PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto x3.... Πότε??



Σελίδες : [1] 2

tzampaman
21-02-07, 21:57
Εγώ πιστεύω ότι ένας λόγος να το καθυστερήσει αρκετά η Tellas το 3play είναι λόγω του ότι έχει ήδη μαζέψει πολύ κόσμο σαν πρώτη εταιρία που έφερε το 2play στην Ελλάδα. Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι, πως μπορεί να μείνει στάσιμη ενώ ήδη έχουν βγει 8-10&20mbps και σε φθηνότερες προσφορές??
Έχει ακουστεί τίποτα?


p.s: Ποιο είναι το ελάχιστο bandwidth που χρειάζεται η "καλωδιακή" ?

turboirc
21-02-07, 22:00
Από προσφορές καλά πάμε.
Απο ενεργοποιημένο κόσμο δεν βλέπεις και πολλά. Η τελλας κάνει 2-3 μήνες... κάτσε να κάνουν και οι άλλοι τα τριμηνάκια τους και μετά που θα ξεκαθαρίσει το τοπίο, η Τελλας θα δώσει και ΤV πάνω από το σήμα, σιγά το δύσκολο.

Spanos
21-02-07, 22:09
Kάτσε να μας ξεζουμίσει το 12μηνο πρώτα και στον 11ο μήνα θα μας κάνει τη χάρη...

tzampaman
21-02-07, 22:34
..η Τελλας θα δώσει και ΤV πάνω από το σήμα, σιγά το δύσκολο.

Δηλαδή είναι αρκετά τα 4mbit για TV?

turboirc
21-02-07, 23:12
είτε θα το ανεβάσει, είτε θα κάνει συμπίεση 320x200 σαν την παλια VGA 256 colors.

sdikr
21-02-07, 23:17
Δηλαδή είναι αρκετά τα 4mbit για TV?

Με 4 περνάς HD (σε Mpeg4)

turboirc
22-02-07, 00:42
Εκτός αν δίνουν mpeg2 όπως είναι η τρέχουσα μορφή των DVB-T .

Dimitris
22-02-07, 04:15
Εγώ πάντως θεωρώ πως επιτυχία θα έχει το triple play μόνο αν κάποια εταιρία κάνει συμφωνία με τη Nova και προσφέρει τα Filmnet-Supersport σε λογική τιμή. Όποιος θέλει τανίες τις βρίσκει πολύ εύκολα νομίζω, και μάλιστα πρόσφατες ;)

Antonis21
22-02-07, 04:33
Αυτο που αναφερεις φιλε μου ειναι πολυ δυσκολο..
Την τιμη την καθοριζει η Νova..
Δεν μπορει ενας συνδρομητης nova να πληρωνει 57 ε τον μηνα συνδρομη και αμα βαλει καποιος λεμε πχ (tellas) να πληρωνει την nova 35 ε...

Dimitris
22-02-07, 04:43
57 ευρώ πληρώνει για να έχει όμως ένα σωρό κανάλια. Ας κάνουν μια συμφωνία τουλάχιστον μόνο για Filmnet1-SS1

ermis333
22-02-07, 08:21
57 ευρώ πληρώνει για να έχει όμως ένα σωρό κανάλια. Ας κάνουν μια συμφωνία τουλάχιστον μόνο για Filmnet1-SS1

To να κάνεις θεματικά κανάλια δεν είναι τόσο δύσκολο, η NOVA δεν έχει την αποκλειστικότητα στα δικαιώματα.

Το Filmnet είναι πολύ μέτριο κανάλι, δείχνει μια ταινία καινούργια και 10 επαναλήψεις κάθε μέρα, οποιοσδήποτε μπορεί να δώσει τέτοιο κανάλι, τα αθλητικά να τα ξεχάσετε, είναι πανάκριβα τα δικαιώματα, ενώ σε συνδρομές σε live bets και τέτοια πολλές φορές δείχνουν τα πρωταθλήματα Live, (ο minovg τα ξέρει καλύτερα).

Eκεί που θα παιχτεί είναι στα κανάλια τύπου Discovery και στις τσόντες το θέμα.

Προσωπικά πάντως θα πάω σε κάποιου το triple play όταν μου δίνει εκτός από τα ελεύθερα κανάλια, πραγματικά θεματικά κανάλια που αξίζει να βλέπεις, ένα τουλάχιστον κανάλι ταινιών και καλό VoD.



