PDA

Επιστροφή στο Forum : Όχι αναγνώριση κλήσεων εδώ και δύο χρόνια που την πληρώνω



georgedimgd
15-01-14, 12:40
Γεια σας. Θα ήθελα να υποβάλλω το αίτημά μου σχετικά με την αναγνώριση κλήσεων η οποία παρέχεται δωρεάν στους χρήστες του ιδιόκτητου δικτύου όμως πια έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Είχαμε forthnet στο σπίτι από το 97 έως το 2009. Έκτοτε ξαναβάλαμε το 2012 όμως η αναγνώριση δεν έχει λειτουργήσει ποτέ. Έχουν έρθει 3 τεχνικοί. Του ενός η συσκευή μόνο έδειξε αναγνώριση στο σπίτι μέσα. Του άλλου καθόλου (ούτε μέσα ούτε έξω). Και του άλλου που είχε έρθει και τις περισσότερες φορές έδειξε μόνο η μία από τις συσκευές του έξω από το σπίτι. Η δικιά μου η ασύρματη συσκευή στο από κάτω σπίτι που έχει forthnet δείχνει κανονικά, όπως και στην άλλη γραμμή του δικού μου σπιτιού που είναι hol. Αγόρασα μια ενσύρματη συσκευή από τον Κωτσόβολο που θεωρείται καλή με διάφορα πρωτόκολλα επικοινωνίας για αναγνώριση. Η συγκεκριμένη συσκευή δείχνει τους αριθμούς κάποιες φορές. Άλλες ας πούμε αν το νούμερο είναι 6978083545 μπορεί να το δείξει 769054 δηλαδή κάποιους αριθμούς και όχι όλους είτε με άλλη σειρά. Το ίδιο αν θυμάμαι καλά έγινε και με τη συσκευή του τεχνικού που είχε έρθει πολλές φορές. Αυτό που θα ήθελα είναι σας παρακαλώ να διορθωθεί το πρόβλημα επειδή υπάρχει εδώ και 2 χρόνια που επανήλθαμε στη forthnet και το θεωρώ απαράδεκτο. Χτες το πρωί έπιασα συζήτηση με τους ανθρώπους στην περιοχή μου που βάζουν γραμμές VDSL και μου είπαν ότι αυτό είναι πρόβλημα στην κάρτα στο καφάο και επειδή την εταιρεία δεν την συμφέρει να το φτιάξει εάν έχουν πρόβλημα μόνο 2-3 συνδρομητές αλλά περιμένει να γίνουν 30, σας παρακαλώ επιτέλους πείτε μου τι ισχύει και διορθώστε το πρόβλημα. Η forthnet μου ζήτησε ότι για να ξανάρθει τεχνικός θα πρέπει να τον πληρώσω αλλά και πάλι δε βρίσκω νόημα να έρθει και να τον πληρώσω χωρίς να φτιαχτεί εφόσον υπάρχει η πιθανότητα να ισχύει η εκδοχή των ανθρώπων που βάζουν τις οπτικές ίνες. και όλα αυτά έχουν συμβεί προ διετίας με τους τεχνικούς όμως η αναγνώριση δε δουλεύει ακόμα. Έχω τηλεφωνήσει και βράδυ για άλλους λόγους και έχουν γίνει μετρήσεις στη γραμμή η οποία είναι καθαρή. Σας ευχαριστώ πολύ. (και μην που πείτε αν έχω φίλτρα ή οι μπαταρίες στο ασύρματο είναι καινούριες!!!). Περιμένω το πρόβλημα να διορθωθεί επιτέλους. Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -

Πάω τώρα να καταθέσω γραπτό αίτημα στη forthnet στην Καλλιθέα όπως μου είπαν από την ΕΕΤΤ, αλλά ελπίζω περισσότερο στη λύση του forum.

Forthnet.Nova.Rep1
15-01-14, 12:47
Καλημέρα georgedimgd,

θα μας στείλετε σε pm το τηλέφωνο για το οποίο υπάρχει το πρόβλημα αναγνώρισης για να ελέγξουμε το θέμα;


ευχαριστούμε
Νίκος, Forthnet support

@ ADSLgr.com All rights reserved.