PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν υπάρχει αμφίδρομη πρόσβαση?



Σελίδες : [1] 2 3

zouzouni
28-07-04, 12:45
Έχω στήσει ένα lan, ως εξής :

Τοwer 1 - AMD K6-2 450MHz - WinXP Pro - όλοι οι σκληροί δίσκοι & τα partitions είναι με NTFS

Laptop 1 - Intel P4 2.6GHz - WinXP Home - σκληρός δίσκος κι όλα τα partitions με NTFS

Laptop 2- AMD Athlon XP-M 2800+ - WinXP Home - σκληρός δίσκος κι τα partitions με FAT32 (από την εταιρεία έτσι σεταρισμένο).

Switch 8-port 3Com Office Connect 3C16794

Zyxel 650R-31 (POTS)

Το πρόβλημα :

Τα Tower 1 & Laptop 1 επικοινωνούν άψογα μεταξύ τους, βλέπει το ένα το άλλο, κι έχει το καθένα πρόσβαση στα αρχεία του άλλου (εννοείται σ'αυτά που έχω ορίσει ως shared).

Το Laptop 2 επικοινωνεί μια χαρά κι με το Tower 1 & με το Laptop 1, τα βλέπει κι έχει πρόσβαση στα αρχεία τους,
ΟΜΩΣ
ΔΕΝ γίνεται το αντίστροφο!
Δηλαδή, τα Tower 1 & Laptop 1 βλέπουν το Laptop 2 ΑΛΛΑ δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στα αρχεία του!

Όλα τα μηχανήματα έχουν πρόσβαση στο net, κι δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα ούτε σε downloadind ούτε σε browsing.

Έχω ελέγξει ότι
-όλα τα μηχανήματα βρίσκονται στο ίδιο workgroup

-όλα τα μηχανήματα έχουν στατικές ΙΡ, κι ίδιο subnet mask & ίδιο default gatewary

-σε όλα τα μηχανήματα είναι απενεργοποιημένο το firewall των Win

-σε όλα τα μηχανήματα τρέχει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα antivirus/firewall στο οποίο έχω ορίσει να επιτρέπει την πρόσβαση στις αντίστοιχες ΙΡ των άλλων υπολογιστών

-με το software antivirus/firewall απενεργοποιημένο επίσης δεν υπάρχει διαφορά

-σε όλα τα μηχανήματα μπαίνω από administrator account

-σε όλα τα μηχανήματα μπαίνω από το administrator account με την χρήση του ίδιου password

-με ipconfig -all έλεγξα το κάθε μηχάνημα, κι παρότι άλλαξα το Νοde του Laptop 2 ώστε να είναι όμοιο με αυτό του Tower 1 & Laptop 1 πάλι καμμία πρόσβαση
....όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι εντάξει

-το computer browser service είναι started κι στα 3 μηχανήματα

-το file and printer sharing protocol υπάρχει κι στα 3 μηχανήματα

-το ΝetBIOS είναι enabled κι στα 3 μηχανήματα

Αν προσπαθήσω, εργαζόμενη στο Laptop 2, να ανοίξω μέσα από το View workgroup computers τα περιεχόμενα οποιουδήποτε από τους άλλους 2 υπολογιστές αυτό γίνεται μια χαρά.

Αν προσπαθήσω όμως, εργαζόμενη είτε στο Tower 1 είτε στο Laptop 1, να ανοίξω τα περιεχόμενα του Laptop 2 μέσα από το View workgroup computers, είναι αδύνατον!

Αν δοκιμάσω με τον Add network place wizard, πάλι συμβαίνει το αντίστοιχο, δηλαδή από το Laptop 2 υπάρχει πρόσβαση στα Tower 1 & Laptop 1, ενώ από τα Tower 1 & Laptop 1, παρότι το Laptop 2 εμφανίζεται στο workgroup, δεν έχουν πρόσβαση.

Ακόμη κι με map network drive δοκίμασα από το Laptop 1 & το Tower 1, κι πάλι δεν αναγνώριζε καν οτι υπάρχει το path που δήλωνα για το συγκεκριμμένο dir στο Laptop 2.

Δοκίμασα κι με setup για remote desktop, κι ενώ το setup έγινε στο Laptop 2 όταν δοκίμασα το remote desktop access από το Laptop 1 δεν γινόταν τίποτα!

Το error message που βγάζει σε όλες τις περιπτώσεις είναι ότι δεν έχω access στον συγκεκριμμένο server, κι ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον administrator του - δηλαδή εμένα! :lol: - για να λύσω αυτό το πρόβλημα.

