PDA

Επιστροφή στο Forum : εντυπωσεις απο wind



asxetos_23
19-01-14, 23:38
1 ον καλη χρονια χρονι πολλαμε υγεια σε ολους στο φορουν

2ον αποφασισα να βαλω wind στο σταθερο και ειπα να περιγραψω τις εντυπωσεις μου
τα πραγματα πανε πολλυ καλα συνδεθηκα αμεσως η συνδεση μου παει καλα βεβαια εχω προβλημα με την ταχυτητητα αλλα εδω στη γειτονια μου ολοι εχουν προβλημα καθως ειναι μακρια απο το βρονχο του οτε και πιανω δυστηχως με 3mbps τονιζω οτι το sn atuattions ειναι στο 40
ενεργοπιηθηκα γρηγορα και στην ωρα μου η τιμη ειναι αρκετα καλη μπορω να πω και στη τηλεφωνια δεν εχω αντιμετωπιση το παραμικρο προβλημα

το μονο που με στεχαχωρησε ηταν οτι μου ζητησαν 20€ επιπλεον για τον εξοπλισμο

asxetos_23
27-01-14, 13:20
γενικα εσεις τι εντυπωσεις εχετε απο wind????

lex_luthor
27-01-14, 15:35
γενικα εσεις τι εντυπωσεις εχετε απο wind????

Έχω περάσει από πολλούς παρόχους και για τη Wind έχω να πω τα καλύτερα. Κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση έως τώρα, εξαιρετικές τιμές και άμεση εξυπηρέτηση όσες φορές τη χρειάστηκα. Καλή χρονιά και σε εσένα ;)

christopheroeo
04-02-14, 23:57
γενικα εσεις τι εντυπωσεις εχετε απο wind????

πολυ καλες! απο θεμα γραμμης τωρα που εχουν φτιαξει τα πραγματα ειχα καποια προβληματακια που υπηρχαν ηδη απο τον οτε , και τωρα ειναι ολα μπομπα!
εξ.πελατων δεν υπαρχει αναμονη (πολυ βασικο αυτο) και οσες φορες πηρα εξυπηρετηθηκα.

psylos
05-02-14, 02:28
Αυτο που εχω να πω απο την 1η μερα στη Wind, ερχομενος απο hol, ειναι εξαιρετικα pings σε σχεση με τον προηγουμενο παροχο... Αυτο και μονο μου εφτασε για να πω μια χαρα που ηρθα.

Christinak
05-02-14, 13:26
Γεια χαρά σε όλους.
Λυπάμαι που θα το πω, αλλά πραγματικά είμαι τόσο δυσαρεστημένη από τη wind που ομολογώ ότι μου προκαλεί έκπληξη το ότι διαβάζω και καλά σχόλια.
Λίγο πριν τις γιορτές αποφασίσαμε να βάλουμε internet (ασύρματο) στο σπίτι. Μένουμε στο Λυκαβηττό και ξέροντας πως η περιοχή είναι κατιτί προβληματική με σήματα και κεραίες όταν πήγαμε σε ένα κατάστημα wind για να μας πληροφορήσουν σχετικά με το αν θα μπορούσαμε να βάλουμε δήλωσαν 100% σίγουροι ότι δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα. Φυσικά είχαμε πρόβλημα και έτσι ακυρώσαμε το συμβόλαιο. Ο υπάλληλος που δήλωνε σίγουρος έκανε πως δεν έτρεχε τίποτα....
Ελπίζοντας ότι με ενσύρματη σύνδεση θα είχαμε καλύτερη τύχη είπαμε να ξαναδοκιμάσουμε..
Εδώ και ενάμισυ μήνα τώρα (από τότε που κάναμε τη σύνδεση δηλαδή) δεν μπορούμε να κατεβάσουμε από το internet τίποτα...nada! Μετά από 10 τηλέφωνα και αφού με έχουν βάλει να μετρήσω 2-3 φορές τα νούμερα του router, να αλλάξω καλώδια, να κάνω τις μετρήσεις σε όλες τις πρίζες, ακόμα τίποτα...
Οι υπάλληλοι είναι μεν εξυπηρετικοί, αλλά για ακόμα μία φορά διαπιστώνω ότι το περίεργο θα ήταν να είχα τις υπηρεσίες για τις οποίες καλούμαι να πληρώσω....

psylos
05-02-14, 14:06
γραψε τα στατιστικα σου απο το ρουτερ να δουμε τι παιζει αν θες.

