12-01-14, 23:48
Εδώ δεν έδωσε στο Galaxy Nexus η ίδια η Google την 4.4 ... τι περιμέναμε και τι περίμενε? να έχει μικρότερο fragmentation.
καλά λένε, από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι.

netlag
12-01-14, 23:56
ποιο fragmention? Στο desire μου (unofficially) βαζω Kitkat αν θελω, στο 3GS αυστηρα μεχρι iOS6 μιας και unofficial δεν παιζει. το 78% ειναι πολυ υψηλο ποσοστο για να ειναι αληθινο, ειδικα οταν το Jailbreak βγηκε πριν λιγες μερες και οταν οι παλιοτερες συσκευες δεν παιρνουν εκ των πραγματων update.

Εξηγησε μου σε παρακαλω που επηρεαζεται ο κατοχος Galaxy Nexus απο το fragmentation. Η τελευταια επισημη ειναι η 4.3. Βεβαια υπαρχει unofficial 4.4. Που τον κραταει πισω ρε παιδι μου το 4.3 ?

Το pc μου στη δουλεια ηρθε με Windows Vista. Ρουφιανα microsoft γιατι δεν μου εδωσες update σε 7, και τωρα ειμααι θυμα του fragmentation?

Gordito
13-01-14, 00:19
Εδώ δεν έδωσε στο Galaxy Nexus η ίδια η Google την 4.4 ... τι περιμέναμε και τι περίμενε? να έχει μικρότερο fragmentation.
καλά λένε, από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι.

Το gnexus δεν πηρε update γιατι η εταιρια που εφτιαξε το chipset εκλεισε και δεν υπαρχουν drivers.
Aλλα και αυτος να μην ειναι ο λογος, εχει παρει 4.3

Το ποστ σου λοιπον, ειναι τελειως ασχετο με το θεμα και καρα-τρολολολολ



-------------




Ποτε δεν προκειται να πεθανει το fragmentation στο android.
Eχει το ~80% της αγορας, σε συσκευες που κοστιζουν απο 50 εως 700€.

Καποιος που πηρε ενα τηλεφωνο 100-150€ σημερα, σε 2 χρονια παλι JellyBean θα εχει.

Τωρα, γιατι το fragmentation ειναι και θεμα ή προβλημα, μου διαφευγει.

- - - Updated - - -


που είναι οι android fans να μας εξηγήσουν ότι το fragmentation είναι feature; :p


Μπορεις να μου εξηγησεις πως ειναι προβλημα;

Με 80% της αγορας και με 100 κατασκευαστες και 500 συσκευες, εχεις fragmentation.

Αν ειχε και αυτο 1 κατασκευαστη και 5 συσκευες, δεν θα ειχε fragmentation. Aλλα δε θα ηταν και android.

Georgios1974
13-01-14, 01:14
Ε φυσικά και δεν ανεβαίνει το ποσοστό του KitKat αφού δεν δουλεύει το bluetooth, έλεος google

psylos
13-01-14, 01:15
Πάντως είναι πολύ ωραίο το γεγονός ότι από 4.1 μέχρι 4.3 υπάρχει κοινή ονομασία Jelly Bean, οπότε και δεν φαίνεται σαν fragmentation οι ενδιάμεσες διαφορές στις εκδόσεις...

tanST
13-01-14, 01:17
Πάντως είναι πολύ ωραίο το γεγονός ότι από 4.1 μέχρι 4.3 υπάρχει κοινή ονομασία Jelly Bean, οπότε και δεν φαίνεται σαν fragmentation οι ενδιάμεσες διαφορές στις εκδόσεις...

Δεν έχουν και τεράστιες διαφορές αυτές οι εκδόσεις...

mondeo
13-01-14, 01:31
γνωριζουμε στοιχεια για το ποσα ειναι τα iOs και τα windows phone;;

Εννοείς μερίδιο αγοράς για το κάθε λειτουργικό;

Android: 81,9%
iOS: 12,1%
WP: 3,6%

Περισσότερα εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/threads/778913-Gartner-%CE%9F%CE%B9-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-smartphones-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%BF-55-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD)

hellenicsun
13-01-14, 01:34
ποιο fragmention? Στο desire μου (unofficially) βαζω Kitkat αν θελω, στο 3GS αυστηρα μεχρι iOS6 μιας και unofficial δεν παιζει. το 78% ειναι πολυ υψηλο ποσοστο για να ειναι αληθινο, ειδικα οταν το Jailbreak βγηκε πριν λιγες μερες και οταν οι παλιοτερες συσκευες δεν παιρνουν εκ των πραγματων update.

Εξηγησε μου σε παρακαλω που επηρεαζεται ο κατοχος Galaxy Nexus απο το fragmentation. Η τελευταια επισημη ειναι η 4.3. Βεβαια υπαρχει unofficial 4.4. Που τον κραταει πισω ρε παιδι μου το 4.3 ?

Το pc μου στη δουλεια ηρθε με Windows Vista. Ρουφιανα microsoft γιατι δεν μου εδωσες update σε 7, και τωρα ειμααι θυμα του fragmentation?

Δεν έχεις κανένα λόγο να μη πιστεύεις τα ποσοστά που αφορούν iOS συσκευές (iPhone, iPad, iPod Touch) διότι το συγκεκριμένο οικοσύστημα είναι πολύ πιο κλειστό, πιο αναβαθμισμένο hardware-wise και κατ' επέκταση πιο ελεγχόμενο.

Σημείωσε επίσης πως όταν η Apple δίνει ΠΧ τη 4.x.x στο 3G δε δίνει και όλα τα feaures όπως ΠΧ το wallpaper στο συρτάρι εφαρμογών ("λύθηκε" με J/B) ή δίνει τα περισσότερα UI improvements με την 7.x.x στο 4 αλλά το τελευταίο ξαφνικά παρουσιάζει καθυστερήσεις στη χρήση.

Συνεπώς, ναι μεν το iOS δεν αντιμετωπίζει fragmentation αλλά in real life αντιμετωπίζουν οι χρήστες άλλα θέματα.

Από εκεί και πέρα, ξεχνάς πως μια νέα έκδοση ενός OS πέρα από διαφορές στο UI και επιπλέον λειτουργίες, φέρνει και βελτιώσεις στις υπάρχουσες εφαρμογές μα και βελτιώσεις στην ασφάλεια και σταθερότητα.

Είναι προφανές πως εν έτη 2014 (πια), το mobile OS είναι μέρος του marketing που θέλει να αυξήσει τις πωλήσεις στις συσκευές.