Ειλικρινά δεν ξέρω πλέον τι να κοιτάξω!

Εάν κάποιος έχει να προτείνει κάτι* θα είμαι ευγνώμων.

*πλην της λύσης να κάνω upgrade τα WinXP Home σε Pro, αυτή την στιγμή

yiapap
28-07-04, 13:11
Στον laptop2 κάνε τα παρακάτω:
1. Απενεργοποήσε το Simple File Sharing. Άνοιξε το My Computer, μενού Tools, Folder Options, View tab κάπου στα Advanced Settings πρέπει να δεις "Disable Simple File Sharing"
Εναλλακτικά (αν δε βλέπεις το Disable Simple File Sharing, ξεκίνα τον Laptop 2 σε Safe Mode With Networking Support

2. Πήγαινε σε έναν από τους μοιρασμένους φακέλλους του laptop1 και δες τις ιδιότητές του. Δώσε προσοχή στο Tab Security και φυσικά στο κουμπί Permissions του tab Sharing. Δες δηλαδή ποιοί έχουν δικαιώματα ΚΑΙ τοπικά και ως share.
Αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρη ότι θα δουλέψει, δώσε και security και share persmissions στον χρήστη Everyone

<hr>
Γενικά στα Windows2000/XP το ότι οι χρήστες έχουν το ίδιο όνομα και το ίδιο password σε Workgroup μάλλον δυσκολεύει παρά διευκολύνει τα πράγματα.
Γιατί ναι μεν ο χρήστης Abc του PC1 είναι (σαν όνομα) ο ίδιος με τον χρήστη Abc του PC2, στην πράξη όμως έχουν μια ΒΑΣΙΚΗ διαφορά... αυτή είναι το Domain!

Επίσης δοκίμασε σε ένα νέο share να κάνει το εξής:
Μπες από τον tower1 στον laptop2. Κανονικά θα σου ζητήσει username/password μέσα από το παράθυρο σύνδεσης. Εκεί αντί να δώσεις
Abc
*****
Δώσε
laptop2\Abc
*****

Μήπως τώρα μπαίνει;

Αυτη η 2η λύση είναι και η ενδεδειγμένη γιατί το να δώσεις δικαιώματα στο χρήστη Everyone είναι ψιλοεπικίνδυνο και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε συνίσταται όταν σαν share έχεις δηλώσει όλοκληρο δίσκο (π.χ. τον C: )

yiapap
28-07-04, 14:04
Wantilles, οι a,b,c είναι διαφορετικά usernames?

WAntilles
28-07-04, 14:42
Για να είμαστε ακριβολόγοι, είναι διαφορετικά ζεύγη (username + password).

Εάν είναι κεφαλαία, έχουν Administrator Priviledges, εάν είναι πεζά, είναι απλοί users.

the_ar
28-07-04, 14:59
Πήγαινε στα Administrative Tools -> Local Security Policy -> Security Settings -> Local Policies -> User Right Managment, εκεί άνοιξε το Access this computer from the network και πρόσθεσε τους άλλους δύο users (tower 1, Laptop 1 - με ένα απλό find θα τους βρεις).

Μετά πήγαινε στα Administrative Tools -> Local Security Policy -> Security Settings -> Local Policies -> User Right Managment, εκεί άνοιξε το Deny access to this computer from the network και έλεγξε αν υπάρχουν οι users που πρόσθεσες πιο πριν. Αν υπάρχουν διέγραψέ τους. Διέγραψε επίσης και τον Everyone αν υπάρχει.

Κάνε και ένα restart (#@^#$* XP) σε όλα και μάλλον είσαι εντάξει.

Επίσης πρόσεξε ότι αν τα pc παίρνουν IP από DHCP και δεν είναι static τότε μετά το restart ίσως χρειαστούν 1-2 λεπτά για να "συναντηθούν".

Αυτός είναι ο τρόπος που έλυσα εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.


Φιλικά,
Ανδρέας

yiapap
28-07-04, 15:42
Ανδρέα:
1. By default στο Access this Computer from the Network υπάρχει ο Everyone
2. Στο Deny δεν υπάρχει κανείς
3. Όταν λες Find σε XP, τι εννοείς; Και σου βρίσκει τα άλλα PC;;; Χωρίς DNS/WINS Servers?

