PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ASUS P5P43TD Pro



ZataraFR
21-01-14, 18:06
Καλησπέρα σε όλους,

Κάτοχος της εν λόγω mobo με

-δεν θυμάμαι επεξεργαστή- με ένα θηρίο ψύκτρα Thermaltake με έναν Thermaltake TT-1225 πάνω της,
12GB RAM 3x Kingston KVR1333D3N9/4G (κάπου έχει παραπέσει η 4η),
ASUS HD 4870x2
έναν mSSD για OS και έναν HDD για data
και ένα Chieftec 750W ..

Προ 2 μηνών περίπου, με τις έντονες βροχές, έγινε ένα -τσαφ- και έσβησε το σύστημα (πάνω σε πολύμπριζο προστασίας με UPS) ..
Επειδή το -τσαφ- ακούστηκε από πάνω, για μια στιγμή πίστεψα ότι κάηκε η οθόνη μου ...
Τελικά είχε καεί το router (??) και επειδή ήταν συνδεδεμένο το PC με LAN καλώδιο, τα εφτυσε και η θύρα LAN της motherboard .. Έμεναν αναμένα τα λαμπάκια σε πορτοκαλί και κόκκινο χρώμα ..

Σήμερα πήρα την απόφαση να βάλω μια PCI LAN κάρτα για να τελειώνω με το WiFi ..
Σημειωτέον το PC δεν κλείνει σχεδόν ποτέ ..
Κάνω κάποιες ενημερώσεις προχθεσινές, κάνω shut down και πριν προλάβω να σβήσω τα ηχεία (Logitech Z-5500) ακούω πυροβολητό .. Τα σβήνω, τα ανοίγω ξανά, πυροβολητό ... Φαντάστηκα πως θα είχε κολλήσει κάτι και δεν έδωσα σημασία ..

Αποσυνδέω καλώδια και βγάζω για καθάρισμα το PC στο μπαλκόνι ..
Αφού τελείωσα με το blower και βαρέθηκα να κρατάω ανεμιστήρες, κουμπώνω την PCI LAN καρτούλα και συνδέω καλώδια ..
Για κακή μου τύχη δεν παίρνει μπροστά το σύστημα ..

Για να παραλείψω τα ενδιάμεσα βήματα, ανακάλυψα ότι το SB_PWR LED της mobo αναβοσβήνει σαν τρελό (εξ' ου και τα πυροβολητά - ρεύμα στα ηχεία) ..
Αποσυνέδεσα τα πάντα από την μητρική, έκανα ηλεκτρική "εκκένωση", με αντιστατικά γάντια και βραχιόλι έκανα και reset στο CMOS, άλλαξα και μπαταρία αλλά το πρόβλημα παραμένει ...
Τον εχω αφήσει εκτός ρεύματος αρκετή ώρα και λέω να το αφήσω μέχρι το πρωί ...


Το έχει συναντήσει κανείς, υπάρχει καμιά άλλη ιδέα .. ;
Για την ώρα ψάχνω ίδια motherboard !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για το μακροσκελές post .. ! :oops:

- - - Updated - - -

Γιατί δεν το "ακουμπάει" κανείς ρε παιδιά το θέμα .. ; :cry:

Dark_Nightfall
22-01-14, 19:19
Δοκιμασε αλλο τροφοδοτικο αν εχεις. Μαλλον η μητρικη σου :bless:

ZataraFR
23-01-14, 01:39
Ενημερώνω μιας και είχα εξελίξεις ...

Ενώ το τροφοδοτικό (Chieftec 750W) δίνει κανονικά ρεύμα σε έναν ανεμιστήρα, δεν ρευματοδοτεί το board (μόνο του) ..
Γι' αυτό αναβοσβήνει το SB_PWR ...

Δοκίμασα ένα Thermaltake 470W και τροφοδοτείται κανονικά το board ...

Μάλλον φτηνά την γλύτωσα ...

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το πάθει αυτό μετά από shut down όταν το PC δουλεύει 24/7 απροβλημάτιστα ...

Το ένιωθα ότι δεν έπρεπε να το σβήσω και να το καθαρίσω ... :nono:

psylos
23-01-14, 01:47
Σε φιλο κλείσαμε το pc, συνδεσαμε πανω ενα σκληρο ssd και μετα δεν ανοιξε ποτε ξανα το μηχανημα. Συγκεκριμενα το λαμπακι της μητρικης αναβοσβηνε... Πρεπει να χτυπησε κατι σε εμας στο v5 rail και με αλλαγη τροφοδοτικου λειτουργησε ξανα..
Χωρις λογο και αιτια το τροφοδοτικο τα επαιξε... και ηταν coolermaster 750W, δεν ηταν οτι να'ναι... Μαλλον επειδη και αυτος δεν εκλεινε ποτε το pc, οποτε μαλλον ειχε μαζεψει τις ωρες ζωης..

ZataraFR
23-01-14, 02:25
Προφανώς κι εγώ το ίδιο έκανα ..
Δεν έχω κάτσει να ελέγξω που δεν δίνει τάση ... Όταν βρω χρόνο ..

Απλώς πρέπει επιτέλους να στήσω το NAS για τα torrents και να χρησιμοποιώ μόνο Firefox για να επαναφέρω όλες τις καρτέλες με ευκολία (καταραμένε Chrome) ώστε να σβήνω το PC .. !

@ ADSLgr.com All rights reserved.