Jimlyk2011
05-02-14, 16:57
Και εγω δηλωνω γενικα ικανοποιημενος εκτος απο το γεγονος οτι σχεδον καθε μερα κατα το μεσημερι μετα τις τρεις περιπου, και ενω ειμαι συνδεδεμενος στα 8300Mbps αποσυνδεεται,και συνδεεται παλι σε πολυ πιο χαμηλη ταχυτητα πλεον,δηλαδη στα 6500-7300 Mbps. Μετα απο μερικες ωρες,αν κανω νεα επανεκκινηση μπορω παλι να κλειδωσω στα 8000+ Mbps.

asxetos_23
10-02-14, 13:00
εγω εχω παραπονα αλλα δεν φταιει η wind ειμαι μακρια απο το βρογχο και πιανω πολλη χαμηλη ταχυτητα ενω εχω μεγιστο ιντερνετ 24αρι δυστηχως ολοι στη γειτονια μου πιανουν 3,2 mbps γιατι μενω συνορα ελληνικου με αργυρουπολη και ο βρογχος ειναι στην ηλιουπολη

nyannaco
10-02-14, 13:40
Εντάξει, σαφώς και δεν φταίει η Wind για αυτό.
Κατά τα άλλα όμως είσαι ΟΚ? Σου ανοίγουν γρήγορα οι σελίδες; Εχεις αποσυνδέσεις;

asxetos_23
10-02-14, 19:49
Εντάξει, σαφώς και δεν φταίει η Wind για αυτό.
Κατά τα άλλα όμως είσαι ΟΚ? Σου ανοίγουν γρήγορα οι σελίδες; Εχεις αποσυνδέσεις;

εδω και 1 μηνα εχω δει μονο μια αποσυνδεση και αυτομε ενα ρεσετ στο ρουτερ ολα διορθωθηκαν και κανονικα μου ανοιγουν οι σελιδες δεν εχω κανενα προβλημα το μονο μεγαλο παραπονα που εχω απο την εταιρια ειναι οτι με χρεωσαν 20€ για τον εξοπλισμο αυτο το θεωρω παραλογο ειδικα οταν οι αλλοι παροχοι το δινουν με χρησιδανειο

christopheroeo
10-02-14, 19:59
μια χαρα εισαι! το ρουτερ θα μπορουσες να μην το παρεις. και να σου μεινουν τα 20 ευρω . Μια ματια να εριχνες στης αγγελιες του adsl και του insomnia θα εβρισκες αξιοπρεπη ρουτερ στα 20 ευρω και σιγουρα με λιγοτερα .

Jimlyk2011
11-02-14, 01:05
εγω εχω παραπονα αλλα δεν φταιει η wind ειμαι μακρια απο το βρογχο και πιανω πολλη χαμηλη ταχυτητα ενω εχω μεγιστο ιντερνετ 24αρι δυστηχως ολοι στη γειτονια μου πιανουν 3,2 mbps γιατι μενω συνορα ελληνικου με αργυρουπολη και ο βρογχος ειναι στην ηλιουπολη
διορθωση: οι βρογχοι βρισκονται στους πνευμονες. Ο βροχος ομως σχετιζεται με το ιντερνετ και τις δομες του.

asxetos_23
11-02-14, 05:05
διορθωση: οι βρογχοι βρισκονται στους πνευμονες. Ο βροχος ομως σχετιζεται με το ιντερνετ και τις δομες του.


