PDA

Επιστροφή στο Forum : Pascal



HugeG
16-01-14, 23:40
Γεια σας, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την Pascal και συγκεκριμένα για τον Μέσο Όρο.
1) Μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το λάθος


Program Lesson1_Program1;
var a, b, c, : Integer
Sum : Integer
Average : Integer

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B')
ReadIn('b')
Write('C')
Readin(c)
Sum := a + b + c
Average := Sum / 3;
ReadIn('Average: ' ,Average,)
End.

2) Έχω το PAME. Πιστεύω ότι είναι μια βλακεία και μισή. Υπάρχει κανένα άλλο;

DVader
16-01-14, 23:57
Λείπουν ερωτιματικά από παντού ! Τι λάθος σου βγάζει !

euri
17-01-14, 01:05
Επίσης μόνο το πρώτο Readln δείχνει σωστό. Τα υπόλοιπα είναι είτε Readin, είτε ReadIn.

Κανονικά είναι το γράμμα L: ReadLn (http://www.freepascal.org/docs-html/rtl/system/readln.html)

Α, και στην προτελευταία γραμμή νομίζω ότι το (λανθασμένα γραμμένο) ReadLn θα έπρεπε να είναι Write.

MTR
17-01-14, 01:20
και την μεταβλητή Average καλό είναι να την ορίσεις σαν Real.

WAntilles
17-01-14, 01:54
και την μεταβλητή Average καλό είναι να την ορίσεις σαν Real.

Καλύτερα single ή double, για να είναι και πιο portable.

HugeG
17-01-14, 08:14
Τι λέτε τώρα;
Program Lesson1_Program1;
var a, b, c, : Integer ;
Sum : Integer ;
Average : real ;

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B');
Readln(b);
Write('C');
Readln(c);
Sum := a + b + c ;
Average := Sum / 3;
Write('Average: ' ,Average,);
End.

toubn
17-01-14, 09:29
Τώρα δείχνει σωστό. Σου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα?
Στο τέλος καλύτερα να γράψεις Write('Average:',Anerage:10:2);

euri
17-01-14, 09:53
Τι λέτε τώρα;

Τώρα λέμε ότι για να κάνεις τον κώδικα πιο ευανάγνωστο εδώ στο ADSLgr.com, να βάλεις τα λεγόμενα code tags (μόνο εδώ, όχι στο πρόγραμμά σου). Πχ κάπως έτσι:



Program Lesson1_Program1;
var a, b, c, : Integer ;
Sum : Integer ;
Average : real ;

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B');
Readln(b);
Write('C');
Readln(c);
Sum := a + b + c ;
Average := Sum / 3;
Write('Average: ' ,Average,);
End.


έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι κάπως έτσι:





Program Lesson1_Program1;
var a, b, c, : Integer ;
Sum : Integer ;
Average : real ;

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B');
Readln(b);
Write('C');
Readln(c);
Sum := a + b + c ;
Average := Sum / 3;
Write('Average: ' ,Average,);
End.


Ξαναλέω ότι εννοώ μόνο για ό,τι παραθέτεις ως μήνυμα εδώ στο φόρουμ, όχι στον πραγματικό κώδικα στην Pascal.

alexnir
17-01-14, 13:10
Στο τελος κανεις διαιρεση και αποθηκευεις το αποτελεσμα σε integer. Ειναι λαθος.
Δες παραπανω τι σου λενε να κανεις ο MTR και ο WAntilles.
Και επισης κανε αυτο που σου λεει και ο toubn για τo average.

Εσενα σου κανει compile το προγραμμα? Τρεχει?

Avax_7
17-01-14, 13:48
...
2) Έχω το PAME. Πιστεύω ότι είναι μια βλακεία και μισή. Υπάρχει κανένα άλλο;

http://lazarus.freepascal.org/

HugeG
17-01-14, 17:53
Για δες.
134000

yiapap
17-01-14, 18:01
Έχεις κόμμα μετά το c
Λογικά δεν πρέπει να έχεις (αν και δεν έχω ιδέα από Pascal :p)

HugeG
17-01-14, 18:28
Μπα και πάλι, μήνυμα λάθους.

yiapap
17-01-14, 18:32
Το ίδιο μήνυμα για τη γραμμή 2;

imitheos
17-01-14, 18:57
Program Lesson1_Program1;
var a, b, c, : Integer ; <--------
Sum : Integer ;
Average : real ;

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B');
Readln(b);
Write('C');
Readln(c);
Sum := a + b + c ;
Average := Sum / 3;
Write('Average: ' ,Average,); <--------
End.




