PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ TV μέσω Internet και Homeplug



yiankap
14-01-14, 18:06
Ένας φίλος μου έκανε αίτηση για OTE double play και θα συνδεθεί στο OTE TV μέσω Internet και όχι δορυφόρου.

Λόγω διάταξης τηλεφωνικών πριζών το ρούτερ θα είναι αναγκαστικά μακριά από τον αποκωδικοποιητή, οπότε πάμε σε λύση Homeplug.

Tι ταχύτητας προτείνεται να είναι αυτα? 500 Μbps ή 100 Μbps ? Το ρούτερ που δίνει τώρα ο ΟΤΕ καθώς και το STB ποια μοντέλα είναι? Οι θύρες τους υποστηρίζουν μόνο 100 Μbps ή και gigabit ethernet?

sdikr
14-01-14, 18:16
Και με 100 θα είσαι εντάξει, αλλά πρέπει να προσέξεις να υποστηρίζουν mutlicast, ο ΟΤΕ έδινε παλιότερα κάποια τις corinex, νομίζω υπάρχει και κάτι στις αγγελίες εδώ

yiankap
14-01-14, 18:49
To STB ποιο μοντέλο είναι ? Έχει πουθενά manual ? To router πάντως είναι το ZTE H108NS.

DJG
14-01-14, 18:56
here you go

yiankap
14-01-14, 18:58
Ευχαριστώ. Καμια πρόταση για Homeplug που να είναι δοκιμασμένη ότι δουλεύει?

karetsos
14-01-14, 19:02
νομίζω σε κατάστηματα ΟΤΕ πουλάνε σετ powerplug που είναι δοκιμασμένα ότι δουλεύουν.. μπορείς να ρωτήσεις κι εκεί

yiankap
14-01-14, 19:15
Το σκέφτηκα και θα πώ στο φιλαράκι να πάει απλά πιστεύω ότι ο ΟΤΕ θα του πουλήσει λιγο υπερτιμημένα το σετάκι.

harris78
15-01-14, 01:07
devolo (άψογα αλλά ακριβά) και tp-link πάντα 500ρια πλέον. Και τα 2 αυτά δουλεύουν με oteTV και τριφασικό! Είχα του ΟΤΕ τα corinex, ΚΑΜΙΑ σχέση...

nontasaggelis
15-01-14, 01:31
Για την περιπτωση σου για otetv, 1000% παιζουν τα CORINEX, τα οποια τα προτεινει και ο οτε και ειναι δοκιμασμενα!!!
Κοιτα στις αγγελιες, υπαρχει ενα σετ απο τα καινουρια μοντελα που υποστηριζουν διαμεταγωγη 200mbps.

apostol70
16-01-14, 02:10
Είχα για κανα ενάμιση χρόνο τα Corinex μετά μου κάηκαν και τα έχω αντκαταστήσει με τα tp-link δουλεύουν μια χαρά

yiankap
16-01-14, 16:22
tp-link ποιο μοντέλο ακριβώς?

apostol70
16-01-14, 20:30
Αυτό

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/powerline/TP-Link-Powerline-TL-PA4010PT-KIT-TL-PA4010PTKIT.htm

nickzick
24-01-14, 17:41
Αν δεν έχει πάρει ακόμα, αυτά χρησιμοποιώ εγώ και είναι μια χαρούλα.

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=36060&pcode=SHOW_PROD36060

baskon
27-01-14, 21:10
Καταρχας οι ονομαστικές ταχύτητες των Home Plug Που κυκλοφορουν ειναι 85 Mbps (τα πολύ απλά -παλιότερα) ,200 Mbps ,500 mbps, καποια σπανια 600 mbps Και τελος 1 Gbps. 100 Mbps δεν εχω δει ποτε..

Οι πραγματικές ταχύτητες ειναι αρκετά μικρότερες και μπορει να υπάρχουν και μικροδιακοπές(σπανιες ή και συχνότερες) κατα τη λειτουργια αν δεν ειναι πολύ καλές οι καλωδιώσεις.
Με τις τιμές που έχουν τα 500αρια(που σε πραγματικές συνθήκες θα ειναι κατω από 100mbps) ,δε λεει να μη πάρεις τετοια οπότε μη κοιτάς για χαμηλότερες ταχύτητες.
Προσωπικά έχω Tp-link 200 mbps σε εναν απομακρυσμένο υπολογιστή που δε μπορουσα να περάσω ethernet Και δουλευουν καλά (ελάχιστες διακοπές ,λιγότερες απο μια την ημερα και αξιοπρεπεις ταχυτητες). Για τα 500αρια εχω ακουσει επισης καλά λογια

katop56
28-01-14, 03:33
Μπορεις να βαλεις homeplug και να έχεις την μια τηλεοραση στο ισογιο και την αλλη στον οροφο; Μιλαω για μονοκατοικια.

lefterhs
30-01-14, 10:54
Εγώ επειδή θέλω και wifi extender, σκέφτομαι αυτό που είναι και τα 2:

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/powerline/TP-Link-Powerline-Wireless-N-Kit-TL-WPA4220.htm

Δεν έχω βάλει ακόμα OTE TV, αλλά θα το κάνω στο προσεχές μέλλον.

Αυτό που δεν ξέρω, και ίσως να μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν το έχει δοκιμάσει, είναι αν έχεις OTE TV, από τη LAN port του router που είναι για τη TV μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για δίκτυο.
Αυτό το λέω γιατί η συσκευή θα κάνει wifi broadcast, στην ουσία, συνδεδεμένη στη θύρα του router που είναι για τη TV.

yiankap
13-02-14, 18:46
Παιδιά όσον αφορά τις συμβουλές σας, σας ευχαριστώ.