ναι σορρυ βροχος ηθελα να γραψω

- - - Updated - - -


μια χαρα εισαι! το ρουτερ θα μπορουσες να μην το παρεις. και να σου μεινουν τα 20 ευρω . Μια ματια να εριχνες στης αγγελιες του adsl και του insomnia θα εβρισκες αξιοπρεπη ρουτερ στα 20 ευρω και σιγουρα με λιγοτερα .

ασυρματο ρουτερ με 20€ δε νομιζω

christopheroeo
11-02-14, 10:20
http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/238912-netfaster-wlan-3-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF/

Προφανως δεν εχεις ιδεα..

Ειμαι απο το smartphone οταν παω σπιτι θα σου δειξω καμοια 10 αρια αξιολογα ρουτερ με μαξ τιμη 20 ευρω.

Η ουσια ειναι να μην δωσει καποιος
20 ευρω για την σαπια της wind με τα ιδια λεφτα μπορει να παρει κατι καλυτερο.

theopan
11-02-14, 12:14
ασυρματο ρουτερ με 20€ δε νομιζω

Να νομίζεις. Μεταχειρισμένο (δεν έχει απολύτως καμία σημασία) Thomson TG-585V8 μπόλικα βρίσκεις με 10€. Και είναι κλάσεις ανώτερο από ό,τι μου έδωσαν ως τώρα πάροχοι (δε συζητώ για τις σαβούρες τα ΖΤΕ της Wind που έχω αλλάξει 3).

3llinas
11-02-14, 13:31
Προτεινω το TP-LINK W8591ND καινουργιο 23 Ευρω....πολυ καλο WIFI και σταθερο στο συνχρονισμο με WIND δοκιμασμενο

christopheroeo
11-02-14, 13:53
ρουτερ της wind με 8 ευρω(αυτο στο δειχνω για να δεις οτι τα πουλανε και 8 ευρω καινουρια) (http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/195392-%CE%B6%CF%84%CE%B5-%CE%B6%CF%87%CE%B7%CE%BD-%CE%B7108l-%CE%B1%CF%85%CF%84o-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-wind/)
thomson v8 στα 15 Ε (http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/228557-thomson-tg585v8-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85/)

πουλαει με το κιλο το παλικαρι 7 ευρω thomson και netfaster!!! (http://www.adslgr.com/forum/threads/700313-%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%91!-Routers-%28Thomson-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Netfaster%29-%CF%83%CF%84%CE%B1-7%E2%82%AC)

συμφωνω με τον theopan δεν παιζει ρολο το μεταχειρισμενο στα ρουτερ , ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα.

εγω εγω δοκιμασει στην γραμη μου thomson v7 v8 σκυλια ρουτερ τους βγαζω το καπελο. της wind χρεπι. και το netfasterwlan3 το εχω κρατησει εχει δεσει πολυ καλα στην γραμμη μου , το προτεινω!

to Pontiki
09-03-14, 00:57
Εντυπώσεις... πλέον οι χειρότερες! Εδώ και τρεις μήνες συχνές αποσυνδέσεις! Τον Φεβρουάριο 7 ημέρες συνεχόμενες με νεκρή γραμμή! Και από σήμερα το απόγευμα, μέχρι νεωτέρας, πάλι νεκρή γραμμή! Η απάντηση της wind: Η κλασσική εδώ και χρόνια! Φταίει ο ΟΤΕ!
Σε ερώτησή μου ότι γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει αν φταίει ο ΟΤΕ και ο κάθε ΟΤΕ αφού εγώ της wind πελάτης είμαι, είναι ότι το δίκτυο είναι του ΟΤΕ! Μα λέω, ιδιόκτητο δίκτυο δεν λέτε ότι έχετε; Να πάω στον ΟΤΕ αν είναι, να μην ασχολούμε με εσάς τους μεσάζοντες με τα εικονικά δίκτυα! Όχι, η απάντηση, δικό μας δίκτυο έχουμε αλλά έχει και ένα κομματάκι δικτύου ο ΟΤΕ (έτσι ακριβώς ήταν η απάντηση) και εκεί είναι το πρόβλημα! Το κακό είναι ότι ΟΚ φεύγεις από wind... Πού πας; Έκανα αίτηση στη HOL αλλά και πάλι έχω μια ανησυχία...