Μπα και πάλι, μήνυμα λάθους.

Έσβησες και τα δύο που φαίνονται παραπάνω ?

HugeG
17-01-14, 19:06
Εννοείς τα ερωτιματικά; Τα έσβησα και πάλι μήνυμα λάθους.

yiapap
17-01-14, 19:17
Τα κόμματα βρε!
Program Lesson1_Program1;
var a, b, c, : Integer ;
Sum : Integer ;
Average : real ;

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B');
Readln(b);
Write('C');
Readln(c);
Sum := a + b + c ;
Average := Sum / 3;
Write('Average: ' ,Average,);
End.


Program Lesson1_Program1;
var a, b, c : Integer ;
Sum : Integer ;
Average : real ;

Begin
Write('A');
Readln(a);
Write('B');
Readln(b);
Write('C');
Readln(c);
Sum := a + b + c ;
Average := Sum / 3;
Write('Average: ',Average);
End.

HugeG
17-01-14, 19:24
Τίποτα. Μήπως η pascal δεν είναι για μένα. Πασχίζω τόση ώρα και εσείς επίσης και τίποτα, μήπως φταίει το PAME, μήπως ο compiler είναι για τα μπάζα;
Ποια είναι η γνώμη σας για την python;

imitheos
17-01-14, 20:12
Τίποτα. Μήπως η pascal δεν είναι για μένα. Πασχίζω τόση ώρα και εσείς επίσης και τίποτα, μήπως φταίει το PAME, μήπως ο compiler είναι για τα μπάζα;
Ποια είναι η γνώμη σας για την python;
134011

Avax_7
17-01-14, 20:13
Τίποτα. Μήπως η pascal δεν είναι για μένα. Πασχίζω τόση ώρα και εσείς επίσης και τίποτα, μήπως φταίει το PAME, μήπως ο compiler είναι για τα μπάζα;
Ποια είναι η γνώμη σας για την python;

Βρε άνθρωπε, δεν εγκαταλείπουν για τέτοιους λόγους ;)

Όσον αφορά το περιβάλλον ανάπτυξης, δοκίμασε τo Lazarus (http://lazarus.freepascal.org/) -μιάς και χρησιμοποιείς FreePascal, αν δεν κάνω λάθος.

A.N.T.
17-01-14, 21:38
Η pascal είναι παντελώς άχρηστη την σήμερον ημέρα και χρησιμεύει μόνον για ιστορικό μάθημα - και τίποτε άλλο.
Κακώς την επέλεξες και κακώς δεν σου λένε να την παρατήσεις.

HugeG
17-01-14, 22:23
Ναι, freepascal.

- - - Updated - - -

Τι λες για την python και VB;

Avax_7
17-01-14, 22:52
Η pascal είναι παντελώς άχρηστη την σήμερον ημέρα και χρησιμεύει μόνον για ιστορικό μάθημα - και τίποτε άλλο.
Κακώς την επέλεξες και κακώς δεν σου λένε να την παρατήσεις.

Tόσο άχρηστη που αυτή και οι άλλες "wirthian" γλώσσες έχουν επηρεάσει (και συνεχίζουν να το κάνουν) πολλές νέες(*) γλώσσες.

(*) Γλώσσες που δημιουργούνται τώρα.

A.N.T.
17-01-14, 23:06
Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Εξάλλου το ίδιο μπορεί να πει κάποιος και για άλλες γλώσσες.
Η pascal δεν έχει καμιά ουσιαστική πρακτική χρήση σήμερα, είναι μια νεκρή γλώσσα του παρελθόντος.

Ακόμα χειρότερα, ούτε και εκπαιδευτική αξία έχει - παρά την εσφαλμένη εντύπωση που έχουν κάποιοι αδαείς.
Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την pascal εκπαιδευτικά, η σοφή επιλογή είναι να πιάσει την fortran :
έχει όλα τα χαρακτηριστικά της pascal (και πάρα πολλά ακόμη),
είναι απολύτως εκσυγχρονισμένη και συνεχίζει να χρησιμοποιείται και να ανανεώνεται.
Είναι το καλύτερο μέσο μέσο για την εισαγωγή στη βασική αλγοριθμική σκέψη σε πραγματικές συνθήκες.

