PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ



mariama
16-01-14, 23:22
Έχω hol εδώ και 6 χρόνια , δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα ,
ξαφνικά απο αρχές Δεκέμβρη άρχισε να μου κάνει το ρούτερ πολλές αποσυνδέσεις συνέχεια
μερικές ώρες της ημέρας όλα πηγέναν καλά , ξαφνικά για 3-4-5 ώρες 40-50 αποσυνδέσεις
μετά για μερικές ώρες πάλι όλα πήγεναν ρολόι και ξαφνικά παλι το έπιανε και άρχιζε τισ αποσυνδέσεις.

Πέρνω την hol τηλέφωνω , ναι μου λένε όντος έχετε πάρα πολλές αποσυνδέσεις θα σας
στείλουμε τεχνικό.

Έρχετε ο τεχνικός μου λέει η ταχύτητα ειναι 13 , πρόβλημα από λάθη δεν έχεις τίποτα και τα καλωδιά σου ειναι όλα πολυ καλά.
Δηλαδή δεν έκανε τίποτα.

Μετά από μια μέρα παλι τα ίδια . Συνέχεια αποσυνδέσεις .

Αποφασίζω να αλλάξω εταιρία και να πάω οτε μιας και μου εχουν πει καλά λόγια.

Κάνω τις αιτήσεις ολα καλα.

Την αλλη μέρα με πέρνει η χολ τηλέφωνω , γιατι θέλετε να φύγετε με ρωταει ...
Λέω δεν εχω ιντερνετ τηλεφονο τπτ
Μου λέει μη φοβαστε θα τα φιάξουμε όλα , και για την ταλαιπορία σας θα σας πάμε το πάγιο 17ευρο και δώρο 60 λεπτα κινιτά
και θα σας στειλουμε και καινούργιο ρουτερ .

Με έπεισε και έμεινα , βάζω το καινουργιο ρουτερ και δεν εκανε αποσυνδέσεις αλλα το ιντερνετ σερνοτανε και το τηλεφωνο
οπως μιλούσες χαμηλονε η φωνή , δεν άκουγες τιποτα κτλ κτλ (μονο μερικες ώρες τη μερα , μερικες ώρες όλα καλά).

Τους λέω με κοροιδεύετε τι να κάνω......

Μου λέει μη φοβαστε θα σας στείλουμε εναν πολύ εμπειρο τεχνικο και θα δούμε.

Έρχετε και ο άλλος τεχνικός μου λέει όλα τέλεια ........ ίσως έχει υγρασία η γραμμή και σας δημηουργει το πρόβλημα.........


Ξέρει κανεις σας τι πρέπει να κάνω ? Να αλλαξω εταιρία ή πάλι τα ίδια θα έχω ?
Σας παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και ξέρει ας μου πει .

Vitruvian78
17-01-14, 00:05
Αλλάζεις εταιρεία και πας ΟΤΕ. Αν συνεχιστούν τα προβλήματα, να ξέρεις οτι ο ΟΤΕ είναι ο μόνος που μπορεί να κάνει κατι γι αυτό και κανένας άλλος εναλλακτικός παροχος. Αν δεν μπορέσει ούτε ο ΟΤΕ, τότε η γραμμή έχει θέμα σε κάποιο σημείο που ο ΟΤΕ δεν μπορεί να επέμβει...

SiliconManC
17-01-14, 00:40
Μήπως γίνονται τίποτα εργασίες στη περιοχή σου ? Καλό θα ήταν να παρατηρούσες αφενός τη συχνότητα των αποσυνδέσεων που σου παρουσιάζονται αλλά και να σημειώσεις και την ώρα διότι όπως γράφεις μερικές φορές όλα δουλεύουν ρολόι...
Οι γείτονες σου έχουν αντίστοιχα προβλήματα ? Τους έχεις ρωτήσει ?

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα και να φύγεις για ΟΤΕ αφού δεν βλέπεις προκοπή πάντως.

mariama
17-01-14, 00:53
Ευχαρηστώ για τις απαντήσεις σας ,
Αν κάνουν εργασίες δεν το ξέρω αλλά ένα διαμέρισμα που έχει χολ στη πολικατικία δεν έχει πρόβλημα.
Τωρα οι ώρες που το κάνει είναι εντελός τυχέες και πρωί και απογευμα και βραδι και ξυμερώματα το έχει κάνει.
Άλλες φορες διαρκεί 10-12 ώρες άλλες 3-4 γενικά το πόσο διαρκεί και το πότε το κάνει μου φαίνετε εντελός τυχαίο.
Η μόνη απαντηση απο τον τεχνικό είταν ίσως εχει υρασία η γραμμη του οτέ.
Εσείς που ξέρετε έχω τη δυνατότητα να ζητήσω να πάρω διαφορετική γραμμη ?

escapee
17-01-14, 02:02
Κατα την γνωμη μου μην φυγεισ απο την χολ. απλα απαιτησε απο την χολ τα παρακατω.