Jimlyk2011
09-03-14, 13:09
Εντυπώσεις... πλέον οι χειρότερες! Εδώ και τρεις μήνες συχνές αποσυνδέσεις! Τον Φεβρουάριο 7 ημέρες συνεχόμενες με νεκρή γραμμή! Και από σήμερα το απόγευμα, μέχρι νεωτέρας, πάλι νεκρή γραμμή! Η απάντηση της wind: Η κλασσική εδώ και χρόνια! Φταίει ο ΟΤΕ!
Σε ερώτησή μου ότι γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει αν φταίει ο ΟΤΕ και ο κάθε ΟΤΕ αφού εγώ της wind πελάτης είμαι, είναι ότι το δίκτυο είναι του ΟΤΕ! Μα λέω, ιδιόκτητο δίκτυο δεν λέτε ότι έχετε; Να πάω στον ΟΤΕ αν είναι, να μην ασχολούμε με εσάς τους μεσάζοντες με τα εικονικά δίκτυα! Όχι, η απάντηση, δικό μας δίκτυο έχουμε αλλά έχει και ένα κομματάκι δικτύου ο ΟΤΕ (έτσι ακριβώς ήταν η απάντηση) και εκεί είναι το πρόβλημα! Το κακό είναι ότι ΟΚ φεύγεις από wind... Πού πας; Έκανα αίτηση στη HOL αλλά και πάλι έχω μια ανησυχία...
ξερεις,δυστυχως,συνηθως οι βλαβες ειναι καλωδιακες λογω φθορας και παλαιοτητας του δικτυου του ΟΤΕ,αλλα και αλλων βλαβων,οπως κοπης καλωδιων υπογειων και εγω δεν ξερω απο τι,π.χ. απο καποια εκσκαφη για τοποθετηση καλωδιων ρευματος ή για αλλους λογους. Τελος παντων,με οσους ανθρωπους εχω μιλησει για την εμπειρια τους με την HOL ,δεν διαπιστωσα οτι ειχαν καλυτερη εντυπωση σε συγκριση με την αποψη των συνδρομητων της Wind.

npats
09-03-14, 14:18
Aν κρατήσεις το παλιό σου ρουτερ , χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στις ρυθμίσεις ;

nyannaco
09-03-14, 15:13
Aν κρατήσεις το παλιό σου ρουτερ , χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στις ρυθμίσεις ;Οχι, όπως είναι.

npats
09-03-14, 18:11
Οχι, όπως είναι.

Thx , σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από ΟΤΕ και η πρόταση της Wind με το double play στα 22,5 ευρώ(20 και 25 ) έστω και για δυο χρόνια δέσμευση με ενδιαφέρει

dimitri_ns
09-03-14, 18:34
Εντυπώσεις... πλέον οι χειρότερες! Εδώ και τρεις μήνες συχνές αποσυνδέσεις! Τον Φεβρουάριο 7 ημέρες συνεχόμενες με νεκρή γραμμή! Και από σήμερα το απόγευμα, μέχρι νεωτέρας, πάλι νεκρή γραμμή! Η απάντηση της wind: Η κλασσική εδώ και χρόνια! Φταίει ο ΟΤΕ!
Σε ερώτησή μου ότι γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει αν φταίει ο ΟΤΕ και ο κάθε ΟΤΕ αφού εγώ της wind πελάτης είμαι, είναι ότι το δίκτυο είναι του ΟΤΕ! Μα λέω, ιδιόκτητο δίκτυο δεν λέτε ότι έχετε; Να πάω στον ΟΤΕ αν είναι, να μην ασχολούμε με εσάς τους μεσάζοντες με τα εικονικά δίκτυα! Όχι, η απάντηση, δικό μας δίκτυο έχουμε αλλά έχει και ένα κομματάκι δικτύου ο ΟΤΕ (έτσι ακριβώς ήταν η απάντηση) και εκεί είναι το πρόβλημα! Το κακό είναι ότι ΟΚ φεύγεις από wind... Πού πας; Έκανα αίτηση στη HOL αλλά και πάλι έχω μια ανησυχία...

