PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν ανεβαίνουν οι ταχύτητες στα torrent download?



polakis
29-07-04, 09:27
:twisted:
Έλεος πιά.Άνοιξα και ta port όπως λένε οι οδηγίες και πάλι τίποτα!!!!!!!!
Έχω dsl 384 και δεν πίάνω πάνω απο 20kb/s.Γιατί?????
Τι πρέπει να ρυθμίσω.Παρακαλώ βοήθεια..............

cosmos
29-07-04, 09:51
Κάνε μία επισύναψη του γραφήματος κίνησης από το Azureus. Επίσης η πρώτη στήλη στη λίστα με τα ενεργά torrents είναι ένα προσωπάκι. Είναι πράσινο-χαμογελαστό;

sdikr
29-07-04, 16:39
Έλεος πιά.Άνοιξα και ta port όπως λένε οι οδηγίες και πάλι τίποτα!!!!!!!!
Έχω dsl 384 και δεν πίάνω πάνω απο 20kb/s.Γιατί?????
Τι πρέπει να ρυθμίσω.Παρακαλώ βοήθεια..............

20kb/s δεν είναι άσχημα, μην ξεχνάς οτι δεν είσαι ο μόνος που προσπαθεί να το κατεβάσει

roiy1
29-07-04, 16:47
Μία ερώτηση : το upload σου που κυμαίνεται;

Gothic
29-07-04, 17:15
Κάνουμε κανένα search πριν ανοίξουμε topic :mrgreen:
Βάλε upload στα 10k και λογικά θα έρθεις στα ίσια σου.

polakis
03-08-04, 15:36
Το προσωπάκιέίναι κίτρινο.Τί πρέπει να κάνω?

cosmos
03-08-04, 19:33
polakis, αν είναι κίτρινο σημαίνει ότι μάλλον δεν άνοιξες το port. Είδα ότι έχεις το Zyxel 650R-31. Σιγουρέψου ότι ανοίγεις το port 6881. Οδηγίες για άνοιγμα του port μπορείς να βρεις στο http://www.adslgr.com/forum/thread8056.html

Μέγιστη ταχύτητα θα αρχίσεις να πιάνεις ύστερα από κανένα μισάωρο. Το προσωπάκι δεν πρασινίζει αμέσως πάντως, μένει κίτρινο για λίγη ώρα.

cherryman
03-08-04, 20:04
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά να επέμβω κι εγώ λίγο εδώ. Έχω κάνει κι εγώ ότι χρειάζεται για να ανοίξω τα port στο ρούτερ, (zyxel 650H-33), αλλά ούτε εμένα οι ταχύτητες είναι καλές. Τα ανθρωπάκια είναι συνέχεια πράσινα και πρασινίζουν μετά από 5-6 δεύτερα από την ώρα που θα ξεκινήσω το download. Βέβαια αν η ταχύτητα πέσει πολύ μπορεί να γίνει πάλι κίτρινο ή ακόμα και κόκκινο. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις έχω καταφέρει να ξεπεράσω τα 20KB. Και όταν αυτό γίνει διαρκεί για πολύ λίγη ώρα. Μήπως φταίει στην τελική το DSLAM και η υπερφόρτωση των γραμμών;

cherryman
03-08-04, 20:30
Και κάτι άλλο που μόλις θυμήθηκα. Το πράσινο και το κίτρινο προσωπάκι ξέρουμε τι είναι. Το κόκκινο εύκολα υποθέτουμε, (άσχημα τα πράγματα), το μπλε όμως τι είναι; Και δείχνει και έκπληκτο. Για Azureus μιλάω πάντα.

cosmos
04-08-04, 07:17
cherryman, οι ταχύτητές σου φαίνονται χαμηλές. Έχεις βάλει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με το howto; To μπλε ανθρωπάκι σημαίνει ότι μάλλον έχει πέσει ο tracker, δες http://azureus.sourceforge.net/faq.php#21

cherryman
04-08-04, 08:32
Οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς όπως στο ΗΟWTO, δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτή τη στιγμή που γράφω, κατεβάζω 2 τορεντ, το ένα κατεβαίνει με ~20κβ και το άλλο παίζει στα 5-10κβ. Το κουφό είναι πως αυτό που κατεβαίνει με 20 έχει πολύ λίγα seeds και peers 5(6) 19(21). Τρέχα γύρευε.