α) να σου στειλει παλι τεχνικο δωρεαν και να κανει ελενχο και πληρως στην γραμμη σου .
β) προληπτικα να απαιτησεις να σου αλλαξουν βρογχο ( αυτο το κανει ο οτε αλλα μεσω χολ το αιτησε.)
γ) να σημειωσεις τις ωρες και μερες που σου κανει το προβλημα και να τους τα τριψεις στην μουρη :P
δ) οταν σου κανει προβλημα θα τα βγαζεισ ολα απο τις μπριζες και θα βαζεις ενα ενσιρματο τηλεφωνο με φιλτρο σε μια μπριζα για να δεις αν εχεις καλη υπηρεσια τηλεφωνου και επειτα θα βαζεις και το μοντεμ κατευθειαν σε μια μπριζα για να δεις πως παει.

Solomon Kane
17-01-14, 13:10
Καλημέρα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Ειδικά τις πρωινές ώρες κάνει συνεχεία αποσυνδέσεις με Timeout during PPP negotiation. Άλλαξα στα Connection Settings σε Maintain Internet connection permanently και στα DSL ATM Settings σε VPI 8 και VCI 35 αλλά και πάλι το ξανακάνει. To Βράδυ ως δια μαγείας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

dikal
17-01-14, 22:44
άρχισε να μου κάνει το ρούτερ πολλές αποσυνδέσεις συνέχεια
μερικές ώρες της ημέρας όλα πηγέναν καλά , ξαφνικά για 3-4-5 ώρες 40-50 αποσυνδέσεις
μετά για μερικές ώρες πάλι όλα πήγεναν ρολόι και ξαφνικά παλι το έπιανε και άρχιζε τισ αποσυνδέσεις.:wall:

Αυτό το πρόβλημα το είχα πριν 5-6 χρόνια. Διορθώθηκε όταν μετά από αρκετό καιρό αποφάσισαν να μου αλλάξουν γραμμή. Δεν ξέρω αν μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι αλλάζοντας πάροχο αλλάζει και η γραμμή.


Α! τώρα θυμήθηκα ότι αυτό μου το κάνει και τώρα, αν χρησιμοποιήσω το Netfaster2. Με το Netfaster1 δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Για να δεις αν χρειάζεσαι αλλαγή γραμμής ή αλλαγή ρούτερ, μπες στο interface του ρούτερ την ώρα που υπάρχει το πρόβλημα, και πήγαινε στη σελίδα που βλέπεις πληροφορίες σχετικά με τη σύνδεση. Αν υπάρχει σημαντική πτώση στο SNR υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή σου. Διαφορετικά δοκίμασε έναν άλλο ρούτερ.

SV2CBM
18-01-14, 12:48
καλημέρα γιά δές καί αυτό


http://support.microsoft.com/kb/979464/el

MitsosDaBest13
19-01-14, 04:18
Sorry για το ψιλοάσχετο, αλλά μη νομίζετε ότι με ΟΤΕ δε θα έχετε πρόβλημα ποτέ... Γιατί όταν γύρισα από τις γιορτές (6/1) στην Αθήνα, το Conn-X μου είχε πάρα πολλές αποσυνδέσεις! 10-15 καθημερινά, ακόμα και στις 3 το πρωί, από το πουθενά κόλλαγε το ίντερνετ από 5 μέχρι 30 λεπτά. Πλάκα είχε πως στις 8 από τις 10 αποσυνδέσεις το router είχε πράσινο φωτάκι στο ίντερνετ, αλλά το PC και το κινητό δε φόρτωναν τίποτα! Τις υπόλοιπες 2 στις 10 γινόταν κόκκινο.

Δεν πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ μιας και αργότερα πάντα έφτιαχνε και έτρεχε με κανονική ταχύτητα (μέχρι την επόμενη αποσύνδεση, συνήθως σε 1-2 ώρες, αλλά γίνονταν και σε 5 λεπτά). Έτσι κι αλλιώς εγώ έχω κάνει ήδη αίτηση στη HOL και δε με νοιάζει τι κάνει ο ΟΤΕ. Μόνο αν συνεχιζόταν το πρόβλημα, θα τους έπαιρνα να δω μήπως έχω θέμα με τίποτ' άλλο και δε φταίνε εκείνοι. Πάντως από την Τρίτη 14/1, δεν ξαναποσυνδέθηκε ούτε μία φορά μέχρι στιγμής ξημερώματα Κυριακής 19/1. Και πριν τις διακοπές είχα αποσυνδέσεις, συνήθως 1-2 την ημέρα. Η καλωδίωση στο διαμέρισμά μου είναι ολοκαίνουργια και το Αστικό κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής μου απέχει μόλις 2,5 τετράγωνα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.