Wantilles, αν είναι διαφορετικοί τότε δεν έχει λογική αυτό που λες.
Αφού ο χρήστης xyz του PC1 είναι διαφορετικός από τον xyz του PC2 (SID). Ακόμη και το ίδιο username και password να έχουν, το PC2 θα απαιτήσει authentication (με prompt window) για τον PC1\xyz

WAntilles
28-07-04, 16:26
Wantilles, αν είναι διαφορετικοί τότε δεν έχει λογική αυτό που λες.
Αφού ο χρήστης xyz του PC1 είναι διαφορετικός από τον xyz του PC2 (SID). Ακόμη και το ίδιο username και password να έχουν, το PC2 θα απαιτήσει authentication (με prompt window) για τον PC1\xyz

Ναι το ξέρω.

Αλλά θα δώσει ο κάθε χρήστης 1 φορά το δικό του username + password και μετά δεν θα τον ξαναενοχλήσει.

Έτσι δεν υπάρχουν και διαρροές "ξένων" passwords.

Ο καθένας το δικό του.

zouzouni
28-07-04, 17:00
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τη βοήθεια.
Θα τα διαβάσω προσεκτικά (δεν περίμενα τόσες πολλές απαντήσεις! :D ) θα τα δοκιμάσω κι θα αναφέρω τα αποτελέσματα!

the_ar
28-07-04, 17:27
Ανδρέα:
1. By default στο Access this Computer from the Network υπάρχει ο Everyone
2. Στο Deny δεν υπάρχει κανείς
3. Όταν λες Find σε XP, τι εννοείς; Και σου βρίσκει τα άλλα PC;;; Χωρίς DNS/WINS Servers?


1. Το ξέρω αλλά αν δεν υπάρχει; Καλύτερα είναι άλλωστε να βγει ο Everyone.

2. By Default είναι οι παρακάτω:


Deny access to this computer from the network
Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\User Rights Assignment

Description
Determines which users are prevented from accessing a computer over the network. This policy setting supersedes the Access this computer from the network policy setting if a user account is subject to both policies.

Default:

On workstations and servers:
Administrators
Backup Operators
Power Users
Users
Everyone

On domain controllers:
Administrators
Authenticated Users
Everyone


Εμένα είχε τον guest και τον SUPPORT_388945a0. Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει και τι δεν έχει αυτό που έγραψα από πάνω είναι (σχεδόν) σωστό (Πρέπει να βγάλει και τον Everyone αν υπάρχει).

3. Αφού λέει ότι τα άλλα δύο pc τα βλέπει αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί. Αν πάει στα Administrative Tools -> Local Security Policy -> Security Settings -> Local Policies -> User Right Managment, ανοίξει το Access this computer from the network, πατήσει add user or group και μετά το advanced θα βγάλει δίπλα το find now. Αυτό εννοώ με το find που λέω.


Φιλικά,
Ανδρέας

sdikr
28-07-04, 17:45
Πήγαινε στα Administrative Tools -> Local Security Policy -> Security Settings -> Local Policies -> User Right Managment, εκεί άνοιξε το Access this computer from the network και πρόσθεσε τους άλλους δύο users (tower 1, Laptop 1 - με ένα απλό find θα τους βρεις).

Μετά πήγαινε στα Administrative Tools -> Local Security Policy -> Security Settings -> Local Policies -> User Right Managment, εκεί άνοιξε το Deny access to this computer from the network και έλεγξε αν υπάρχουν οι users που πρόσθεσες πιο πριν. Αν υπάρχουν διέγραψέ τους. Διέγραψε επίσης και τον Everyone αν υπάρχει.

στα xp home δεν υπάρχει αυτό δυστηχώς

zouzouni, δοκίμασες να τρέξεις το home networking wizzard;

zouzouni
28-07-04, 18:10
Πολύ συνοπτικά -

Nα επαναλάβω πάλι ότι από τα 3 μηχανήματα μόνο το Tower 1 έχει WinXP Pro, τα 2 Laptops είναι με WinXP Home.

Στην πρώτη απάντηση του yiapap
- Δεν υπάρχει η επιλογή Disable simple file sharing. Δεν δοκίμασα ακόμη να μπω με safe mode & networking enabled.
- Tα folders & HDDs που είναι shared έχουν enabled το Share this folder on the network ΚΑΙ το Allow network users to change my files.
- Όσες φορές δοκιμάζω να ανοίξω είτε από το Τower 1 είτε από το Laptop 1 κάποιο shared του Laptop 2 (δοκίμασα πάλι με νέο shared folder) βγάζει ΠΑΝΤΑ το ίδιο error message που έχω παραθέσει στο αρχικό μου post.

