PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικά γραμμής fast path



divinesheet
14-01-14, 17:39
Εδώ και κανά 15άρι μέρες είχε γίνει ένα μπέρδεμα από τον ΟΤΕ και μου είχαν χαλάσει για τα καλά την γραμμή μου (ADSL2+) και αποσυγχρόνιζα συνεχώς. Παλιά, (πριν την βλάβη) χωρίς να πειράξω το SNR στο DGN2200v3, κλείδωνα με interleaved στα 15500kbps download.

Πλέον, ύστερα από την διόρθωση της βλάβης, κλειδώνω στα 16000kbps με fast path (!). Το fast path δεν υποτίθεται ότι ρίχνει λίγο την ταχύτητα σε σχέση με το interleaved; Anyway πιθανόν να είχα και παλιότερα θεματάκι και να διορθώθηκε, οπότε τώρα θέλω να σας δείξω λίγο τα στατιστικά της γραμμής μου (αφού πείραξα λίγο-πολύ και το SNR - 7.5db το έριξα - ) και να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν η γραμμή θα είναι σταθερή:

133882


Από το κέντρο απέχω 200μέτρα σε ευθεία γραμμή και 550μέτρα με τα πόδια (αν και το καλώδιο του ΟΤΕ κάνει έναν μεγαλύτερο κύκλο, και από ότι έχω μετρήσει διανύει απόσταση 790μέτρων μέχρι το κέντρο)


Επίσης, μου τη σπάει τρελά που οι γείτονές μου (κλασσικός ελληνάρας) εξ'αριστερών (δεξιά δεν υπάρχει τίποτα είναι όλα χωράφια - από εκεί πάει και το καλώδιό μου -_- ) έχουν τη δυνατότητα να πιάσουν 50mbps σε VDSL σύμφωνα με το site του otevdsl.gr ενώ εγώ δεν μπορώ. Έχω ρωτήσει στον ΟΤΕ και μου λένε μπούρδες του στυλ ότι είμαι πολύ μακριά από το κέντρο. Βέβαια, ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε να διορθώσει τη βλάβη μου είπε ότι τα 50 τα πιάνω για πλάκα και ότι πρέπει να πιέσω λίγο περισσότερο στο τμήμα πωλήσεων του ΟΤΕ για να μου το δώσουν αλλά αυτοί δεν πτοούνται.

sweet dreams
14-01-14, 17:55
Για το fastpath (http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fast-Path-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Interleave) ρίξε μια ματιά εδώ.

Για την ταχύτητα σου βάσει του calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη.

Εκεί θα βρείς και την απόσταση, θεωρητικά, που απέχεις από το κέντρο.

divinesheet
14-01-14, 18:01
Thanks για το λινκ. Το πώς λειτουργεί το fastpath το γνωρίζω, απλά μου έκανε εντύπωση που έπιασα μεγαλύτερες ταχύτητες με αυτό παρότι με το interleaved

Τώρα όσον αφορά το caluclator, βρήκε την απόστασή μου με σφάλμα 9μέτρων !


Εγώ αυτό που θέλω να μου πείτε αν μπορείτε, είναι αν σας φαίνεται σταθερή η γραμμή και από ποιόν παράγοντα αυτό φαίνεται.

sweet dreams
14-01-14, 18:11
Thanks για το λινκ. Το πώς λειτουργεί το fastpath το γνωρίζω, απλά μου έκανε εντύπωση που έπιασα μεγαλύτερες ταχύτητες με αυτό παρότι με το interleaved

Τώρα όσον αφορά το caluclator, βρήκε την απόστασή μου με σφάλμα 9μέτρων !


Εγώ αυτό που θέλω να μου πείτε αν μπορείτε, είναι αν σας φαίνεται σταθερή η γραμμή και από ποιόν παράγοντα αυτό φαίνεται.

Δεν τα διάβασες καλά.....λογικό είναι με την γραμμή σε fastpath να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

Αν είναι σταθερή η γραμμή σου το ξέρεις μόνο εσύ, και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες του παρόχου

και εσένα του ίδιου.

divinesheet
14-01-14, 19:26
...

Το να εφαρμόσεις το interleaving στο AΡΥΣ αυξάνει τη σταθερότητα της γραμμής, και περιορίζει τις αποσυνδέσεις και τις χαμηλές ταχύτητες κλειδώματος, όμως σίγουρα ταλαιπωρεί τους gamers γιατί εισάγει έντονη κάποιες φορές καθυστέρηση.

...


