PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν εχουμε ADSL προσβαση απο το πρωϊ - Κορωπί, Αττική



HighT3ch
29-07-04, 00:18
Δεν άχουμε ADSL πρόσβαση απο το πρωϊ στο Κορωπί, Αττική και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε, μήπως έχει ακοώσει κανείς τίποτα? Τώρα πάλι μπορεί να φταίει και ο provider (Forthnet) αλλά ποστάρω και εδώ μήπως παίζει κάτι με τον ΟΤΕ.

Ευχαριστώ

wintech2003
29-07-04, 00:24
Γιατι δεν πήρες απο το πρωι ενα τηλέφωνο στις βλάβες του ΟΤΕ (121) ή στην FORTHnet?

HighT3ch
29-07-04, 00:37
Αν πάρω στις βλάβες του ΟΤΕ το πιο πιθανό πράγμα που θα ακούσω (που το ακουσα προ καιρού) είναι: "Έχει μπεί ADSL στο Κορωπί?"

... Τα ευκόλως εννούμενα παραλλείπονται...

Υ.Γ. Θα πάρω αύριο πάντως γιατί απλά νόμιζαμε πως είναι προσωρινό (οι γνωστές αηδίες του ΟΤΕ/provider κλπ κλπ) αλλα τώρα το παιχνίδι χοντραίνει, οπότε κάτι πρέπει να γίνει.

templo
29-07-04, 09:40
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλα και εγω (που ειμαι offline απο προχθές) εχω forthnet!Μήπως τελικά εχει πρόβλημα η forthnet?? (Μάλλον οχι γιατι ο μη συγχρονισμός με το dslam είναι θέμα του πΟΤΕ αλλα λέω...)

CRC
29-07-04, 09:43
Τα modem συγχρονίζουν αλλα δεν υπάρχει transmission μετά το DSLAM. Υπάρχει πρόβλημα στο ATM. Απο τον ΟΤΕ μιλούν για καλωδιακή βλάβη απο εργασίες στην περιοχή αλλα μπορεί να είναι και βλάβη του ATM interface.

Υπομονή μέχρι αύριο και βλέπουμε...

HighT3ch
29-07-04, 11:44
Πριν απο λίγο πήρα τηλέφωνο στην Forthnet και περιμένω απάντησή τους - πάντως λέει δέν έχουν ακούσει κάτι...

Αυτό που έχω να πώ πάντως είναι πως η κατάσταση είναι τραγελαφική με διαστάσεις μπανανίας! Κανείς δεν ξέρει τίποτα, η ασχετοσύνη σε όλο της το μεγαλείο και ο μαλ...κας ο χρήστης να πληρώνει για υπηρεσίες που υπολειτουργούν. Αν είμασταν στο εξωτερικό το λιγότερο που θα είχαν κανει θα ήταν να πας πάρουν τηλέφωνο να μας ενημερώσουν, για να μην πώ να μας δώσουν extension στο πακέτο, δωρεάν για compensation. Πιστεύω πάντως πως σαν χρήστες θα έπρεπε να είμαστε πιο απαιτητικοί και να διεκδικούμε αυτά για τα οποία "στάζουμε" τα χρήματά μας γιατι οχι τιποτα αλλο έχουν και το υφάκι και το θράσος του καμπόσου με τα δικά μας χρήματα (βλέπε πωλητές σε διάφορα καταστήματα ονόματα δεν λέω).

Valder
29-07-04, 12:18
HighT3ch δε μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ με αυτά που λες. Και πες οτι 50-100 άτομα απο εδω θα απαιτήσουμε τα όσα δικαιούμαστε. Οι υπόλοιποι Ελληνες πως θα ξυπνήσουν απ τη χαλαρότητα-μαλάκινση (δε το λεω ως βρισιά αλλά ως ιατρικό όρο :wink: ) που τους διακρίνει όσον αφορά τα δικαιώματα τους απέναντι στον ΟΤΕ,στη ΔΕΗ,στο μανάβη,στους απατεώνες κλπ κλπ;

Γιατι οι πιο πολλοι Ελληνες (κι εγω αρκετές φορές) μόνο τσαμπουκαλίκι είμαστε κι απο προσπάθεια τίποτα. Η θα ξυπνήσουμε ή μια ζωή θα είμαστε οι κάφροι.

Δευτέρα πάω στον ΟΤΕ της περιοχής μου να τα κάνω κώλος! :twisted: Έχουνε ν ακούσουν θεία λειτουργία! Οχι άλλη καφρίλα!

lazar
29-07-04, 12:25
Ναι, αλλά έτσι δεν βγαίνει άκρη. Εάν κοιτά ο καθένας τον άλλον για το ποιός θα ξεκινήσει, τότε κανείς δεν ξεκινά, σωστά; Κάνεις την αρχή και μετά βλέπεις εάν οι άλλοι σε ακολουθούν.
Σημαντικό, κατά τη γνώμη μου, είναι οι κινήσεις να μην είναι αποτέλεσμα οργής και θυμού από το άδικο, αλλά μεθοδευμένες και συντονισμένες πράξεις, αφού έχει προηγηθεί σωστή διάγνωση του προβλήματος.

painkillersinaction
29-07-04, 12:27
Και στη Παλλήνη πρόσβαση γιοκ... Από χτες μίλησα με next2u (που σημειωτέον ήταν λίαν εξυπηρετικοί αλλά αφού δεν φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση με παρέπεμψαν στο 121. και έτσι περιμένω από χτες να με πάρουν τηλ από το 121 για να μου πουν αν όντως υπάρχει πρόβλημα. Τουλάχιστον ησύχασα κάπως βλέποντας ότι μάλλον δεν είναι κάποιο πρόβλημα του υπολογιστή μου ή της συνδεσμολογίας αφού βλέπω ότι οι γύρω γύρω περιοχές (Σπατα, Γέρακας, Κορωπί ) είναι στην ίδια μοίρα...

εν αναμονή λοιπόν

dimangelid
29-07-04, 12:29
...Δευτέρα πάω στον ΟΤΕ της περιοχής μου να τα κάνω κώλος! :twisted: Έχουνε ν ακούσουν θεία λειτουργία! Οχι άλλη καφρίλα!

Έτσι μπράβο. Αυτοί μόνο με τσαμπουκά καταλαβαίνουν, εκτός αν πετύχεις κανέναν σωστό οτετζή ( σπάνιο αυτό... ) . Αν δεν επανέλθουν σε εμένα οι ταχύτητες στα επίπεδα που ήταν πριν και ήταν η ονομαστική ταχύτητα της 384 ( πριν έπιανα 48 kb/sec και τώρα το πολύ 41,2 ) , κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Δεν γουστάρω να τους τα σκάω και η υπηρεσία που τελικά μου δίνουν να είναι κατώτερη από αυτήν που υπόσχονται και πληρώνω :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.