ΥΓ. Καθίστε να δουλέψει σωστά το Double play και μετά θα μπεί και triple play.

Νικαετός
22-02-07, 09:27
Αυτο που αναφερεις φιλε μου ειναι πολυ δυσκολο..
Την τιμη την καθοριζει η Νova..
Δεν μπορει ενας συνδρομητης nova να πληρωνει 57 ε τον μηνα συνδρομη και αμα βαλει καποιος λεμε πχ (tellas) να πληρωνει την nova 35 ε...


Και όμως Αντώνης21 μπορεί . Τουλάχιστον στο εξωτερικό αυτό γίνεται. Τώρα βέβαια , εδώ είναι μπαλκάνια , οπότε ισχύει ότι θέλει η κάθε Τελλάς και η κάθε Νόβα ...

ermis333
22-02-07, 09:37
Και όμως Αντώνης21 μπορεί . Τουλάχιστον στο εξωτερικό αυτό γίνεται. Τώρα βέβαια , εδώ είναι μπαλκάνια , οπότε ισχύει ότι θέλει η κάθε Τελλάς και η κάθε Νόβα ...

Όχι δεν μπορεί κανένας να κάνει κάτι, στην Ελλάδα η NOVA είναι μονοπώλιο και ΔΕΝ έχει πακέτα, δεν υπάρχει άλλη εταιρία στην Ευρώπη με αντίστοιχη πολιτική, γι αυτό λέω να πάνε και να κλείσουν δικαιώματα μόνες τους οι εταιρίες.

flatrate
22-02-07, 09:52
Δηλαδή είναι αρκετά τα 4mbit για TV?

Με 1mbit εχεις ποιοτητα divX.

Αν παρολαυτά θες να δεις η κάθε συμπίεση ποσο bandwidth χρειάζεται απλά σήκωσε ένα VLC streaming server σε κάποιο pc στο lan σου και από κάποιο άλλο pc του lan σου σήκωσε ένα client και δες ακριβώς ποσα mbit χρειάζεται η οποια κωδικοποίηση εχει η ταινια που θα κανεις streaming.

Antonis21
22-02-07, 11:16
Και όμως Αντώνης21 μπορεί . Τουλάχιστον στο εξωτερικό αυτό γίνεται. Τώρα βέβαια , εδώ είναι μπαλκάνια , οπότε ισχύει ότι θέλει η κάθε Τελλάς και η κάθε Νόβα ...

Να σας εξηγησω γιατι πιστευω οτι δεν μπορει να γινει..(δεν σημαινει οτι ειμαι σωστος)
Η nova εχει πακετο 57 ε τον μηνα!
Αν δωσει η tellas το πακετο της nova με 35 ε για να κερδισει η tellas συνδρομητες οι υπαρχοντες συνδρομητες της τι θα κανουν που δινουν τα 57 ε? θα αντιδρασουν και με το δικιο τους!!
Και η on εκλεισε συμφωνια με την nova αλλα τα 57ε ειναι στανταρ..
Το μονο που μπορουν να κανουνε ειναι να δωσουνε καποια καναλια απο ολο το μπουκετο της nova..

Avvocato
22-02-07, 11:19
Εγώ πιστεύω ότι ένας λόγος να το καθυστερήσει αρκετά η Tellas το 3play είναι λόγω του ότι έχει ήδη μαζέψει πολύ κόσμο σαν πρώτη εταιρία που έφερε το 2play στην Ελλάδα. Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι, πως μπορεί να μείνει στάσιμη ενώ ήδη έχουν βγει 8-10&20mbps και σε φθηνότερες προσφορές??
Έχει ακουστεί τίποτα?


p.s: Ποιο είναι το ελάχιστο bandwidth που χρειάζεται η "καλωδιακή" ?



Οχι και το εφερε......... ακομη στον δρομο ειναι και καπου εχει μπλεξει τις διασταυροσεις :respekt: :respekt: :p

apostolt
22-02-07, 11:34
To θεμα ειναι παντως οτι με τοσο καιρο που κανουμε να το ζησουμε to προιον αρχιζει και παλιωνει και ηδη ειναι ακριβωτερο απο αλλα....
Αν παμε σε 3play θα εχουμε παλι καθυστερησεις αραγε...... :rofl:

tzampaman
22-02-07, 14:30
Το μονο που μπορουν να κανουνε ειναι να δωσουνε καποια καναλια απο ολο το μπουκετο της nova..