Μακράν από τους άλλους, οι μόνοι που ασχολούνται μαζί σου όταν έχεις πρόβλημα είναι ΟΤΕ, cyta
Με τους υπόλοιπους ότι κάτσει

npats
09-03-14, 18:45
Μακράν από τους άλλους, οι μόνοι που ασχολούνται μαζί σου όταν έχεις πρόβλημα είναι ΟΤΕ, cyta
Με τους υπόλοιπους ότι κάτσει

Όλα είναι σχετικά στα πεθερικά μου υπάρχει πρόβλημα σε όλη την πολυκατοικία εδώ και πάνω από 3 εβδομάδες και ακόμα δεν έχει επισκευαστεί.(ΟΤΕ)

Φαίνεται επειδή στην πολυκατοικία κατοικούν κυρίως συνταξιούχοι ηλικιωμένοι δεν έχει βρεθεί κανένας νεαρός που καίγεται για internet να τους κράξει και αδιαφορούν.

Και εγώ σε μικροπρόβλημα που είχα (οτε) έδειξαν αδιαφορία μέχρι που μετά από 2-3 τηλέφωνα βαρέθηκα(δεν ήταν και τρομερό πρόβλημα) και κάποια στιγμή μετά από πολλούς μήνες το θέμα λύθηκε ως δια μαγείας.

Christinak
13-03-14, 21:04
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Οι πρώτες μετρήσεις ήταν:
LINE RATE (up/down): 82/11.536
LINE ATTENUATION (up/down): 150/265
NOISE MARGIN (up/down): 134/86
OUTPUT POWER (up/down): 120/0
ATTAINABLE RATE (up/down): 76/13.684

Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο, αφού τους έχω πάρει ακόμα κάμποσες φορές, και αφού έχω αλλάξει router (έβαλα της WIND).
Μου είπαν ότι μου έκαναν αναβάθμιση στη γραμμή και πως θα πρέπει τώρα να φτάνω τα 15,5MG.
Ξανακάνοντας τη μέτρηση βρήκα αυτά τα νούμερα:
LINE RATE (up/down): 1022/15549
LINE ATTENUATION (up/down): 11.9/17.4
NOISE MARGIN (up/down): 13.4/3.4
OUTPUT POWER (up/down): 12.4/19.9
ATTAINABLE RATE (up/down): 1256/15200

Απ' ότι βλέπω τα νούμερα βελτιώθηκαν. Παρόλα αυτά (όπως και πριν)με το που ανοίγω το utorrent το internet κολλάει και δεν ανοίγουν οι σελίδες. Είναι νορμάλ να συμβαίνει αυτό? Έχω ήδη απεγκαταστήσει το πρόγραμμα του utorrent και επανεγκαταστήσει κάμποσες φορές. Και δεύτερον τι ακριβώς εννοούνε με τον όρο "αναβάθμιση"? Γιατί νομίζω ότι απλά δεν θέλουν να πούνε "Μετά από 3 μήνες και αφού πληρώσατε όλους τους λογαριασμούς στο ακέραιο, σας φτιάξαμε το πρόβλημα, εν μέρει, και δεν πρόκετιαι να σας επιστρέψουμε φράγκο για την κακή ποιότητα υπηρεσιών και την ταλαιπωρία."
Δεν ξέρω, τι να πω κι εγώ. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι με τόσο διάβασμα που έχω ρίξει για να τα μάθω όλα αυτά, πάω για τεχνικός...

