PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να επιλεξω απο αυτα για να εχω χαμηλοτερο ping?



Κώτσος
16-01-14, 19:50
Γεια σας, ειμαι κατοχος ΟΤΕ 24mb εχω το ασύρματο ρουτερ ZTE ZXHN (αυτό που παρέχει ο ΟΤΕ)... Οπως γραφει ο τιτλος τι να επιλεξω απο τα παρακατω για να εχω οσο ποιο δυνατο χαμηλοτερο ping? (ειμαι gamer)

Aυτά ειναι τα default που εχω τωρα στη γραμμη μου: Adsl Mode: Auto Sync-UP και ADSL Type: ANNEX A/L

Οι επιλογές στο Adsl Mode ειναι οι εξής: ADSL2+ ADSL2 G.DMT(το δοκίμασα αλλά... δεν) Τ1.413 kai G.lite
Οι επιλογές στο Adsl Type: Annex A, Annex I, Annex, Annex A/L, Annex M και Annex A/I/J/L/M ... Απ οτι εψαξα πρεπει να μπω σε fast path? πως το κανω αυτο? Ευχαριστω πολυ

superalex405
16-01-14, 22:11
Αυτά δεν τα πειράζεις. Απλώς παίρνεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ και τους λες να σε βάλουν σε fast path. Πες ότι είσαι gamer. Δεν χρειάζονται κάτι άλλο. Παρόλα αυτά αν είσαι μακριά από το κέντρο πιθανόν να εμφανιστούν πολλά σφάλματα στην γραμμή. Αν αυτό συμβεί πες τους να σου ανεβάσουν το snr.

deniSun
18-01-14, 17:31
Γεια σας, ειμαι κατοχος ΟΤΕ 24mb εχω το ασύρματο ρουτερ ZTE ZXHN (αυτό που παρέχει ο ΟΤΕ)... Οπως γραφει ο τιτλος τι να επιλεξω απο τα παρακατω για να εχω οσο ποιο δυνατο χαμηλοτερο ping? (ειμαι gamer)

Aυτά ειναι τα default που εχω τωρα στη γραμμη μου: Adsl Mode: Auto Sync-UP και ADSL Type: ANNEX A/L

Οι επιλογές στο Adsl Mode ειναι οι εξής: ADSL2+ ADSL2 G.DMT(το δοκίμασα αλλά... δεν) Τ1.413 kai G.lite
Οι επιλογές στο Adsl Type: Annex A, Annex I, Annex, Annex A/L, Annex M και Annex A/I/J/L/M ... Απ οτι εψαξα πρεπει να μπω σε fast path? πως το κανω αυτο? Ευχαριστω πολυ

θα πρέπει να έχεις:

ADSL2+
Annex A
αλλά δεν παίζει ρόλο με τα ping

AssVas
18-01-14, 19:17
Βασικά νομίζω πως παίζει αλλά λίγο , σε non ADSL2+ Mode έχεις 2-3ms λιγότερα , αλλά είναι αμελητέα για τα mbit Που χάνεις.
Στην πράξη το Ping είναι μία ιδέα και στην θέση σου πέρα από Fastpath profile και Ethernet με το PC δεν θα έδινα αλλού βάση .
Σκέψου ότι το Backbone δίκτυο του ISP σου μπορεί να αλλάζει από μέρα σε μέρα 5-15ms ανάλογα την ώρα και τον φόρτο του δικτύου του.

Ping is just an idea όπως λέγαν κάτι ISrael haxors που μας στάζαν στο Mohaa Με full hacks και 200ms... σε DE/NL servers.

babis3g
19-01-14, 08:38
σε εμενα που εχω κανει πολλλα τεστ εχω δει κατα πιο πολυ παραγοντα χαμηλοτερο πινγκ (περιπου κατα 1-4ms) μονο αλλαζοντας μοντεμ γιατι κρατανε η συμπεριφερονται διαφορετικα με την γραμμη το ενα με το αλλο και μερικα εχουν την δυνατοτητα να κανουν full or half duplex κλπ... υπαρχει περιπτωση αλλαζοντας annexes & adsl modes (2,2+,Gdmt,T1 etc) επειδη αλλαζουν οι συχνοτητες γραμμης να εχουν 1-2 ms αλλα εμενα δεν θυμαμαι να μου εχει τραβηξει την προσοχη ... ομως μπορει να γινεται γιατι οπως ειπα αλλαζουν οι συχνοτητες

Επισης να μειωθει το πινγκ αν εισαι με wifi να πας πιο κοντα στο μοντεμ η να βαλειςτη συνδεση του pc/laptop με εθερνετ καλωδιο

Αλλη περιπτωση για μια μικρη διαφορα ειναι να πειραξεις και το NIC καρτα του wifi sto pc/laptop (size over buffer, off load,full half duplex κπλ)

Αλλαζοντας μαρκα φιλτρα παλι μπορει να δεις μικρη διαφορα

Αυτα τα κολπακια ομως θα κανουν μια πολυ μικρη διαφορα ... οταν ημουν Αγγλια ειχα φερει το πινγκ και κατα 6 ms πιο λιγο οταν εκανα κοντρουλες με τους εκει αναλογους "πορομενους" :p

Πριν το σεταρισμα ... δειτε την ημερομηνια ιδια ... μετα απο λιγες ωρες ειχα καταφερει να ριξω το πινγκ κατα 6 ms
http://www.pingtest.net/result/83550356.png (http://www.pingtest.net)
ΜΕΤΑ
http://www.pingtest.net/result/83562775.png (http://www.pingtest.net)

Ομως αν θελεις να δεις διπλασια διαφορα θα πρεπει να ζητησεις fast path γιατι περαν τα μικρα σεταρισματα που μπορουμε εμεις να κανουμε υπαρχουν στο δυκτυο του παροχου τα hoops (δηλαδη τα σημεια που περνανε τα πακετα) και μονο ο παροχος μπορει να αλλαξει και να περνανε σε μκροτερο χρονο με το fast path που ριχνει το πινγκ σχεδον στο διπλασιο ΑΛΛΑ σε μερικες γραμμες μπορει να κοστισει ασταθεια και πολλες φορες ξεσυνδεση γραμμης

:p :oneup:

Nikiforos
23-01-14, 13:21
Οπως σου λενε ζητας να πας σε fast path, να εχεις υποψη ομως οτι θα χασεις 2-2,5 mbps απο την ταχυτητα κατεβασματος....το εχω κανει 2-3 φορες αυτη την αλλαγη. Επισης η γραμμη ειναι πολυ επιρεπης σε λαθη και αν δεν ειναι αψογη θα εχεις τακτικες αποσυνδεσεις. Μπορεις να κανεις δοκιμη και αν δεν εισαι ευχαριστημενος ζητας να στην αλλαξουν παλι σε interleaved. Εγω το εκανα πριν λιγες μερες και απο 7,5 εχω πλεον 10mbps δεν πιανω αλλο, αλλα εχασα 20-30ms στους Online game servers που επαιζα, την αλλαξα επειδη ειχα αποσυνδεσεις, θελω μεγαλυτερη ταχυτητα και επειδη πλεον σπανια παιζω....
γιαυτο και οι παροχοι σχεδον παντα δινουν Interleaved γιατι εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα οσο πιανει δλδ η γραμμη και ειναι πολυ ποιο σταθερη, σε fast path η διαφορα στα pings φαινεται μονο στα online games ειδικα στου τυπου FPS, για μενα αξιζει ΜΟΝΟ αν καποιος ειναι φανατικος gamer!

@ ADSLgr.com All rights reserved.