Το καλύτερο που μπορούνε να κάνουνε και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα γίνει, είναι αυτό που είπε ο ermis.. να αρχίσουν οι providers να ζητάνε δικαιώματα ώστε να μην έχει πλέον το μονοπώλιο η Nova.
Να πέσουν και οι τιμές να δούμε και κάνα παραπάνω αγώνα σπίτι μας!!


Εκτός αν δίνουν mpeg2 όπως είναι η τρέχουσα μορφή των DVB-T .

Επηρεάζει το bandwidth αν είναι σε mpeg2 ή mpeg4? Και τα δύο 720p δεν βγάζουν?

turboirc
22-02-07, 14:55
Επηρεάζει το bandwidth αν είναι σε mpeg2 ή mpeg4? Και τα δύο 720p δεν βγάζουν?


To mpeg-4 εχει καλύτερη συμπίεση και ποιότητα, άρα λογικά για την ίδια ποιότητα θα χρειάζεται λιγότερα bytes -> λιγότερο bandwidth από το mpeg-2.

minovg
22-02-07, 15:11
Το καλύτερο που μπορούνε να κάνουνε και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα γίνει, είναι αυτό που είπε ο ermis.. να αρχίσουν οι providers να ζητάνε δικαιώματα ώστε να μην έχει πλέον το μονοπώλιο η Nova.
Να πέσουν και οι τιμές να δούμε και κάνα παραπάνω αγώνα σπίτι μας!!



Επηρεάζει το bandwidth αν είναι σε mpeg2 ή mpeg4? Και τα δύο 720p δεν βγάζουν?
Ρε σεις ποιον αγώνα θέλετε να βλέπετε; Για οποιονδήποτε αγώνα υπάρχουν λινκς για streaming. Χθες έβλεπα 3 αγώνες ταυτόχρονα. Ένα στην tv την Μπαρτσελόνα, ένα στο TVU Player το Μάλαγα-ΑΡΗΣ (Ευρωλίγκα μπάσκετ από Supersport1) και ένα στο Sopcast Ίντερ-Βαλένθια. Εννοείται ότι αν ήθελα άλλαζα και στα υπόλοιπα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ. ;)

waste
22-02-07, 15:12
αλλα το mpeg2 ειναι πιο στανταρ και υπαρχει αφθονο φθηνο hardware, φυσικα το mpeg4 είναι καλύτερο...

και ρε παιδια θα με τρελανετε.... τι λετε τωρα...

α) κανείς δεν έχει δώσει 3play. Υπαρχουν καποιοι που έχουν υποσχεθεί 3play.
β) το ολο ζητημα του 3play είναι στο περιεχόμενο, οποτε κρατήστε μικρό καλάθι.
γ) η Τελλας και η forthnet δίνουν πραγματικα 4 mbit. Οι άλλοι (δίνουν φανταστικά απειρομεγαμπιτ. Ας δουμε πρώτα να δημιουργείται μια βαση συνδρομητων και μετά το συζητάμε το παραμυθι...

turboirc
22-02-07, 15:36
Χμ, έχω υπόψιν προγραμματάκια για Online TV αλλά δεν ξέρω τι παίζει απο αθλητικά .... για λέγε!

tzampaman
22-02-07, 15:41
Ρε σεις ποιον αγώνα θέλετε να βλέπετε; Για οποιονδήποτε αγώνα υπάρχουν λινκς για streaming. Χθες έβλεπα 3 αγώνες ταυτόχρονα. Ένα στην tv την Μπαρτσελόνα, ένα στο TVU Player το Μάλαγα-ΑΡΗΣ (Ευρωλίγκα μπάσκετ από Supersport1) και ένα στο Sopcast Ίντερ-Βαλένθια. Εννοείται ότι αν ήθελα άλλαζα και στα υπόλοιπα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ. ;)

Πήγα να ασχοληθώ με p2ptv αλλά κατέβασα καμιά δεκαριά προγράμματα (PPlive, PCast, TVants κτλπ..) και έχασα τη μπάλα.. Μπορείς να μου στείλεις σε PM τι θα χρειαστώ για να βλέπω αγώνες μόνο??


α) κανείς δεν έχει δώσει 3play. Υπαρχουν καποιοι που έχουν υποσχεθεί 3play.