Τέλος, το J/B δε χρησιμοποιείται για να περαστεί iOS σε συσκευή που δε το υποστηρίζει επίσημα.

alfagamma
13-01-14, 01:56
Δεν έχουν και τεράστιες διαφορές αυτές οι εκδόσεις...

Νομίζεις, την πρώτη διαφορα την βλέπεις στην lock-screen.
φυσικά το ότι εχεις μια συσκευή που δεν θα πάρει 4.4 ενώ μπορεί, όπως κάποια άλλη (που είχα) δεν πήρε την 4.χ και έμεινε στην 2.34 ενώ ΜΠΟΡΟΥΣΕ δεν πειράζει κανέναν...
μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας δουλεύουν οι εταιρείες.
οκ, ότι δώσει η Google και η κάθε εταιρεία είναι αρκετό.

εγώ πάντως μετά το Atrix 4g που έμεινε στην 2.3 ενώ έλεγε η μοτο οτι θα πάρει την 4.0, μετά το Razr που έμεινε στην 4.1. λες και δεν μπορούσε να πάρει την 4.2 έστω, και μετά το Nexus που δεν πήρε την 4.4 (πράγμα που θεωρώ το πιο σοβαρό) είπα γεια στην Google... και μάντεψε ποιος έχασε... όχι εγώ πάντως.

Gordito
13-01-14, 03:19
Νομίζεις, την πρώτη διαφορα την βλέπεις στην lock-screen.
φυσικά το ότι εχεις μια συσκευή που δεν θα πάρει 4.4 ενώ μπορεί, όπως κάποια άλλη (που είχα) δεν πήρε την 4.χ και έμεινε στην 2.34 ενώ ΜΠΟΡΟΥΣΕ δεν πειράζει κανέναν...
μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας δουλεύουν οι εταιρείες.
οκ, ότι δώσει η Google και η κάθε εταιρεία είναι αρκετό.

εγώ πάντως μετά το Atrix 4g που έμεινε στην 2.3 ενώ έλεγε η μοτο οτι θα πάρει την 4.0, μετά το Razr που έμεινε στην 4.1. λες και δεν μπορούσε να πάρει την 4.2 έστω, και μετά το Nexus που δεν πήρε την 4.4 (πράγμα που θεωρώ το πιο σοβαρό) είπα γεια στην Google... και μάντεψε ποιος έχασε... όχι εγώ πάντως.

Και ολα τα WP7.xx εμειναν ξεκρεμαστα, και το ios7 ειναι βαρυ και no good για το iphone4.

Αν εδωσες 800€ για τηλεφωνο ή 500 για προπερσινο, μαντεψε τελικα ποιος εχασε..

aiolos.01
13-01-14, 05:02
που είναι οι android fans να μας εξηγήσουν ότι το fragmentation είναι feature; :p



Α ναι, συνήθως σε αυτά τα άρθρα μαζεύονται τα fanboys της μηλο-εταιρίας να μας την πουν για το fragmentation. Κάνε μας τη χάρη και ρίξε μια ματιά στο τι είναι το google play services και μετά ξαναέλα να μας πεις και για το ποσοστό νεων συσκευών που τρέχουν ios. Ακόμα και τα WP σας περνάνε πλέον... :lol:

netlag
13-01-14, 05:17
@hellenicsun

Σχετικά με αυτό που είπα για το jailbreak, δεν εννοούσα ότι βάζεις μη υποστηριζομενη εκδοση του iOS, αλλά οτι πολυς κόσμος φοραγε ακόμα την 6 γιατί δεν υπήρχε jailbreak για την 7.

To Android από την 4 και μετα είναι το πιο πληρες λειτουργικό για κινητα τηλέφωνα. Με νοιάζει και με παρανοιαζει να εχω προσφατη έκδοση, που σημαίνει βελτιωσεις κλπ (και new bugs βεβαίως βεβαίως) αλλά ΔΕΝ τρέχει και τίποτα να έχεις 4.1 αντί για 4.4 . Το fragmentation που ακριβώς είναι? Βασικά τι ακριβως είναι? Γιατί αν το παμε σε συμβατότητα εφαρμογών με βαση την έκδοση του OS, η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών ζητάει 2.2 ή νεώτερη. Δηλαδή οποιοδήποτε κινητό απο το 2010 και μετα, τρέχει ότι τρεχουν και τα nexus με 4.4

Nikiforos
13-01-14, 07:39
καλημερα! παντως οι κινεζικες μαρκες δεν μας κανουν την χαρη να αλλαξουν εκδοσεις! μονο με καμια custom rom γινεται δουλεια! το tablet μου 4.1.1 και το κινητό 4.2.2

jose_ee1985
13-01-14, 10:27
Το fragmentation είναι όντως πρόβλημα και μου φαίνεται περίεργο να βλέπω άτομα να αναρωτιούνται τι κακό έχει.

Αν εγώ είμαι developer και αναπτύσσω την νέα εφαρμογή μου πατώντας στο νέο σουπα ντπύπα API που υπάρχει στην ΚιτΚατ και το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο, αφού μειώνει κατά 50% την δουλειά που θα είχα να κάνω χωρίς αυτό, αν θέλει να την κάνω να τρέχει και στο υπόλοιπο 90+% που δεν έχουν KitKat, πρέπει να σπαταλήσω 3Χ χρόνο.

Και επειδή δεν θέλω η εφαρμογή μου να τρέχει μόνο στο 1.6%, θα τον φάω αυτόν τον χρόνο τελικά προσπαθώντας να κάνω την εφαρμογή μου συμβατή προς τα πίσω σε 2-4 εκδόσεις Android, αντί να έχω αρχίσει ήδη την προσπάθεια για το επόμενη έκδοση του app μου.

Στο τελικό χρήστη αυτό δηλαδή, μεταφράζεται σαν χειρότερες ποιοτικά εφαρμογές, αφού οι devs έχουν να ασχολούνται με δευτερεύοντα ζητήματα (που είναι εξίσου σημαντικά για να συνεχίσουν να είναι devs...).

nothing
13-01-14, 12:58
Το fragmentation είναι όντως πρόβλημα και μου φαίνεται περίεργο να βλέπω άτομα να αναρωτιούνται τι κακό έχει.

Αν εγώ είμαι developer και αναπτύσσω την νέα εφαρμογή μου πατώντας στο νέο σουπα ντπύπα API που υπάρχει στην ΚιτΚατ και το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο, αφού μειώνει κατά 50% την δουλειά που θα είχα να κάνω χωρίς αυτό, αν θέλει να την κάνω να τρέχει και στο υπόλοιπο 90+% που δεν έχουν KitKat, πρέπει να σπαταλήσω 3Χ χρόνο.