Η python έχει άλλη φιλοσοφία, διαφορετική από τις κλασσικές "σκληροπυρηνικές" γλώσσες.
Επειδή δεν την ξέρω καλά, δεν θα πω τίποτε επ' αυτής αλλά νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για αρχάριους.

Ice-Blade
17-01-14, 23:36
Η σύγκριση και μόνο Python-Pascal είναι από μόνη της ανέκδοτο...

Avax_7
17-01-14, 23:36
Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Εξάλλου το ίδιο μπορεί να πει κάποιος και για άλλες γλώσσες.
Η pascal δεν έχει καμιά ουσιαστική πρακτική χρήση σήμερα, είναι μια νεκρή γλώσσα του παρελθόντος.

Ακόμα χειρότερα, ούτε και εκπαιδευτική αξία έχει - παρά την εσφαλμένη εντύπωση που έχουν κάποιοι αδαείς.
Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την pascal εκπαιδευτικά, η σοφή επιλογή είναι να πιάσει την fortran :
έχει όλα τα χαρακτηριστικά της pascal (και πάρα πολλά ακόμη),
είναι απολύτως εκσυγχρονισμένη και συνεχίζει να χρησιμοποιείται και να ανανεώνεται.
Είναι το καλύτερο μέσο μέσο για την εισαγωγή στη βασική αλγοριθμική σκέψη σε πραγματικές συνθήκες.

Η python έχει άλλη φιλοσοφία, διαφορετική από τις κλασσικές "σκληροπυρηνικές" γλώσσες.
Επειδή δεν την ξέρω καλά, δεν θα πω τίποτε επ' αυτής αλλά νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για αρχάριους.
Ναι... εφαρμογές όπως το BitChat (που αρχικά ήταν σε Python και τώρα πάει εξ ολοκλήρου σε Pascal) και το Peazip είναι γραμμένες σε νεκρή γλώσσα ;)

A.N.T.
18-01-14, 00:08
Δυο κούκοι ή τρεις ή πέντε ΔΕΝ φέρνουν την άνοιξη.
H pascal είναι ουσιαστικά νεκρή εδώ και χρόνια, υποσκελισμένη από άλλες γλώσσες πολύ πιο δυνατές,
σύγχρονες και με όλα τα χαρακτηριστικά όχι μόνον της pascal αλλά και άλλων γλωσσών.
Όταν υπάρχουν τέτοιες επιλογές, η pascal δεν έχει να προσφέρει τίποτε και σε οποιοδήποτε επίπεδο
σε κάποιον που ξεκινά προγραμματισμό....

karakou
18-01-14, 00:34
Καμια γλώσσα δεν είναι νεκρή οσο υπάρχουν άτομα που τη χρησιμοποιουν κ την αναπτύσουν. Απλά τα παραδείγματα και οι υλοποιήσεις που θα βρείς σε pascal για να σε βοηθήσουν στο αρχικό σου στάδιο θα είναι σαφώς λιγότερα/ες απο πιο σύγχρόνες γλώσσες.

A.N.T.
18-01-14, 00:43
"Δυο κούκοι ή τρεις ή πέντε ΔΕΝ φέρνουν την άνοιξη", όλοι το ξέρουν.
Απο κει και πέρα, ο καθένας μπορεί να βλέπει έναν κούκο και να βαυκαλίζεται ότι η άνοιξη ήρθε.
Ας ασχοληθεί με pascal ο t.s. - κακό του κεφαλιού του...

imitheos
18-01-14, 11:06
Κακώς την επέλεξες και κακώς δεν σου λένε να την παρατήσεις.

Ο OP απλά ζήτησε βοήθεια σε ένα κώδικα χωρίς να αναφέρει πουθενά γιατί χρησιμοποιεί pascal. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μάθημα σε κάποιο σχολείο/σχολή/whatever οπότε με ποιο σκεπτικό να του πούμε να την παρατήσει ?


Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Εξάλλου το ίδιο μπορεί να πει κάποιος και για άλλες γλώσσες.
Η pascal δεν έχει καμιά ουσιαστική πρακτική χρήση σήμερα, είναι μια νεκρή γλώσσα του παρελθόντος.

