PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση - Επιδόσεις Torrent



MSaxp
29-07-04, 01:35
Χρησιμοποιώ το Azureus Torrent και αναρωτιέμαι κατά πόσον οι επιδόσεις που έχω ειναι οι φυσιολογικές και αν κάνω την καλύτερη δυνατή χρήση του. Έχω σύνδεση Vivodi 256/128. Σε αρχεία με πολλά peer έχω ταχύτητες 10-25 με πολύ μεγάλη διακύμανση. Ανα δευτερολεπτο πάει 25 μετά 10 μετά 23, 17 κλπ. Είναι φυσιολογική τόσο μεγάλη διακύμανση? Επιπλέον η μέση ταχύτητα ειναι γύρω στο 16-18kΒ/s. Θα ήταν καλύτερα αν αν κατέβαζα 2 αρχεία ταυτόχρονα ή πάλι ίδια θα ήταν η συνολική ταχύτητα? Επίσης μου κάνει εντύπωση που με χρήση μόνο του Torrent και ενώ δείχνει DL πχ 15KB/s το DU Meter δείχνει την ίδια στιγμη περισσότερο (και συμβαίνει πάντα αυτό). Να σημειώσω οτι οι ρυθμίσεις έχουν γίνει με βάση τον οδηγό που δημοσιεύεται εδώ. Όλα ειναι φυσιολογικά ή θα μπορούσα να επιταχύνω την κατάσταση? Αλήθεια που μπορεί να βρεί κανείς site με torrents? ξέρω ενα γνωστό αλλά όχι άλλα. Ευχαριστώ πολυ

cosmos
29-07-04, 08:13
Χρησιμοποιώ το Azureus Torrent και αναρωτιέμαι κατά πόσον οι επιδόσεις που έχω ειναι οι φυσιολογικές και αν κάνω την καλύτερη δυνατή χρήση του. Έχω σύνδεση Vivodi 256/128. Σε αρχεία με πολλά peer έχω ταχύτητες 10-25 με πολύ μεγάλη διακύμανση. Ανα δευτερολεπτο πάει 25 μετά 10 μετά 23, 17 κλπ. Είναι φυσιολογική τόσο μεγάλη διακύμανση? Επιπλέον η μέση ταχύτητα ειναι γύρω στο 16-18kΒ/s. Θα ήταν καλύτερα αν αν κατέβαζα 2 αρχεία ταυτόχρονα ή πάλι ίδια θα ήταν η συνολική ταχύτητα? Επίσης μου κάνει εντύπωση που με χρήση μόνο του Torrent και ενώ δείχνει DL πχ 15KB/s το DU Meter δείχνει την ίδια στιγμη περισσότερο (και συμβαίνει πάντα αυτό). Να σημειώσω οτι οι ρυθμίσεις έχουν γίνει με βάση τον οδηγό που δημοσιεύεται εδώ. Όλα ειναι φυσιολογικά ή θα μπορούσα να επιταχύνω την κατάσταση?
Η διακύμανση είναι φυσιολογική. Κρίσημη κρίνεται η επιλογή της ταχύτητας που έκανες μέσα στο Azureus με χρήση του wizard: Έβαλες XXX/128 ή ΧΧΧ/256 (η σωστή είναι η πρώτη).

Αν το αρχείο έχει λίγους seeders σε σχέση με αυτούς που δεν το έχουν ολόκληρο, τότε η μέση ταχύτητα μειώνεται (λογικό) και αντίστροφα.

Μία επιλογή από τα μενού σου εμφανίζει γράφημα ταχύτητας, αν θες κάνε ένα screenshot και επισύναψέ το εδώ.

Επίσης αν διπλοκλικάρεις πάνω στο αρχείο που κατεβαίνει σου βγαίνει μία σελίδα με στατιστικά (μέση ταχύτητα κτλ). Θα τα βρεις χρήσιμα.


Αλήθεια που μπορεί να βρεί κανείς site με torrents? ξέρω ενα γνωστό αλλά όχι άλλα. Ευχαριστώ πολυ
Κράτησε αυτήν την πληροφορία για τον εαυτό σου καλύτερα, αν πρόκειται για site που διακινούν παράνομο υλικό. Δες και την πολιτική του ADSLgr για το θέμα: http://www.adslgr.com/policy.php

MSaxp
30-07-04, 02:30
Αυτό ειναι ένα τυπικο screenshot για DL ενός αρχείου με seeds 16(149) και peers 84(1445)

cosmos
30-07-04, 08:14
Χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά φαίνεται ότι το upload σου είναι περιορισμένο κάτω από τα 8.3 kbytes/sec (φυσιολογικά το έχεις ρυθμίσει ως σύνδεση XXX/128, στην οποία το όριο upload είναι 13kbytes/sec, είσαι πολύ κάτω τώρα). Έχεις βάλει κάποια σχετική ρύθμιση ή netlimiter; Υπερβολικά χαμηλές τιμές upload (όχι απαραίτητα, αλλά) μπορεί να σου κόψουν το download speed.

r3b
30-07-04, 09:30
[censored]

mindtrapper
31-07-04, 15:09
Εγω με 384 και με ένα μόνο download πιάνω 40kb/sec... Και με πολλά το ίδιο. Έχω το limiter στα 10kb/sec upload που πιστεύω είναι καλά...