Και επειδή δεν θέλω η εφαρμογή μου να τρέχει μόνο στο 1.6%, θα τον φάω αυτόν τον χρόνο τελικά προσπαθώντας να κάνω την εφαρμογή μου συμβατή προς τα πίσω σε 2-4 εκδόσεις Android, αντί να έχω αρχίσει ήδη την προσπάθεια για το επόμενη έκδοση του app μου.

Στο τελικό χρήστη αυτό δηλαδή, μεταφράζεται σαν χειρότερες ποιοτικά εφαρμογές, αφού οι devs έχουν να ασχολούνται με δευτερεύοντα ζητήματα (που είναι εξίσου σημαντικά για να συνεχίσουν να είναι devs...).

αν εισαι dev πρωτα θα παρατηρησεις αν υπαρχει καποιο compatibility , μεχρι ποια εκδοση προς τα πισω και αν σου κανει χρησιμοποιεις το καινουργιο χαρακτηριστικο...
και επειδη πλεον υπαρχει αρκετα καλη συμαβατοτητα προς τα πισω μαλλον δε σε απασχολει αυτο που λες...

blade_
13-01-14, 13:21
λογικο,ειναι αρχη ακομα και στα 4 και 7 nexus,αργησε πολυ να δωθει

tsavman
13-01-14, 13:32
Δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίον καίγονται όλοι για το fragmentation.
Λογικό είναι με τόσους κατασκευαστές, τόσο διαφορετικό hardware, τόσες συσκευές στην αγορά.

Παίζουν παιχνίδια marketing οι εταιρείες με το λειτουργικό;
Ναι, παίζουν, και παρατάνε τις συσκευές στο έλεός του, προκειμένου να πουλήσουν καινούριες.

Ε, και;

Αυτό είναι κάτι που το ξέρεις, και κάτι που λύνεται.

Οπότε επιλογές υπάρχουν για όλους.

Και στην τελική, όλες οι JB εκδόσεις, ειδικά >4.1.2 είναι καλές, δεν υπάρχει λόγος όλοι ξαφνικά να πάρουν KitKat.

illuminati
13-01-14, 14:48
ευτυχως που βγηκε η Kitkat εκδοση για τις low-memory συσκευες και ειναι ακομα στο 1%. Το οτι υπαρχει ακομα Gingerbread ειναι απλα για λυπηση αυτο...

mrsaccess
13-01-14, 15:17
Το fragmentation είναι όντως πρόβλημα και μου φαίνεται περίεργο να βλέπω άτομα να αναρωτιούνται τι κακό έχει.

Αν εγώ είμαι developer και αναπτύσσω την νέα εφαρμογή μου πατώντας στο νέο σουπα ντπύπα API που υπάρχει στην ΚιτΚατ και το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο, αφού μειώνει κατά 50% την δουλειά που θα είχα να κάνω χωρίς αυτό, αν θέλει να την κάνω να τρέχει και στο υπόλοιπο 90+% που δεν έχουν KitKat, πρέπει να σπαταλήσω 3Χ χρόνο.

Και επειδή δεν θέλω η εφαρμογή μου να τρέχει μόνο στο 1.6%, θα τον φάω αυτόν τον χρόνο τελικά προσπαθώντας να κάνω την εφαρμογή μου συμβατή προς τα πίσω σε 2-4 εκδόσεις Android, αντί να έχω αρχίσει ήδη την προσπάθεια για το επόμενη έκδοση του app μου.

Στο τελικό χρήστη αυτό δηλαδή, μεταφράζεται σαν χειρότερες ποιοτικά εφαρμογές, αφού οι devs έχουν να ασχολούνται με δευτερεύοντα ζητήματα (που είναι εξίσου σημαντικά για να συνεχίσουν να είναι devs...).

Ποιο api είναι αυτό που μειώνει την δουλειά σου στο 50% και η απουσία του αυξάνει το χρόνο ανάπτυξης κατά 300%;
Η Google σου δίνει μια πλατφόρμα με 1+ δισεκατομμύριο δυνητικούς χρήστες. Αν δεν θέλεις να φας το χρόνο σου, δοκίμασε μια άλλη, κλειδωμένη πλατφόρμα.

Πάντως πρέπει να μας εξηγήσεις πως το Android μπορεί να διατηρηθεί ανοιχτό και προσβάσιμο σε όλους χωρίς αυτό το «fragmentation» που σε ενοχλεί. Ζητάς να θυσιάσουν οι χρήστες την ελευθερία τους για να μπορείς εσύ να δουλεύεις λιγότερο; Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε.

c.pollatos
13-01-14, 15:51
Ποιο api είναι αυτό που μειώνει την δουλειά σου στο 50% και η απουσία του αυξάνει το χρόνο ανάπτυξης κατά 300%;
Η Google σου δίνει μια πλατφόρμα με 1+ δισεκατομμύριο δυνητικούς χρήστες. Αν δεν θέλεις να φας το χρόνο σου, δοκίμασε μια άλλη, κλειδωμένη πλατφόρμα.

Πάντως πρέπει να μας εξηγήσεις πως το Android μπορεί να διατηρηθεί ανοιχτό και προσβάσιμο σε όλους χωρίς αυτό το «fragmentation» που σε ενοχλεί. Ζητάς να θυσιάσουν οι χρήστες την ελευθερία τους για να μπορείς εσύ να δουλεύεις λιγότερο; Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε.

Ο ανθρωπος απλα προσπαθησε να εξηγησει τι προβληματα δημιουργει το fragmentation.

Και νομιζω οτι εχει δικιο.

tsavman
13-01-14, 16:05
Είναι αδύνατον να εξαλειφθεί το fragmentation.
Πως να το κάνουμε, δύσκολα μπορεί συσκευή του 2010 να πάρει KitKat, και τα resources που θα απαιτούσε κάτι τέτοιο από πλευράς εταιρειών θα ήταν υπερβολικά πολλά. Θα καταλήγαμε δηλαδή με 2-3 συσκευές ανά εταιρεία.

Προτιμώ fragmentation λοιπόν, και όχι "μία συσκευή για όλους".

mrsaccess
13-01-14, 16:27
Ο ανθρωπος απλα προσπαθησε να εξηγησει τι προβληματα δημιουργει το fragmentation.

Και νομιζω οτι εχει δικιο.

Μπορώ κι εγώ να εξηγήσω τι προβλήματα δημιουργεί η χρήση Η/Υ. Η κατάργηση όμως των Η/Υ θα δημιουργήσει περισσότερα.

alfagamma
13-01-14, 16:52
Και ολα τα WP7.xx εμειναν ξεκρεμαστα, και το ios7 ειναι βαρυ και no good για το iphone4.