Ακόμα χειρότερα, ούτε και εκπαιδευτική αξία έχει - παρά την εσφαλμένη εντύπωση που έχουν κάποιοι αδαείς.
Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την pascal εκπαιδευτικά, η σοφή επιλογή είναι να πιάσει την fortran :
έχει όλα τα χαρακτηριστικά της pascal (και πάρα πολλά ακόμη),
είναι απολύτως εκσυγχρονισμένη και συνεχίζει να χρησιμοποιείται και να ανανεώνεται.
Είναι το καλύτερο μέσο μέσο για την εισαγωγή στη βασική αλγοριθμική σκέψη σε πραγματικές συνθήκες.

Η python έχει άλλη φιλοσοφία, διαφορετική από τις κλασσικές "σκληροπυρηνικές" γλώσσες.
Επειδή δεν την ξέρω καλά, δεν θα πω τίποτε επ' αυτής αλλά νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για αρχάριους.


Ναι... εφαρμογές όπως το BitChat (που αρχικά ήταν σε Python και τώρα πάει εξ ολοκλήρου σε Pascal) και το Peazip είναι γραμμένες σε νεκρή γλώσσα ;)

Καμια γλώσσα δεν είναι νεκρή οσο υπάρχουν άτομα που τη χρησιμοποιουν κ την αναπτύσουν. Απλά τα παραδείγματα και οι υλοποιήσεις που θα βρείς σε pascal για να σε βοηθήσουν στο αρχικό σου στάδιο θα είναι σαφώς λιγότερα/ες απο πιο σύγχρόνες γλώσσες.

Και logo και cobol και όποια γλώσσα φανταστείς υπάρχουν άτομα που την χρησιμοποιούν ακόμη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι "ζωντανές". Αν εξαιρέσουμε την μετέπειτα Delphi στην οποία είχαν γράφτει κάμποσα εμπορικά προγράμματα, η Pascal όπως ανέφερε και ο A.N.T είχε διδακτική-εκπαιδευτική χρήση συνήθως. Ένα σύνηθες μοτίβο διδασκαλίας ήταν Pascal -> C. Η Pascal είχε ίδιο τρόπο σκέψης και παρεμφερή σύνταξη αλλά ταυτόχρονα σε προστάτευε από "κακοτοπιές" της C. Έτσι γινόταν εισαγωγή εννοιών στην Pascal ώστε ο μαθητής να φτάσει σε ένα κάποιο επίπεδο χωρίς να τρώει 50 segmentation fault σε κάθε πρόγραμμα και έτσι να απογοητευθεί και μετά πήγαινε σε C όπου θα έγραφε τα "σοβαρά" προγράμματα.

Πολύς κόσμος (μεταξύ τους και κάποια μεγάλα κεφάλια) έχει κατά καιρούς ισχυριστεί ότι η Pascal δεν κάνει ούτε καν για διδακτικό σκοπό γιατί μαθαίνει κακές πρακτικές στον προγραμματιστή. Αυτό βέβαια, ανεξάρτητα από ποιοι το έχουν ισχυριστεί, μπορεί να θεωρηθεί υποκειμενική γνώμη αλλά όπως και να έχει το πράγμα, η Pascal πριν από κάποια χρόνια ίσως να ήταν από τις λίγες λύσεις και να βόλευε για διδακτικό σκοπό. Όταν όμως σήμερα έχουμε ολοκληρωμένες σύγχρονες γλώσσες στις οποίες μπορείς να κάνεις εύκολα τα πάντα και έχουν εύκολη σύνταξη (υπάρχουν διδακτικές ιστοσελίδες που χρησιμοποιούν python και απευθύνονται σε 8χρονα παιδιά), τότε συμφωνώ με τον A.N.T ότι είναι λίγο άτοπο να μιλάμε για Pascal.

Από εκεί και πέρα, αν ο OP έχει χρόνο και όρεξη να μάθει Pascal για εισαγωγή και μετά να πάει σε Python (ή κάτι άλλο) δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

DVader
18-01-14, 13:09
Ετσι πρέπει να είναι

var a, b, c : Integer ;

αλλιώς γράψτες ξεχωρισά !

var a : Integer ;
var b : Integer ;
var c : Integer ;

HugeG
19-01-14, 13:52
1) Μια ερώτηση παιδιά. Πείτε ότι έχω δύο αρχεία file1 και file2 και θέλω να μεταφέρω τo περιεχόμενο από το ένα αρχείο στο άλλο χρησιμοποιώντας pascal, ποια εντολή χρησιμοποιώ;
2) Ποια η διαφορά μεταξύ


end
end.
end;

imitheos
20-01-14, 12:32
1) Μια ερώτηση παιδιά. Πείτε ότι έχω δύο αρχεία file1 και file2 και θέλω να μεταφέρω τo περιεχόμενο από το ένα αρχείο στο άλλο χρησιμοποιώντας pascal, ποια εντολή χρησιμοποιώ;

Ο κλασικός τρόπος είναι να ανοίξεις τα δύο αρχεία, και μετά να κάνεις readln από το ένα και writeln στο άλλο. Ανάλογα τώρα τι βιβλιοθήκες περιλαμβάνει ο compiler σου, υπάρχουν και έτοιμες λύσεις που το κάνουν κατευθείαν με μια συνάρτηση.