To fast path έχει μικρότερες καθυστερήσεις (ping) αλλά και μικρότερη ταχύτητα (mbps)

Το Interleave έχει μεγαλύερες καθυστερήσεις (ping) αλλά και μεγαλύτερες ταχύτητες (mbps)


Μάλλον εσύ δεν τα έχεις διαβάσει καλά ;) (no offence)

sweet dreams
14-01-14, 19:52
To fast path έχει μικρότερες καθυστερήσεις (ping) αλλά και μικρότερη ταχύτητα (mbps)

Το Interleave έχει μεγαλύερες καθυστερήσεις (ping) αλλά και μεγαλύτερες ταχύτητες (mbps)


Μάλλον εσύ δεν τα έχεις διαβάσει καλά ;) (no offence)

Μιλάς για ταχύτητα γραμμής ή downloading γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.

billybiros
15-01-14, 00:33
To fast path έχει μικρότερες καθυστερήσεις (ping) αλλά και μικρότερη ταχύτητα (mbps)
Το Interleave έχει μεγαλύερες καθυστερήσεις (ping) αλλά και μεγαλύτερες ταχύτητες (mbps)
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο - 100%

Υπάρχουν 4 ταχύτητες:

1) Net Data Rate
2) Aggregate Data Rate: (Net Data Rate + Frame Overhead Rate):
3) Total Data Rate: (Aggregate Data Rate + RS Overhead Rate):
4) Line Rate: (Total Data Rate + Trellis Overhead Rate):

το Frame Overhead Rate ειναι το OR (που βλέπεις στα στατιστικά στην τελευταία γραμμή)
το Line Rate είναι το σύνολο των bits (L)*4000*τους φορείς
το Net Data Rate είναι αυτό που φαίνεται στα στατιστικά σκέτο ως Data Rate

Το Fast Path μειώνει την ταχύτητα συγχρονισμού Line Rate αλλα το RS Overhead Rate = 0
το inteleave αυξάνει το Line Rate αλλα το RS Overhead Rate είναι υψηλό.

Ο Λόγος που έχει αυξηθεί η ταχύτητα στην περίπτωση σου με το fast path είναι ότι η γραμμή τερματίζεται
λόγο της χαμηλής εξασθένησης και του χαμηλού target noise margin στο ATU-R.

Κάθε φορέας μπορεί να φορτώσει 15 bits που ήδη τα έχει φορτώσει γιατί η γραμμή είναι καλή (τερματίζεται)
Αρα το fast path δεν αυξάνει ουσιαστικά τα bits ούτε το Line Rate.

Έτσι η ταχύτητα που βλέπεις στο modem Net Data Rate = Line Rate - OR - Trellis - RS Overhead Rate είναι υψηλότερη διότι
Line Rate (fast) ~ Line Rate (interleave) και RS Overhead Rate (fast) << RS Overhead Rate (interleave)

divinesheet
16-01-14, 00:07
billybiros κατατοπιστικότατος ! Υπάρχει κανένα link με περισσότερες λεπτομέριες γιατί έχω όρεξη να διαβάσω :)



Μιλάς για ταχύτητα γραμμής ή downloading γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.

Ναι για downloading αναφερόμουν. Αν είναι να αναφερθεί κάποιος σε Ping συνήθως αναφέρεται σε αυτό σαν απόκριση και όχι σαν ταχύτητα.

sweet dreams
16-01-14, 00:24
Ναι για downloading αναφερόμουν. Αν είναι να αναφερθεί κάποιος σε Ping συνήθως αναφέρεται σε αυτό σαν απόκριση και όχι σαν ταχύτητα.

To fastpath εφαρμόζεται στο upload και επηρεάζει την σταθερότητα της γραμμής, γι' αυτό

δεν εφαρμόζεται σε γραμμές ασταθείς.

Το να μιλάμε γενικώς για ταχύτητα γραμμής είναι άτοπο γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες

και δεν είναι ποτέ σταθερή.

Διακυμάνσεις έχουμε ακόμη και μετά από μια απλή επανεκκίνηση του ρούτερ.

Αν δεν έχουμε καλά χαρακτηριστικά γραμμής δεν πρέπει να είμαστε σε fastpath.

billybiros
16-01-14, 00:31
Υπάρχει κανένα link με περισσότερες λεπτομέρειες γιατί έχω όρεξη να διαβάσω :)
G.992.3 - G.992.5 - G994.1 (ITU)


Μιλάς για ταχύτητα γραμμής ή downloading γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.
Δεν είναι και τόσο διαφορετικά
Η Ταχύτητα κατασκευάσματος USER Data Rate είναι το Net Data Rate (η ταχύτητα που δείχνει το modem - κάποια Overheads)
PPPoE, IP, ATM, TCP και είναι χονδικα περίπου στο 87% της ταχύτητας που βλέπεις στο modem.
Αν μεταβληθεί η ταχύτητα που φαίνεται στο modem θα μεταβληθεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η ταχύτητα κατασκευάσματος.

sweet dreams
16-01-14, 00:44
Δεν είναι και τόσο διαφορετικά


Eίναι διαφορετικά.