Αν εδωσες 800€ για τηλεφωνο ή 500 για προπερσινο, μαντεψε τελικα ποιος εχασε..

guess what? έδωσα 250 ευρώ για το ΝΟΚΙΑ 920 και έχω ένα κινητό σφαίρα με πολύ καλή κάμερα (αν και δεν ειναι κριτήριο αυτό για μένα), χωρίς κανένα κόλλημα και υποστήριξη 36 μήνες.
Ναι το μάρκετ έχει ακόμα κάποιες ελλείψεις αλλά τίποτα που χωρίς αυτό δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου...
όσο για τα google sevices απλά θα πω ότι τα σιχάθηκα, ειναι απλά ένας μεγάλος ρουφιάνος "για το καλό μας"

Gordito
13-01-14, 17:28
Το fragmentation είναι όντως πρόβλημα και μου φαίνεται περίεργο να βλέπω άτομα να αναρωτιούνται τι κακό έχει.

Αν εγώ είμαι developer και αναπτύσσω την νέα εφαρμογή μου πατώντας στο νέο σουπα ντπύπα API που υπάρχει στην ΚιτΚατ και το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο, αφού μειώνει κατά 50% την δουλειά που θα είχα να κάνω χωρίς αυτό, αν θέλει να την κάνω να τρέχει και στο υπόλοιπο 90+% που δεν έχουν KitKat, πρέπει να σπαταλήσω 3Χ χρόνο.

Και επειδή δεν θέλω η εφαρμογή μου να τρέχει μόνο στο 1.6%, θα τον φάω αυτόν τον χρόνο τελικά προσπαθώντας να κάνω την εφαρμογή μου συμβατή προς τα πίσω σε 2-4 εκδόσεις Android, αντί να έχω αρχίσει ήδη την προσπάθεια για το επόμενη έκδοση του app μου.

Στο τελικό χρήστη αυτό δηλαδή, μεταφράζεται σαν χειρότερες ποιοτικά εφαρμογές, αφού οι devs έχουν να ασχολούνται με δευτερεύοντα ζητήματα (που είναι εξίσου σημαντικά για να συνεχίσουν να είναι devs...).

Guess what;
Υπαρχουν ηδη πετυχημενες εφαρμογες που εχουν πανω απο 10.000 downloads που ειναι μονο για KK.

Τι θα ηθελες, να εχει ολος ο κοσμος να διαλεξει απο 5 συσκευες;

Freedom και παλι freedom, και ας κουραστεις εσυ λιγακι παραπανω.


guess what? έδωσα 250 ευρώ για το ΝΟΚΙΑ 920 και έχω ένα κινητό σφαίρα με πολύ καλή κάμερα (αν και δεν ειναι κριτήριο αυτό για μένα), χωρίς κανένα κόλλημα και υποστήριξη 36 μήνες.
Ναι το μάρκετ έχει ακόμα κάποιες ελλείψεις αλλά τίποτα που χωρίς αυτό δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου...
όσο για τα google sevices απλά θα πω ότι τα σιχάθηκα, ειναι απλά ένας μεγάλος ρουφιάνος "για το καλό μας"

Ενω η Microsoft και οι αλλοι για ποιανου το καλο ειναι ρουφιανοι; Ή ειναι Αγιοι αυτοι;

Επισης, σου κανει κλικ η υποστηριξη 36 μηνων αλλα δε σε πειραζουν οι ελλειψεις των Windows;
Λιγο (πολυ) αντιφατικο δεν ειναι;

Τι σου λειπει δηλαδη απο τις τελευταιες εκδοσεις Android και το εχεις στα Windows;

Θες να σου γραψω ενα κατεβατο απο πραγματα στο OS/ εφαρμογες που δεν υπαρχουν στα WP;

c.pollatos
13-01-14, 18:42
Μπορώ κι εγώ να εξηγήσω τι προβλήματα δημιουργεί η χρήση Η/Υ. Η κατάργηση όμως των Η/Υ θα δημιουργήσει περισσότερα.

Οπως εγραψα "Ο ανθρωπος απλα προσπαθησε να εξηγησει τι προβληματα δημιουργει το fragmentation"

Αν πρεπει να λεμε οτι το fragmentation ειναι καλο ή να μην το αναφερουμε καθολου, let me know.

Gordito
13-01-14, 18:54
Οπως εγραψα "Ο ανθρωπος απλα προσπαθησε να εξηγησει τι προβληματα δημιουργει το fragmentation"

Αν πρεπει να λεμε οτι το fragmentation ειναι καλο ή να μην το αναφερουμε καθολου, let me know.

Aπλα ειναι αναποφευκτο.

Με 1000 συσκευες και 100 κατασκευαστες, δεν γινεται αλλιως.
Με 5 συσκευες και 1 κατασκευαστη, ναι γινεται.

Και οχι, δεν θεωρω προβλημα την 'extra' δουλεια που κανουν οι dev.
Για καθε εκδοση android που κανουν extra work, εχουν 10δες εκ. νεους δυνητικους πελατες.

mrsaccess
13-01-14, 19:03
Οπως εγραψα "Ο ανθρωπος απλα προσπαθησε να εξηγησει τι προβληματα δημιουργει το fragmentation"

Αν πρεπει να λεμε οτι το fragmentation ειναι καλο ή να μην το αναφερουμε καθολου, let me know.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω για το «fragmentation» του Android. *Ποτέ* όμως δεν έχω δει να προτείνεται κάποια λύση. :-k

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι απόρροια της ελευθερίας του οικοσυστήματος. Αν θέλεις να μιλήσεις για αυτό, οφείλεις να το κάνεις σωστά και να προτείνεις πιθανές λύσεις. Όταν δεν προτείνεις λύσεις, είναι λογικό να καταλάβουμε πως υποστηρίζεις ό,τι πρέπει να αφαιρεθεί ελευθερία από τους χρήστες και να κλείσει το οικοσύστημα ή οι χρήστες να το εγκαταλείψουν για κάποιο πιο κλειστό.

Επίσης είπες πως συμφωνείς αλλά δεν εξήγησες πως ένα API σου μειώνει το χρόνο ανάπτυξης κατά 50% ή τον αυξάνει κατά 300%. Το fragmentation όμως φέρει και άλλα προβλήματα, όπως οι πολλές αναλύσεις οθόνης, bugs που δεν μπορούν να αναπαραχθούν σε όλες τις συσκευές και εκδόσεις του λειτουργικού κοκ. Παρόλ'αυτά, εξακολουθεί να παραμένει μικρό κακό για μια πλατφόρμα με δισεκατομμύρια χρήστες και ελεύθερη —εκτός και αν περιμένεις να δεις MLS iQTalk με iOS.