2) Ποια η διαφορά μεταξύ


end
end.
end;


Η έκδοση με ερωτηματικό μπαίνει σε όλες τις κανονικές δηλώσεις όπως if, κτλ. Οι υπόλοιπες δύο μπαίνουν στις συναρτήσεις. Το σκέτο end μπαίνει σε όλες τις συναρτήσεις ενός προγράμματος εκτός από την κύρια και το end με τελεία μπαίνει μόνο στο τέλος της κύριας. Αν θυμάμαι καλά δηλαδή.

DVader
20-01-14, 12:33
Ο προγραμματισμός για μένα δεν έχει γλώσσα. Ο προγραμματιστής που μπορέι και γράφει σε μια γλώσσα αλλά δεν μπορέι να σκεφτεί χωρίς αυτήν για μένα προγραμματιστής ! Το να σκέφτεσαι και να γράφεις έτσι αλγοριθμικά είναι είναι ολόκληρη φιλοσοφία ! ! Η γλώσσα απλά είναι το εργαλείο μετάφρασης της σκέψης τους σε γραμμές ! Η Pascal σαν γλώσσα δεν έχει για μένα λόγο ύπαρξης πλέον παρά μόνο σαν εκπαιδευτικό εργαλείο ...Μάλιστα ο compier της γλωσσας που είχαν στα σχολεία είναι Pascal στα Ελληνικά ! Το Delphi όμως η το Lazarus (Open Source εκδοχή) είναι το εργαλείο που έχει χρήση ακόμα και σήμερα. Πολλά software είναι γραμμένα σε αυτό !

Για μένα ασχολήσου με το Delphi-Lazarus αλλά περισσότερο κατάλαβε αυτό που έιπα ποιό πάνω !! Ετσι θα μεταπηδάς από γλώσσα εύκολα χωρίς να σε απασχολεί και πολύ ! Και το βασικότερο...Θα μπορείς να χρησιμοπιείς τα θετικά κάθε γλώσσας για υπέρ σου !

Π.χ Εγώ πλέον γράφω σε .NET Το .ΝΕΤ έχει πολλές γλώσσες ! Το framework που έχω γράψει για τις δικές μου εφαρμογές είναι γραμμένο βέβαια σε C# και C++. Ομως όταν γράφω interfaces το περιβάλλον της εφαρμογής δηλαδή πάντα το γράφω σε VB. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την κάθε γλώσσα ! Το ίδιο φυσικά μου βγαίνει ο κώδικας είτε γράφω VB (θεωριτικά γελοία γλώσσα) με την C++ (θεωριτικά δύσκολη γλώσσα). Παλιότερα σε εποχές VB6 έγραφα C++6/Assembly ώρες ώρες για κάποια πράγματα με VB6 μποστά !

Τέλος π.χ h Basic σε σχέση με την Pascal είναι γλώσσα άναρχη ! Όπου θές δηλώνεις ότι θέλεις και δεν ασχολείσε ! Στην Pascal έχεις περιοχή δηλώσεων. Επειδή εμένα γενικά ο τρόπος που γράφεις στην Pascal μου αρέσει έφτιαξα ένα δικό μου τρόπος γραφής που βασίζετε στην Pascal αλλά προσαρζοσετε σε κάθε γλώσσα ! Π.χ Στο .NET δεν δηλώνω όπου να ναι πράγματα μέσα στον κώδικα .... Εχω συγκεκριμένα σημεία ! Αυτό σε βοηθάει πολύ στην ανάπτυξή σου !

Στις 20 γραμμές δεν καταλαβαίνεις την αξία τους ...Στις 20.000 γραμμές εκεί να δείς !

Οτι εγραλείο και αν επιλέξεις ...μάθε να σκέφτεσαι και μετά να γράφεις !