Στην απάντηση του the_ar
-Αυτή η επιλογή δεν υπάρχει στα WinXP Home, τα οποία τρέχουν στα 2 laptops! :(

Στην απάντηση του WAntilles
-Δεν το δοκίμασα, γιατί ολίγον τι μπερδεύτηκα :oops: κι εκτός αυτού μιας κι είμαι ο μοναδικός χρήστης κι των 3 υπολογιστών θέλω να βρω που στην ευχή γίνεται το μπέρδεμα με το administrator account!

sdikr Με πρόφτασες για την απάντηση σχετικά με την έλλειψη της επιλογής στα Home.
Το έχω τρέξει το Home networking wizard, κι μάλιστα το έχω δοκιμάσει ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορές, αλλά καμμιά φορά, από την αρχή εδώ κι 2 μήνες δεν λύθηκε αυτό το πρόβλημα που περιγράφω.

Κυριολεκτικά δεν ξέρω πλέον τι να σκεφτώ.

WAntilles
28-07-04, 19:27
Στην πρώτη απάντηση του yiapap
- Δεν υπάρχει η επιλογή Disable simple file sharing. Δεν δοκίμασα ακόμη να μπω με safe mode & networking enabled.

Προς όλο τον κόσμο, και όχι για σένα ειδικά, Zouzouni:

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΛΕΩ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΑ XP HOME. -> ΜΟΝΟ PROFESSIONAL


Στην απάντηση του WAntilles
-Δεν το δοκίμασα, γιατί ολίγον τι μπερδεύτηκα :oops: κι εκτός αυτού μιας κι είμαι ο μοναδικός χρήστης κι των 3 υπολογιστών θέλω να βρω που στην ευχή γίνεται το μπέρδεμα με το administrator account!

Η μέθοδος αυτή έχει και το καλό ότι εκ των πραγμάτων, σε αναγκάζει σε κάθε εγκατάσταση και κάθε PC, να φτιάξεις ένα καινούριο account (όχι το Administrator) με δικαιώματα Administrator και να δουλεύεις μ' αυτό. Είναι καλό για λόγους ασφαλείας και όχι μόνο.

zouzouni
28-07-04, 19:37
WAntilles Το καταλαβαίνω αυτό που λες για τα Pro, δυστυχώς τα 2 laptops ήταν με Home από την εταιρεία τους - δεν έχω βρει ακόμη ευκαιρία να περάσω τα Pro.

yiapap
28-07-04, 19:45
zouzouni, δοκίμασε το safe mode. Εκεί θα τη δεις. Οι επιλογές του sharing που μου διαβάζεις, δυστυχώς ΔΕΝ μπορούν να σου δείξουν με ακρίβεια ποιοι έχουν δικαιώματα πάνω στους κοινόχρηστους πόρους.

Πάνω σε αυτό που λέει ο Wantilles συμφωνώ και επαυξάνω:
ΠΟΤΕ XP HOME ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

Και "laptop με windows preinstalled" να είναι τους λες "Κύριοι εγώ θέλω Professional". Τα 40-50€ παραπάνω που θα πληρώσεις (ΑΝ πληρώσεις) αξίζουν με το παραπάνω (σκέψου πόσες ώρες έχει ήδη χάσει!)

Είναι ιδιαίτερα ΗΛΙΘΙΟ ακόμη και σε laptop των χιλιάδων €€€ με ethernet, firewire, bluetooth, wireless και ΤΟΣΕΣ δυνατότητες δικτύωσης να κουτσουρεύεις το μηχάνημα με ΣΙΓΟΥΡΑ το ποιο αποτυχημένο λειτουργικό από την εποχή των ME!

zouzouni
28-07-04, 19:55
OK...θα το δοκιμάσω.....

Απορία.......υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα να δημιουργείται επειδή στο Laptop2 είναι FAT32 ενώ στα άλλα 2 NTFS?

WAntilles
28-07-04, 20:03
Απορία.......υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα να δημιουργείται επειδή στο Laptop2 είναι FAT32 ενώ στα άλλα 2 NTFS?

Μου έχει περάσει από το μυαλό αυτό.

Αλλά αλήθεια, υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που τα έχεις FAT-32;

Διότι εάν δεν υπάρχει, συνιστώ άμεσο:


CONVERT &lt;X> /FS&#58;NTFS

για όλα τα partitions.

Και πολύ πιθανό να λυθεί και το πρόβλημά σου.

Μην ξεχνάμε ότι το FAT-xx δεν υποστηρίζει permissions ανά χρήστη.

aesir
28-07-04, 20:08
Kαι δεν θα χάσει αρχεία κατά το convert... :mrgreen:

lazar
28-07-04, 20:08
Να μην βλέπουν τα NTFS το FAT32; Δεν νομίζω. Σε XP και 98 πάντως, δεν συμβαίνει.

lazar
28-07-04, 20:13
Δημιούργησε έναν χρήστη στο tower1 και τον ίδιο στο laptop2. Στη συνέχεια μπες στο tower1 ως ο νέος χρήστης και δοκίμασε.

zouzouni
28-07-04, 20:24
Σε λίγο θ'αρχίσω τις διάφορες δοκιμές.