Gordito
13-01-14, 19:07
Έχω βαρεθεί να διαβάζω για το «fragmentation» του Android. *Ποτέ* όμως δεν έχω δει να προτείνεται κάποια λύση. :-k

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι απόρροια της ελευθερίας του οικοσυστήματος. Αν θέλεις να μιλήσεις για αυτό, οφείλεις να το κάνεις σωστά και να προτείνεις πιθανές λύσεις. Όταν δεν προτείνεις λύσεις, είναι λογικό να καταλάβουμε πως υποστηρίζεις ό,τι πρέπει να αφαιρεθεί ελευθερία από τους χρήστες και να κλείσει το οικοσύστημα ή οι χρήστες να το εγκαταλείψουν για κάποιο πιο κλειστό.

Επίσης είπες πως συμφωνείς αλλά δεν εξήγησες πως ένα API σου μειώνει το χρόνο ανάπτυξης κατά 50% ή τον αυξάνει κατά 300%. Το fragmentation όμως φέρει και άλλα προβλήματα, όπως οι πολλές αναλύσεις οθόνης, bugs που δεν μπορούν να αναπαραχθούν σε όλες τις συσκευές και εκδόσεις του λειτουργικού κοκ. Αλλά εξακολουθεί να παραμένει μικρό κακό για μια πλατφόρμα με δισεκατομμύρια χρήστες και ελεύθερη —εκτός και αν περιμένεις να δεις MLS με iOS.

Kαι στο ios υπηρχε θεμα καθως iphone5, 5s, 5c εχουν διαφορετικο aspect ratio απο τους προκατοχους.

Διαβαζα πολλα παραπονα σε εφαρμογες γιατι δεν τις ειχαν κανει compatible.

hellenicsun
13-01-14, 21:17
Έχω βαρεθεί να διαβάζω για το «fragmentation» του Android. *Ποτέ* όμως δεν έχω δει να προτείνεται κάποια λύση. :-k

Στο δικό μου μυαλό, ένας πυρήνας Android OS εγκατεστημένος σε κάθε συσκευή που βγαίνει προς πώληση από το κάθε εργοστάσιο με απευθείας και μοναδική σύνδεση προς τους servers της Google προφανώς και καταρχήν για τις αναβαθμίσεις.

Από εκεί και πέρα ας προσθέτει η κάθε εταιρία κι ένα launcher τύπου 3rd party εφαρμογής (όπως Nova..) ώστε να μη χάνεται η όποια διαφορετικότητα - πέρα βεβαίως από το ίδιο το casing - χωρίς όμως να επηρεάζεται ο ρυθμός αναβαθμίσεων.

..και όλα αυτά σε μια hardware βάση που θα δώσει η Google για low, mid & high-end συσκευές (ΠΧ υποστηρίζονται αυτοί οι CPU's/ συνδυασμοί hardware) ώστε να μην υπάρχει θέμα προδιαγραφών κατασκευής.

dantouan
13-01-14, 21:38
πολυ το γελιο με τα android :rofl:

Φανερός Πράκτωρ
13-01-14, 22:07
Kαι στο ios υπηρχε θεμα καθως iphone5, 5s, 5c εχουν διαφορετικο aspect ratio απο τους προκατοχους.

Διαβαζα πολλα παραπονα σε εφαρμογες γιατι δεν τις ειχαν κανει compatible.

έλα τώρα...

- - - Updated - - -

Μια χαρά τα είπε ο jose_ee1985. Fragmentation φυσικά και υπάρχει και φυσικά είναι ένα πρόβλημα και στην ανάπτυξη εφαρμογών και στην συντήρηση του λειτουργικού και και...
Αν το πρόβλημα αυτό καλύπτεται από την google με το να υποστηρίζει updates & security updates σε πολλές εκδόσεις ταυτόχρονα τότε αυτό δεν αποτελεί λύση του προβλήματος αλλά "ματσακωνιά"/ακροβατικό. Αν οι developers των εφαρμογών κάνουν προσπάθεια για να έχουν συμβατότητα με τα διάφορα api, δεν σημαίνει πάλι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά ότι κάνουν προσπάθεια. Αν οι χρήστες καταλήγουν να βάζουν την τελευταία έκδοση του συστήματος στην μέχρι χθες ναυαρχίδα συσκευή του android από το παράθυρο - πάλι - δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. κλπ κλπ

Με λίγα λόγια πρόβλημα υπάρχει. Θέλετε δεν θέλετε. Αν το παραβλέπετε επειδή βλέπετε άλλα θετικά ΟΚ αλλά να είμαστε ρεαλιστές.

kostthem
13-01-14, 22:17
Και ολα τα WP7.xx εμειναν ξεκρεμαστα, και το ios7 ειναι βαρυ και no good για το iphone4.

Αν εδωσες 800€ για τηλεφωνο ή 500 για προπερσινο, μαντεψε τελικα ποιος εχασε..


Με την διαφορά όμως πως η Apple ασχολείται εν έτη 2014 για το κινητό του 2010 που αναφέρεις και ήδη από την τρίτη beta του 7.1 το iPhone 4 τρέχει το iOS7 αξιοπρεπέστατα.

- - - Updated - - -


Α ναι, συνήθως σε αυτά τα άρθρα μαζεύονται τα fanboys της μηλο-εταιρίας να μας την πουν για το fragmentation. Κάνε μας τη χάρη και ρίξε μια ματιά στο τι είναι το google play services και μετά ξαναέλα να μας πεις και για το ποσοστό νεων συσκευών που τρέχουν ios. Ακόμα και τα WP σας περνάνε πλέον... :lol:

Όχι ακόμα, αλλά σίγουρα στο μέλλον θα είναι περισσότερα τα WP.
Ε και;
Σημασία έχει να συμφέρει τους developers να βγάζουν εφαρμογές για το iOS και αν κρίνουμε από το 1 δις $ που έκανε τζίρο το App Store τον Δεκέμβρη που μας πέρασε, θα συνεχίσουν για πολύ ακόμα.

Στο θέμα μας τώρα. Το fragmentation είναι πρόβλημα, ρωτήστε τους developers.
Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει πως το Android δεν έχει πολλά + (συσκευές για όλα τα βαλάντια, απόλυτη ελευθερία του χρήστη κλπ), μην παρεξηγηθώ.

Η περιέργειά μου είναι, στο προσεχές μέλλον, το ποσοστό της αύξησης των WP, σε τι βαθμό θα είναι εις βάρος του Android και σε τι του iOS. Δεν τρολλάρω, πραγματικά το έχω απορία.