Είμαι με Azureus, Forthnet, Alcatel δίκτυο, Zyxel 650 R-33 Router...

AC9800PBA
31-07-04, 16:31
Εγώ άμα κάνω upload πάνω από 9kb δεν πρόκειτε να πιάσω ποτέ 40kb. :? Πχ με 10kb upload το πολύ να κατεβάζω με 15kb ενώ στα 8-9kb παίζει κανονικά 30-40kb...είναι λογικό να γίνεται έτσι?

mindtrapper->μόνο στα torrents έχεις τόσο upload?

JohnGR
31-07-04, 18:22
Απολύτως λογικό AC9800PBA. Αν κορεστεί το upload "μπουκώνει" και η σύνδεση. Η ρύθμιση που έχεις στα 9 είναι πολύ καλή και σωστή για το δίκτυο.

AC9800PBA
31-07-04, 18:24
Α οκ. Απλά είδα τον mindtrapper που το έχει στα 10kb και σκέφτικα μήπως έχω κάποιο προβληματάκι εδώ :)

mindtrapper
01-08-04, 14:45
Βασικά από 8-10 το ίδιο μου πάει. Και στο μουλάρι τόσο το έχω. Το καλό είναι οτι δεν κάνει διακυμάνσεις, σταθερά 35-40...

NikoLakis
01-08-04, 14:56
εγω εχω το upload στα 13kb και πιανω 40-45 download

mindtrapper
01-08-04, 14:57
Είσαι σε Siemens Dslam?

JohnGR
01-08-04, 14:58
NikoLakis τότε είσαι σε DSLAM Siemens και αφού έχεις up μεγαλύτερο από 10, τότε σου δίνει και απεριόριστο down!

Το ότι πιάνεις όμως τόσο καλές ταχύτητες είναι μεγάλο κατόρθωμα! Εύγε!

NikoLakis
01-08-04, 15:26
siemens DSLAM με συνδεση Forthnet 8) γενικα πιανω πολυ μεγαλες ταχυτητες και οταν κανω download απο server πιανει 47-48 με flashget . Μιας που μιλαμε για bittorent εχω προσεξει οτι στην καρτελα advanced του bittornado γραφει κατι για x Kbit redundant data discarded και συνηθως στο τελος του καθε download εχει 1-2ΜΒ υπαρχει περιπτωση το τελικο αρχειο να εχει καποιο προβλημα ?

mindtrapper
01-08-04, 15:31
Όχι απλά κάνει λίγο παραπάνω να κατέβει.

polakis
03-08-04, 15:30
Παιδιά εγώ έχω dsl 384 με zyxel r-31 και βάζω εκεί που μου λέει στο μενού dsl slow.Σωστό δεν είναι αυτό?
Μετά εκεί που ρυθμίζεις το upload κατεβαίνει μέχρι 10kb/s.Πως πάει πιο κάτω το upload?
Και το φωτάκι στο download είναι κίτρινο.Δεν πρέπει να είναι πράσινο?
Τοπ ταχύτητα έχω 15Kb/s :(
Help!!!!!!!!!

MSaxp
09-08-04, 14:20
Έχω αλλη μια αποριούλα. Οταν κατεβάζω(+seeding) ενα αρχείο θέλω μόλις τελειώνει να αρχιζει να κατεβαίνει (+seeding) το επόμενο και όχι αυτο που μόλις τελειωσε να κάνει μόνο seeding. Θέλω να έχω Max torrents 1 και να έχω downloading και seeding ένα μονο αρχείο. Νομίζω πως είναι η πιο γρήγορη ρύθμιση αλλά αν το αφήσω κατεβάζει μονο το πρώτο αρχείο και όχι τα άλλα.Πως γίνεται?

NikoLakis
09-08-04, 15:06
polakis αφου το φωτακι στο download ειναι κιτρινο τοτε μαλλον δεν ειναι ανοιχτο καποιο port . στη σελιδα http://www.suprnovaforums.com/index.php?showtopic=82485 θα βρεις οδηγιες

@ ADSLgr.com All rights reserved.