FAT32 δυστυχώς ήταν από την εταιρεία, κι τα 2 laptops, στο 1 έκανα format πριν μήνες κι τότε έβαλα ΝΤFS.

yiapap
28-07-04, 20:39
Χμ,χμ... Μπορεί και να υπάρχει κάτι στο FAT32. Κάνε πρώτα αυτό που προτείνει ο Wantilles δλδ μετατροπή σε NTFS. Μετά δες τι γίνεται με τα permissions.

yiapap
28-07-04, 20:44
Δημιούργησε έναν χρήστη στο tower1 και τον ίδιο στο laptop2. Στη συνέχεια μπες στο tower1 ως ο νέος χρήστης και δοκίμασε.

Όπως ξαναείπα, σε δίκτυο χωρίς Domain Controller ο userX που κάνεις στο tower1 και ο userX που κάνεις στο laptop2, είναι δύο διαφορετικοί χρήστες που δεν "κληρονομούν" δικαιώματα.

Ο μόνος λόγος για να το κάνεις είναι για να μην μπλέκεις με διαφορετικά usernames/passwords.
Κατά τα άλλα είτε τους πει και τους δύο userX είτε "Μαρία" και "Γιώργο" είναι το ίδιο και το αυτό.

Στα WinNT class (προσεξέ με Wantilles) ο χρήστης που χρησιμοποιείς έχει ένα Security ID (SID) της μορφής S-1-5-18. Αυτό είναι που τον αναγνωρίζει μοναδικά στο κάθε PC. Το όνομα χρήστη (account name), το επώνυμό του, το τηλέφωνό του, το email ή ο κωδικός πρόσβασης και άλλα πολλά είναι απλά ιδιότητες (attributes) του ανικειμένου user με αναγνωριστικό (unique identifer) S-1-5-18.

EvilHawk
28-07-04, 20:50
Σωστός ο yiapap :wink:

aesir
28-07-04, 20:58
Σε δίκτυο με Win XP Pro εγώ που είχα στήσει εγώ παλιά πώς δηλαλή γινόταν και ο "administrator" και ο Χ (admin και αυτός) ας πούμε, αν ήταν κοινοί σε όλα, τότε μου έδινε πρόσβαση; Μάλιστα αν έιχαν τα ίδια passwords τότε δεν με ρωτούσε καν όταν έκανα map network drive για παράδειγμα...

lazar
28-07-04, 21:01
Όπως ξαναείπα, σε δίκτυο χωρίς Domain Controller ο userX που κάνεις στο tower1 και ο userX που κάνεις στο laptop2, είναι δύο διαφορετικοί χρήστες που δεν "κληρονομούν" δικαιώματα.


:? εμένα γιατί δουλεύει έτσι;

yiapap
28-07-04, 21:15
Ελέγξατε τα δικαιώματα στα shares; Μήπως ήταν Everyone;
Μήπως την πρώτη φορά που πήγατε να συνδεθείτε σε κοινόχρηστο πόρο σας ζήτησε username+password, εσείς τα δώσατε και έκτοτε δεν τα ξαναζήτησε, οπότε το ξεχάσατε;

Εκτός φυσικά αν πρόκειται για κανένα "feature" της Microsoft ανάμεσα σε τίποτε patches :mrgreen:

aesir
28-07-04, 21:20
Το Everyone εγώ προσωπικά το πετώ, αλλά όταν κάνω map network drive ενός άλλου μηχανήματος, αν υπάρχει ακριβώς το ίδιο username & password στο άλλο PC τότε δεν μου κάνει prompt για τα στοιχεία και το κάνει κατευθείαν map. Aν τα passwords δεν είναι ίδια τότε ζητάει login.

EvilHawk
28-07-04, 21:33
Γιατί μπερδεύεστε! Το να έχετε χρήστη με ίδιο user name & pass και δεν αναιρεί αυτό που λέει ο yiapap, πχ. άν στο μηχάνημα(a) είναι admin και στο μηχάνημα(b)power user όταν συνδεθείτε απο το a->b δεν θα συνδεθείτε σαν admin αλλά σαν power user!

yiapap
28-07-04, 21:38
Map network drive δεν κάνω ποτέ. Μονίμως ανοίγω shares είτε από συντομεύσεις είτε από start->run.
Γενικά τα windows κρατάνε ζευγάρια user/passwords cached, οπότε αν έδωσες μια φορά το ζευγάρι... μπαίνεις.