Μεταβίβασα τις γνώμες και προτάσεις στο φίλο μου και τελικά πήρε το σετάκι του ΟΤΕ που το είχε προσφορά στα 58 € το τοποθέτησε και λειτουργεί άψογα!

Προφέσσορας_Χάος
02-09-14, 16:55
Δεν ανοίγω νέο μιας και αυτό ήθελα να ρωτήσω.
ΞΕΘΑΒΩ λοιπόν
Εκανα αίτηση για triple play Μεσω ιντερνετ αλλά το ρουτερ απο τον αποκωδικοποιητη είναι μακριά και το καλώδιο θα φαίνεται άσχημο στο σαλόνι.

να δώσω 50-70 για home plug είναι πολλά. (αγοράζω ενα πιάτο 1m με 50άρικο) Εκτός έχετε κάτι κατα νου με 25-30 homeplug που να δουλεύει απροβλημάτιστα.

Σκέφτηκα λύση repeater με bridge.. γίνεται ή θέλει απευθείας σύνδεση ο αποκωδικοποιητής με το ρουτερ του ΟΤΕ?:sorry:

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

adoniram
08-09-14, 22:33
Προφέσσορα,

Επειδή θα καταλήξεις να αγοράσεις ότι κυκλοφορεί στην αγορά χωρίς να κάνεις δουλειά, κατευθείαν σε homeplug. Αν περάσεις απο skroutz θα βρείς καινούργια AV 500άρια TP Link που δουλεύουν γύρω στα 35 ευρώ.

Ατυχώς το STB πρέπει να συνδεθεί σε συγκεκριμμένη πόρτα (την 4) αλλιώς δεν ....................

Εγώ για να βρώ άκρη, φορτώθηκα US Robotics, Linksys, TP Link bridges και το Pirelli δεν έπαιξε.

Κατέφυγα στα Corinex αλλά και αυτά δυστυχώς είναι υπερβολικώς ευαίσθητα σε επίπεδο πυκνωτών (always on) και κάθε τρείς και λίγο κάνω recap.


Εδώ είμαστε.

Προφέσσορας_Χάος
09-09-14, 00:22
Σε ευχαριστώ πολύ για την χρησιμη πληροφορία.

Θα το κοιτάξω για 500άρι tp link γιατι τώρα εχω φτιάξει 5 μετρο καλώδιο μέσα στο σαλόνι και δεν είναι οτι καλύτερο..:oops:

adoniram
15-09-14, 13:08
TP-Link Powerline TL-PA4010 στα 39,90. Τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν ότι "παίζουν" κανονικά.

Οι πυκνωτές στα δικά μου corinex τα "έφτυσαν" ξανά και μάλλον θα καταφύγω στα TL-PA4010 και εγώ.

Σκέφτομαι βέβαια και την μετάβαση σε δορυφορικό (ίδιο κόστος) μήπως ελευθερώσω κάπως το ελεεινό bandwith. Το IPTV του ΟΤΕ καταναλώνει τουλάχιστον 6Mbps για άλλους 8Mbps.

dimitris.taxideytis
15-09-14, 13:29
Προσωπικα προτεινω το http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av500-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535
για να μην χασεις την πριζα.
Εγω εχω το σετ των 3 για να δωσω και σε αλλη συσκευη.

adoniram
15-09-14, 22:52
Όντως δεν θα ήθελα να "χάσω" την έξοδο ρεύματος γιατί την είχα στα Corinex, ΟΜΩΣ επειδή τα έχω επισκευάσει άπειρες φορές έχω διπαιστώσει ότι τα προβλήματα προκύπτουν απο αυτή την υλοποίηση εξόδου (μεγάλοι πυκνωτές, mini μετασχηματιστές) σε συνδυασμό με την ανεξέλεγκτη χρήση της εξόδου (φορτία) τα οποία οδηγούν μοιραία σε θερμότητα που ταλαιπωρεί ιδιαίτερα τα βασικά στοιχεία υλοποήσης.

Αν και δεν έχω "ανοίξει" έως σήμερα powerline χωρίς έξοδο ρεύματος, πιστεύω ότι ως υλοποίηση θα είναι απλούστερη και κατ' επέκταση με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και λιγότερα προβλήματα.

Θα δοκιμάσω ανευ πρίζας αυτή τη φορά, εξ' άλλου τα 200άρια AV Corinex θα τα επισκευάσω κάποια στιγμή.

Προφέσσορας_Χάος
18-09-14, 10:44
TP-Link Powerline TL-PA4010 στα 39,90. Τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν ότι "παίζουν" κανονικά.

Οι πυκνωτές στα δικά μου corinex τα "έφτυσαν" ξανά και μάλλον θα καταφύγω στα TL-PA4010 και εγώ.

Σκέφτομαι βέβαια και την μετάβαση σε δορυφορικό (ίδιο κόστος) μήπως ελευθερώσω κάπως το ελεεινό bandwith. Το IPTV του ΟΤΕ καταναλώνει τουλάχιστον 6Mbps για άλλους 8Mbps.

6-8 αν εδινε HD κανάλια θα το δεχόμουν.

4 ακριβώς είναι.
Οταν παίζει ο δέκτης το επιβεβαιώνω κάθε φορά με speedtest.

Συγχρονίζω στα 12 mbps

To speedtest χωρίς δέκτη μου δίνει 10-11mbs καθαρό
με δέκτη 7.10 πάντα καθαρό.

Σας κάνει αλήθεια κανένα παράσιτο στο ήχο;.. σαν αυτα τα "τσικ τσικ" που ακουγονται καμια φορά απο τα ηχεία.. Η μόνο εγω τα εχω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.