Gordito
13-01-14, 22:18
Στο δικό μου μυαλό, ένας πυρήνας Android OS εγκατεστημένος σε κάθε συσκευή που βγαίνει προς πώληση από το κάθε εργοστάσιο με απευθείας και μοναδική σύνδεση προς τους servers της Google προφανώς και καταρχήν για τις αναβαθμίσεις.

Από εκεί και πέρα ας προσθέτει η κάθε εταιρία κι ένα launcher τύπου 3rd party εφαρμογής (όπως Nova..) ώστε να μη χάνεται η όποια διαφορετικότητα - πέρα βεβαίως από το ίδιο το casing - χωρίς όμως να επηρεάζεται ο ρυθμός αναβαθμίσεων.

..και όλα αυτά σε μια hardware βάση που θα δώσει η Google για low, mid & high-end συσκευές (ΠΧ υποστηρίζονται αυτοί οι CPU's/ συνδυασμοί hardware) ώστε να μην υπάρχει θέμα προδιαγραφών κατασκευής.


Aυτο το εκτρωμα που περιγραφεις, ειναι αδυνατον να γινει.

1) O πυρηνας (kernel) πρεπει να ειναι διαφορετικος για καθε συσκευη.

2) Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

3) Δε θελει κατι τετοιο η Google, τουλαχιστον ακομα. Αλλιως θα γεμιζε ολον τον κοσμο με Nexus/Motorola συσκευες.

4) Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

5) Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

hellenicsun
13-01-14, 22:24
Aυτο το εκτρωμα που περιγραφεις, ειναι αδυνατον να γινει.

1) O πυρηνας (kernel) πρεπει να ειναι διαφορετικος για καθε συσκευη.

2) Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

3) Δε θελει κατι τετοιο η Google, τουλαχιστον ακομα. Αλλιως θα γεμιζε ολον τον κοσμο με Nexus/Motorola συσκευες.

4) Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

5) Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

Σιγά μη σου χάλασαν και την αισθητική τα όσα διάβασες χωρια η απάντηση σου επιπέδου νηπιαγωγείου ή όπως λες, έκτρωμα. Κοινως, σκατά. Αν έχεις κάτι σοβαρό να αντιπροτείνεις παρακαλώ γράψε το διαφορετικά κράτα τις βαρυγδουπες δηλώσεις για όσους τις ανέχονται.

Gordito
13-01-14, 22:26
Με την διαφορά όμως πως η Apple ασχολείται εν έτη 2014 για το κινητό του 2010 που αναφέρεις και ήδη από την τρίτη beta του 7.1 το iPhone 4 τρέχει το iOS7 αξιοπρεπέστατα.

3 τηλεφωνα εχει βγαλει απο τοτε, αυτο ελειπε να μην ασχολειται.





Στο θέμα μας τώρα. Το fragmentation είναι πρόβλημα, ρωτήστε τους developers.
Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει πως το Android δεν έχει πολλά + (συσκευές για όλα τα βαλάντια, απόλυτη ελευθερία του χρήστη κλπ), μην παρεξηγηθώ.

Η περιέργειά μου είναι, στο προσεχές μέλλον, το ποσοστό της αύξησης των WP, σε τι βαθμό θα είναι εις βάρος του Android και σε τι του iOS. Δεν τρολλάρω, πραγματικά το έχω απορία.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το fragmentation, 1.000.000 apps εχει το Android store (http://www.appbrain.com/stats/number-of-android-apps).

O dev αν ειναι σωστος θα κατσει να ζοριστει απο μονος του, απευθυνεται στο 80% της αγορας.

- - - Updated - - -


Σιγά μη σου χάλασαν και την αισθητική τα όσα διάβασες χωρια η απάντηση σου επιπέδου νηπιαγωγείου ή όπως λες, έκτρωμα. Κοινως, σκατά. Αν έχεις κάτι σοβαρό να αντιπροτείνεις παρακαλώ γράψε το διαφορετικά κράτα τις βαρυγδουπες δηλώσεις για όσους τις ανέχονται.

Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

Θελεις να γινει κλειστο και να εχουμε 1-2 κατασκευαστες και 4 συσκευες;

hellenicsun
13-01-14, 22:33
Το Android ειναι open source, ο καθενας κανει οτι θελει.

Θελεις να γινει κλειστο και να εχουμε 1-2 κατασκευαστες και 4 συσκευες;

Δε μπορώ να καταλάβω πως η πρόταση μου περιορίζει κατασκευαστές και OS.

Μη ξεχνάς πως αυτοί που κάνουν οτι θέλουν ζητάνε και χρήματα απο εμάς. Οποτε μιας που πληρώνουμε ας έχουμε και απαιτήσεις.

mrsaccess
13-01-14, 22:52
Στο δικό μου μυαλό, ένας πυρήνας Android OS εγκατεστημένος σε κάθε συσκευή που βγαίνει προς πώληση από το κάθε εργοστάσιο με απευθείας και μοναδική σύνδεση προς τους servers της Google προφανώς και καταρχήν για τις αναβαθμίσεις.

Από εκεί και πέρα ας προσθέτει η κάθε εταιρία κι ένα launcher τύπου 3rd party εφαρμογής (όπως Nova..) ώστε να μη χάνεται η όποια διαφορετικότητα - πέρα βεβαίως από το ίδιο το casing - χωρίς όμως να επηρεάζεται ο ρυθμός αναβαθμίσεων.

..και όλα αυτά σε μια hardware βάση που θα δώσει η Google για low, mid & high-end συσκευές (ΠΧ υποστηρίζονται αυτοί οι CPU's/ συνδυασμοί hardware) ώστε να μην υπάρχει θέμα προδιαγραφών κατασκευής.

Ζητάς λοιπόν να σταματήσει να είναι ελεύθερο το Android. Εγώ δεν θέλω ντε και καλά πυρήνα από το Mountain View. Θέλω πυρήνα από το CyanogenMod, θέλω να κάνω compile τον δικό μου πυρήνα. Ποιο το νόημα του open source αν τελικά όλοι παίρνουμε το binary από την Google;

Επίσης ορίζοντας μια hardware βάση ζητάς η Google να γίνει ο δικτάτορας των embedded. Η Google αποφασίζει αν θα κλείσει αύριο η Qualcomm ή η nVidia. Η Google ορίζει αν το Android θα υποστηρίζει DDR3 ή DDR4, αν το Android θα υποστηρίζει την νέα AMOLED της Samsung που θέλει ειδικό λογισμικό οδήγησης, αν θα υποστηρίζει το νέο chipset γραφικών, το νέο αισθητήρα φωτογραφίας της Sony, τον αναγνώστη δαχτυλικών αποτυπωμάτων της LG, ένα νέο τύπο μπαταρίας που θέλει ειδικό λογισμικό για την φόρτιση κλπ. Ζητάς να σταματήσει το innovation και οποιαδήποτε εταιρεία να στέλνει το hardware της στην Google πριν το κάνει release για να αποφασίσει αν θα το βάλει ή όχι στο Android. Φυσικά αν υπάρξει bug στον οδηγό δεν το συζητάμε, θα περιμένει η ετιαρεία να βγάλει η Google update για την κάμερά της.
Ταυτόχρονα ζητάς να πάψουν όλα τα φθηνά κινέζικα κινητά και tablet που δεν θα μπορέσουν να πάρουν πιστοποίηση από την Google.