Αν η γραμμή μας έχει λάθη και έχουμε Packet loss, το download

θα είναι πολύ μικρότερο από αυτό που θα πρέπει να έχουμε.

Μπορεί π.χ. να έχουμε ταχύτητα γραμμής 10.000 Mbps και να κατεβάζουμε με 500 kb/s, ενώ

φυσιολογικά είναι περίπου 1000(1/10).

billybiros
16-01-14, 01:19
Eίναι διαφορετικά.

Αν η γραμμή μας έχει λάθη και έχουμε Packet loss, το download
θα είναι πολύ μικρότερο από αυτό που θα πρέπει να έχουμε.
Μπορεί π.χ. να έχουμε ταχύτητα γραμμής 10.000 Mbps και να κατεβάζουμε με 500 kb/s, ενώ
φυσιολογικά είναι περίπου 1000(1/10).

Ναι ισχύει, αυτό όμως σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή,
και από αυτό καταλαβαίνεις κιόλας ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.
Σε φυσιολογικές συνθήκες θα πρέπει η η ταχύτητα κατασκευάσματος (User Data Rate) να ακολουθεί την ταχύτητα συγχρονισμού.
Με αυτή την έννοια.

sweet dreams
16-01-14, 01:27
Ναι ισχύει, αυτό όμως σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή,
και από αυτό καταλαβαίνεις κιόλας ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.
Σε φυσιολογικές συνθήκες θα πρέπει η η ταχύτητα κατασκευάσματος (User Data Rate) να ακολουθεί την ταχύτητα συγχρονισμού.
Με αυτή την έννοια.

:oneup:

babis3g
17-01-14, 19:09
Στο θεμα ταχυτητας / συνχρονισμου ... fast path - interleaved ειναι περιπου το ιδιο (υπο φυσιλογικες συνθηκες) μικροδιαφορες ...
απλως επειδη στο interleaved το modem κανει correction τα errors αργουν λιγο παραπανω τα πακετα αλλα εχει επιρεασμο στο πινγκ προς μεγαλυτερο και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κανει την γραμμη πιο σταθερη

Εδω το λεει τεχνικος στα φορουμ της ΒΤ ( British Telecommunications) αναλογου οτε με κοντα 40.000 ποστ προσφερωντας πληροφοριες και βοηθεια στους πελατες τους ... (τελευταιο ποστ)
https://community.bt.com/t5/ADSL-Copper-BB-Speed-Connection/What-is-the-advantage-Fast-Path-over-Interleaving/td-p/292173
... αλλα εχω κανει ΚΑΙ τις δικες μου δοκιμες πανω σε αυτο και συμφωνω

sweet dreams
17-01-14, 19:23
Στο θεμα ταχυτητας / συνχρονισμου ... fast path - interleaved ειναι περιπου το ιδιο (υπο φυσιλογικες συνθηκες) μικροδιαφορες ...
απλως επειδη στο interleaved το modem κανει correction τα errors αργουν λιγο παραπανω τα πακετα αλλα εχει επιρεασμο στο πινγκ προς μεγαλυτερο και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κανει την γραμμη πιο σταθερη

Εδω το λεει τεχνικος στα φορουμ της ΒΤ ( British Telecommunications) αναλογου οτε με κοντα 40.000 ποστ προσφερωντας πληροφοριες και βοηθεια στους πελατες τους ... (τελευταιο ποστ)
https://community.bt.com/t5/ADSL-Copper-BB-Speed-Connection/What-is-the-advantage-Fast-Path-over-Interleaving/td-p/292173
... αλλα εχω κανει ΚΑΙ τις δικες μου δοκιμες πανω σε αυτο και συμφωνω


On most DSLAMS (20CN), Fast path allows the full sync speed of 8128Kbps. If you are on an interleaving profile, your max sync is usually 7616Kbps (Some DSLAMS allow 8128 on interleave but most don't).

It also lowers the latency :smileywink:Λέμε τίποτα διαφορετικό...και δεν το κατάλαβα;;; :hmm:

Απλά τα πράγματα δεν είναι μόνο θεωρία, και 1+1 κάνουν δύο,

γιατί βάζει το χεράκι του και ο πάροχος. To ίδιο λέει και ο φίλος σου. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.