Είναι και αυτό μια εκδοχή..

minovg
22-02-07, 15:48
Πήγα να ασχοληθώ με p2ptv αλλά κατέβασα καμιά δεκαριά προγράμματα (PPlive, PCast, TVants κτλπ..) και έχασα τη μπάλα.. Μπορείς να μου στείλεις σε PM τι θα χρειαστώ για να βλέπω αγώνες μόνο??
Έχεις ΡΜ. ;)

turboirc
22-02-07, 15:49
Για δώσε και μένα ;)

minovg
22-02-07, 15:54
Για δώσε και μένα ;)
Για να μη σπαμάρουμε ρε παιδιά, απλά στείλτε ΡΜ και πείτε ότι θέλετε ΡΜ. :p Μην ενοχλούμε το θέμα, γιατί ήδη είμαστε εκτός... ΒΤW σου έστειλα κι εσένα. :p

Spanos
22-02-07, 16:30
Αν δωσει η tellas το πακετο της nova με 35 ε για να κερδισει η tellas συνδρομητες οι υπαρχοντες συνδρομητες της τι θα κανουν που δινουν τα 57 ε? θα αντιδρασουν και με το δικιο τους!!
Και η on εκλεισε συμφωνια με την nova αλλα τα 57ε ειναι στανταρ..
Το μονο που μπορουν να κανουνε ειναι να δωσουνε καποια καναλια απο ολο το μπουκετο της nova..

Tι θα κάνουν δηλαδή οι συνδρομητές απεργία ή μήπως η καφετέρια θα βγάλει το Supersport και θα διώξει όλους τους πελάτες ως ένδειξη διαμαρτυτίας; Ας βάλουν και αυτοί triple play όσοι μπορούν ή ας μείνουν στα 57€. Έτσι δίνεις ένα επιπλέον κίνητρο για να βάλει ο άλλος την υπηρεσία σου.

Στο κάτω κάτω ποιό θα είναι το triple play στην Eλλάδα, η αναμετάδοση καναλιών που πιάνεις εύκολα με μια κοινή κεραία και χωρίς επιπλέον έξοδα (ΕΡΤ,MEGA,ANT1 κλπ) ή η αναμετάδοση συνδρομιτικών καναλιών μέσα απο ευρυζωνική σύνδεση με συνολικό κόστος....100€ το μήνα;

irokesen
22-02-07, 18:21
Μα τι triple play να έχουμε αφου η τηλεόραση στην ελλάδα είνα τραγική..Πολύ καλή κίνηση θα ήταν αν μπορούσε κάποιος να πάρει δικαιώματα από σοβαρές καλωδιακές του εξωτερικού ή κανα μπουκέτο της προκοπής..
Η nova είναι αξιοπρεπής,αλλά πολύ αρκιβή λόγω μονοπωλείου..το πρόβλημα είναι ότι η χώρα δεν είναι έτοιμη για τόση καινοτομία..ο alpha για παράδειγμα πάτωσε γιατί δεν υπήρχαν συνδρομητές..
άρα άς βάλουμε double play και ας γίνει το ποσοστό των broadband πάνω από 25% και μετά ζητάμε κα τα άλλα....

aroutis
27-02-07, 10:06
γ) η Τελλας και η forthnet δίνουν πραγματικα 4 mbit. Οι άλλοι (δίνουν φανταστικά απειρομεγαμπιτ. Ας δουμε πρώτα να δημιουργείται μια βαση συνδρομητων και μετά το συζητάμε το παραμυθι...OK, εγω που έχω 4Mbits εδώ και μήνες πριν εσυ ανακαλύψεις τα 4Mbits τι πρέπει να πώ τώρα;

Η Forthnet δίνει 4Mbits; :clap::clap::worthy::worthy::rofl::rofl:

waste
27-02-07, 11:57
OK, εγω που έχω 4Mbits εδώ και μήνες πριν εσυ ανακαλύψεις τα 4Mbits τι πρέπει να πώ τώρα;

Η Forthnet δίνει 4Mbits; :clap::clap::worthy::worthy::rofl::rofl:


ναι και ένας γνωστός μου έχει πιλοτικό 4mbit ADSL2 μέσω ΟΤΕ εδώ και 1 χρόνο αυτό δεν τον κάνει συνδρομητική βαση....

είναι αλήθεια πως η vivodi (προς τιμήν της) πρόσφερε εδω και χρόνια υπηρεσίες όταν οι άλλοι πάροχοι έδιναν ADSL OTE, αλλά η ιστορία με το 3play είναι σκέτη αερολογία για να τσιμπίσουμε κανένα συνδρομητη...

aroutis
27-02-07, 14:32
ναι και ένας γνωστός μου έχει πιλοτικό 4mbit ADSL2 μέσω ΟΤΕ εδώ και 1 χρόνο αυτό δεν τον κάνει συνδρομητική βαση....