nyannaco
14-03-14, 09:53
Γιατί νομίζω ότι απλά δεν θέλουν να πούνε "Μετά από 3 μήνες και αφού πληρώσατε όλους τους λογαριασμούς στο ακέραιο, σας φτιάξαμε το πρόβλημα, εν μέρει, και δεν πρόκετιαι να σας επιστρέψουμε φράγκο για την κακή ποιότητα υπηρεσιών και την ταλαιπωρία."Ακριβώς έτσι. Η γραμμή δεν επιδέχεται καμμία αναβάθμιση, παρά μόνο αντιμετώπιση προβλημάτων. Μην είσαι και τόσο σίγουρη όμως ότι κάνανε κάτι ιδιαίτερο, απ'ότι βλέπω σου ρίξανε το target SNR (πιθανότατα στο 6, από το default 9), αλλά τη στιγμή που πήρες τη μέτρηση είχε πέσει στο 3.4. Πιθανόν αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα αποσυνδέσεων, και να αναγκαστείς αν ζητήσεις να ανεβάσουν πάλι το target SNR.

christopheroeo
14-03-14, 12:49
@Christinak σε καταλαβαινω απολυτα και εγω τα ιδια προβληματα ειχα.. μπες σε http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=el-gr η http://ftp.ntua.gr/pub/ κατεβασε ενα αρχειο και δες με τι ταχυτητα κατεβαζεις και ενημερωσε μας

Christinak
14-03-14, 20:36
nyannaco ευχαριστώ για την απάντηση.
Το καλύτερο έγινε σήμερα. Με πήρανε τηλέφωνο να μου πούνε πως θα μου στείλουνε τεχνικό και πως αν διαπιστώσει ότι έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου τότε θα χρειαστεί να τον πληρώσω. Δεν μου είπανε όμως αν θα με πληρώσουν εκείνοι αν αποδειχτεί ότι το πρόβλημα είναι δικό τους!!!! Δεν ξέρω τι να κάνω... :down:Τους είπα ότι θα καλέσω δικό μου τεχνικό (θα φέρω ένα φίλο να μου πει) και θα τους ξανακαλέσω, αν έχω δοκιμάσει το laptop μου και σε άλλα δίκτυα σε σπίτια φίλων και δεν αντιμετώσπισα κανένα πρόβλημα. Τι να πω όμως, τους έχει φοβηθεί το μάτι μου!
Αν μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω 3 ερωτήσεις παρακαλώ:
1) Η τεχνική υποστήριξη της wind μου είπε ότι σε όποια εταιρεία και να πάω δεν πρόκειται να πιάσω πάνω από 15,5 MB. Ισχύει?
2) Όταν έχω ανοιχτό το utorrent δεν φορτώνει καμία σελίδα του internet, είναι λογικό?
3) Πώς μπορώ να προσβάλλω το συμβόλαιο από τη στιγμή που δεν μου παρέχουν αυτά που λέει το συμβόλαιο? Δεν θέλω να τους ξαναδώ στα μάτια μου!!!

- - - Updated - - -

christopheroeo ευχαριστώ.
Ποιό απ' όλα τα αρχεία? Όποιο να'ναι, ότι μέγεθος να'ναι? (Μπήκα στο http://ftp.ntua.gr/pub/).
Στο utorrent κατεβάζει γύρω στα 200 kb/s είναι οκ?

theopan
14-03-14, 21:07
Αν μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω 3 ερωτήσεις παρακαλώ:
1) Η τεχνική υποστήριξη της wind μου είπε ότι σε όποια εταιρεία και να πάω δεν πρόκειται να πιάσω πάνω από 15,5 MB. Ισχύει?

Περίπου ισχύει. Λίγο παραπάνω ίσως πιάσεις σε όποια εταιρεία έχει χαμηλότερο snr από το 9 της Wind. Μην περιμένεις πάντως 22Mbps με τη γραμμή που έχεις. Περίπου εκεί +- 1-1,5 Mbps θα είσαι (ναι υπάρχει περίπτωση και για "-").