Αν κάποιος μπορεί, δοκίμαστε το εξής για να μας φύγει η απορία (είναι λίγο περίπλοκο αλλά αν το κάνεις βήμα-βήμα είναι πιο εύκολο κι από το emerge).
PC1, PC2 με user/pass
Στον PC1 άλλαξε το 'pass' σε pass2
Δοκίμασε να μπεις από το PC2 στο PC1. Θα πρέπει να σου βγάλει το login prompt. Εκεί δώσε user/pass2. Αν δεν πιάσει δώσε PC1\user, pass2 (πιο σωστό)
Τώρα στο PC2 κάνε τον κωδικό του user pass3. Δοκίμασε να μπεις στο PC1. Θα σε αφήσει παρά το ότι τα passwords είναι διαφορετικά.
Μετά πήγαινε στο PC1 και άλλαξε το pass2 σε pass3. Τώρα και οι δύο users έχουν το ίδιο pass. Δοκίμασε να μπεις από το PC2 στο PC1. Κανονικά θα πρέπει να σε ρωτήσει γιατί έχει cached το ζευγάρι user/pass2.

Πάντως δεν είναι πολύ transparent η όλη διαδικασία. Π.χ. παίζει πολύ συχνά το μήνυμα "You have logged on using different credentials. Access denied", που ποτέ δεν κατάλαβα πότε ακριβώς εμφανίζεται (και όχι, ΔΕΝ εμφανίζεται μόνο όταν λέει το KB του Technet!)

aesir
28-07-04, 21:42
Σε αυτό συμφωνώ. Εχει τα δικαιώματα και τα access rights του PC οχι του remote PC. Απλά το εξέλαβα οτι αν θα σου ζητάει login και ας είναι ίδια το username & password.

yiapap
28-07-04, 21:45
Γιατί μπερδεύεστε! Το να έχετε χρήστη με ίδιο user name & pass και δεν αναιρεί αυτό που λέει ο yiapap, πχ. άν στο μηχάνημα(a) είναι admin και στο μηχάνημα(b)power user όταν συνδεθείτε απο το a->b δεν θα συνδεθείτε σαν admin αλλά σαν power user!

Όχι, εγώ είπα ότι τα να δώσεις το ίδιο όνομα σε δύο χρήστες δε δημιουργεί αυτόματα "δεσμό" μεταξύ τους, δλδ δεν κληρονομεί ο ένας τα δικαιώματα πρόσβασης του άλλου.

Αν κάποιος ακολουθήσει τη διαδικασία του παραπάνω post μου, ας μας πει τι γίνεται

yiapap
28-07-04, 21:52
Σε αυτό συμφωνώ. Εχει τα δικαιώματα και τα access rights του PC οχι του remote PC. Απλά το εξέλαβα οτι αν θα σου ζητάει login και ας είναι ίδια το username & password.

Πολύ μπέρδεμα :)
Αυτό λέω, ότι κανονικά πρέπει να σου ζητήσει login, παρά το ότι οι χρήστες είναι συνονόματοι, ώστε να σου δώσει (σ)το remote PC τα κατάλληλα δικαιώματα!
Αυτό είναι το θεωρητικά σωστό!

Να επαναλάβω ότι μιλάμε για PCs ΧΩΡΙΣ domain controller (όπου οι χρήστες ΕΙΝΑΙ οι ίδιοι!)

zouzouni
28-07-04, 21:59
Δοκίμασα την μετατροπή του ενός partition από τα 2 που είναι στο Laptop 2 σε ntfs, κι πάλι εξακολουθεί να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.......δεν υπάρχει πρόσβαση από τα άλλα δύο.

Αναρωτιέμαι, αν μπορεί να φταίει το σετάρισμα που έχει κάνει η εταιρεία στο συγκεκριμμένο laptop.........? Μήπως χρειάζεται να γίνει format (χρησιμοποιώντας το recovery disc που συνοδεύει το laptop) κι από την αρχή στήσιμο όλα?

Eπόμενη δοκιμή? Τι? :roll:

Να περάσω τα Pro? :roll:

lazar
28-07-04, 22:03
Ποιά είναι η διαφορά Workgroup και Domain στα windows? Πού πρέπει κανείς να δηλώνει το όνομα του δικτύου; Υπάρχουν διαφορές;

yiapap
28-07-04, 22:11
Δοκίμασα την μετατροπή του ενός partition από τα 2 που είναι στο Laptop 2 σε ntfs, κι πάλι εξακολουθεί να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.......δεν υπάρχει πρόσβαση από τα άλλα δύο.