είναι αλήθεια πως η vivodi (προς τιμήν της) πρόσφερε εδω και χρόνια υπηρεσίες όταν οι άλλοι πάροχοι έδιναν ADSL OTE, αλλά η ιστορία με το 3play είναι σκέτη αερολογία για να τσιμπίσουμε κανένα συνδρομητη...To 3ple play δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τα 4Mbits. Τα 4ΜBits τα παρέχει από πριν το τέλος του 2006,με τα πακέτα Maxx4/4+, και πρίν ακόμα, σε πιο ακριβές τιμές. Αν το πάμε και διαφορετικά, η Vivodi ήταν η πρώτη που προσέφερε έως και 12Mbits. Και φυσικά ΠΟΛΛΟΙ ειναι αυτοί που έχουν 4αρες γραμμές vivodi.

Τώρα σε ότι αφορά το Cable TV, εγώ περιμενω να δώ τι θα γίνει, έχω τις επιφυλάξεις μου αλλά με όλο το σεβασμό, το να προσφέρεις ταχύτητες ως 20Mbits, τσάμπα τηλεφωνα εντός ελλάδας και κάποια free chans όλα με 33 euro, ειναι tempting...

waste
27-02-07, 16:40
ναι ναι δεν διαφωνω αλλά λέω πως καλύτερα να περιμένουμε να δουλέψει πρώτα. Διότι μέχρι τώρα μόνο στις εξαγγελίες είναι...., οποτε λέω κάλιο 4 και στο χερι παρα 10-20


4mbit η vivodi δεν τα εδινε σε SDSL ?? με πολύ διαφορετικές τιμές φυσικά? ασε που είμαστε offtopic

nm96027
27-02-07, 17:16
γ) η Τελλας και η forthnet δίνουν πραγματικα 4 mbit. Οι άλλοι (δίνουν φανταστικά απειρομεγαμπιτ. Ας δουμε πρώτα να δημιουργείται μια βαση συνδρομητων και μετά το συζητάμε το παραμυθι...


OK, εγω που έχω 4Mbits εδώ και μήνες πριν εσυ ανακαλύψεις τα 4Mbits τι πρέπει να πώ τώρα;

Η Forthnet δίνει 4Mbits; :clap::clap::worthy::worthy::rofl::rofl:

Εγω παλι (καθως και πολλοι άλλοι) εχω 4mbits απο τον Ιούνιο...Η Forthnet?

lewton
27-02-07, 18:11
ναι ναι δεν διαφωνω αλλά λέω πως καλύτερα να περιμένουμε να δουλέψει πρώτα. Διότι μέχρι τώρα μόνο στις εξαγγελίες είναι...., οποτε λέω κάλιο 4 και στο χερι παρα 10-20


4mbit η vivodi δεν τα εδινε σε SDSL ?? με πολύ διαφορετικές τιμές φυσικά? ασε που είμαστε offtopic

Όχι, ποτέ δεν έδωσε 4Mbps σε SDSL (άσε που νομίζω ότι το SDSL δε φτάνει τα 4).

DRAKOS70
28-02-07, 00:49
Μην τσακώνεστε για τα μεγαμπίτια αδέρφια..Εγώ πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του χρόνου η Τελλάς θα δώσει και TV και τα μεγαμπίτια θα γίνουν σίγουρα 10.

liberostelios
28-02-07, 01:30
Δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά... Τα μεγαμπίτια μπορεί να γίνουν 10 αλλά μόνο για τους καινούργιους συνδρομητές! Όσοι "δεθήκαμε" για 12 μήνες στα 4Μbps δε νομίζω ότι θα ξεκολήσουμε από εκεί μέχρι τη λήξη της σύμβασης. Προφανώς δε θα μας κάνει αυτή τη χάρη η Tellas...