Το lazarus λίγο που το είδα είναι ωραίο .....αν και δεν εχω γράψει ! Θα το έβαζα αλλά δεν έχω χρόνο αυτή την περίοδο ....

HugeG
20-01-14, 19:08
Δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα η pascal. Πιο πολύ θέλω να μάθω perl και python(ποια είναι η γνώμη σου για αυτές; ), απλά την pascal την θέλω κάτι για το σχολείο.

- - - Updated - - -

Εντάξει, αλλά μπορείς να μου πεις τι δηλώνουν, γιατί ψιλομπερδεύομαι;

DVader
20-01-14, 21:00
Δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα η pascal. Πιο πολύ θέλω να μάθω perl και python(ποια είναι η γνώμη σου για αυτές; ), απλά την pascal την θέλω κάτι για το σχολείο.

- - - Updated - - -

Εντάξει, αλλά μπορείς να μου πεις τι δηλώνουν, γιατί ψιλομπερδεύομαι;

Τι εννοείς ?

HugeG
20-01-14, 23:49
Π.χ το write το βάζεις και δείχνει το μήνυμα που έβαλες μέσα στις παρενθέσεις.
Write('Hello world');
Ε, πότε μπαίνουν αυτά τα τρία end και τι κάνουν ξεχωριστά;

JediMasterMANIAC
26-01-14, 20:02
όσον αφορά τα end, 2 είναι αν θυμάμαι καλά
end. όπου είναι στην ουσία το τέλος του κεντρικού προγράμματος (μία φορά δλδ θα γραψεις αυτό το end. )
και το κανονικό end; μπαίνει κάθε φορά που θες να τελειώσεις ένα κομμάτι κώδικα που ξεκίνησες με ένα begin (χώρια του begin του κανονικού προγράμματος)

BTW βάλε στην γραμμή 2
uses crt; πριν τις μεταβλητές

Επίσης δεν είναι writeln() και readln() ?

HugeG
26-01-14, 20:29
Γεια που λες για το <<Επίσης δεν είναι writeln() και readln() ?>>
Λες για το παράδειγμα με το Write('Hello world');;
Εγώ είτε βάλω writeln είτε write το ίδιο μου βγάζει, χωρίς λάθη.

imitheos
26-01-14, 23:03
Επίσης δεν είναι writeln() και readln() ?


Γεια που λες για το <<Επίσης δεν είναι writeln() και readln() ?>>
Λες για το παράδειγμα με το Write('Hello world');;
Εγώ είτε βάλω writeln είτε write το ίδιο μου βγάζει, χωρίς λάθη.



program mitsos;
begin
Write('Hello');
Writeln('World');
Write('Test');
end.

Έξοδος:

HelloWorld
Test


Το σκέτο Write δεν θα σου αλλάξει γραμμή δηλαδή.

migf1
27-01-14, 03:53
Πέρα από τα υπόλοιπα, κι από ότι θυμάμαι αμυδρά, στη στάνταρ Pascal υπάρχουν περιπτώσεις που το ; στο τέλος των statements είναι είτε προαιρετικό είτε απαγορευμένο.

Για παράδειγμα, νομίζω πως πριν από else απαγορεύεται το ; ενώ πριν από end είναι προαιρετικό (ή κάτι τέτοιο, δεν τα θυμάμαι ακριβώς). Η ουσία είναι πως έπρεπε να έχεις το νου σου και στο πότε θα βάλεις ; και πότε όχι.

ΥΓ. Πιθανόν οι μοντέρνες εκδόσεις της γλώσσας να έχουν ομογενοποιήσει καλύτερα τη χρήση του ;

AgentWolf
06-02-14, 02:45
1) Μια ερώτηση παιδιά. Πείτε ότι έχω δύο αρχεία file1 και file2 και θέλω να μεταφέρω τo περιεχόμενο από το ένα αρχείο στο άλλο χρησιμοποιώντας pascal, ποια εντολή χρησιμοποιώ;
2) Ποια η διαφορά μεταξύ


end
end.
end;


1) Το end. μπαίνει μόνο στο τέλος του προγράμματος καοί πουθενά αλλού. Είναι πάντα η τελευταία γραμμή.

2) Το end; μπαίνει οπουδήποτε αλλού (εκτός από την περίπτωση 3)

3) Το end μπαίνει όταν αμέσως μετά ακολουθεί else.

HugeG
07-02-14, 08:15
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθειά σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.