Αναρωτιέμαι, αν μπορεί να φταίει το σετάρισμα που έχει κάνει η εταιρεία στο συγκεκριμμένο laptop.........? Μήπως χρειάζεται να γίνει format (χρησιμοποιώντας το recovery disc που συνοδεύει το laptop) κι από την αρχή στήσιμο όλα?

Eπόμενη δοκιμή? Τι? :roll:

Να περάσω τα Pro? :roll:

Δες μήπως εμφανίστηκε το Disable Simple File Sharing (σίγουρα μετά από restart) και αν δεν... μπες σε Safe Mode with Networking και δες αυτά που λέω στην αρχική απάντηση.

yiapap
28-07-04, 22:15
Ποιά είναι η διαφορά Workgroup και Domain στα windows? Πού πρέπει κανείς να δηλώνει το όνομα του δικτύου; Υπάρχουν διαφορές;

Workgroup είναι ένα χύμα δίκτυο αυτόνομων Η/Υ
Το domain υπονοεί ότι στο δίκτυο υπάρχει ένας server/domain controller (NT,Win2k Server,2003 Server) στον οποίο τηρούνται όλοι οι λογαρισμοί χρηστών και ο οποίος μπορεί επίσης να τρέχει services όπως DNS,WINS,DHCP κλπ.
Τα δικαιώματά τους σε αυτή την περίπτωση είναι per domain και όχι ανά υπολογιστή, οπότε κάθε φορά που ο user1 μπαίνει σε οποιονδήποτε Η/Υ του domain έχει τα ίδια δικαιώματα και πολλά άλλα καλούδια (όπως π.χ. τον ίδιο φάκελο εγγράφων, το ίδιο desktop κλπ.κλπ.)

Που το δηλώνεις;
My Computer->Properties->Computer Name->Change
Αν υπάρχει domain επιλέγεις το... Domain, αλλιώς Workgroup και βάζεις ότι θέλεις.
Αν επιλέξεις domain προφανώς πρέπει να είναι ήδη στημένος ο domain controller και να έχεις πρόσβαση με δικαιώματα administrator (ή να δώσεις τα user/pass του administrator σε login prompt).
(έκανα μια μικρή απλούστευση στο παραπάνω...)

Α, και εννοείται ότι μιλάμε για XP Pro. XP Home + Domain= πάπαλα

zouzouni
28-07-04, 22:17
Χαζή ερώτηση αλλά έχω χαζέψει μετά από τόσες ώρες......πώς μπαίνω σε Safe mode?

yiapap
28-07-04, 22:32
Πατάς το F8 κατά τη διάρκεια της εκκίνησης (άρχισε να το πατάς μετά την 1η εικόνα εκεί που βγάζει το πινακάκι στο πάνω μέρος της οθόνης σου). Σου βγάζει επιλογές και την επιλέγεις

zouzouni
28-07-04, 22:33
Το Disable Simple File Sharing εξακολουθεί να μην εμφανίζεται στα Folder Options.

wintech2003
28-07-04, 22:42
Hmm.. Έχεις μήπως Norton Internet Security εγκατεστημένο?

By default το Norton Internet Security κανει disable το Windows File Sharing.

Αν έχεις το παραπάνω εγκατεστημένο κάνε το εξής:

Ανοιξε το Norton Internet Security.
Κάνε κλικ στο Firewall, και μετα στα δεξια, πάτα Configure (ή Settings), πήγαινε στην τρίτη καρτέλα και πρόσθεσε το IP Range που χρησιμοποιείς στο Trusted Network. Μετα πήγαινε στην τελευταια καρτέλα, πάτα το πρώτο κουμπι ("Advanced" αν δεν κάνω λάθος - εγω δεν έχω Internet Security και ετσι τα θυμάμαι απλως φωτογραφικά) και κάνε scroll περιπου μέχρι την μέση. Εκει θα βρεις 3 deny rules στην σειρα (με κοκκινο χρώμα). Ξετσεκάρισε τα και πάτα ΟΚ παντου. Ριξε και μια επανεκκίνηση και όλα θα πρέπει να λειτουργήσουν μετα (αφου σε όλα τα υπόλοιπα δεν βλέπω να έχει πρόβλημα).