Πάντως, είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει στα 10 και τα 20Μbps της On και της Vivodi! Ιδίως η δεύτερη, έχει ήδη αρκετούς χρήστες και έχει από τα χαμηλότερα bandwidths με το εξωτερικό και απορώ πόσα θα πιάνουν οι συνδρομητές... Παίζει της On να πιάνουν περισσότερα και το 20 να είναι... για τα μάτια του κόσμου! Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον προηγούμενο ISP μου από εμπειρία και με αποδεδειγμένες τις απατεωνιές του...

lx911
28-02-07, 03:02
Πιστευω πως αμα γινει κατι τετοιο θα γινει αναβαθμιση των γραμμων... x2 η x3 τουλαχιστον...
Επισης η κονσολα που δινουν για την TV ειναι codec MPEG-4 ή x264 με μικρη αναλυση...
2 Mbps ειναι υπεραρκετα για κατι τετοιο. Το κακο ειναι οτι οσοι εχουν plasma τηλεορασης
θα τους βγουν τα ματια... :P

ermis333
28-02-07, 09:31
8Mbit για αρχή και TV κάπως αργότερα, ανάλογα και με το τι θα δώσει ο ΟΤΕ, γιατί σίγουρα θα δώσει και ΟΤΕ καλές ταχύτητες (στα χαρτιά) σε λίγο καιρο.

johnvam
28-02-07, 09:37
8Mbit για αρχή και TV κάπως αργότερα, ανάλογα και με το τι θα δώσει ο ΟΤΕ, γιατί σίγουρα θα δώσει και ΟΤΕ καλές ταχύτητες (στα χαρτιά) σε λίγο καιρο.

Έχω πληροφορία μέσα απο την Otenet οτι απο την άλλη εβδομάδα ξεκινάει ο πΟΤΕ εμπορική διάθεση ADSL2+ στα 4,8,12,..... Mbit/Sec.


Μονάχα προσοχή γιατί μπορεί να είναι -4,-8,-12,-.... Mbit/Sec!!!!!

Antonis21
28-02-07, 10:04
Και εγω την εχω την πληροφορια αλλα για 4 mb μαλλον οι δικιες σου θα ειναι καλυτερες..
Αλλα θα μπορει να τις σηκωσει..? χλωμο το βλεπω!!

aroutis
28-02-07, 10:47
Δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά... Τα μεγαμπίτια μπορεί να γίνουν 10 αλλά μόνο για τους καινούργιους συνδρομητές! Όσοι "δεθήκαμε" για 12 μήνες στα 4Μbps δε νομίζω ότι θα ξεκολήσουμε από εκεί μέχρι τη λήξη της σύμβασης. Προφανώς δε θα μας κάνει αυτή τη χάρη η Tellas...

Πάντως, είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει στα 10 και τα 20Μbps της On και της Vivodi! Ιδίως η δεύτερη, έχει ήδη αρκετούς χρήστες και έχει από τα χαμηλότερα bandwidths με το εξωτερικό και απορώ πόσα θα πιάνουν οι συνδρομητές... Παίζει της On να πιάνουν περισσότερα και το 20 να είναι... για τα μάτια του κόσμου! Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον προηγούμενο ISP μου από εμπειρία και με αποδεδειγμένες τις απατεωνιές του...Με 3 1/2 χρόνια πείρα στον συγκεκριμένο ISP μπορώ να σου πω αυτό που και οι περισσότεροι ξέρουν, δηλαδή οτι αυτοί που ειναι σε Full LLU σε Vivodi δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε bandwidth, εξωτερικό ή εσωτερικό. Εξαίρεση καποια πηγμένα κατά διαστήματα DSLAM που έχουν παρουσιαστεί.

Από κει και πέρα, φυσικά ο καιρός θα δείξει.. Crystal ball δεν υπάρχει.

apostol70
28-02-07, 18:30
Δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά... Τα μεγαμπίτια μπορεί να γίνουν 10 αλλά μόνο για τους καινούργιους συνδρομητές! Όσοι "δεθήκαμε" για 12 μήνες στα 4Μbps δε νομίζω ότι θα ξεκολήσουμε από εκεί μέχρι τη λήξη της σύμβασης. Προφανώς δε θα μας κάνει αυτή τη χάρη η Tellas...



Αυτό δεν είναι και απαραίτητο, αν το θεωρήσει καινούργιο πακέτο εύκολα μεταπηδάς από το ένα στο άλλο. Έτσι και αλλιώς είσαι ήδη ενεργοποιημένος σε αυτούς οπότε είναι θέμα ρυθμίσεων στην πόρτα και λογιστικό στον λογαριαμό. Επίσης μπορεί να σε δεσμεύει με νέο 12μηνο συμβόλαιο. Και βέβαια δεν συμφέρει την Tellas να δυσαρεστεί τους πελάτες της

Spanos
28-02-07, 18:31
8Mbit για αρχή και TV κάπως αργότερα, ανάλογα και με το τι θα δώσει ο ΟΤΕ, γιατί σίγουρα θα δώσει και ΟΤΕ καλές ταχύτητες (στα χαρτιά) σε λίγο καιρο.


