PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE ZTΕ αλλαγή IP



steliosxls
21-01-14, 10:14
Έχω ένα μικρό δίκτυο με 2 hub στο γραφείο . To internet μοιράζετε στους υπολογιστές που έχω μέσω software .
Το router είναι συνδεδεμένο με usb .
Το πρόβλημα μου τώρα .. Τα ip του δικτύου είναι ανάμεσα 192.168.0.1 και 192.168.0.255 .
Συνδεσα λοιπόν το router που παρέλαβα σήμερα ( zte zxhn h108ns ) σε ένα από τα hub ( για να έχουν όλα τα pc internet )
Δεν το βλέπω μεσώ browser η ip του είναι 192.168.1.1 .
Αν καταλαβα καλα έχουμε θεμα με το ip ...
( Στο σπίτι με μικρότερο δίκτυο βέβαια δουλεύει κανονικά , πάλι με hub μόνο που τα ip είναι αυτόματα )

Ξέρει κάνεις ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ?

Ευχαριστώ

deniSun
21-01-14, 20:28
Αν κατάλαβα καλά θα θέλεις να έχουν πρόσβαση στο internet όλοι οι υπολογιστές σου μέσω του ρούτερ.
Θα κάνεις τα παρακάτω:
α) Καταργείς το modem
β) Αλλάζεις όλες τις διευθύνσεις των ΗΥ
Ή θα βάλεις να έχουν "αυτόματη απόδοση ΙΡ" και DNS
ή θα δηλώσεις στατικές διευθύνσεις με τα παρακάτω στοιχεία σε κάθε ΗΥ:
IP: 192.168.1.XXX (όπου ΧΧΧ τιμές μεταξύ 2-254)
Subnet: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.1
DNS: 192.168.1.1

Αυτή την στιγμή δεν μπορείς να δεις το ρούτερ γιατί αυτό βρίσκεται σε άλλη διεύθυνση: 192.168.1.1
ενώ εσύ είσαι στο 192.168.0.ΧΧΧ
Αν δεν θέλεις να αλλάξεις τίποτε τότε θα πρέπει περιστασιακά σε έναν ΗΥ να δώσεις την διεύθυνση 192.168.1.ΧΧΧ.
Στη συνέχεια συνδέεσαι στο ρούτερ και μέσα από το web interface αλλάζεις την ΙΡ του και το range για το DNS ώστε να ανήκει πλέον στο .0. δίκτυο.

Προτιμότερος φυσικά είναι ο πρώτος τρόπος που σου έγραψα.

steliosxls
21-01-14, 23:02
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου. Πιο εύκολα θα αλλάζω όμως ip στο router πάρα σε όλους τους υπολογιστές.
Θα το προσπαθήσω..
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

deniSun
22-01-14, 13:22
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου. Πιο εύκολα θα αλλάζω όμως ip στο router πάρα σε όλους τους υπολογιστές.
Θα το προσπαθήσω..
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Αφού έχεις διαμοιρασμό internet λογικά θα πρέπει να επέμβεις σε όλες τις ΙΡ αλλάζοντας το gateway και δίνοντας πλέον αυτό του ρούτερ.
Οπότε πάλι θα περάσεις από όλους.

jkoukos
22-01-14, 17:12
Αφού έχεις διαμοιρασμό internet λογικά θα πρέπει να επέμβεις σε όλες τις ΙΡ αλλάζοντας το gateway και δίνοντας πλέον αυτό του ρούτερ.
Οπότε πάλι θα περάσεις από όλους.
Εδώ σε έχασα.
Αν αλλάξει την διεύθυνση που έχει το ZTE σε 192.168.0.1 (έτσι ώστε να είναι ίδια με του τωρινού modem) και αντίστοιχα το εύρος του DHCP, για ποιον λόγο θα πρέπει να κάνει οποιαδήποτε ρύθμιση στους υπολογιστές;

134233

deniSun
22-01-14, 19:44
Τα modem δεν έχουν εσωτερική ΙΡ (lan).
Χρησιμοποιούν την διεύθυνση του ΗΥ στον οποίο είναι συνδεδεμένα.
Αν βάλει την διεύθυνση αυτή απλά θα κάνει conflict.
Η διεύθυνση του ρούτερ θα ταυτίζεται με την διεύθυνση του ΗΥ στον οποίο ήταν συνδεδεμένο το modem.

jkoukos
22-01-14, 20:08
Αυτό το καταλαβαίνω.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αφού το ZTE θα μπει στη θέση του Modem, η μόνη αλλαγή σε ρυθμίσεις υπολογιστή είναι αυτή στον οποίον συνδεόταν με το Modem.
Το ZTE θα έχει 192.168.0.1 και το PC κάποια άλλη αχρησιμοποίητη.
Δεν θα χρειαστεί αλλαγή στις υπόλοιπες συσκευές του δικτύου.

Τι δεν έχω καταλάβει ή μου έχει διαφύγει από την τοπολογία του δικτύου;

deniSun
22-01-14, 22:00
Αυτό το καταλαβαίνω.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αφού το ZTE θα μπει στη θέση του Modem, η μόνη αλλαγή σε ρυθμίσεις υπολογιστή είναι αυτή στον οποίον συνδεόταν με το Modem.
Το ZTE θα έχει 192.168.0.1 και το PC κάποια άλλη αχρησιμοποίητη.
Δεν θα χρειαστεί αλλαγή στις υπόλοιπες συσκευές του δικτύου.

Τι δεν έχω καταλάβει ή μου έχει διαφύγει από την τοπολογία του δικτύου;

οκ.
Αν αλλάξεις την ΙΡ του ΗΥ στον οποίο είχες συνδεδεμένο το modem, δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.