2) Όταν έχω ανοιχτό το utorrent δεν φορτώνει καμία σελίδα του internet, είναι λογικό?

Απόλυτα λογικό, όχι βέβαια αποδεκτό. Φταίει το ρούτερ που χρησιμοποιείς. Όλοι το ίδιο πρόβλημα είχαμε με αυτό. Μετριάζεται λίγο (το πρόβλημα) αν πειράξεις τις ρυθμίσεις του torrent client που χρησιμοποιείς, η μόνη και ριζική λύση όμως είναι να το πετάξεις και να βάλεις κάποιο άλλο.



3) Πώς μπορώ να προσβάλλω το συμβόλαιο από τη στιγμή που δεν μου παρέχουν αυτά που λέει το συμβόλαιο? Δεν θέλω να τους ξαναδώ στα μάτια μου!!!

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος. Σου τα παρέχουν αυτά που λέει το συμβόλαιο, απλά οι υπηρεσίες τους (το router τους κυρίως) είναι χαμηλής ποιότητας. "Βλάβη" που να δικαιολογεί αποχώρησή σου χωρίς ποινή, θα ήταν το να μη δούλευε καθόλου η σύνδεση και να μην την αποκαθιστούσαν. Ξαναλέω ότι 90% είναι πρόβλημα του ΖΤΕ. Βάλε ένα άλλο (οποιοδήποτε σχεδόν καλύτερο από αυτό θα είναι) και θα βρεις την υγειά σου...

Christinak
14-03-14, 21:41
Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος. Σου τα παρέχουν αυτά που λέει το συμβόλαιο, απλά οι υπηρεσίες τους (το router τους κυρίως) είναι χαμηλής ποιότητας. "Βλάβη" που να δικαιολογεί αποχώρησή σου χωρίς ποινή, θα ήταν το να μη δούλευε καθόλου η σύνδεση και να μην την αποκαθιστούσαν. Ξαναλέω ότι 90% είναι πρόβλημα του ΖΤΕ. Βάλε ένα άλλο (οποιοδήποτε σχεδόν καλύτερο από αυτό θα είναι) και θα βρεις την υγειά σου...

Αυτό το router της WIND το έβαλα τώρα. Πριν είχα ένα της HOL, αλλά επειδή αντιμετώπιζα όλα αυτά τα προβλήματα μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το router και έτσι το άλλαξα. Πάντως έτσι όπως μου τα λες δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και σε άλλη εταιρεία να πάω...

christopheroeo
14-03-14, 21:46
nyannaco ευχαριστώ για την απάντηση.
Το καλύτερο έγινε σήμερα. Με πήρανε τηλέφωνο να μου πούνε πως θα μου στείλουνε τεχνικό και πως αν διαπιστώσει ότι έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου τότε θα χρειαστεί να τον πληρώσω. Δεν μου είπανε όμως αν θα με πληρώσουν εκείνοι αν αποδειχτεί ότι το πρόβλημα είναι δικό τους!!!! Δεν ξέρω τι να κάνω... :down:Τους είπα ότι θα καλέσω δικό μου τεχνικό (θα φέρω ένα φίλο να μου πει) και θα τους ξανακαλέσω, αν έχω δοκιμάσει το laptop μου και σε άλλα δίκτυα σε σπίτια φίλων και δεν αντιμετώσπισα κανένα πρόβλημα. Τι να πω όμως, τους έχει φοβηθεί το μάτι μου!
Αν μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω 3 ερωτήσεις παρακαλώ:
1) Η τεχνική υποστήριξη της wind μου είπε ότι σε όποια εταιρεία και να πάω δεν πρόκειται να πιάσω πάνω από 15,5 MB. Ισχύει?
2) Όταν έχω ανοιχτό το utorrent δεν φορτώνει καμία σελίδα του internet, είναι λογικό?
3) Πώς μπορώ να προσβάλλω το συμβόλαιο από τη στιγμή που δεν μου παρέχουν αυτά που λέει το συμβόλαιο? Δεν θέλω να τους ξαναδώ στα μάτια μου!!!