Αλήθεια όμως, γιατί δεν ζητάς από την Microsoft να αναβαθμίσει όλες τις εκδόσεις των Windows στα Windows 8 δωρεάν; Εκεί δεν υπάρχει fragmentation;

hellenicsun
13-01-14, 23:07
Ζητάς λοιπόν να σταματήσει να είναι ελεύθερο το Android. Εγώ δεν θέλω ντε και καλά πυρήνα από το Mountain View. Θέλω πυρήνα από το CyanogenMod, θέλω να κάνω compile τον δικό μου πυρήνα. Ποιο το νόημα του open source αν τελικά όλοι παίρνουμε το binary από την Google;

Επίσης ορίζοντας μια hardware βάση ζητάς η Google να γίνει ο δικτάτορας των embedded. Η Google αποφασίζει αν θα κλείσει αύριο η Qualcomm ή η nVidia. Η Google ορίζει αν το Android θα υποστηρίζει DDR3 ή DDR4, αν το Android θα υποστηρίζει την νέα AMOLED της Samsung που θέλει ειδικό λογισμικό οδήγησης, αν θα υποστηρίζει το νέο chipset γραφικών, το νέο αισθητήρα φωτογραφίας της Sony, τον αναγνώστη δαχτυλικών αποτυπωμάτων της LG, ένα νέο τύπο μπαταρίας που θέλει ειδικό λογισμικό για την φόρτιση κλπ. Ζητάς να σταματήσει το innovation και οποιαδήποτε εταιρεία να στέλνει το hardware της στην Google πριν το κάνει release για να αποφασίσει αν θα το βάλει ή όχι στο Android. Φυσικά αν υπάρξει bug στον οδηγό δεν το συζητάμε, θα περιμένει η ετιαρεία να βγάλει η Google update για την κάμερά της.
Ταυτόχρονα ζητάς να πάψουν όλα τα φθηνά κινέζικα κινητά και tablet που δεν θα μπορέσουν να πάρουν πιστοποίηση από την Google.

Αλήθεια όμως, γιατί δεν ζητάς από την Microsoft να αναβαθμίσει όλες τις εκδόσεις των Windows στα Windows 8 δωρεάν; Εκεί δεν υπάρχει fragmentation;

Οκ. Προφανώς η πρόταση μου δε σε βρίσκει σύμφωνο, με επιχειρήματα. Η αντιπρόταση;

psylos
13-01-14, 23:29
Το θέμα είναι ότι η κάθε εταιρεία δεν ενσωματώνει μόνο το δικός της launcher. Αλλάζει πολλά περισσότερα πράγματα μέσα στο λογισμικό, τα οποία τα ενσωματώνει μέσα στο σύστημα (βλ. Samsung apps, Sony Walkman+Album μαζί με bravia engine κλπ κλπ). Κάπου εκεί υπάρχει το πρόβλημα. Επειδή οι εταιρείες όλα αυτά τα περνάνε μέσα στο σύστημα και προφανώς θέλουν να διασφαλίσουν τα διακιώματά τους, ώστε να μη μπορεί ο καθένας να αντιγράφει το δικό τους λογισμικό, γίνεται όλη η διαδικασία με τα updates. Η google βγάζει τη νέα έκδοση android και κοινοποιεί τα sources στις εταιρείες. Από εκεί και πέρα, αυτές θα πρέπει για κάθε συσκευή να γίνει η αναβάθμιση του λογισμικού, με ταυτόχρονη εισαγωγή των επιμέρους έξτρα προγραμμάτων-χαρακτηριστικών.
Ο μόνος τρόπος που εγώ θεωρώ μάλλον πιθανό σαν λύση, είναι η Google να υποχρεώσει να βγάζουν οι εταιρείες updates για τις συσκευές τους για παράδειγμα 2 εκδόσεις λειτουργικού μετά από αυτήν που είχαν όταν βγήκαν. Γιατί αν το μετρήσεις με βάση τους μήνες, όπως είναι τώρα τα πράγματα είναι πολύ ρευστά..

netlag
13-01-14, 23:37
καθόμαστε και συζητάμε για το fragmentation ενώ δεν υπαρχει κανενας λογος. Επειδή ένα iOS fanboy τρολλαρε.

Το Android είναι εν μερει opensource, αλλα είναι ασύγκριτα πιο ελευθερο από τα αλλα δυο μεγαλα OS. Εκτος από αυτό είναι και ασύγκριτα πιο δημοφιλες.

Προσπαθώντας να αλλαξω λιγο τη συζητηση θα αναφερω μια επιθυμια μου.

Θα ηθελα να δω ένα Nexus brand, δηλαδή η google να φτιαχνει hardware, και όχι να κανει outsourcing. Και το βασικοτερο, να φτιαξει SoC για τις συσκευες της, όπως ακριβως η Apple. Fabless προφανως και απλα native ARM designs. Ώστε να μπορει να κανει τις συσκευες τις ότι θελει!

Παραλληλα όμως το AOSP να συνεχισει κανονικα την εξελιξη του. Ώστε να μην αλλαξει το τοπιο στα μη Nexus.

Επίσης θα ηθελα να δω περισσοτερο x86 Android. Ο Baytrail Atom είναι φοβερο chip, φανταζομαι ο broadwell Atom θα είναι το κατι άλλο. Στα 14nm.

Gordito
14-01-14, 00:38
Δε μπορώ να καταλάβω πως η πρόταση μου περιορίζει κατασκευαστές και OS.

Μη ξεχνάς πως αυτοί που κάνουν οτι θέλουν ζητάνε και χρήματα απο εμάς. Οποτε μιας που πληρώνουμε ας έχουμε και απαιτήσεις.

Mαλλον εχεις ως δεδομενα καποια πραγματα που δεν θα επρεπε.

Κοιτα τον ανταγωνισμο.