cosmos
04-08-04, 08:34
Μπορείς να βάλεις ένα screenshot του γραφήματος ανεβάσματος/κατεβάσματος;

cherryman
04-08-04, 10:26
Είμαι στην δουλειά τώρα, το απογευματάκι που θα επιστρέψω θα περάσω ένα. Πάντως το upload είναι συνέχεια στο μέγιστο. Έχω βάλει όριο τα 10 αν θυμάμαι καλά, (πειραματιζόμουν με +,- 1 με αυτά που διάβαζα εδώ) έχω συνήθως 2 που κάνουν seeding και ο,τι κατεβάζω.

cosmos
04-08-04, 12:02
Αν έχεις λίγους seeders και peers που έχουν κατεβάσει μικρό ποσοστό του αρχείου, οι ταχύτητες ίσως είναι φυσιολογικές. Αφού κατεβάζεις από δύο torrents θα πρότεινα να βάλεις τις "εργοστασιακές" ρυθμίσεις (ανέβασμα χωρίς όριο, 3 uploads max).

kadronarxis
04-08-04, 12:43
Το δικό μου το γράφημα είναι αυτό....
Κατεβάζω 4 αρχεία, όλα τα ανθρωπάκια πράσινα.
Αλλά έχοντας αφήσει απείραχτο το firewall του 652R, δηλαδή στις default ρυθμίσεις, και πειράζοντας το ΝΑΤ ανοίγοντας τα ports 6881 μέχρι 6999, πάλι κίτρινα ήταν τα ανθρωπάκια.
Μόνο όταν άλλαξα το Wan to Lan σε forward από Block που ήταν, πρασίνισαν.
Χαμός δηλαδή.
Άντε γερά.

cosmos
04-08-04, 12:49
kadronarxis, o polakis δεν έχει το 652, έχει το 650R το οποίο δεν έχει firewall ;) Όταν πείραξες τα ports στο ΝΑΤ, δεν άνοιξες αυτόματα και το firewall. Σα να λέμε τελικά, ήσουν "lowid" (πορτοκαλί και όχι πράσινα ανθρωπάκια). Επίσης πρόσεξα ότι δεν έχεις το safepeer plugin. Φύγε σφαίρα στο howto για να δεις πως μπαίνει!

kadronarxis
04-08-04, 13:00
Να σαι καλά cosmos.
Το έβαλα το safepeer.
Από ότι κατάλαβα είναι αρκετά βασικό plugin.
:lol:

Άντε γερά.

kadronarxis
04-08-04, 13:06
Με το firewallάκι έχω κολλήσει.
Πρέπει να κάνω telnet στο router, και να αρχίσω τα ip forwarding;
Αφού αυτά τα έκανα από το GUI του 652R.
Και ειλικρινά εκεί που τα έχω πάρει είναι που δεν με αφήνει να πειράξω το firewall.
Μόνο forwarding-blocking αλλάζω, δηλαδή on/off το firewall.
:roll:

cosmos
04-08-04, 13:13
kadronarxis, ότι και να γίνει, ξαναγύρνα το firewall σε default block από wan προς lan.

Τώρα, αν έχεις UPnP ενεργό στο Zyxel και Windows 98 ή Me, τότε με κλειστό το Azureus σβήσε τις πόρτες που έκανες για αυτό κατ'αρχήν στο ΝΑΤ. Μετά απλά άνοιξε το Azureus και μόνο του θα ανοίξει και το ΝΑΤ και το firewall.

Αν δε θες UPnP, τότε χρειάζεται να ανοίξεις μόνο το port 6881, πρωτόκολλο TCP. Και για το NAT και για το firewall το πως θα το κάνεις δίνεται στο http://www.adslgr.com/forum/thread7864.html

(Αν θες και λίγη "φιλοσοφική" πληροφορία, δες το http://www.adslgr.com/forum/thread4870.html )

cherryman
04-08-04, 13:22
Συγγνώμη, ο ασχετίδης, πως κατάλαβες ότι δεν έχει το safepeer;
Ούτε το δικό μου ρουτερ υποτίθεται ότι έχει firewall (650Η-33), αλλά στο μενού του έχει firewall, στο config την επιλογή on/off και αν είναι στο on, τότε παίζουν και τα rules wan to lan.

kadronarxis
04-08-04, 13:32
Να σαι καλά cosme.
Έχω winxp, με απενεργοποιημένο φυσικά το firewall.
Άντε γερά.!!