Φιλικά,
wintech2003

zouzouni
28-07-04, 22:45
Το Νοrton, κι ό,τι Norton τελευταία φορά το χρησιμοποίησα το 2000, κι επειδή μου τα έκανε τσατάλια τα νεύρα από την ζημιά που προκάλεσε, δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει.

wintech2003
28-07-04, 22:48
okz πάω πάσο :)

άλλο firewall έχεις πάνω?

yiapap
28-07-04, 22:49
Επαναλαμβάνω:
Μπες σε safe mode και επαλήθευσε ότι στον μοιρασμένο φάκελο ο χρήστης σου έχει πλήρη δικαιώματα ΚΑΙ στο tab Security και στο Sharing Permissions.
Κάτι μου λέει ότι σε ένα από τα δύο θα λείπει!
Ούτως ή άλλως πρόσθεσε την ομάδα "Authenticated Users" και στα δυο και ξαναδοκίμασε.
Όταν σου δώσει το authorisation prompt στον Tower δώσε laptop\user και το password του user που ισχύει στο laptop.

zouzouni
28-07-04, 22:52
Αυτό δοκιμάζω τώρα.
Για την ακρίβεια πήγα να το δοκιμάσω πριν 2 λεπτά....κι δεν μπορούσα να πληκτρολογήσω το administrator password! ενω πληκτρολογούσα κανονικά, έδειχνε ότι το πληκτρολόγιο είναι νεκρό......Αναγάστηκα να κάνω reboot.....τώρα μπήκα σε κανονικό mode, θα βγάλω το password, κι θα δοκιμάσω πάλι......

zouzouni
28-07-04, 22:55
wintech2003Έχω το BitDefender Professional...κι έχω δοκιμάσει κι έχοντάς το απενεργοποιημένο.....

aesir
28-07-04, 23:08
Πέρνα τα XP Pro από πάνω... :roll:

zouzouni
28-07-04, 23:08
Παιδιά θα αρχίσω να ουρλιάζω! :x

Για να μπω σε safe mode me networking - επειδή το F8 όσο κι να το πάταγα κι όποια στιγμή από την στιγμή που άνοιγα το μηχάνημα να το πάταγα, δεν άνοιγε!

Με τίποτα!

Κατευθείαν στα Win κανονικά!

Τσαντίστηκα στην τελευταία προσπάθεια (κι ξέρω ότι μπορεί να έκανα κι ζημιά έτσι) αλλά την ώρα που ετοιμαζόταν να ανοίξει τα WIN (κι έβλεπα ότι είναι σε κανονικό mode) έβγαλα το τροφοδοτικό!(έχω αφαιρέσει την μπαταρία)

Ξαναβάζω το τροφοδοτικό κι ανοίγω πάλι το μηχάνημα, κι πατάω κι πάλι όπως κι τις προηγούμενες φορές το F8, κι αρχίζει τα τρελλά beep-beep-beep! ΑΛΛΑ
τελικά μου βγάζει την οθόνη κι μπορώ να επιλέξω επιτέλους safe mode with networking.

Το επιλέγω......κι τι βλέπουν τα ματάκια μου?

Εισαγωγική οθόνη.....με 2 accounts!
1 Administrator !
και
1 account με το username που είχα δηλώσει για administator!

Θα μου στρίψει!

Έχω βγάλει ευτυχώς screenshot πριν τις προσπάθειες για το safe mode, που δείχνει ότι το username το ανέφερε πριν σαν administrator, ότι ήταν ένα κι το αυτό!
Δεν είναι ότι άλλα με ρωτούσατε κι άλλα σας απαντούσα.

Γιατί άλλα έδειχνε πριν κι άλλα δείχνει τώρα?
:evil:

Αποφάσισα να μπω με το administrator, να δω τι στην ευχή συμβαίνει.....


Σημ. Το πάτημα του F8 ήταν την ίδια χρονική στιγμή σε όλες τις προσπάθειες.

aesir
28-07-04, 23:12
Step away and have a break... Αλλο το username και άλλο το group που ανήκουν. Και τα δυό είναι administrators.

wintech2003
28-07-04, 23:18
Ο χρήστης Administrator υπάρχει σε κάθε PC (στο Microsoft Security Summit είπαν να του αλλάζουμε και όνομα και να του βάζουμε ενα τεράστιο password και να το ξεχνάμε :)) και τον βλέπεις μόνο σε Safe Mode.
Πάντως και ο χρηστης Iota που έχεις έχει ακριβως τα ίδια δικαιώματα.

zouzouni
28-07-04, 23:21
Μάλλον εγώ δεν το εξήγησα καλά........
Μου εμφανίζει 2 accounts
1 Administrator - No name
+
1 AΠΛΟ ? account με το Name που είχα δηλώσει στο administrator account moy, το Iota, που στην προηγούμενη εικόνα το εμφανίζει ως administrator account.

@ ADSLgr.com All rights reserved.