Εβγαλε η Apple περσινο κινητο, χειροτερο μαλιστα με πλαστικο, το μετονομασε σε 5c, και το πουλαει 500/600€.
Kαι παιρνεις αντιστοιχα android απο την Κινα με 100€

Android=open source.

Εχεις τελευταια εκδοση και απο καλες custom (aokp,cm,pa)




Ο μόνος τρόπος που εγώ θεωρώ μάλλον πιθανό σαν λύση, είναι η Google να υποχρεώσει να βγάζουν οι εταιρείες updates για τις συσκευές τους για παράδειγμα 2 εκδόσεις λειτουργικού μετά από αυτήν που είχαν όταν βγήκαν. Γιατί αν το μετρήσεις με βάση τους μήνες, όπως είναι τώρα τα πράγματα είναι πολύ ρευστά..

Δεν μπορει γιατι το android ειναι open source.

alfagamma
14-01-14, 01:15
Τελικά το κακό είναι οτι όλοι μιλάτε από την πλευρά των power users... ελάτε στον πραγματικό κόσμο.
Η Samsung, η Apple και όλες οι εταιρείες πουλάνε κατά κύριο λόγο σε απλούς χρήστες, αυτοί θέλουν out of the box λύσεις και πάνω απο όλα υποστήριξη, δεν τους νοιαζουν οι custom roms και τα J/B.
αυτούς λοιπόν οι εταιρείες (με τις ευλογίες/δικαιολογίες κάποιων) τους αφήνουν ξεκρέμαστους ενώ μπορούν να δώσουν την πολυπόθητη αναβάθμιση.
Δεν με νοιαζουν τα προβλήματα των dev's αυτοί θα βγάλουν εφαρμογές και ο κόπος τους θα πληρωθεί. το θέμα είναι τα "θύματα" που δεν ξέρουν, πάνε σε ένα κατάστημα και τους πουλάνε το σχεδόν 2ετιας κινητό και δεν παίρνουν καμιά αναβάθμιση ενώ θα μπορούσαν (αφού η συσκευή την σηκώνει).
αυτός είναι λοιπόν ο λόγος που πουλάει και έγινε μόδα η apple και έτσι θα γίνουν και τα WP. δίνουν αναβαθμίσεις, έχουν ποιότητα κατασκευής και ο κόσμος τα θεωρεί "υπεράνω (καλώς ή κακώς).
στα Android έχουμε από την μια την ανύπαρκτη υποστήριξη από τις εταιρείες (ακομα και η Google δεν μπορεί? να κάνει κάτι όπως για παράδειγμα με το Gnexus) από την άλλη έχουμε lag στον χειρισμό ακομα και συσκευών με 4πυρινες και 2 γιγα ραμ και τέλος έχουμε μια αρμάδα από συσκευές αξιοθρήνητες από πλευράς ποιότητας... όλα αυτά κάποια στιγμή θα γυρίσουν μπούμερανγκ και ο κόσμος θα κοιτάξει αλλού.... να σας θυμίσω που ήταν η HTC κάποτε (ειδικά με τα την φόρα που πήρε με το HTC Diamond & Desire) και που κατάντησε όταν άρχισε τα "κόλπα" της...
ο καταναλωτής αργεί... αλλά αντιδρά. ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Gordito
14-01-14, 01:20
στα Android έχουμε από την μια την ανύπαρκτη υποστήριξη από τις εταιρείες (ακομα και η Google δεν μπορεί? να κάνει κάτι όπως για παράδειγμα με το Gnexus) από την άλλη έχουμε lag στον χειρισμό ακομα και συσκευών με 4πυρινες και 2 γιγα ραμ και τέλος έχουμε μια αρμάδα από συσκευές αξιοθρήνητες από πλευράς ποιότητας... όλα αυτά κάποια στιγμή θα γυρίσουν μπούμερανγκ και ο κόσμος θα κοιτάξει αλλού.... να σας θυμίσω που ήταν η HTC κάποτε (ειδικά με τα την φόρα που πήρε με το HTC Diamond & Desire) και που κατάντησε όταν άρχισε τα "κόλπα" της...
ο καταναλωτής αργεί... αλλά αντιδρά. ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Αχταρμα τα εκανες ολα.

το Android εχει 500 συσκευες, αν δουλευαν ολες καλα, ολοι οι υπολοιποι θα ειχαν 3% μεριδιο αγορας.

hellenicsun
14-01-14, 01:22
Εντάξει, σε τελευταία ανάλυση μένουν όλα ως έχουν. Οι Nexus συσκευές θα δίνουν πάντα τη pure εμπειρία με τις αναβαθμίσεις του OS να φτάνουν πρώτες και οι υπόλοιπες συσκευές είτε θα είναι για τον απλό χρήστη που δε ξέρει καν τι OS έχει αυτό το γλυκούλι κινητό με μόλις 120 ευρώ είτε για τους power users που θα χτυπάνε Note/Galaxy κλπ ως ότου αυτά θεωρούνται outdated. ..και ζήσαμε εμείς καλά κι αυτοί καλύτερα.

Gordito
14-01-14, 01:27
Εντάξει, σε τελευταία ανάλυση μένουν όλα ως έχουν. Οι Nexus συσκευές θα δίνουν πάντα τη pure εμπειρία με τις αναβαθμίσεις του OS να φτάνουν πρώτες και οι υπόλοιπες συσκευές είτε θα είναι για τον απλό χρήστη που δε ξέρει καν τι OS έχει αυτό το γλυκούλι κινητό με μόλις 120 ευρώ είτε για τους power users που θα χτυπάνε Note/Galaxy κλπ ως ότου αυτά θεωρούνται outdated. ..και ζήσαμε εμείς καλά κι αυτοί καλύτερα.

Δεν γινεται αλλιως. Δεν ειναι ευκολο καθε φορα να δινεις τα updates.

Δες την Apple, 5 συσκευες εχει και δινει πριν 3 μηνες beta και πολλες φορες εχει προβληματα στο launch. Kαι μερικες φορες σοβαρα (maps + battery drain)

alfagamma
14-01-14, 02:21
Αχταρμα τα εκανες ολα.

το Android εχει 500 συσκευες, αν δουλευαν ολες καλα, ολοι οι υπολοιποι θα ειχαν 3% μεριδιο αγορας.

απο την μια ΔΕΝ καταλαβες τι γραφω, απο την αλλη εχεις αναλαβει "υπερασπιστης" του android... οκ, απλα ελπιζω να μην εισαι μετοχος...

οσο για το αν ειναι ευκολο να δινουν updates.... ειναι το ιδιο ευκολο οπως να κοστολογεις ενα κινητο 500-600+ ευρω

@ ADSLgr.com All rights reserved.