Έχω πληροφορία μέσα απο την Otenet οτι απο την άλλη εβδομάδα ξεκινάει ο πΟΤΕ εμπορική διάθεση ADSL2+ στα 4,8,12,..... Mbit/Sec.


Μονάχα προσοχή γιατί μπορεί να είναι -4,-8,-12,-.... Mbit/Sec!!!!!


Οι δικές μου πληροφορίες απο ΟΤΕ μιλάνε για Απρίλιο με τις γιορτές του Πάσχα ή λιγο πρίν.

villasg
01-03-07, 01:15
Πιστευω οτι θα περιμενει η τελλας να δει πως θα πανε οι αλλοι που δινουν τετοια πακετα ......
Και αναλογα θα πραξει.
Νομιζο οτι το πρωτο που θα κανει ειναι μεγαλομα θπλοαδ και 6-8 MB στην ιδια τιμη με τωρα .... για να γινει ανταγωνιστικη

Godaemon
01-03-07, 01:41
Ερμή πίστευεις μέχρι το Πάσχα να έχει δώσει η ΤΕΛΛΑΣ 8αρα? :rolleyes:

iliask
01-03-07, 01:56
8Mbit για αρχή και TV κάπως αργότερα, ανάλογα και με το τι θα δώσει ο ΟΤΕ, γιατί σίγουρα θα δώσει και ΟΤΕ καλές ταχύτητες (στα χαρτιά) σε λίγο καιρο.

E αυτό για τον Οτέ είναι εύκολο.Θα κάνει ότι και στην προηγούμενη αναβάθμιση.Θα διπλασιασει τις ταχύτητες ονομαστικά και θα ΒΡΙΖΟΥΝ όλοι από το πρωί μέχρι το βράδυ!!!!:p

ermis333
01-03-07, 08:07
Ερμή πίστευεις μέχρι το Πάσχα να έχει δώσει η ΤΕΛΛΑΣ 8αρα? :rolleyes:

Μετά το καλοκαίρι στάνταρ θα δώσει, τώρα (λογικά, δεν ξέρω κάτι απτό) μπορεί ή να δώσει 8Mbit, ή να ρίξει την τιμή της 4άρας (και για παλιούς) και μετά το καλοκαιρί στην τιμή της 4άρας να δώσει 8αρα.

Κάτσε να βγούν οι τιμές του ΟΤΕ πρώτα και μετά από 1-2 μήνες κάτι θα κάνει η Tellas (φαντάζομαι).

turboirc
01-03-07, 09:32
Το θέμα είναι τι θα την κάνουμε την 8αρα.

Εχουμε κατεβάσει το καταπέτασμα και τώρα η γραμμή απλά κάθεται.
Το μπαμ δεν θα κάνει πλέον όποιος πάει τις ταχύτητες στα 300Mbps , αλλα όποιος κάνει μια καλή προσφορά στα κινητά (απεριοριστες κλήσεις δωρεάν ας πούμε ?:rofl: )

Ο ΟΤΕ κατα την γνώμη μου δε θα μπορεί να δώσει απεριόριστη τηλεφωνία, γιατί άν το κάνει αυτό, πρέπει να το κάνει πανελλαδικά (αφού έχει κάλυψη πανελλαδική), πράγμα το οποίο θεωρώ αδύνατο διότι ο ΟΤΕ θέλει να διατηρήσει το μονοπώλιο που έχει στην επαρχία για την τηλεφωνία.

tyxeross
01-03-07, 10:25
Οτι και να δωσει ο ΟΤΕ ετσι που εχουν μπουκωσει τα dslam , δωρο αδωρο θα ειναι.

villasg
01-03-07, 15:59
Παντως με τα νεα δεδομενα στο adsl την πιο μεγαλη χαρα την εχουν ....... οι πωλητες σκληρων δισκων και αγγραφων DVD......

Παντως ειναι τετοια υ κ@.λα που εχω κατεβασει σαβουρα .........
Πρεπει να βαλω ΟΝ κανενα φιλτρο ( στο μυαλο μου ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.