EDITED: δεν έχω απενεργοποιμένο το firewall, αλλά το UPnP.Συμβαίνουν και αυτά, ζωντανή εκπομπή είναι!! :lol:

cosmos
04-08-04, 13:40
cherryman, δες το screenshot του kadronarxis. Στην κάτω μπάρα του Azureus έχει μία ένδειξη "ΙPs: 0-0/0/0" που σημαίνει ότι δεν είναι φορτωμένες διευθύνσεις για μπλοκάρισμα -> δεν υπάρχει safepeer ;)

Επίσης, και για 1000η φορά σε αυτό το forum (j/k), το 650H έχει firewall! Feature/usage-wide είναι το ίδιο με του 652 (με άλλα λόγια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το howto για το 652 και στο 650Η).

cherryman
04-08-04, 13:56
Safepeer: ααααααα.
Firewall: :oops: Καλα μωρέ. Απλά έτσι είχα καταλάβει όταν έψαχνα πιο θα πάρω. Ήταν και 100€ ακριβότερο. (650ΗW)

cosmos
04-08-04, 14:06
cherryman, μη στεναχωριέσαι και γω τα ίδια τράβηξα με σένα (και το j/k=joking ;) )! Είδα και έπαθα να βρω το firmware με το οποίο τότε έμπαινε και firewall στα 650Η/ΗW.

cherryman
04-08-04, 14:25
Εμένα έχει ένα firmware IT.4, το περίεργο, κάτι που έχω ξαναποστάρει εδώ "http://www.adslgr.com/forum/thread6659", είναι ότι σαν πιο πρόσφατο στο site της zyxel παρουσιάζεται το IT.3. Να το ξανατσεκάρω μπας και έχει αλλάξει κάτι.

EDIT: Το ΙΤ.3 παραμένει το πιο πρόσφατο. Άγνωσται αι βουλαί της zyxel.

cherryman
04-08-04, 17:52
Ορίστε και το screenshot που είχα υποσχεθεί.

cosmos
04-08-04, 18:07
cherryman, φτιάξε καταρχήν το safepeer όπως είχα αναφέρει στο PM. Kadronarxis επίσης δες τα "UPDATED" στο howto, έχει σημαντικές αλλαγές ειδικά για τα ports (δε σε απασχολεί αν παίζεις με UPnP) και για την εγκατάσταση του safepeer.

cherryman, κόψε τον περιορισμό του upload. Βάλε τα τελείως default values (3 connections, 13 kb/sec max). Άσε το Azureus να τρέξει μισή ώρα με τις νέες ρυθμίσεις και κάνε νέο screenshot.

kadronarxis
04-08-04, 20:02
To upload το έχω στο 8kytes/sec.
Το δοκίμασα και με 10 αλλά μπούκωνε λιγάκι.
cosme, εννοείς στη στήλη Help στο Azureus, το Whats New. Γιατί δεν έχει Howto, ούτε updated.
Έχω τσεκάρει το Whats new, και το Συχνές Ερωτήσεις.
Να σαι καλά και πάλι.

ΥΓ:
[04.08.2004 15:21:33] <Κάποιο Αρχείο> 69.14.χχ.χχ has been banned for sending bad data
[04.08.2004 17:53:06] 69.14.χχ.χχ has sent bad data: occurrences = 16

Αυτό σημαίνει οτί παίζει το Safepeer έτσι δεν είναι;

JohnGR
04-08-04, 20:05
http://www.adslgr.com/forum/thread7173.html

http://www.adslgr.com/forum/thread7174.html ( http://www.adslgr.com/forum/post-122182.html#122182 )

cosmos
05-08-04, 07:43
kadronarxis, όχι, δε σημαίνει η συγκεκριμένη γραμμή ότι δουλεύει το safepeer. Το howto που μιλούσα, είναι αυτό που έχουμε εδώ στο P2P forum (δες το πρώτο link του JohnGR). Εκεί περιγράφονται τα πάντα, καθώς και ένας τρόπος για να τσεκάρεις αν έχει εγκατασταθεί σωστά το safepeer.

@ ADSLgr.com All rights reserved.