- - - Updated - - -

christopheroeo ευχαριστώ.
Ποιό απ' όλα τα αρχεία? Όποιο να'ναι, ότι μέγεθος να'ναι? (Μπήκα στο http://ftp.ntua.gr/pub/).
Στο utorrent κατεβάζει γύρω στα 200 kb/s είναι οκ?

οχι τα 200kb/s δεν ειναι ενταξει αλλα το τορρεντ μπορει να μην εχει seeders οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε σαφη συμπερασματα.

διαλεξε linux και knoppix/ αρχισε το downloading δεν χρειαζεται να κατεβει ολο το αρχειο αφησετο για λιγα λεπτα και πες μας την ταχυτητα του . εαν ειναι στα 200/kbs και γυρω κατι δεν παει καλα κανονικα πρεπει να κατεβαζεις με 1mb/s και πανω . δοκιμασε και αυτο που σου ειπε ο theopan με αλλο ρουτερ και εαν δεν αλαξει κατι στο downloading. παρε τηλ στην wind και τους λες οτι μετα της ενεργιες που κανατε συνχρονιζω στης 15000 αλλα κατεβαζω με π.χ 200kb/s αντι για 1mb/s +++ τουλαχιστον και θα δηλωθει σαν βλαβη το ιδιο προβλημα ειχα και εγω , και φτιαχτηκε σε λιγες μερες.

- - - Updated - - -

εννοειται με κλειστα ολα τα υπολοιπα κατεβαστηρια τορρεντ η αλλα αρχεια

Christinak
14-03-14, 22:21
Κατεβάζει με 1,5MB, οπότε είναι καλό. Οπότε απ' ότι φαίνεται το φτιάξανε. Αν και παρόλα αυτά μου στείλανε τώρα μήνυμα ότι εντοπίσανε βλάβη στην τηλεφωνική μου γραμμη και πως έχει καταχωρηθεί.... Ότι να'ναι. Θα το αφήσω έτσι. Μιας και ο φίλος παραπάνω μου είπε ότι είναι λογικό να μην μπορεί να δουλεύει το internet παράλληλα με το utorrent θα φροντίσω να μην τα χρησιμοποιώ μαζί, δεν πειράζει. Τουλάχιστον έχω internet τώρα πια..
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες παιδιά! Να 'στε καλά!! :)

christopheroeo
14-03-14, 22:28
Κατεβάζει με 1,5MB, οπότε είναι καλό. Οπότε απ' ότι φαίνεται το φτιάξανε. Αν και παρόλα αυτά μου στείλανε τώρα μήνυμα ότι εντοπίσανε βλάβη στην τηλεφωνική μου γραμμη και πως έχει καταχωρηθεί.... Ότι να'ναι. Θα το αφήσω έτσι. Μιας και ο φίλος παραπάνω μου είπε ότι είναι λογικό να μην μπορεί να δουλεύει το internet παράλληλα με το utorrent θα φροντίσω να μην τα χρησιμοποιώ μαζί, δεν πειράζει. Τουλάχιστον έχω internet τώρα πια..
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες παιδιά! Να 'στε καλά!! :)

ενταξει μια χαρα εισαι δεν το συζητω τερματα κατεβαζεις . μια χαρα δουλευει το ιντερνετ και με το torrent απλα οταν κατεβαζεις και θες να βλεπεις video youtube και γενικα να τραβας απο την γραμμη σου καλο ειναι να βαζεις οριο στο τορρεντ πχ στο downloading οριο ληψης 1200 -1300 και να ξερεις οτι και το uploading οταν ειναι στα τερματα του κρασαρει την συνδεση να βαζεις και εκει ορια .

@ ADSLgr.com All rights reserved.